|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||||||||
|
Бөлім: |
Буын және тасымал |
|||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||
|
Күні: |
15.02.2024 |
|||||||||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№29сабақ. Тасымал. Лағым |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау; 1.1.7.1 сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау. 1.4.1.2 мұғалімнің қолдауымен сөзді дұрыс тасымалдауды, тасымалданбайтын сөздерді білу |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтайды. Сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрайды. Сөздерді дұрыс тасымалдауды, тасымалданбайтын сөздерді біледі.
|
|||||||||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Кері байланыс 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық ахуал орнату. «Үш қадам» әдісі 1.Көңіл – күйіміз қандай? (қол бұлғау) 2.Сабаққа дайындықтарың қалай? (шапалақтау) 3.Сабаққа ынталарың қандай? (басбармақ көрсету)
Өткенді пысықтау Балалар өткен сабақтың мақсаты қандай еді? -Тасымал туралы білген болатынбыз. -Тасымалдың ережесін кім айтады? Жазу жолына сыймаған сөз буынға бөлініп тасымалданады. Сөздердің тасымалданбаған бөлігінен соң сызықша (дефис) қойылады: ұс-таз, дә-рігер, дәрі-гер. Тағы қандай ережелері бар? - (Ереже айтады) Жарайсыңдар! Тақтамен жұмыс Ал қазір тақтаға назар аударайықшы. Не көріп тұрсындар? -Төлдерді -Атауларын білесіндер ме? -иә Ендеше суретті диктантымызды жазайық. Дәптермен жұмыс Суреттік диктант: Бота, құлын, бұзау, қозы. (лақ) Қане балалар осы сөздерді ауызша тасымалдайықшы Сонымен , бүгінгі сабақтың мақсаты не туралы болады екен? (Тасымал ) Иә, бүгін де біз тасымал туралы білімімізді тиянақтап, қорытындылайды екенбіз. Сабақ мақсатыңа жету үшін өзімізге қандай міндет аламыз? (Жазамыз, оқимыз, тапсырма орындаймыз) -Жарайсыңдар Балалар суреттерге мұқият қарайықшы. Қай 4 түліктің төлі болмай тұр?
Ендеше бүгін сабақта біз Ешкінің төлі лақ туралы білітін боламыз. Ол үшін оқулықпен жұмыс жасаймыз Жаңа тақырып Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу «Ашық микрофон» әдісі Сұрақтар: –Өлең не туралы? -Лақты сипаттап тұрған жерді өлеңнен тауып оқышы Сөздік жұмысы жүргізіледі. Бөрте – көкшіл теңбілдері бар ақшыл түс. Балалар бөрте деген сөзде неше буын бар? Қане тасымалдап тақтаға кім жазады. Сабағымыздың оқу мақсаты не еді? Өзіңдік жұмыс Саралау тапсырмасы «Кім шапшаң?» әдісі Балалар сендерге жеке жұмыс берілді. Суреттерге қарап, берілген сөздерді тасымалдап жазасыңдар. Болған бала белгіні көрсетеді. Тексеріледі тақтада. Бағалау парағыңа өз түсін бояйды. Топтық жұмыс Топтарға тапсыма беріліді Топ ережесін еске түсіреді Топтар өз жұмыстарын қорғайды Бағалау парағыңа өз түсін бояйды. Жиының шығарады. Тақтада Сабағымыздың оқу мақсаты не еді? Нейро жаттығуын жасайды Кері байланыс
|
Балалар белгі береді
Сұраққа жауап береді
Ережелерді еске түсіреді
Ережеге сай сөздік диктантты жазады.
Лақ туралы айтады
Сұрақтарға жауап береді
Өлеңді бір оқушы оқиды
Өлең мазмұнымен жұмыс жасайды
Жеке жұмыс жасайды
Сергіту сәті
Нейро жаттығуы
Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
Тамаша!
Дескриптор:
1.Суреттерге қарап төлдің атауын еске түсіреді. 2.Әдемі, ережеге сай жазады
,
Дескриптор: 1.Суретке қарап, берілген сөздерді оқиды. 2.Сөздерді тасымалдап жазады.
Дескриптор: 1.Әр топқа берілген сөздерді оқиды. 2.Енесі мен төлін жабыстырады. 3.Сурет бойынша қысқаша әңгімелейді
Өте жақсы!
|
Жұмыс дәптері
Суреттер
Керемет!
Оқушы жұмыстары
Топ жұмыстары
Жаттығуды жасайды
Кері байланыс тақтасы
|
||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Буын және тасымал |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бекболат Н |
|||||
|
Күні: |
16.02.2024 |
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№30 сабақ. Әліпби. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау; 1.4.1.1 айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді есту, есте сақтау арқылы жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мұғалімнің көмегімен өлеңде не туралы айтылғанын анықтайды, өлеңді түсініп оқиды. Айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді әліпби ретімен жазады. |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Допты қағу» ойыны Балалар шеңбер құрып тұрады. Мұғалім бір сөзді айтып, допты лақтырады. Қағып алған оқушы бірден сол сөздегі буын санын айтады. (Егер айтуға қиналса, буынға бөліп айтуына болады.) Өткенді пысықтау « Кір жаятын жіп» әдісі Жіпке ілінген суреттерді алып, үй жануарларына сипаттама береді Жаңа тақырып Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу. ФС тапсырмасы Өлеңді түсініп оқиды. Автор жайлы қысқаша мағлұмат беріледі. Ермек Өтетілеуұлы – балалар ақыны. 1938 жылы бұрынғы Ақмола, қазіргі Нұр-Сұлтан қаласында туған. «Балдырған» журналында қызмет еткен. «Өсіп келе жатырмыз» атты өлеңдер жинағы, «Жанашыр» атты әңгімелер жинағы бар. Өлеңді мұғалім дауыстап, мәнерлеп оқып береді. Сөздік жұмысы жүргізіледі. Дәптермен жұмыс Көркем жазу Ф ф 2-жаттығу. Әріптерді оқы. Дауыссыз дыбыстардың қалай оқылатынын айт. Қай таңбалар оқылмайды? Тыныс алу жаттығуларын жасайды 3-жаттығу жазбаша орындалады. Сөздерді тауып, оларды әліпби ретімен жазады. Айжан, алтын, асық, балықшы,жұлдызша, тау ЕБҚ (Төлеген Медет) Дауысты дыбыс әріптерін ретімен жаз А,ә,е,и,о,ө,ұ,үы,і. ҚЖ: Сөздік диктант Ама, әліпби, бота, вагон, гүл, ғарыш, доп, жылан, заман. Тапсырма: Дауысты дыбыстардың астын бір рет,Дауыссыз дыбыстардың астын екі рет сыз Кері байланыс
|
Алма – 2 буын, доп – 1 буын, қарлығаш – 3 буын. Буын санын анықтайды. Өз ойларын жеткізеді Өлеңді барлық оқушы бір жолдан тізбектей оқып шығады. Дәптермен жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Тапсырманы орындайды Жеке жұмыс жасайды Қосымша жұмыс орындайды Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Үй жануарлары туралы білімдерін қоллданады Оларды сипаттай алады Дескриптор: Автор туралы мағлұматтармен танысады Өлеңнің мазмұнын түсінеді
Дескриптор: Сауатты, көлбеу, көркем жазуға дағдыланады. Көркем жазу емлесін сақтап жазады
Дескриптор: Сөздерді тауып, оларды әліпби ретімен жазады. Әліпбидегі әріптер ретін біледі Тамаша жұмыс!
Сен мықтысың! Дескриптор: Дыбыстарды ажырата алады Есту бойынша сөздерді дұрыс жазады «Көңіл күй аралы» әдісі |
Доп Суреттер
Суреттер https:// kk.wikipedia. org/wiki/ Ермек_ Өтетілеуұлы
Жұмыс дәптері Әліпби Жаттығу түрлері
Әліпби Жұмыс парағы Кері байланыс тақтасы |
||
https:// kk.wikipedia. org/wiki/ Ермек_ Өтетілеуұлы



жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Тасымал Лағым 1-сынып
Ашық сабақ Тасымал Лағым 1-сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||||||||
|
Бөлім: |
Буын және тасымал |
|||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||
|
Күні: |
15.02.2024 |
|||||||||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№29сабақ. Тасымал. Лағым |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау; 1.1.7.1 сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау. 1.4.1.2 мұғалімнің қолдауымен сөзді дұрыс тасымалдауды, тасымалданбайтын сөздерді білу |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтайды. Сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрайды. Сөздерді дұрыс тасымалдауды, тасымалданбайтын сөздерді біледі.
|
|||||||||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Кері байланыс 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық ахуал орнату. «Үш қадам» әдісі 1.Көңіл – күйіміз қандай? (қол бұлғау) 2.Сабаққа дайындықтарың қалай? (шапалақтау) 3.Сабаққа ынталарың қандай? (басбармақ көрсету)
Өткенді пысықтау Балалар өткен сабақтың мақсаты қандай еді? -Тасымал туралы білген болатынбыз. -Тасымалдың ережесін кім айтады? Жазу жолына сыймаған сөз буынға бөлініп тасымалданады. Сөздердің тасымалданбаған бөлігінен соң сызықша (дефис) қойылады: ұс-таз, дә-рігер, дәрі-гер. Тағы қандай ережелері бар? - (Ереже айтады) Жарайсыңдар! Тақтамен жұмыс Ал қазір тақтаға назар аударайықшы. Не көріп тұрсындар? -Төлдерді -Атауларын білесіндер ме? -иә Ендеше суретті диктантымызды жазайық. Дәптермен жұмыс Суреттік диктант: Бота, құлын, бұзау, қозы. (лақ) Қане балалар осы сөздерді ауызша тасымалдайықшы Сонымен , бүгінгі сабақтың мақсаты не туралы болады екен? (Тасымал ) Иә, бүгін де біз тасымал туралы білімімізді тиянақтап, қорытындылайды екенбіз. Сабақ мақсатыңа жету үшін өзімізге қандай міндет аламыз? (Жазамыз, оқимыз, тапсырма орындаймыз) -Жарайсыңдар Балалар суреттерге мұқият қарайықшы. Қай 4 түліктің төлі болмай тұр?
Ендеше бүгін сабақта біз Ешкінің төлі лақ туралы білітін боламыз. Ол үшін оқулықпен жұмыс жасаймыз Жаңа тақырып Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу «Ашық микрофон» әдісі Сұрақтар: –Өлең не туралы? -Лақты сипаттап тұрған жерді өлеңнен тауып оқышы Сөздік жұмысы жүргізіледі. Бөрте – көкшіл теңбілдері бар ақшыл түс. Балалар бөрте деген сөзде неше буын бар? Қане тасымалдап тақтаға кім жазады. Сабағымыздың оқу мақсаты не еді? Өзіңдік жұмыс Саралау тапсырмасы «Кім шапшаң?» әдісі Балалар сендерге жеке жұмыс берілді. Суреттерге қарап, берілген сөздерді тасымалдап жазасыңдар. Болған бала белгіні көрсетеді. Тексеріледі тақтада. Бағалау парағыңа өз түсін бояйды. Топтық жұмыс Топтарға тапсыма беріліді Топ ережесін еске түсіреді Топтар өз жұмыстарын қорғайды Бағалау парағыңа өз түсін бояйды. Жиының шығарады. Тақтада Сабағымыздың оқу мақсаты не еді? Нейро жаттығуын жасайды Кері байланыс
|
Балалар белгі береді
Сұраққа жауап береді
Ережелерді еске түсіреді
Ережеге сай сөздік диктантты жазады.
Лақ туралы айтады
Сұрақтарға жауап береді
Өлеңді бір оқушы оқиды
Өлең мазмұнымен жұмыс жасайды
Жеке жұмыс жасайды
Сергіту сәті
Нейро жаттығуы
Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
Тамаша!
Дескриптор:
1.Суреттерге қарап төлдің атауын еске түсіреді. 2.Әдемі, ережеге сай жазады
,
Дескриптор: 1.Суретке қарап, берілген сөздерді оқиды. 2.Сөздерді тасымалдап жазады.
Дескриптор: 1.Әр топқа берілген сөздерді оқиды. 2.Енесі мен төлін жабыстырады. 3.Сурет бойынша қысқаша әңгімелейді
Өте жақсы!
|
Жұмыс дәптері
Суреттер
Керемет!
Оқушы жұмыстары
Топ жұмыстары
Жаттығуды жасайды
Кері байланыс тақтасы
|
||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Буын және тасымал |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бекболат Н |
|||||
|
Күні: |
16.02.2024 |
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№30 сабақ. Әліпби. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау; 1.4.1.1 айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді есту, есте сақтау арқылы жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мұғалімнің көмегімен өлеңде не туралы айтылғанын анықтайды, өлеңді түсініп оқиды. Айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді әліпби ретімен жазады. |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Допты қағу» ойыны Балалар шеңбер құрып тұрады. Мұғалім бір сөзді айтып, допты лақтырады. Қағып алған оқушы бірден сол сөздегі буын санын айтады. (Егер айтуға қиналса, буынға бөліп айтуына болады.) Өткенді пысықтау « Кір жаятын жіп» әдісі Жіпке ілінген суреттерді алып, үй жануарларына сипаттама береді Жаңа тақырып Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу. ФС тапсырмасы Өлеңді түсініп оқиды. Автор жайлы қысқаша мағлұмат беріледі. Ермек Өтетілеуұлы – балалар ақыны. 1938 жылы бұрынғы Ақмола, қазіргі Нұр-Сұлтан қаласында туған. «Балдырған» журналында қызмет еткен. «Өсіп келе жатырмыз» атты өлеңдер жинағы, «Жанашыр» атты әңгімелер жинағы бар. Өлеңді мұғалім дауыстап, мәнерлеп оқып береді. Сөздік жұмысы жүргізіледі. Дәптермен жұмыс Көркем жазу Ф ф 2-жаттығу. Әріптерді оқы. Дауыссыз дыбыстардың қалай оқылатынын айт. Қай таңбалар оқылмайды? Тыныс алу жаттығуларын жасайды 3-жаттығу жазбаша орындалады. Сөздерді тауып, оларды әліпби ретімен жазады. Айжан, алтын, асық, балықшы,жұлдызша, тау ЕБҚ (Төлеген Медет) Дауысты дыбыс әріптерін ретімен жаз А,ә,е,и,о,ө,ұ,үы,і. ҚЖ: Сөздік диктант Ама, әліпби, бота, вагон, гүл, ғарыш, доп, жылан, заман. Тапсырма: Дауысты дыбыстардың астын бір рет,Дауыссыз дыбыстардың астын екі рет сыз Кері байланыс
|
Алма – 2 буын, доп – 1 буын, қарлығаш – 3 буын. Буын санын анықтайды. Өз ойларын жеткізеді Өлеңді барлық оқушы бір жолдан тізбектей оқып шығады. Дәптермен жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Тапсырманы орындайды Жеке жұмыс жасайды Қосымша жұмыс орындайды Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Үй жануарлары туралы білімдерін қоллданады Оларды сипаттай алады Дескриптор: Автор туралы мағлұматтармен танысады Өлеңнің мазмұнын түсінеді
Дескриптор: Сауатты, көлбеу, көркем жазуға дағдыланады. Көркем жазу емлесін сақтап жазады
Дескриптор: Сөздерді тауып, оларды әліпби ретімен жазады. Әліпбидегі әріптер ретін біледі Тамаша жұмыс!
Сен мықтысың! Дескриптор: Дыбыстарды ажырата алады Есту бойынша сөздерді дұрыс жазады «Көңіл күй аралы» әдісі |
Доп Суреттер
Суреттер https:// kk.wikipedia. org/wiki/ Ермек_ Өтетілеуұлы
Жұмыс дәптері Әліпби Жаттығу түрлері
Әліпби Жұмыс парағы Кері байланыс тақтасы |
||
https:// kk.wikipedia. org/wiki/ Ермек_ Өтетілеуұлы



шағым қалдыра аласыз




















