Материалдар / Ашық сабақ Температура және жылу энергиясы 6 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Температура және жылу энергиясы 6 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Энергияны шығару және жұтылу үдерістерін ажыратады; Энергияны шығару және жұтылу үдерістеріне күнделікті өмірден мысалдар келтіреді. 6 сынып
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Ақпан 2022
668
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бөлім: 6.3В Энергия және қозғалыс

Мектеп: И.Тайманов атындағы орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6 «ә»

  1. Қатысқандар саны:

  2. Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы


Температура және жылу энергиясы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.5.1.2 энергияны шығарумен және оның жұтылуымен байланысты үдерістерді атау және мысалдар келтіру

Сабақ мақсаттары

- Энергияны шығару және жұтылу үдерістерін ажыратады;

- Энергияны шығару және жұтылу үдерістеріне күнделікті өмірден мысалдар келтіреді.

ЖОСПАР

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар


5 мин










10 мин

















Топқа бөлу. Мозайка бөліктерін алу арқылы 3 топқа бөлінеді. «Энергия», «Булану», «Жылу»


2.Үй тапсырмасы.

«ПОПС» формуласы әдісі

1.Қазақстанда дәстүрлі энергия көздерін пайдаланудың мысалдары.

2.Қазақстанда баламалы энергия көздерін пайдаланудың мысалдары.

3.Өзің ұсынатын баламалы энергия көзі .ЭКСПО -2017 «Болашақтың энергиясы»

2. «Ой қозғау» әдісі

«Энергия қайдан алынады», «Адамға энергияның қандай түрлері белгілі» , «Температур мен жылу энергиясының арасындағы айырмашылықтар неде» тақырыптарына байланысты суреттер көрсету арқылы сұрақтар қойылады.


Дескрипторлар

Оқушылар

  • энергия түрлерін атай алады;

  • энергия қандай жолдар арқылы алынатынын сипаттай алады;

  • температур мен жылу энергиясының арасындағы айырмашылықтарды атай алады


Ой қозғау сұрақтары арқылы сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындау.





Оқушылардың алдына бірнеше зттар беріледі «Таныс-таныс емес» әдісі арқылы оқушылар өздеріне таныс заттар туралы айтып, мағынасын ашуға тырысады


Дескрипторлар

Оқушылар

  • энергия алушы және беруші заттарды атай алады

  • энергия қабылдағыш заттардағы өзгерістерді атай алады.


Слайд 1


Слайд 2-12









Бейнематериал









Слайд 13

















Слайд 15



Сабақтың ортасы

20 мин





































7 мин




5. Жаңа ұғымдарды игеру

Оқушылар кітаптағы мәтінді оқып, ұғымдардың анықтамансын түсіндіріп кетеді.

6. Ойлан,жқптас,бөліс.Топтық зерттеу

Қауіпсіздік ережесі атап, ескерту.

Тәжірибе

Мәселелік сұрақ:

1-топ: қыздыру және суыту үдерістері әр түрлі заттарда қалай жүреді

2-топ: жылы су мен мұз салынған мезеттегі судың температурасы қалай өзгереді

3-топ: сұйықтық буланған кездегі температураны анықтау

7. Топтардың қорытындысы:

Әр топ өз тәжірибесін шығып басқа топ мүшелеріне көрсетеді.Оқушылар тәжірибе нәтижесін кестеге жазып алады.

Дескрипторлар

Оқушылар

  • Қыздыру және суыту үдерістері әр түрлі заттарда қалай жүреді

-Жылы су мен мұз салынған мезеттегі судың температурасы қалай өзгереді

  • .сұйықтық буланған кездегі температураны анықта



8. Сұрақтар мен тапсырмалар: өздік жұмыс

Қалыптастырушы бағалау:

9. Сабақты қорытындылау

Дескрипторлар

Оқушылар

- Энергияны шығару және жұтылу үдерістерін ажыратады;

  • Энергияны шығару және жұтылу үдерістеріне күнделікті өмірден мысалдар келтіреді.


Қорытындылау сұрақтары:Padlet программасы

  1. Солтүстік тұрғындары қатты аязда бетіне май жағады? Неге?

  2. Жергілікті тұрғындар желдің бағытын анықтау үшін қолын суға малып жоғары көтереді? Неліктен?

Оқушылар ойланып сұрақтарға жауап береді. Бірін-бірі толықтырады. Қажет болған жағдайда мұғалім бағыт-бағдар береді.

10.Бағалау. Шоколад арқылы бағалау.


11.Үй тапсырмасы: 75 беттегі тәжірибені орындау.

Слайд 16




Слайд 17


Мақта, иіс су, су, бетінің ауданы әр түрлі ыдыстар,

Ыстық су,термометр



Кесте

Слайд 18-20













Слайд 21











Слайд 22











Слайд 23

Слайд 24

3мин

11. Кері байланыс «Тілек беті » әдісі

Оқушылар өздері тұрған сатыға стикер жабыстырады, мұғалім кері байланыс жасап өздерін жоғары сатыдан көрсеткен оқушыларға сұрақтар қойылады.

Кері байланыс















































Энергия

Энергияның жұтылуы

Энергияның бөлінуі

Конденсация

Булану

Жылу

Балқу

Қатаю

Жаңғырмалы энергия

Жаңғырмайтын энергия

Энергия көзі

Килокалория










Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!