|
Пән:Математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3В бөлім Көбейту және бөлу Есептер Сынып: 2 |
Мектеп: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақ тақырыбы |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
2.1.3.6 50 тг, 100 тг тиындарды, 200 тг, 500 тг қағаз ақшаларды ажырата білу және олармен әр түрлі операциялар жасау |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: 50тг, 100тг тиындарды, 200тг, 500тг қағаз ақшаларды ажырата біледі; Көпшілігі: 50тг, 100тг тиындарды, 200тг, 500тг қағаз ақшаларды ажырата біледі және олармен әр түрлі операциялар жасайды; Кейбірі: |
|||
|
Бағалау критерийлері |
50тг, 100тг тиындарды, 200тг, 500тг қағаз ақшаларды ажырата білу және олармен әр түрлі операциялар жасауды үйренеді. |
|||
|
Тілдік мақсаттар
|
Монета, купюра |
|||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Топтық жұмыс барысында өзара жауапкершілік, сыйластық, өзара түсіністік құндылықтары қалыптасады. |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Тірек сөздерді қолдану арқылы қазақ тілі ағылшын тілі орыс тілі пәндерімен байланыс орнады. |
|||
|
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ – мен байланыс, Теңге банкноттарының иллюстрациялары бар мақала http://en.wikipedia.org/wiki/Kazakhstani_tenge |
|||
|
Бастапқы білім
|
Оқушылар күнделікті өмірдегі тәжірибесіне сүйенеді |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 3 минут |
1. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық
дайындық: 2.Топқа бөлу Монеталар арқылы топқа бөлінеді. |
100 тг 50 тг 20 тг
|
||
|
Сабақтың ортасы 2 минут 5 минут 10 минут 5 минут 5 минут |
(Ұ) 1-сыныпта монеталарды (теңгелерді) оқып үйренгендіктерін оқушылардың естеріне салу. Монеталардың мәні естерінде ме екендігін тексеру. 50 тг, 100 теңгелік тиындарды, 200, 500, 1000, 2000, 5000 және 10 000 банкноттарының үлгілерін немесе суреттерін көрсете отырып, оқушылардың ақша бірліктері туралы түсінігін кеңейту. Оқыту ойыны. Әр оқушыға 500 және 200 тг нақпішін тарату.Оқушыларға азық түлік алатын автоматты ойын түрінде көрсету. Автомат дүкенде шырын, шоколад, бір қорап күлше сатылады.Әрбір тауардың бағасы 100 тг. Олай болса, бұл автоматқа тек көрсетілген номиналды құны бар монеталарды салуға болады. Қағаз банкоматтарды автомат қабылдамайды. Оқушыларға осы жағдайды айтып осы мәселені шешу үшін топта ақылдасуға мүмкіндік беру.Содан кейін әр топ өз мүмкіндіктерін ортаға салады. Оқушылар өз тәжірибесіне сүйене отырып купюраларды монетаға ұсақтау нұсқаларын көрсетеді.(оқушылардың әрекетін бақылау арқылы бағалау) Теңге - ұлттық ақшаның атауы. Оның түрлері: ұсақ теңгелер темір күйінде болатыны, 1,2,3,5,10 және т.б. болып ірілене беретіндігі, олардың ірі болған сайын құны артатындығы, ұсақталған сайын құны кемитіндігі туралы мағлұмат беріледі. Оқулық дәптердегі тапсырмаларды орындау.
«Теңге терейік» ойыны
(Ж) Сауда жаса. Айнашта 100 теңгелік монета бар. 70 теңге тұратын күлшені қайтарымсыз сатып алу үшін ақшасын қалай ұсақтау керек? Жауабы: 100=50+20+20+10 Күлше үшін 70 тг болатын 50тг және 20 тг монеталар береді. (Т) Ұсақта Монеталар мен купюраларды қалай ұсақтағанын анықта.
Жауабы: А.50 тг=20тг+20тг+10тг Құны 10 тг монета көрсетілмеген. Ә. 200 тг=100тг+50тг+20тг+20тг+10тг Құны 10 тг монета көрсетілмеген. Анаға сыйлық. А. Анасына ашақхат жасау үшін Айболға түрлі түсті қарындаштар керек. Айболда 200 тг купюрасы бар. Қарындаш сатып алу үшін, Айбол купюрасын қалай ұсақтауы керек? Бірнеше тәсілін көрсет Ә.Анасына ашықхат жасау үшін, Айсерге түрлі - түсті қағаздар сатып алу керек. Айсерде 200 тг купюрасы бар. Түрлі -түсті қағаз сатып алу үшін, Айсер купюрасын қалай ұсақтауы керек? Бірнеше тәсілін көрсет. Жауабы: А.200 теңгені мынадай құндылықтағы монеталармен ұсақта.
Айбол қарындаштар үшін монетамен 80 тг берді.
Ә.200 теңгені мынадай құндылықтағы монеталармен ұсақта:
Айсер түрлі түсті қағаз үшін монеталармен 100 тг береді.
Шығарып көр. Әкемде 500 теңгелік екі купюра бар. Ол анама сыйлыққа 900 теңге тұратын бөлме гүлін сатып алмақшы болды. Қайтарымсыз есеп айырысу үшін әкем ақшаны қалай ұсақтауы керек. Купюраны ұсақтаудың бірнеше тәсілін көрсет. Жауабы:500теңгені құны мынандай монеталармен купюраларға ұсақтауға болады:
Әкесі гүл сатып алу үшін 900 теңгені мынандай купюралар комбинациясын береді: 500тг, 200тг, 200тг. Ойлан! Гүлді басқатырғышты шеш. Әрбір гүлдің бағасын білу үшін, купюрамен монетаны айырбастау тізбегін қара. Жауабы: А. Раушангүл-200тг, лалагүл-100тг. Ә.Қызғалдақ-50тг,бақытгүл-20тг, түймедақ-10тг |
Оқулық, оқушылардың әрбір тобы үшін-5 теңге, 10теңге, 20 теңге, 50теңге, 100теңгелік монеталар нақпішінінің жиынтығы; даминатталған парақтар менн маркерлер. |
||
|
Сабақтың соңы 7 минут 3 минут |
Қорытынды. Ауызша есептер: -Серіктің 5 теңгесі болды, анасы оған тағы 2 теңге берді. Серікте барлығы неше теңге болды - ? -Айымның 10 теңгесі бар еді, ол 5 теңгесіне балмұздақ алды. Айымда қанша теңге қалды-? Сандарды тура және
кері сана. 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,10. 10,9,8,7,6,5,4,3,2,1,0 Сұрақ-жауап: -Теңге дегеніміз не ? -Ақшада не бейнеленген ? -Ақшаның қалай ұстауымыз
керек ? -Әр ұлт ақшасы қалай аталады ? Сабақты бекітуге арналған тапсырма. Жұмыс дәптері бойынша тапсырма.Монета мен купюраларды ұсақтау. 100тг=50тг+50тг. 200тг=100тг+50тг+20тг+20тг+10тг
|
|
||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||
|
«Сауда жаса»,«Анаға сыйлық», «Ұсақта» тапсырмасы бойынша монеталар мен купюраларды ұсақтауда қиындық туындаған оқушыларға қолдау көрсету |
Сабақтың барысында оқушылардың ірі монета мен купюраларды неғұрлым ұсақ монета мен купюраларға ұсақтау нұсқасын бақылау арқылы бағалау. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақталу сергіту сәтін орындау барысында қарастырылады |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Теңге.Монета және қағаз ақша" 2 сынып
Ашық сабақ "Теңге.Монета және қағаз ақша" 2 сынып
|
Пән:Математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3В бөлім Көбейту және бөлу Есептер Сынып: 2 |
Мектеп: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақ тақырыбы |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
2.1.3.6 50 тг, 100 тг тиындарды, 200 тг, 500 тг қағаз ақшаларды ажырата білу және олармен әр түрлі операциялар жасау |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: 50тг, 100тг тиындарды, 200тг, 500тг қағаз ақшаларды ажырата біледі; Көпшілігі: 50тг, 100тг тиындарды, 200тг, 500тг қағаз ақшаларды ажырата біледі және олармен әр түрлі операциялар жасайды; Кейбірі: |
|||
|
Бағалау критерийлері |
50тг, 100тг тиындарды, 200тг, 500тг қағаз ақшаларды ажырата білу және олармен әр түрлі операциялар жасауды үйренеді. |
|||
|
Тілдік мақсаттар
|
Монета, купюра |
|||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Топтық жұмыс барысында өзара жауапкершілік, сыйластық, өзара түсіністік құндылықтары қалыптасады. |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Тірек сөздерді қолдану арқылы қазақ тілі ағылшын тілі орыс тілі пәндерімен байланыс орнады. |
|||
|
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ – мен байланыс, Теңге банкноттарының иллюстрациялары бар мақала http://en.wikipedia.org/wiki/Kazakhstani_tenge |
|||
|
Бастапқы білім
|
Оқушылар күнделікті өмірдегі тәжірибесіне сүйенеді |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 3 минут |
1. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық
дайындық: 2.Топқа бөлу Монеталар арқылы топқа бөлінеді. |
100 тг 50 тг 20 тг
|
||
|
Сабақтың ортасы 2 минут 5 минут 10 минут 5 минут 5 минут |
(Ұ) 1-сыныпта монеталарды (теңгелерді) оқып үйренгендіктерін оқушылардың естеріне салу. Монеталардың мәні естерінде ме екендігін тексеру. 50 тг, 100 теңгелік тиындарды, 200, 500, 1000, 2000, 5000 және 10 000 банкноттарының үлгілерін немесе суреттерін көрсете отырып, оқушылардың ақша бірліктері туралы түсінігін кеңейту. Оқыту ойыны. Әр оқушыға 500 және 200 тг нақпішін тарату.Оқушыларға азық түлік алатын автоматты ойын түрінде көрсету. Автомат дүкенде шырын, шоколад, бір қорап күлше сатылады.Әрбір тауардың бағасы 100 тг. Олай болса, бұл автоматқа тек көрсетілген номиналды құны бар монеталарды салуға болады. Қағаз банкоматтарды автомат қабылдамайды. Оқушыларға осы жағдайды айтып осы мәселені шешу үшін топта ақылдасуға мүмкіндік беру.Содан кейін әр топ өз мүмкіндіктерін ортаға салады. Оқушылар өз тәжірибесіне сүйене отырып купюраларды монетаға ұсақтау нұсқаларын көрсетеді.(оқушылардың әрекетін бақылау арқылы бағалау) Теңге - ұлттық ақшаның атауы. Оның түрлері: ұсақ теңгелер темір күйінде болатыны, 1,2,3,5,10 және т.б. болып ірілене беретіндігі, олардың ірі болған сайын құны артатындығы, ұсақталған сайын құны кемитіндігі туралы мағлұмат беріледі. Оқулық дәптердегі тапсырмаларды орындау.
«Теңге терейік» ойыны
(Ж) Сауда жаса. Айнашта 100 теңгелік монета бар. 70 теңге тұратын күлшені қайтарымсыз сатып алу үшін ақшасын қалай ұсақтау керек? Жауабы: 100=50+20+20+10 Күлше үшін 70 тг болатын 50тг және 20 тг монеталар береді. (Т) Ұсақта Монеталар мен купюраларды қалай ұсақтағанын анықта.
Жауабы: А.50 тг=20тг+20тг+10тг Құны 10 тг монета көрсетілмеген. Ә. 200 тг=100тг+50тг+20тг+20тг+10тг Құны 10 тг монета көрсетілмеген. Анаға сыйлық. А. Анасына ашақхат жасау үшін Айболға түрлі түсті қарындаштар керек. Айболда 200 тг купюрасы бар. Қарындаш сатып алу үшін, Айбол купюрасын қалай ұсақтауы керек? Бірнеше тәсілін көрсет Ә.Анасына ашықхат жасау үшін, Айсерге түрлі - түсті қағаздар сатып алу керек. Айсерде 200 тг купюрасы бар. Түрлі -түсті қағаз сатып алу үшін, Айсер купюрасын қалай ұсақтауы керек? Бірнеше тәсілін көрсет. Жауабы: А.200 теңгені мынадай құндылықтағы монеталармен ұсақта.
Айбол қарындаштар үшін монетамен 80 тг берді.
Ә.200 теңгені мынадай құндылықтағы монеталармен ұсақта:
Айсер түрлі түсті қағаз үшін монеталармен 100 тг береді.
Шығарып көр. Әкемде 500 теңгелік екі купюра бар. Ол анама сыйлыққа 900 теңге тұратын бөлме гүлін сатып алмақшы болды. Қайтарымсыз есеп айырысу үшін әкем ақшаны қалай ұсақтауы керек. Купюраны ұсақтаудың бірнеше тәсілін көрсет. Жауабы:500теңгені құны мынандай монеталармен купюраларға ұсақтауға болады:
Әкесі гүл сатып алу үшін 900 теңгені мынандай купюралар комбинациясын береді: 500тг, 200тг, 200тг. Ойлан! Гүлді басқатырғышты шеш. Әрбір гүлдің бағасын білу үшін, купюрамен монетаны айырбастау тізбегін қара. Жауабы: А. Раушангүл-200тг, лалагүл-100тг. Ә.Қызғалдақ-50тг,бақытгүл-20тг, түймедақ-10тг |
Оқулық, оқушылардың әрбір тобы үшін-5 теңге, 10теңге, 20 теңге, 50теңге, 100теңгелік монеталар нақпішінінің жиынтығы; даминатталған парақтар менн маркерлер. |
||
|
Сабақтың соңы 7 минут 3 минут |
Қорытынды. Ауызша есептер: -Серіктің 5 теңгесі болды, анасы оған тағы 2 теңге берді. Серікте барлығы неше теңге болды - ? -Айымның 10 теңгесі бар еді, ол 5 теңгесіне балмұздақ алды. Айымда қанша теңге қалды-? Сандарды тура және
кері сана. 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,10. 10,9,8,7,6,5,4,3,2,1,0 Сұрақ-жауап: -Теңге дегеніміз не ? -Ақшада не бейнеленген ? -Ақшаның қалай ұстауымыз
керек ? -Әр ұлт ақшасы қалай аталады ? Сабақты бекітуге арналған тапсырма. Жұмыс дәптері бойынша тапсырма.Монета мен купюраларды ұсақтау. 100тг=50тг+50тг. 200тг=100тг+50тг+20тг+20тг+10тг
|
|
||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||
|
«Сауда жаса»,«Анаға сыйлық», «Ұсақта» тапсырмасы бойынша монеталар мен купюраларды ұсақтауда қиындық туындаған оқушыларға қолдау көрсету |
Сабақтың барысында оқушылардың ірі монета мен купюраларды неғұрлым ұсақ монета мен купюраларға ұсақтау нұсқасын бақылау арқылы бағалау. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақталу сергіту сәтін орындау барысында қарастырылады |
||
шағым қалдыра аласыз















