Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Тербелмелі қозғалыс
|
Білім беру ұйымының атауы |
№ 273 орта мектеп |
|||||
|
Пәні: |
Физика |
|||||
|
Бөлім: |
9.3 В Тербелістер мен толқындар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жандосов Адилбек |
|||||
|
Күні: |
21.01.2025 жыл. |
|||||
|
Сынып: 9 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тербелмелі қозғалыс |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.5.1 еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіру; 9.2.5.2 эксперименттік әдіспен амплитуда, период, жиілікті анықтау; 9.2.5.3 формулаларды қолданып, период, жиілік, циклдік жиілікті анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
тербелмелі қозғалыс туралы мағлұматтар береді, тербелмелі қозғалыстың түрлері және оларды сипаттайтын шамаларды біледі, тербеліс периоды , жиілігі және циклдік жиілік формулаларын есеп шығаруда қолданады |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
- Тербелмелі қозғалыс туралы түсінік бере алады; - Тербелмелі қозғалыстың түрлері және оларды сипаттайтын шамалардың мағынасын түсінеді; - Тербеліс периоды, жиілігі және циклдік жиілік формулаларын есеп шығаруда қолданады. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым қатынас жасау, көзқарастарына құрметпен қарау .Оқушылар өз бетімен жұмыс жасау,іздену қабілеттерін арттыру. Мәңгілік ел идеясын дамытуға тәрбиелеу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 10 минут Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 15 минут Бекіту 15 минут
Сабақтың соңы 5 минут Кері байланыс Үйге тапсырма беру |
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Психологиялық ахуал. learningapps. прогаммасы бойынша үй тапсырмасын тексеру. Экраннан М.Жұмабаевтың "Толқын" өлеңінің бейнебаянын тамашалайды. Бейне материалды көрсету. Мақсаты:Не? Неліктен? қалай? сұрақтары арқылы оқушының ойлау дайғысын дамыту. Сол бейнебаяннан не түсінгені туралы сұрау. Жаңа тақырып Тербеліс процесіне мысалдар:
Тербеліс дегеніміз не? Тербелмелі қозғалысқа анықтаманы оқушылар өздері айтады.
Амплитуда, тербеліс периоды, тербеліс жиілігі Жеке жұмыс 24 жаттығу №3 есеп http://phet.colorado.edu/sims/wave-on-a-string/wave-on-a-string_en.html Демонстрацлық көріністен оқушылар тербелісті сипаттайтын шамаларды сұрақ-жауап арқылы анықтайды. Топтық жұмыс Үш топқа бөліп , әр топқа математикалық маятник беріп n=20 тербеліс жасалғандағы уақытын өлшеу арқылы тербеліс периодын есептеу. 1-топ Хм = 15 см болғанда, Ɩ = 50 см t = T=t/n= 2-топ Хм = 5 см болғанда, Ɩ = 50 см t = T=t/n= 3-топ Хм = 5 см болғанда, Ɩ = 20 см t = T=t/n= Тербеліс периодының амплитудаға тәуелді емес тек жіптің ұзындығына тәуелді екенін айтып кету. «Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі тест тапсырмалырын орындау. 1. Бір тербеліс жасауға кеткен уақыт А) тербеліс периоды В) тербеліс амплитудасы С) тербеліс жиілігі 2. Дененің тепе-теңдік күйінен ең үлкен ығысуының мәні- А) тербеліс периоды В) тербеліс амплитудасы С) тербеліс жиілігі
А) тербеліс фазасы В) тербеліс амплитудасы С) тербеліс жиілігі 4. Дененің тепе-теңдік күйден ауытқу бұрышы А) тербеліс фазасы В) тербеліс амплитудасы С) тербеліс жиілігі 5. 10 секундта 5 рет тербеліс жасайтын механикалық тарбелістің периоды қандай? А) 5 с В) 0,2 с С) 2 с
1. А 2. В 3. С 4. А 5. С
«Рефлексиялық шеңбер» Оқушылар сабақтан алған әсерлерін көгершінге жазып почтаға салады.Сол арқылы сабақты сабақты қаншалықты түсінгені бағаланады. § 28,29 оқу, 24-жаттығу № 1,2,4 |
Оқушылар өткен тақы рып сұрақ тарына жылдам жауап беріп, бүгі нгі тақыр ыппен танысады. Оқушылар тербеліске өз ойлары мен жауап беруге тырысады Оқушылар тербелісті сипаттайын шамалар мен таныса ды Тақырып бойынша берген тап сырмаларды орындайды Тербелмелі қозғалыстың басты белгісі, олардың барлығы қайталанып отырады. Оқушыларқорытыны жасайды. Тест тапсырмасын екі оқушы бірігіп орындайды Оқушылар кері байланыс береді |
Бағалау критерийлері тербелістің анықтамасын біледі. тербелістің периоды, жиілігі және циклдік жиілігінің формулаларын есеп шығаруда қолданады. Дескриптор: -тербеліс көздерін біледі -тербелмелі қозғалысқа анықтама айтады -тербелістің түрлерін ажырата алады Дискрипторлар 1. Өлшеулерді дұрыс жасайды. (ХБЖ айналдыру) 2.Қажетті формуланы дұрыс қолданады. 3.Есепетеу жолын дұрыс жүргізеді. 4.Жауабын дұрыс жазады Әр жұптың жинаған ұпайы тақтада көрінеді. Оқушылар домбыра тиегінің қаншалықты жылжуы бойынша бағаланады. |
Оқулық Слайд https://learningapps.org/watch?v=pz5tztk8n25 М.Жұмабаев «Толқын» бейнебаян https://www.youtube.com/watch?v=Wnk8oJ6xRkA. Толқынды модельдеу:
http://phet.colorado.edu/sims/wave-on-a-string/wave-on-a-string_en.html https://app.nearpod.com/?pin=d5bg2 |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Тербелмелі қозғалыс"
Ашық сабақ "Тербелмелі қозғалыс"
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Тербелмелі қозғалыс
|
Білім беру ұйымының атауы |
№ 273 орта мектеп |
|||||
|
Пәні: |
Физика |
|||||
|
Бөлім: |
9.3 В Тербелістер мен толқындар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жандосов Адилбек |
|||||
|
Күні: |
21.01.2025 жыл. |
|||||
|
Сынып: 9 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тербелмелі қозғалыс |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.5.1 еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіру; 9.2.5.2 эксперименттік әдіспен амплитуда, период, жиілікті анықтау; 9.2.5.3 формулаларды қолданып, период, жиілік, циклдік жиілікті анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
тербелмелі қозғалыс туралы мағлұматтар береді, тербелмелі қозғалыстың түрлері және оларды сипаттайтын шамаларды біледі, тербеліс периоды , жиілігі және циклдік жиілік формулаларын есеп шығаруда қолданады |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
- Тербелмелі қозғалыс туралы түсінік бере алады; - Тербелмелі қозғалыстың түрлері және оларды сипаттайтын шамалардың мағынасын түсінеді; - Тербеліс периоды, жиілігі және циклдік жиілік формулаларын есеп шығаруда қолданады. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым қатынас жасау, көзқарастарына құрметпен қарау .Оқушылар өз бетімен жұмыс жасау,іздену қабілеттерін арттыру. Мәңгілік ел идеясын дамытуға тәрбиелеу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 10 минут Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 15 минут Бекіту 15 минут
Сабақтың соңы 5 минут Кері байланыс Үйге тапсырма беру |
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Психологиялық ахуал. learningapps. прогаммасы бойынша үй тапсырмасын тексеру. Экраннан М.Жұмабаевтың "Толқын" өлеңінің бейнебаянын тамашалайды. Бейне материалды көрсету. Мақсаты:Не? Неліктен? қалай? сұрақтары арқылы оқушының ойлау дайғысын дамыту. Сол бейнебаяннан не түсінгені туралы сұрау. Жаңа тақырып Тербеліс процесіне мысалдар:
Тербеліс дегеніміз не? Тербелмелі қозғалысқа анықтаманы оқушылар өздері айтады.
Амплитуда, тербеліс периоды, тербеліс жиілігі Жеке жұмыс 24 жаттығу №3 есеп http://phet.colorado.edu/sims/wave-on-a-string/wave-on-a-string_en.html Демонстрацлық көріністен оқушылар тербелісті сипаттайтын шамаларды сұрақ-жауап арқылы анықтайды. Топтық жұмыс Үш топқа бөліп , әр топқа математикалық маятник беріп n=20 тербеліс жасалғандағы уақытын өлшеу арқылы тербеліс периодын есептеу. 1-топ Хм = 15 см болғанда, Ɩ = 50 см t = T=t/n= 2-топ Хм = 5 см болғанда, Ɩ = 50 см t = T=t/n= 3-топ Хм = 5 см болғанда, Ɩ = 20 см t = T=t/n= Тербеліс периодының амплитудаға тәуелді емес тек жіптің ұзындығына тәуелді екенін айтып кету. «Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі тест тапсырмалырын орындау. 1. Бір тербеліс жасауға кеткен уақыт А) тербеліс периоды В) тербеліс амплитудасы С) тербеліс жиілігі 2. Дененің тепе-теңдік күйінен ең үлкен ығысуының мәні- А) тербеліс периоды В) тербеліс амплитудасы С) тербеліс жиілігі
А) тербеліс фазасы В) тербеліс амплитудасы С) тербеліс жиілігі 4. Дененің тепе-теңдік күйден ауытқу бұрышы А) тербеліс фазасы В) тербеліс амплитудасы С) тербеліс жиілігі 5. 10 секундта 5 рет тербеліс жасайтын механикалық тарбелістің периоды қандай? А) 5 с В) 0,2 с С) 2 с
1. А 2. В 3. С 4. А 5. С
«Рефлексиялық шеңбер» Оқушылар сабақтан алған әсерлерін көгершінге жазып почтаға салады.Сол арқылы сабақты сабақты қаншалықты түсінгені бағаланады. § 28,29 оқу, 24-жаттығу № 1,2,4 |
Оқушылар өткен тақы рып сұрақ тарына жылдам жауап беріп, бүгі нгі тақыр ыппен танысады. Оқушылар тербеліске өз ойлары мен жауап беруге тырысады Оқушылар тербелісті сипаттайын шамалар мен таныса ды Тақырып бойынша берген тап сырмаларды орындайды Тербелмелі қозғалыстың басты белгісі, олардың барлығы қайталанып отырады. Оқушыларқорытыны жасайды. Тест тапсырмасын екі оқушы бірігіп орындайды Оқушылар кері байланыс береді |
Бағалау критерийлері тербелістің анықтамасын біледі. тербелістің периоды, жиілігі және циклдік жиілігінің формулаларын есеп шығаруда қолданады. Дескриптор: -тербеліс көздерін біледі -тербелмелі қозғалысқа анықтама айтады -тербелістің түрлерін ажырата алады Дискрипторлар 1. Өлшеулерді дұрыс жасайды. (ХБЖ айналдыру) 2.Қажетті формуланы дұрыс қолданады. 3.Есепетеу жолын дұрыс жүргізеді. 4.Жауабын дұрыс жазады Әр жұптың жинаған ұпайы тақтада көрінеді. Оқушылар домбыра тиегінің қаншалықты жылжуы бойынша бағаланады. |
Оқулық Слайд https://learningapps.org/watch?v=pz5tztk8n25 М.Жұмабаев «Толқын» бейнебаян https://www.youtube.com/watch?v=Wnk8oJ6xRkA. Толқынды модельдеу:
http://phet.colorado.edu/sims/wave-on-a-string/wave-on-a-string_en.html https://app.nearpod.com/?pin=d5bg2 |
||
шағым қалдыра аласыз













