|
Білім беру ұйымының атауы |
«Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебі» кмм |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Физика |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
9.4В Атом ядросы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Дармуханова Алтынай Есмухановна |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
08.05.2025 |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Термоядролық реакциялар. Радиоизотоптар, радиациядан қорғану |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.6.2.6 – ядролық ыдырау мен ядролық синтезді салыстыру; 9.6.2.7 – радиактивті изотоптарды қолданудың мысалдарын келтіру; 9.6.2.8 – радиациядан қорғану әдістерін сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Формула арқылы тізбекті мен термоядролық реакцияның айырмашылығы табу. Радиоизотоптар медицинада биологияда байланысуын мысалдар арқылы көрсету. Нұсқаулықтарға сүйене отырып, радиациядан қорғану әдістерін пайымдау. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру
Бейне материалды көруді ұсынамын. Төмендегідей сұрақтарды қоя отырып, оқушылардың ойын,пікірін тыңдау. Алғашқы термоядролық реакция Қазақстанда қай жылы жүзеге асырылды? Бұл кезде қоршаған ортада қандай өзгерістер болды? Қанша ядролық ?қанша термоядролық реакциялар жүргізілген? |
Сәлемдеседі. Түгендейді Бейне материалды көреді және пікір алмасады.Сұрақтарға жауап береді. |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (10 мин) 5мин |
Топтық жұмыс.(10 мин) Оқушылар үш топқа бөлінеді. 1-топ:Термоядролық реакцияларды таныстыру.(схемасын сызу) 2-топ:Радиоизотоптардың қолданылуы 3-топ: Радиациядан қорғану жолдарын мысалмен көрсету. «Ойлан-Жұптас-Бөліс» әдісі Әр оқушы жұбымен бір сұраққа жауап беріп,сыныппен бөліседі. 1.Радиоизотоптар қай салада қолданылады. 2.Гамма сәуледен қалай қорғануға болады? 3.Термоядролық синтездің болашағы қандай? 4.Семей полигоны қандай термоядролық реакцияға жатады?(басқарылмайтын термоядролық реакция) 5.Не себепті Жер жағдайында термоядролық реакцияны жүзеге асыру қиынға соғады?(Өйткені Жерде жоғары температурада қатты күйін сақтап қалатын зат жоқ.) 6.Неліктен жеңіл ядролардың ядролық бірігу реакциясы температура мен қысымның жоғары мәндерінде ғана жүреді? (Өйткені жеңіл ядроларды синтездеу реакциясын жүзеге асыру үшін кулондық күштерді жеңіп ядроларды ядролық күштердің әсерлесу қашықтығы 10-15 м дейін жақындату керек. Мұндай жақындау тек жоғары қысым мен температура жүзеге асады.) 7.Неліктен жұлдыздарда термоядролық реакциялар жүреді? 8. Неліктен термоядролық реакцияға арналған реактор құрастыру тиімді болып саналады?(жоғары температуралы плазманы күшті магнит өрісімен реактор қабырғаларында ұстап тұру) 9. Неге биологияда, медицинада өндірісте «таңбалы» атомдар ретінде жартылай ыдырау периодының мәні өте аз изотоптар қолданылады? 10.Атомдық жарылыс кезіндегі радиациялық сәулеленуді бақылайтын құрал қалай аталады?(дозиметрлік немесе ренттенометрлік аспаптар) |
Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. |
Дескриптор: 1топ: Табиғаттағы кездесу жайлы біледі. 1 б 2. Термоядролық реакцияның маңызын түсінеді 1б 3. Схема түрінде термоядролық реакцияны сызып көрсетеді. 1б Жалпы топтық жұмысқа 3б 2топ: Радиоизоптар медицинада қолдануына мысал келтіреді 1б Өнеркәсіпте қолдануына мысал келтіреді 1б Археологияда қолданылуына мысал келтіреді 1 б Жалпы 3 б 3топқа дескриптор: Радиоактивті сәулелерде қорғану әдістері 1.уақытты азайту 1б 2.арақашы қтықты арттыру 1б 3.қорғаныс материалы 1 б Жалпы 3 б Жұптық тапсырмаға дескриптор: Әрбір дұрыс жауапқа 1 б |
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Бекіту 15 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Жеке жұмыс Кестені толтыру: 1 оқу мақсатына сәйкес.
Рефлексия: «Бармақ баспалдағы» әдісі арқылы оқушылардан рефлексия аламын. «3-2-1» әдісі 3жаңа ақпарат 2 ұнаған нәрсе 1сұрақ немесе ұсыныс
|
|
Дескриптор Ядролық синтез мен ядролық ыдырауды салыстырады 6 б
Формативті бағалай 10 балл
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
-
Радиоизотоптар қай салада қолданылады.
2.Гамма сәуледен қалай қорғануға болады?
3.Термоядролық синтездің болашағы қандай?
4.Семей полигоны қандай термоядролық реакцияға жатады?
6.Неліктен жеңіл ядролардың ядролық бірігу реакциясы температура мен қысымның жоғары мәндерінде ғана жүреді?
5.Не себепті Жер жағдайында термоядролық реакцияны жүзеге асыру қиынғасоғады?
7.Неліктен жұлдыздарда термоядролық реакциялар жүреді?
8. Неліктен термоядролық реакцияға арналған реактор құрастыру тиімді болып саналады?
9. Неге биологияда, медицинада өндірісте «таңбалы» атомдар ретінде жартылай ыдырау периодының мәні өте аз изотоптар қолданылады?
10.Атомдық жарылыс кезіндегі радиациялық сәулеленуді бақылайтын құрал қалай аталады?
Кестені толтыру:
|
Сипаттамалар |
Ядролық синтез |
Ядролық ыдырау |
|
Қатысатын ядролар түрі |
Жеңіл ядролар бірігеді (мысалы дейтерий тритий) |
Ауыр ядролар бөлінеді (уран плутоний) |
|
Энергия бөлінуі |
Орасан зор энергия бөлінеді |
Энергия бөлінеді бірақ синтезге қарағанда аз |
|
Қажетті шарттар |
Өте жоғары температура мен қысым |
Нейтрондармен атқылау жеткілікті |
|
Қолданылуы |
Зерттеу сатысында (ITER жобасы) |
Атом электр станциялары ядролық қару |
|
Табиғатта болуы |
Жұлдыздарда жүреді (Күн) |
Табиғатта өте сирек жасанды |
|
Жанармай түрі |
Дейтерий тритий (сутегі изотоптары) |
Уран-239, Плутоний -239 |
2. Жаңа сабақты бекіту. «Сәйкестігін
тап»
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Дұрыс
жауабы:
Басқарылатын тізбекті бөліну реакциясын жүзеге асыратын қондырғы? (ядролық реактор)
-
Тұңғыш ядролық реакторды қай жылы, кім іске қосты? (АҚШ-та Фермидің
басшылығымен 1942жылы қосылды) -
Реакторлар қолданылу мақсаттарына қарай нешеге бөлінеді? (3-ке: ғылыми-зерттеу, өндірістік, энергетикалық) -
Тұңғыш атом электр станциясы қайда, қашан іске қосылды? (1954жылы Обнинск қаласында) -
Реакторданейтрондардыбаяулатқышретінде не қолданылады?( ауыр су немесе графит) -
Белгілі бір ядролық реакция келесі дәл сондай реакцияны тудыратын процесс? (тізбектіядролық реакция) -
Екінші рет ядролық реактор қайда, қашан іске қосылды? (Ресейде Курчатов бастаған ғалымдар тобы 1946жылы қосты) -
Ядролық реактордың құрылысы қандай? (реакция өтетін активті аумақ,
нейтрондарды
баяулатқыш, жылу тасығыш, нейтрондарды
шағылдырғыш, жылдамдық
реттегіш біліктер, қорғаныш
қабық, темір-бетонды биолгиялық қорған, автоматты басқару
жүйесі)
-
Тұңғыш атом электрстанциясының қуаты қанша? (5000кВт) -
Нейтрондарды баяулатқышы жоқ реактор қалай аталады? (шапшаң нейтронды реактор)
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Термоядролық реакциялар2025
Ашық сабақ Термоядролық реакциялар2025
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебі» кмм |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Физика |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
9.4В Атом ядросы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Дармуханова Алтынай Есмухановна |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
08.05.2025 |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Термоядролық реакциялар. Радиоизотоптар, радиациядан қорғану |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.6.2.6 – ядролық ыдырау мен ядролық синтезді салыстыру; 9.6.2.7 – радиактивті изотоптарды қолданудың мысалдарын келтіру; 9.6.2.8 – радиациядан қорғану әдістерін сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Формула арқылы тізбекті мен термоядролық реакцияның айырмашылығы табу. Радиоизотоптар медицинада биологияда байланысуын мысалдар арқылы көрсету. Нұсқаулықтарға сүйене отырып, радиациядан қорғану әдістерін пайымдау. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру
Бейне материалды көруді ұсынамын. Төмендегідей сұрақтарды қоя отырып, оқушылардың ойын,пікірін тыңдау. Алғашқы термоядролық реакция Қазақстанда қай жылы жүзеге асырылды? Бұл кезде қоршаған ортада қандай өзгерістер болды? Қанша ядролық ?қанша термоядролық реакциялар жүргізілген? |
Сәлемдеседі. Түгендейді Бейне материалды көреді және пікір алмасады.Сұрақтарға жауап береді. |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (10 мин) 5мин |
Топтық жұмыс.(10 мин) Оқушылар үш топқа бөлінеді. 1-топ:Термоядролық реакцияларды таныстыру.(схемасын сызу) 2-топ:Радиоизотоптардың қолданылуы 3-топ: Радиациядан қорғану жолдарын мысалмен көрсету. «Ойлан-Жұптас-Бөліс» әдісі Әр оқушы жұбымен бір сұраққа жауап беріп,сыныппен бөліседі. 1.Радиоизотоптар қай салада қолданылады. 2.Гамма сәуледен қалай қорғануға болады? 3.Термоядролық синтездің болашағы қандай? 4.Семей полигоны қандай термоядролық реакцияға жатады?(басқарылмайтын термоядролық реакция) 5.Не себепті Жер жағдайында термоядролық реакцияны жүзеге асыру қиынға соғады?(Өйткені Жерде жоғары температурада қатты күйін сақтап қалатын зат жоқ.) 6.Неліктен жеңіл ядролардың ядролық бірігу реакциясы температура мен қысымның жоғары мәндерінде ғана жүреді? (Өйткені жеңіл ядроларды синтездеу реакциясын жүзеге асыру үшін кулондық күштерді жеңіп ядроларды ядролық күштердің әсерлесу қашықтығы 10-15 м дейін жақындату керек. Мұндай жақындау тек жоғары қысым мен температура жүзеге асады.) 7.Неліктен жұлдыздарда термоядролық реакциялар жүреді? 8. Неліктен термоядролық реакцияға арналған реактор құрастыру тиімді болып саналады?(жоғары температуралы плазманы күшті магнит өрісімен реактор қабырғаларында ұстап тұру) 9. Неге биологияда, медицинада өндірісте «таңбалы» атомдар ретінде жартылай ыдырау периодының мәні өте аз изотоптар қолданылады? 10.Атомдық жарылыс кезіндегі радиациялық сәулеленуді бақылайтын құрал қалай аталады?(дозиметрлік немесе ренттенометрлік аспаптар) |
Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. |
Дескриптор: 1топ: Табиғаттағы кездесу жайлы біледі. 1 б 2. Термоядролық реакцияның маңызын түсінеді 1б 3. Схема түрінде термоядролық реакцияны сызып көрсетеді. 1б Жалпы топтық жұмысқа 3б 2топ: Радиоизоптар медицинада қолдануына мысал келтіреді 1б Өнеркәсіпте қолдануына мысал келтіреді 1б Археологияда қолданылуына мысал келтіреді 1 б Жалпы 3 б 3топқа дескриптор: Радиоактивті сәулелерде қорғану әдістері 1.уақытты азайту 1б 2.арақашы қтықты арттыру 1б 3.қорғаныс материалы 1 б Жалпы 3 б Жұптық тапсырмаға дескриптор: Әрбір дұрыс жауапқа 1 б |
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Бекіту 15 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Жеке жұмыс Кестені толтыру: 1 оқу мақсатына сәйкес.
Рефлексия: «Бармақ баспалдағы» әдісі арқылы оқушылардан рефлексия аламын. «3-2-1» әдісі 3жаңа ақпарат 2 ұнаған нәрсе 1сұрақ немесе ұсыныс
|
|
Дескриптор Ядролық синтез мен ядролық ыдырауды салыстырады 6 б
Формативті бағалай 10 балл
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
-
Радиоизотоптар қай салада қолданылады.
2.Гамма сәуледен қалай қорғануға болады?
3.Термоядролық синтездің болашағы қандай?
4.Семей полигоны қандай термоядролық реакцияға жатады?
6.Неліктен жеңіл ядролардың ядролық бірігу реакциясы температура мен қысымның жоғары мәндерінде ғана жүреді?
5.Не себепті Жер жағдайында термоядролық реакцияны жүзеге асыру қиынғасоғады?
7.Неліктен жұлдыздарда термоядролық реакциялар жүреді?
8. Неліктен термоядролық реакцияға арналған реактор құрастыру тиімді болып саналады?
9. Неге биологияда, медицинада өндірісте «таңбалы» атомдар ретінде жартылай ыдырау периодының мәні өте аз изотоптар қолданылады?
10.Атомдық жарылыс кезіндегі радиациялық сәулеленуді бақылайтын құрал қалай аталады?
Кестені толтыру:
|
Сипаттамалар |
Ядролық синтез |
Ядролық ыдырау |
|
Қатысатын ядролар түрі |
Жеңіл ядролар бірігеді (мысалы дейтерий тритий) |
Ауыр ядролар бөлінеді (уран плутоний) |
|
Энергия бөлінуі |
Орасан зор энергия бөлінеді |
Энергия бөлінеді бірақ синтезге қарағанда аз |
|
Қажетті шарттар |
Өте жоғары температура мен қысым |
Нейтрондармен атқылау жеткілікті |
|
Қолданылуы |
Зерттеу сатысында (ITER жобасы) |
Атом электр станциялары ядролық қару |
|
Табиғатта болуы |
Жұлдыздарда жүреді (Күн) |
Табиғатта өте сирек жасанды |
|
Жанармай түрі |
Дейтерий тритий (сутегі изотоптары) |
Уран-239, Плутоний -239 |
2. Жаңа сабақты бекіту. «Сәйкестігін
тап»
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Дұрыс
жауабы:
Басқарылатын тізбекті бөліну реакциясын жүзеге асыратын қондырғы? (ядролық реактор)
-
Тұңғыш ядролық реакторды қай жылы, кім іске қосты? (АҚШ-та Фермидің
басшылығымен 1942жылы қосылды) -
Реакторлар қолданылу мақсаттарына қарай нешеге бөлінеді? (3-ке: ғылыми-зерттеу, өндірістік, энергетикалық) -
Тұңғыш атом электр станциясы қайда, қашан іске қосылды? (1954жылы Обнинск қаласында) -
Реакторданейтрондардыбаяулатқышретінде не қолданылады?( ауыр су немесе графит) -
Белгілі бір ядролық реакция келесі дәл сондай реакцияны тудыратын процесс? (тізбектіядролық реакция) -
Екінші рет ядролық реактор қайда, қашан іске қосылды? (Ресейде Курчатов бастаған ғалымдар тобы 1946жылы қосты) -
Ядролық реактордың құрылысы қандай? (реакция өтетін активті аумақ,
нейтрондарды
баяулатқыш, жылу тасығыш, нейтрондарды
шағылдырғыш, жылдамдық
реттегіш біліктер, қорғаныш
қабық, темір-бетонды биолгиялық қорған, автоматты басқару
жүйесі)
-
Тұңғыш атом электрстанциясының қуаты қанша? (5000кВт) -
Нейтрондарды баяулатқышы жоқ реактор қалай аталады? (шапшаң нейтронды реактор)
шағым қалдыра аласыз













