|
Тақырып Тиімді тəсілмен қосу жəне азайту. Есепті əртүрлі тəсілмен шығару Күні: 2-сынып: |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандардың саны: Қатыспағандардың саны: |
||
|
Оқу мақсаттары |
2.1.2.3. ** Қосудың терімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану, ауызша есептеу дағдыларын қалыптастыру |
||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: • тиімді есептеу үшін терімділік қасиеттерді қолданады |
||
|
Көпшілік оқушылар: • есептерді əртүрлі тəсілдермен шығарады. |
|||
|
Кейбір оқушылар: • əртүрлі тəсілдермен шығару үшін есептер құрастырады. |
|||
|
Бағалау критерийлері |
Жеке, жұптық, тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: • есептеулердің тиімді тәсілін түсіндіріп беру Пəндік лексика жəне терминология. Қосудың терімділік қасиеті, тиімді есептеу, есептерді үш тəсілмен шығару. Диалог/жазуға арналған пайдалы сөйлемдер сериясы Талқылау: Тиімді тəсілмен есептеп шығарыңдар. Неліктен тиімді екенін түсіндір. Неліктен есепті үш тəсілмен шығаруға болады? Жазу: Есеп шарттарының қысқаша жазбасы, есепті үш тəсілмен шығару, екі таңбалы сандардың сандық өрнектері. |
||
|
Құндылықтардыдарыту |
Сымбатты болып өсуінің маңыздылығы жайлы айта келе салауатты өмір салтына тәрбиелеу |
||
|
Пәнаралықбайланыстар |
Жаратылыстану , қазақ тілі |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Оқулық суреттер қолданылады , кері байланыс, стикер. |
||
|
Бастапқы білім |
Екі таңбалы сандар мен шамаларды қосу жəне азайту. |
||
|
|
Жоспар |
||
|
Жоспарлан- ған уақыт |
Жоспарланған іс-əрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 2 мин
3 мин
5 мин |
Сәлемдесу. Психологиялық ахуал қалыптастыру Саған есеп үйреткен Пәнге қара құрметпен Санды тура табатын Математика болатын Математиканы оқимыз Миға бәрін тоқимыз -Жақсы балалар, бүгінгі сабағымыз қызықты болайын деп тұр. Сондықтан бүгінгі сабаққа жақсылап ат салысыңдар.Белсене қатысқан оқушы әр критерий бойынша бағаланады. Топ басшысы әр дұрыс жауапқа + таңбасын қойып отырады. Түсінікті ме?
Білу және түсіну. Суретпен жұмыс.Сырымның тапсырмасы. Сырымның тапсырмасынан не түсіндік? -Есептің бернеше шешімі болады екен.Яғни есепті әртүрлі тәсілмен есептеуге болады. Оның ішіндегі ең тиімдісі кез келген тапсырманы оңай орындауға көмектеседі екен. Яғни, бүгінгі сабақтың тақырыбы «Тиімді тәсілмен қосу және азайту.Есепті әртүрлі тәсілмен шығару» Қандай мақсат қойсақ болады? -Оқушылардың нұсқасын тыңдау.
|
Психологиялық ахуал қалыптасады, Сұраққа жауап алынады?
Суретпен жұмыс, сұрақ – жауап әдісі
|
|
|
Сабақтың ортасы 10 минут |
Мақсатымызға жетуге дайынбыз ба ? Түсінікті болса, Қанат пен Жанаттың үй тапсырмасын орындауға көмектесейік. Қанат үй тапсырмасын жеке орындағанды ұнатса, Жанат топпен орындағанды ұнатады екен. Сондықтан да екеуіне де көмектесейік. Ол үшін алдымен қосудың қасиеттерін есімізге түсірейік. № 1 (а)Қанаттың тапсырмасы.Тақтамен жұмыс. Тапсырманы жеке орындайды.Өзара тексереді. Топпен жұмыс. Жанаттың тапсырмасы. Әр өрнекті топтарға бөліп беру. Критерий: -Қосудың ауыстырымдылық ,терімділік қасиетін қолданып, қосындының мәнін дұрыс таба алады. |
Жеке және топтық жұмыс. |
|
|
2 мин 4 минут
3 минут
3 минут |
Сергіту сәті. Жаңаны қолдану.Дәптермен жұмыс. Қосудың терімділік қасиетін тек өрнектерде ғана емес, есеп шығаруда қолдануға болады. Ол үшін менің сендерге берген тапсырмаларыма қараңдар. Бұл сендерге берілген үй тапсырмасы деп ойлаңдар. Есепті қалай шығаратын едіңдер? Есептің құрылымы қандай еді? Шешуін ұсынғанда үш тәсілді ұсынып көріңдер. Оның ішінен тиімді тәсілді анықтап, жариялайсыңдар. Келістік па? Бағалау критерийі. Есеп шарттары бойынша деректерді бөлектеймін. Есеп шарттарындағы дерек-сандарды салыстырамын. Мұның неліктен мүмкін екенін түсіндіре отырып, есептерді шығарудың екі (немесе үш) тəсілін құрамын. Жауапты тұжырымдаймын. Талдау. «Артығын тап» ойыны.
Артық сөздердің алғашқы әріптерінен «Құс» сөзін шығарып алу.
Жақсы, онда 3 есептің а-сын орындайық. Ауызша есептеу дағдысын қалыптастыру. Есеп не туралы? Не белгілі ? Сызбаны қолданып, тиімді тәсілді айтыңдаршы. № 4 Әр топтан бір оқушы шығып № 4 тапсырмадағы бір өрнекті есептемей- ақ салыстырып береді. |
Видео .
Жариялау әдісі
|
|
|
Сабақтың соңы 6 минут |
Қорытынды. Жинақтау. «Ақиқат – жалған» ойыны -Күзде жемістерді жинап аламыз , солай ма? Ал, мен сондай піскен алмаларды себеттерге салып келдім.Соның бірін таңдап алыңдар. Шарты: Жемістерді қолдарымен ұстап көреді. Жемістің бірі жалған болып шығады. Жалған жемісті ұстаған оқушыға сөйлем айтылады . Ол оқушы ақиқат немесе жалған деп жауап береді. Ойынның мақсаты бүгінгі тақырыптан түсінгендерін жинақтау.
Бағалау. Үйге тапсырма: № 3 (ә) № 5 тапсырма. Үй тапсырмасына арналған нұсқаулық кунделік кз сайтында көрсетілген. |
|
|



жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Тиімді тәсілмен есептеу
|
Тақырып Тиімді тəсілмен қосу жəне азайту. Есепті əртүрлі тəсілмен шығару Күні: 2-сынып: |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандардың саны: Қатыспағандардың саны: |
||
|
Оқу мақсаттары |
2.1.2.3. ** Қосудың терімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану, ауызша есептеу дағдыларын қалыптастыру |
||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: • тиімді есептеу үшін терімділік қасиеттерді қолданады |
||
|
Көпшілік оқушылар: • есептерді əртүрлі тəсілдермен шығарады. |
|||
|
Кейбір оқушылар: • əртүрлі тəсілдермен шығару үшін есептер құрастырады. |
|||
|
Бағалау критерийлері |
Жеке, жұптық, тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: • есептеулердің тиімді тәсілін түсіндіріп беру Пəндік лексика жəне терминология. Қосудың терімділік қасиеті, тиімді есептеу, есептерді үш тəсілмен шығару. Диалог/жазуға арналған пайдалы сөйлемдер сериясы Талқылау: Тиімді тəсілмен есептеп шығарыңдар. Неліктен тиімді екенін түсіндір. Неліктен есепті үш тəсілмен шығаруға болады? Жазу: Есеп шарттарының қысқаша жазбасы, есепті үш тəсілмен шығару, екі таңбалы сандардың сандық өрнектері. |
||
|
Құндылықтардыдарыту |
Сымбатты болып өсуінің маңыздылығы жайлы айта келе салауатты өмір салтына тәрбиелеу |
||
|
Пәнаралықбайланыстар |
Жаратылыстану , қазақ тілі |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Оқулық суреттер қолданылады , кері байланыс, стикер. |
||
|
Бастапқы білім |
Екі таңбалы сандар мен шамаларды қосу жəне азайту. |
||
|
|
Жоспар |
||
|
Жоспарлан- ған уақыт |
Жоспарланған іс-əрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 2 мин
3 мин
5 мин |
Сәлемдесу. Психологиялық ахуал қалыптастыру Саған есеп үйреткен Пәнге қара құрметпен Санды тура табатын Математика болатын Математиканы оқимыз Миға бәрін тоқимыз -Жақсы балалар, бүгінгі сабағымыз қызықты болайын деп тұр. Сондықтан бүгінгі сабаққа жақсылап ат салысыңдар.Белсене қатысқан оқушы әр критерий бойынша бағаланады. Топ басшысы әр дұрыс жауапқа + таңбасын қойып отырады. Түсінікті ме?
Білу және түсіну. Суретпен жұмыс.Сырымның тапсырмасы. Сырымның тапсырмасынан не түсіндік? -Есептің бернеше шешімі болады екен.Яғни есепті әртүрлі тәсілмен есептеуге болады. Оның ішіндегі ең тиімдісі кез келген тапсырманы оңай орындауға көмектеседі екен. Яғни, бүгінгі сабақтың тақырыбы «Тиімді тәсілмен қосу және азайту.Есепті әртүрлі тәсілмен шығару» Қандай мақсат қойсақ болады? -Оқушылардың нұсқасын тыңдау.
|
Психологиялық ахуал қалыптасады, Сұраққа жауап алынады?
Суретпен жұмыс, сұрақ – жауап әдісі
|
|
|
Сабақтың ортасы 10 минут |
Мақсатымызға жетуге дайынбыз ба ? Түсінікті болса, Қанат пен Жанаттың үй тапсырмасын орындауға көмектесейік. Қанат үй тапсырмасын жеке орындағанды ұнатса, Жанат топпен орындағанды ұнатады екен. Сондықтан да екеуіне де көмектесейік. Ол үшін алдымен қосудың қасиеттерін есімізге түсірейік. № 1 (а)Қанаттың тапсырмасы.Тақтамен жұмыс. Тапсырманы жеке орындайды.Өзара тексереді. Топпен жұмыс. Жанаттың тапсырмасы. Әр өрнекті топтарға бөліп беру. Критерий: -Қосудың ауыстырымдылық ,терімділік қасиетін қолданып, қосындының мәнін дұрыс таба алады. |
Жеке және топтық жұмыс. |
|
|
2 мин 4 минут
3 минут
3 минут |
Сергіту сәті. Жаңаны қолдану.Дәптермен жұмыс. Қосудың терімділік қасиетін тек өрнектерде ғана емес, есеп шығаруда қолдануға болады. Ол үшін менің сендерге берген тапсырмаларыма қараңдар. Бұл сендерге берілген үй тапсырмасы деп ойлаңдар. Есепті қалай шығаратын едіңдер? Есептің құрылымы қандай еді? Шешуін ұсынғанда үш тәсілді ұсынып көріңдер. Оның ішінен тиімді тәсілді анықтап, жариялайсыңдар. Келістік па? Бағалау критерийі. Есеп шарттары бойынша деректерді бөлектеймін. Есеп шарттарындағы дерек-сандарды салыстырамын. Мұның неліктен мүмкін екенін түсіндіре отырып, есептерді шығарудың екі (немесе үш) тəсілін құрамын. Жауапты тұжырымдаймын. Талдау. «Артығын тап» ойыны.
Артық сөздердің алғашқы әріптерінен «Құс» сөзін шығарып алу.
Жақсы, онда 3 есептің а-сын орындайық. Ауызша есептеу дағдысын қалыптастыру. Есеп не туралы? Не белгілі ? Сызбаны қолданып, тиімді тәсілді айтыңдаршы. № 4 Әр топтан бір оқушы шығып № 4 тапсырмадағы бір өрнекті есептемей- ақ салыстырып береді. |
Видео .
Жариялау әдісі
|
|
|
Сабақтың соңы 6 минут |
Қорытынды. Жинақтау. «Ақиқат – жалған» ойыны -Күзде жемістерді жинап аламыз , солай ма? Ал, мен сондай піскен алмаларды себеттерге салып келдім.Соның бірін таңдап алыңдар. Шарты: Жемістерді қолдарымен ұстап көреді. Жемістің бірі жалған болып шығады. Жалған жемісті ұстаған оқушыға сөйлем айтылады . Ол оқушы ақиқат немесе жалған деп жауап береді. Ойынның мақсаты бүгінгі тақырыптан түсінгендерін жинақтау.
Бағалау. Үйге тапсырма: № 3 (ә) № 5 тапсырма. Үй тапсырмасына арналған нұсқаулық кунделік кз сайтында көрсетілген. |
|
|



шағым қалдыра аласыз


