Тексерілді
ДОІЖО: И.С.Мураталиева
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
№82 жалпы білім беретін орта мектеп |
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
Ермекова Мөлдір Есқабылқызы |
|
Күні : |
26.02.2026ж |
|
Сынып: |
7 «Ә» |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тікбұрышты үшбұрыштардың теңдігінің белгілері. Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.1.23 тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін қолдану |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар тікбұрышты үшбұрыштардың қасиеттерін және теңдік белгілерін пайдаланып, функционалдық сауаттылыққа берілген есептерді шешеді және өз шешімін дәлелдейді. |
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбекқорлық, жауапкершілік, ынтымақтастық, өзін-өзі дамыту. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 15:45-16:00 |
-Сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық ахуал: «Сандар мен түстер»
Сурет көрсету: Баспалдақ қабырғаға тірелген.
Сұрақ:
Егер
баспалдақ дұрыс
орналаспаса,
ол құлап
кетуі
мүмкін.
Оқушылар:
Сабақтың сюжеті: Сіздер қазір бір бір құрылыс компаниясы боласыздар. Мектеп құрылысын жүргізетін компаниялар арасында тендер ойнатылады. Яғни конкурс болады. Әр компания берілген тапсырмаларды дұрыс, тиімді және жылдам орындау арқылы ұпай жинайды. Ең жоғары ұпай жинаған компания тендерді ұтып, жобаны жүзеге асыру мүмкіндігіне ие болады. Ендеше бастайық...
1-кезең. Құрылысшылардың білімін тексеру (викторина) |
Сәлемдеседі.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар сабақ мақсатын өздері құрастырады.
Үй тапсырмаларын тексереді.
Оқушылар топ болып жауап береді. |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
Бағалау парақтары |
Оқулық Дәптер
ДК экраны
Сұрақтар топтамасы
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақт-тың ортасы 16:00-16:08
16:08-16:12
16:12-16:18
16:18-16:23
|
2-кезең. Командалық жұмыс:
Мектептің оқу кабинетінің едені тік төртбұрыш пішінді. Ұзындығы 10 м, ені – 6 м.
Паркет
тікбұрышты
үшбұрыш
пішінді. 1 үшбұрыштың бағасы – 600 тг.
3-кезең. Тақтамен жұмыс. Әр командадан тақтаға жұптасып оқушылар шығады:
А) Екінші катетті табыңдар Ә) Периметрін табыңдар, егер гипотенуза 12 см екені белгілі болса. 4-кезең. Командалық жұмыс. Суреттегі көрсетілген тікбұрышты үшбұрыштың теңдік белгісін атаңыз: 5-кезең. Жеке жұмыс. «Дұрыс немесе бұрыс»
|
Оқушылар топ болып орындайды.
Командалар бір-бірінің жұмысын тексереді.
Оқушылар жұп болып орындайды.
Оқушылар топ болып орындайды.
Оқушылар жеке орындайды.
Оң жағындағы көршісімен ауыстырып, тексереді.
|
Дескриптор: -Еденнің ауданын есептейді -паркеттің ауданын есептейді -өлшем бірліктерді дұрыс ауыстырады; -жабдықтардың санын табады; -жалпы құнды есептейді.
Дескриптор: -Медиананың қасиетін қолданады; -Үшбұрыштың белгісіз қабырғасын табады;
Дескриптор: -Үшбұрыштың теңдік белгілерін қолданады; -қай белгіге сәйкес келетінін анықтайды.
|
ДК экраны
Сұрақтар топтамасы.
Тақта
Дәптер
ДК экраны
Сұрақтар топтамасы
Слайд
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 16:23-16:30
|
Жинаған балдарын есептеу. Жеңімпаз топты анықтау
Рефлексия
Үйге тапсырма: Тест жұмысын құрастырып келу
|
Оқушылар сабақты қорытындылайды, сабақ бойынша сұрақтарын қояды.
Үй тапсырмасын алады. |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
Бағалау парағындағы жинаған балдары бойынша бағаланады.
|
Сұрақтар топтамасы.
|
|||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Тікбұрышты үшбұрыштардың теңдігінің белгілері. Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері. 7 сынып
Тексерілді
ДОІЖО: И.С.Мураталиева
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
№82 жалпы білім беретін орта мектеп |
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
Ермекова Мөлдір Есқабылқызы |
|
Күні : |
26.02.2026ж |
|
Сынып: |
7 «Ә» |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тікбұрышты үшбұрыштардың теңдігінің белгілері. Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.1.23 тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін қолдану |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар тікбұрышты үшбұрыштардың қасиеттерін және теңдік белгілерін пайдаланып, функционалдық сауаттылыққа берілген есептерді шешеді және өз шешімін дәлелдейді. |
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбекқорлық, жауапкершілік, ынтымақтастық, өзін-өзі дамыту. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 15:45-16:00 |
-Сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық ахуал: «Сандар мен түстер»
Сурет көрсету: Баспалдақ қабырғаға тірелген.
Сұрақ:
Егер
баспалдақ дұрыс
орналаспаса,
ол құлап
кетуі
мүмкін.
Оқушылар:
Сабақтың сюжеті: Сіздер қазір бір бір құрылыс компаниясы боласыздар. Мектеп құрылысын жүргізетін компаниялар арасында тендер ойнатылады. Яғни конкурс болады. Әр компания берілген тапсырмаларды дұрыс, тиімді және жылдам орындау арқылы ұпай жинайды. Ең жоғары ұпай жинаған компания тендерді ұтып, жобаны жүзеге асыру мүмкіндігіне ие болады. Ендеше бастайық...
1-кезең. Құрылысшылардың білімін тексеру (викторина) |
Сәлемдеседі.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар сабақ мақсатын өздері құрастырады.
Үй тапсырмаларын тексереді.
Оқушылар топ болып жауап береді. |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
Бағалау парақтары |
Оқулық Дәптер
ДК экраны
Сұрақтар топтамасы
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақт-тың ортасы 16:00-16:08
16:08-16:12
16:12-16:18
16:18-16:23
|
2-кезең. Командалық жұмыс:
Мектептің оқу кабинетінің едені тік төртбұрыш пішінді. Ұзындығы 10 м, ені – 6 м.
Паркет
тікбұрышты
үшбұрыш
пішінді. 1 үшбұрыштың бағасы – 600 тг.
3-кезең. Тақтамен жұмыс. Әр командадан тақтаға жұптасып оқушылар шығады:
А) Екінші катетті табыңдар Ә) Периметрін табыңдар, егер гипотенуза 12 см екені белгілі болса. 4-кезең. Командалық жұмыс. Суреттегі көрсетілген тікбұрышты үшбұрыштың теңдік белгісін атаңыз: 5-кезең. Жеке жұмыс. «Дұрыс немесе бұрыс»
|
Оқушылар топ болып орындайды.
Командалар бір-бірінің жұмысын тексереді.
Оқушылар жұп болып орындайды.
Оқушылар топ болып орындайды.
Оқушылар жеке орындайды.
Оң жағындағы көршісімен ауыстырып, тексереді.
|
Дескриптор: -Еденнің ауданын есептейді -паркеттің ауданын есептейді -өлшем бірліктерді дұрыс ауыстырады; -жабдықтардың санын табады; -жалпы құнды есептейді.
Дескриптор: -Медиананың қасиетін қолданады; -Үшбұрыштың белгісіз қабырғасын табады;
Дескриптор: -Үшбұрыштың теңдік белгілерін қолданады; -қай белгіге сәйкес келетінін анықтайды.
|
ДК экраны
Сұрақтар топтамасы.
Тақта
Дәптер
ДК экраны
Сұрақтар топтамасы
Слайд
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 16:23-16:30
|
Жинаған балдарын есептеу. Жеңімпаз топты анықтау
Рефлексия
Үйге тапсырма: Тест жұмысын құрастырып келу
|
Оқушылар сабақты қорытындылайды, сабақ бойынша сұрақтарын қояды.
Үй тапсырмасын алады. |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
Бағалау парағындағы жинаған балдары бойынша бағаланады.
|
Сұрақтар топтамасы.
|
|||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз







