Материалдар / Ашық сабақ Тікбұрышты үшбұрыштың медианасы, биіктігі, биссектрисасы 7 сынып

Ашық сабақ Тікбұрышты үшбұрыштың медианасы, биіктігі, биссектрисасы 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ барысы кезінде үшбұрыштың медианасы, биіктігі және биссектрисасы ұғымдарын беру, олардың сызбаларын сыза білуді үйрету
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
25 Желтоқсан 2021
573
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

ҚМЖ


Күні: 13.10.21ж

Мұғалімнің аты-жөні: Абилмаканова Батима Сагинтаевна

Сынып: 7 «А»

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Үшбұрыштың биссектрисы, медианасы, биіктігі және орта сызығы .

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

7.1.1.14.теңқабырғалы, теңбүйірлі, тікбұрышты үшбұрыштардың элементтерін білу;

7.1.1.12 үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі, орта сызығы анықтамаларын білу және оларды салу;

Сабақ мақсаттары



Барлық оқушылар:

Үшбүрыштың биіктігі, медиана және биссектрисасы туралы қысқаша түсінік алу арқылы олардың анықтамасымен және сызбасымен танысады.

Оқушылардың басым бөлігі:

Үшбұрышты және оның түрлерін жақсы ұғып, оның элементтерін ажырата алып, оларды есептер шығаруға пайдаланады.

Кейбір оқушылар: Ережелерге сәйкес ізденісті қажет ететін есептерді шығара алады

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


(7 мин)




























Сабақтың ортасы


(33 мин)





























































































































Сабақтың соңы (5 мин)


І. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Оқушылармен амандасу,сынып оқушыларын түгендеу.

Қызығушылықты ояту.

Бұл оқиға ерте заманда болған. Бір қалада ақылды Ғалым деген данышпан мен оның сөзін қызғанып көре алмайтын Асан деген қатыгез адам өмір сүреді.Асан, данышпан Ғалымға жауап бере алмайтындай бір сұрақ ойлап тапқысы келеді. Ол үшін ол шалғынға барып, көбелек ұстап алады да, оны алақанның ортасына салады. Асан данышпаннан сұрағысы келеді: «Менің қолымдағы көбелек тірі ме, әлі өлі ме?» -деп. Егер ол өлі десе, мен алақанымды ашам да, көбелек ұшып кетеді, ал егер тірі десе, мен алақанымды қатты қысамын, көбелек өліп қалады. Асан көбелекті ұстап алып, Ғалымға келеді: «Менің қолымдағы көбелек өлі ме, тірі ме?»-деп сұрайды. Сонда данышпан Ғалым былай деді: «Барлығы сенің қолыңда». Иә, өмірде кей кездерде келеңсіз оқиғалар болады,ештеңе істегің келмейді. Онда данышпанның сөзін еске алыңыз «Барлығы сенің қолыңда». Осы сөз бүгінгі сабағымыздың ұраны болсын.


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

1) №7.1 АДС, ДСЕ, ДЕВ, СДВ

7.2 (а,б,г,е) және (ә,ғ)


2) Сұрақ-жауап «Мен- саған, сен- маған» әдісі.

Үшбұрыш деп қандай фигураны атайды?

Үшбұрыштың элементтерін атаңдар.

Үшбұрыштың түрлерін атаңдар.

Тікбұрышты үшбұрыш деп қандай үшбұрышты атайды?

Доғал бұрышты үшбұрыш деп қандай үшбұрышты атайды?

Тең қабырғалы үшбұрыш деп қандай үшбұрышты атайды?

Сүйір бұрышты үшбұрыш деп қандай үшбұрышты атайды?

Тең бүйірлі үшбұрыш деп қандай үшбұрышты атайды?

Үшбұрыштың периметрі дегеніміз не?


ІІІ. Мағынаны тану. Жаңа тақырыпты түсіндіру.

«Галерея» стратегиясы. Топтық жұмыс.

  • І-топ тапсырмасы: Үшбұрыштың медианасы

  • ІІ-топ тапсырмасы: Үшбұрыштың биссектрисасы

  • ІІІ-топ тапсырмасы: Үшбұрыштың биіктігі

  • ІV-топ тапсырмасы: Үшбұрыштың орта сызығы

«Галерея» әдісінде:

1-топ:

1.Кез келген АВС үшбұрышын сыз;

2.АВ қабырғасының ортасын тауып D әрпімен белгіле;

3. С мен D нүктелерін қос;

4. СD кесіндісі АВС үшбұрышының АВ қабырғасына жүргізілген медианасы деп аталады.

5. Жауап бер:Үшбұрыштың медианасы деген не?

2-топ:

1. Кез келген АВС үшбұрышын сыз;

2. А бұрышын транспортирмен өлшеп, екіге бөл.

3. А нүктесі мен ВС қабырғасын қосатын кесінді жүргіз.

4. АD кесіндісі АВС үшбұрышының Абұрышынан жүргізілген биссектрисасы деп аталады.

5. Жауап бер:Үшбұрыштың биссектрисасы деген не?

3-топ:

1. Кез келген АВС үшбұрышын сыз;

2. В төбесіне қарама-қарсы жатқан қабырғаны анықта.

3. Сызбалық үшбұрышты пайдаланып В төбесінен АС қабырғасына перпендикуляр түзу жүргіз.

4. ВD кесіндісі АВС үшбұрышының АС қабырғасына жүргізілген биіктігі деп аталады.

5. Жауап бер:Үшбұрыштың биіктігі деген не?

4-топ:

1. Кез келген АВС үшбұрышын сыз;

2. АВ қабырғасының ортасын тауып D әрпімен белгіле.

3. ВС қабырғасының ортасын тауып Е әрпімен белгіле.

4. Д және Е нүктелерін қосатын кесінді жүргіз.

4. ДЕ кесіндісі үшбұрыштың орта сызығы деп аталады.

5. Жауап бер:Үшбұрыштың орта сызығы деген не?


ІV. Мағынаны ашу.

Жаңа сабақтан алған білімдерін пысықтау мақсатында жеке тапсырма

1).Жұптық жұмыс. «Ойлан,жұптас, пікірлес» әдісін

пайдаланып, оқулықтан №7.10, №7.11 тапсырмаларын орындау.


І-топ--№ 7.10(а) ІІ-топ--№710(ә)

ІІІ-топ--№ 7.11.(а) ІV-топ--№7.11.(ә)


Дескриптор Білім алушы

7.10.(а,ә)

1.Сызбасын сызады;

2.Медианаларды салады;

3. Әріптермен белгілейді;

7.11.(а,ә)

1.Сызбасын сызады;

2.биссектрисаларды салады;

3. Әріптермен белгілейді;


Сергіту сәті. Логикалық сұрақтар қою.

1.Мақпалдың әкесінің 3 қызы бар. Гүлсая, Жансая және...

Келесі қызының аты кім? (Мақпал)

2.Тіктөртбұрыш формалы үстелдің бір бұрышын кесіп тастаса, неше

бұрышы қалады? (5 бұрышы)

3.Жаңбырдың кезінде кімнің басы суланбайды? (тақырбастың)


2) Жеке жұмыс. №7.13(а) (оқулықтан 45 -бет )


Дескриптор Білім алушы


  • Сүйір бұрышты үшбұрышты салады;

  • С төбесінен медиана жүргізеді;

  • С төбесінен биссектриса жүргізеді;

  • С төбесінен биіктік жүргізеді;




Қабілеті жоғары оқушыларға берілетін тапсырма №7.14. (оқулықтан 45-бет)


5) Шығармашылық жұмыс.

АВ және СД центрі О болатын шеңбердің диаметрі.

Егер СВ = 13 см, АВ = 16 см болса, АОД үшбұрышының

периметрі неге тең болады?

(интерактивті тақтада мұғалім сызбасын дайындайды)


V. Сабақты бекіту.

Қалыптастырушы бағалаудың тапсырмалары.Бөлім: «Үшбұрыштар»

Тапсырма 1

Төмендегі тұжырымдардың ақиқат немесе жалған екенін анықтаңыз:

Тұжырым

Ақиқат

Жалған

1. Барлық бұрыштары тең болатын үшбұрыш-тең бүйірлі үшбұрыш деп аталады.



2.Үшбұрыштың биіктігі деп төбесінен табанына түсірілген перпендикулярды атайды.



3. Медиана мен биіктіктің ұзындығы кез-келген үшбұрышта тең болады.



4. Үшбұрыштың 1 биссектрисасы болады.



5. Барлық қабырғалары тең үшбұрыш- тең қабырғалы үшбұрыш деп аталады.



6. Үшбұрыштың биссектрисасы берілген бұрышты тең екіге бөледі.



7. Барлық элементтері өзара тең болатын үшбұрыш теңбүйірлі үшбұрыш болады.



8. Үшбұрыш қабырғасына қарай 6 түрге бөлінеді.



Дескриптор Білім алушы

  • ақиқат тұжырымдарды анықтайды.

Тапсырма 2

Суретте АВС үшбұрышы кескінделген. Кесінділердің қайсысы

а) медиана

ә) биіктік

б) биссектриса болып табылады?

VІ. Кері байланыс. «Бес жолды өлең» әдісі

  1. Зат есім

  2. 2 сын есім

  3. 3 етістік

  4. Бір сөйлем

  5. Синоним

VІІ. Үйге тапсырма беру . №7.15.(45-бет)

Шығармашылыққа бағытталған тапсырма.

Үшбұрыш,төртбұрыш ,әртүрлі фигуралардан жануарлар бейнесін құрау.

VІІІ. Бағалау.

Ереже:

  • белсенді болу;

  • бір-бірін тыңдау;

  • бір-бірінің пікірін сыйлау;

  • барлығын бірге жасау;









Үй тапсырмасын ауызша айту және кері байланыс алу.




Оқушылар өткен сабақтың тақырыбы көлемінде бір-біріне сұрақ қойып, жауабының дұрыс, бұрыстығын айтады.




Әр топқа тапсырма және оны орындау алгоритмі беріледі.Әр топ тапсырманы оқулыққа сүйене отырып жасайды.








Оқушылар бір-бірімен ой бөлісуге,бір-бірінің пікіріне құрметпен қарап ынтымақтастық атмосфераны қалыптастырады.


















770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ