|
Бөлім: |
Геометрия элементтері |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Алмагуль Сайлаубаевна Жаншугурова |
|
|
Күні: |
02.05.2024 ж |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тіктөртбұрыштың (шаршының) қабырғалары мен периметрін табуға берілген есептер |
|
|
Оқу бағдарлама- сына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.5.1.2.** Есептерді шығару барысында ұзындығы, ені, периметр шамаларының өзара тәуелділігін пайдалану. 2.5.1.5.** Тіктөртбұрыш (шаршының) ұзындығы, ені, периметрін табуға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептерді құрастыру және шығару. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар тіктөртбұрыштың, шаршының қабырғалары мен периметрін табуға берілген есептерді шығарады. Тіктөртбұрыштың, шаршының қабырғалары мен периметрін табуға берілген есептерді шығарады және оған кері есептерді құрастырады, шығарады. |
|
7
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: “Іздердің сыңары” табу арқылы орындарын табады.
-бала санына байланысты екіге бөлінген фигуралардың жұптарына секіре отырып,фигура жартысында жазылған сұрақтарға жауап береді. -сұрақтар бүгінгі күнге деген тілектерге байланысты болады. Миға шабуыл: “Ойлан,тап” - периметрін табуға арналған формаларды қайталау.Интерактивті тақтада дұрыс жауабын таңдау арқылы ,формулаларды қайталайды. 1-тапсырмада шаршының қабырғалары және периметрін табуға берілген есептерді шығаруға қатысты білімі мен дағдысын дамытуды көздейді. Есепті шығару үшін төмендегідей пайымдауға бағыттау: -Жүгіру жолы қандай фигура пішінді? -Шаршы дегеніміз – барлық қабырғалары бірдей болуы мүмкні бе?.
-Қандай өрнек құрасың? (80 :4 өрнегі.)
Мақсат қою Тіктөртбұрыштың (шаршының) қабырғалары мен периметрін табуға берілген есептерді шығаруды, кері есептерді құрастыруды және шығаруды үйренесің. Дәптермен жұмыс: -периметрі 16 см шаршының ұзындығы неше см болады? (4) -4 цифрын көркем жазу ретінде жазамыз. |
Іздерде жазылған тапсырманы тоқтамай жауап бере отырып,орнына тез жету. |
“Қар ұлпасы” арқылы оқушыны мұғалім әр тапсырмадан кейін бағалайды. Егер оқушылар дұрыс тапса қол шапалақтау, егер қателессе, бас бармақты төмен қаратау 1-тапсырмалар Критерий: тіктөртбұрыштың, шаршының қабырғалары мен периметрін табуға берілген есептерді шығарады. Дескриптор: шаршының ұзындығын табады. шаршының периметрін табады. |
Геометриялық |
|||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 7 мин |
|
фигуралардың модельдері. https://www.educaplay.com/learning-resources/17829734-learning_resource.html |
|||||||||||
|
|
1-тапсырма. |
|
|||||||||||
|
|
Шаршының периметрі |
|
|||||||||||
|
|
оның қабырғалары |
|
|||||||||||
|
|
ұзындықтарының |
|
|||||||||||
|
|
қосындысына тең |
|
|||||||||||
|
|
болғандықтан, Р = а ∙ 4 |
|
|||||||||||
|
|
формуласы негізінде |
|
|||||||||||
|
|
Шаршының ұзындығын табады.Формуладан жаңа формула құрастырады. а=Р:4 |
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 25 мин |
І.Жеке жұмыс: 2-тапсырмада берілген кестені пайдаланып, 1-есепке кері есеп құрастырады. Бірінші есепте белгілі санды дерек (80 м), екінші есепте белгісіз, ал алдыңғы есепте белгісіз санды дерек (шаршының бір қабырғасының ұзындығы) екінші есепте белгілі дерекке айналғанын түсінеді.Өзің
P = 20 · 4 = 80 (м) ІІ.Топтық жұмыс: 3- тапсырмада тіктөртбұрыштың периметрінің формуласын қолдануға қатысты білім мен дағдыларын дамытады. а) Ш.: (60 : 2) – 10 = 20 (м) Ж.: Алаңның ұзындығы 20 м. Санды бірнеше есе бірлікке бөле отырып, белгісізді табу арқылы фигураның периметрін табу формуласын қолданады. ә) a = 6 м b = ?, 2 есе қысқа. b = 6 : 2 = 3 (см) P = (6 + 3) · 2 = 18 (см) Музыкалық үзіліс: “Фигуралар әні» Пішіндер | Shapes Song | Фигуры [Torghai-TV] (youtube.com) ІІІ. Шығармашылық үзіліс: 4-оқушылар “Сыйқырлы ұяшық”- тарда жасырынған жұмбақтарды шешеді,жауабына байланысты тапсырманы орындайды. - қима қағаздардан өз қиялындағы ойыншықтың формасын құрастырады. Жұптық жұмыс: 5-тапсырмада үшбұрыштың периметрінің формуласын қолдануға қатысты білім мен дағдыларын дамытады. Ш.: 1 + 3 + 4 = 8 (см). Дәптерге ұзындығы үшбұрыштың периметріне тең кесінді сызады. 6- тапсырма екі-үш амалдан тұратын санды өрнектердің мәнін ауызша есептеп ,салыстыра алады.Платформадан дұрыс жауабымен сәйкестендіре алады. |
байланыс негізінде тіктөртбұрыштың ұзындығын табу үшін периметрімен 2-нің бөліндісінен енін азайтады.
5-тапсырма. үшбұрыштың периметрінің формуласын қолданады, ұзындығы үшбұрыштың периметріне тең кесінді сызады |
2-тапсырмалар Критерий: тіктөртбұрыштың, шаршының қабырғалары мен периметрін табуға берілген есептерді шығарады. Дескриптор: шаршының ұзындығын табады. шаршының периметрін табады. 3-тапсырмалар Критерий:
Дескриптор:
|
Оқулық Геометриялық фигуралардың модельдер, сызбалар. Wordwall платформасы Educaplay платформасында орындайды. |
|||||||||
|
Сабақтың соңы 6мин |
Рефлексиялық-бағалау кезеңі:
|
|
Роботтар арқылы кері байланыс. |
« Көңілді пішіндер» |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Тіктөртбұрыштың (шаршының) қабырғалары мен периметрін табуға берілген есептер"
Ашық сабақ "Тіктөртбұрыштың (шаршының) қабырғалары мен периметрін табуға берілген есептер"
|
Бөлім: |
Геометрия элементтері |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Алмагуль Сайлаубаевна Жаншугурова |
|
|
Күні: |
02.05.2024 ж |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тіктөртбұрыштың (шаршының) қабырғалары мен периметрін табуға берілген есептер |
|
|
Оқу бағдарлама- сына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.5.1.2.** Есептерді шығару барысында ұзындығы, ені, периметр шамаларының өзара тәуелділігін пайдалану. 2.5.1.5.** Тіктөртбұрыш (шаршының) ұзындығы, ені, периметрін табуға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептерді құрастыру және шығару. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар тіктөртбұрыштың, шаршының қабырғалары мен периметрін табуға берілген есептерді шығарады. Тіктөртбұрыштың, шаршының қабырғалары мен периметрін табуға берілген есептерді шығарады және оған кері есептерді құрастырады, шығарады. |
|
7
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: “Іздердің сыңары” табу арқылы орындарын табады.
-бала санына байланысты екіге бөлінген фигуралардың жұптарына секіре отырып,фигура жартысында жазылған сұрақтарға жауап береді. -сұрақтар бүгінгі күнге деген тілектерге байланысты болады. Миға шабуыл: “Ойлан,тап” - периметрін табуға арналған формаларды қайталау.Интерактивті тақтада дұрыс жауабын таңдау арқылы ,формулаларды қайталайды. 1-тапсырмада шаршының қабырғалары және периметрін табуға берілген есептерді шығаруға қатысты білімі мен дағдысын дамытуды көздейді. Есепті шығару үшін төмендегідей пайымдауға бағыттау: -Жүгіру жолы қандай фигура пішінді? -Шаршы дегеніміз – барлық қабырғалары бірдей болуы мүмкні бе?.
-Қандай өрнек құрасың? (80 :4 өрнегі.)
Мақсат қою Тіктөртбұрыштың (шаршының) қабырғалары мен периметрін табуға берілген есептерді шығаруды, кері есептерді құрастыруды және шығаруды үйренесің. Дәптермен жұмыс: -периметрі 16 см шаршының ұзындығы неше см болады? (4) -4 цифрын көркем жазу ретінде жазамыз. |
Іздерде жазылған тапсырманы тоқтамай жауап бере отырып,орнына тез жету. |
“Қар ұлпасы” арқылы оқушыны мұғалім әр тапсырмадан кейін бағалайды. Егер оқушылар дұрыс тапса қол шапалақтау, егер қателессе, бас бармақты төмен қаратау 1-тапсырмалар Критерий: тіктөртбұрыштың, шаршының қабырғалары мен периметрін табуға берілген есептерді шығарады. Дескриптор: шаршының ұзындығын табады. шаршының периметрін табады. |
Геометриялық |
|||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 7 мин |
|
фигуралардың модельдері. https://www.educaplay.com/learning-resources/17829734-learning_resource.html |
|||||||||||
|
|
1-тапсырма. |
|
|||||||||||
|
|
Шаршының периметрі |
|
|||||||||||
|
|
оның қабырғалары |
|
|||||||||||
|
|
ұзындықтарының |
|
|||||||||||
|
|
қосындысына тең |
|
|||||||||||
|
|
болғандықтан, Р = а ∙ 4 |
|
|||||||||||
|
|
формуласы негізінде |
|
|||||||||||
|
|
Шаршының ұзындығын табады.Формуладан жаңа формула құрастырады. а=Р:4 |
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 25 мин |
І.Жеке жұмыс: 2-тапсырмада берілген кестені пайдаланып, 1-есепке кері есеп құрастырады. Бірінші есепте белгілі санды дерек (80 м), екінші есепте белгісіз, ал алдыңғы есепте белгісіз санды дерек (шаршының бір қабырғасының ұзындығы) екінші есепте белгілі дерекке айналғанын түсінеді.Өзің
P = 20 · 4 = 80 (м) ІІ.Топтық жұмыс: 3- тапсырмада тіктөртбұрыштың периметрінің формуласын қолдануға қатысты білім мен дағдыларын дамытады. а) Ш.: (60 : 2) – 10 = 20 (м) Ж.: Алаңның ұзындығы 20 м. Санды бірнеше есе бірлікке бөле отырып, белгісізді табу арқылы фигураның периметрін табу формуласын қолданады. ә) a = 6 м b = ?, 2 есе қысқа. b = 6 : 2 = 3 (см) P = (6 + 3) · 2 = 18 (см) Музыкалық үзіліс: “Фигуралар әні» Пішіндер | Shapes Song | Фигуры [Torghai-TV] (youtube.com) ІІІ. Шығармашылық үзіліс: 4-оқушылар “Сыйқырлы ұяшық”- тарда жасырынған жұмбақтарды шешеді,жауабына байланысты тапсырманы орындайды. - қима қағаздардан өз қиялындағы ойыншықтың формасын құрастырады. Жұптық жұмыс: 5-тапсырмада үшбұрыштың периметрінің формуласын қолдануға қатысты білім мен дағдыларын дамытады. Ш.: 1 + 3 + 4 = 8 (см). Дәптерге ұзындығы үшбұрыштың периметріне тең кесінді сызады. 6- тапсырма екі-үш амалдан тұратын санды өрнектердің мәнін ауызша есептеп ,салыстыра алады.Платформадан дұрыс жауабымен сәйкестендіре алады. |
байланыс негізінде тіктөртбұрыштың ұзындығын табу үшін периметрімен 2-нің бөліндісінен енін азайтады.
5-тапсырма. үшбұрыштың периметрінің формуласын қолданады, ұзындығы үшбұрыштың периметріне тең кесінді сызады |
2-тапсырмалар Критерий: тіктөртбұрыштың, шаршының қабырғалары мен периметрін табуға берілген есептерді шығарады. Дескриптор: шаршының ұзындығын табады. шаршының периметрін табады. 3-тапсырмалар Критерий:
Дескриптор:
|
Оқулық Геометриялық фигуралардың модельдер, сызбалар. Wordwall платформасы Educaplay платформасында орындайды. |
|||||||||
|
Сабақтың соңы 6мин |
Рефлексиялық-бағалау кезеңі:
|
|
Роботтар арқылы кері байланыс. |
« Көңілді пішіндер» |
шағым қалдыра аласыз
Мұғалім әр
оқушының жинаған қар ұлпасына қарап,оқушыларды бағалайды.












