|
Бөлім: |
Қазақ тілінің ұлттық құндылықтар мен мәдениеттегі рөлі |
|||
|
Тақырыбы |
Тілдің құдыретімен сөздің күші: нақыл сөздер |
|||
|
Мақсаты: |
Тілдің құдіретін, сөздің күшін және нақыл сөздердің тәрбиелік мәнін түсіндіру |
|||
|
Құндылық тар |
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасы негізінде оқушылардың бойына патриоттық сезімдерді ұялату, еңбекқорлық пен табандылық, әділдік және жауапкершілік сияқты құндылықтарды дәріптеу. |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Жоспарланға н уақыт |
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 0-3 мин. |
1.Ұйымдастыру кезеңі. 2.Психологиялық жағымды ахуал орнату. «Жұптас, амандас» әдісі: Оқушылар өз жұптарын таңдап, бір-бірімен тілек немесе мақтау сөз айтады. |
Оқушылар сабаққа дайындығын көрсетеді. |
Жағымды эмоция арқылы оқушылар дың сабаққа дайындығы бағаланады. |
жүрекшелер |
|
Сабақтың ортасы 4-42 мин. |
2.Негізгі бөлім. Оқу материалын жариялау «Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ-жауап ұйымдастыру. Қызығушылықты ояту (7 мин) «Сұрақ қою» әдісі: «Сөздің күші дегенді қалай түсінесіңдер?» «Қазақ халқының нақыл сөздерге деген көзқарасы қандай болған деп ойлайсыңдар?» |
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.
Алған білімді практикада қолданады. |
Жетістік шеңбері» әдісі: Оқушылар шеңберде өз жетістіктерін айтып шығады.
|
Презентация АКТ
|
|
|
Қысқа бейнеролик немесе нақыл сөздер жазылған слайд көрсету: Мысалы: «Өнер алды – қызыл тіл», «Сөздің атасы – құлақ, анасы – ақыл», «Жақсы сөз – жарым ырыс». III. Жаңа тақырыпты түсіндіру (10 мин) Түсіндірме: Нақыл сөздердің ұлт мәдениеті мен тәрбиедегі рөлі. Нақыл сөздердің адамның мінез-құлқын, қарымқатынасын, дүниетанымын қалыптастырудағы маңызы.Сөздің құдіреті арқылы адамды қанаттандыру немесе күйзеліске түсіру. Мысалдар талдау: «Жақсы сөз – жарым ырыс»«Адам көркі – сөз, сөз көркі – мән» «Сөз сүйектен өтеді, таяқ еттен өтеді». IV. Жұптық жұмыс (20 мин) «Сөзден ой түю» әдісі: Әр жұпқа бір нақыл сөз беріледі. Мысалы: «Сөз – ойдың айнасы» «Ақыл сөзден туады» «Ауыздан шыққан сөз – атылған оқ.» Жұптар бұл сөздердің мағынасын ашып, оны өмірлік мысалдармен байланыстырады. «Суреттер сөйлейді» әдісі: Әр жұпқа тілдің құдіреті мен сөздің күшін сипаттайтын сурет беріледі (мысалы, сөз арқылы біреуді қолдау, ақыл айту немесе зиян келтіру жағдайы). Жұптар суретке сәйкес нақыл сөз ойлап табады немесе дайын нақыл сөзді байланыстырады. «Сұрақ-жауап эстафетасы» |
Жеке жұмыс жасайды.
Мәтінді талдайды.
Оқушылар мәтіннен берілген үзінді бойынша қысқаша эссе жазадыы.
|
Ауызша бағалау.
«Жұдырық алақан» әдісі арқылы бағалау.
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау.
«Апплодисме нттер»
«Комментари й» арқылы бағалау
«Ұжымдық талдау»
Оқушылар дың белсенділігі мен тапсырмалар ды орындау деңгейіне қарай |
Таратпа дидактикалық материалдар Аудиожазба |
|
|
әдісі: Бір жұп нақыл сөзді айтады, ал басқа жұп оның мәнін түсіндіріп, мысал келтіреді. Шығармашылық тапсырма: Әр жұп бір нақыл сөзге байланысты шағын диалог немесе көрініс дайындайды |
|
бағаланады.
Жұптардың жұмысы критерийлер бойынша бағаланады |
|
|
Қорытынды 42-45 мин. |
Қорытынды: «Сұрақтар себеті» әдісі: Оқушылар себеттен сұрақтар суырып, нақыл сөздер мен сөздің күшіне қатысты сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар: «Қандай сөздерді өмірде жиі қолданасың?»
« етеді?» Рефлексия: «Ми қатпары» |
Оқушылар нөмірленген нүктелер бойынша сабақтағы белсенділігін бағалайды. Түсінгендері мен түсінбегенде рін түске байланысты орналасты рады. |
Оқушылар дың белсенділігі мен тапсырмалар ды орындау деңгейіне қарай бағаланады. |
Кері байланысқа арналған үлестірмелі материалдар. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Тілдің құдыреті мен сөздің күші: нақыл сөздер" 7 сынып
Ашық сабақ "Тілдің құдыреті мен сөздің күші: нақыл сөздер" 7 сынып
|
Бөлім: |
Қазақ тілінің ұлттық құндылықтар мен мәдениеттегі рөлі |
|||
|
Тақырыбы |
Тілдің құдыретімен сөздің күші: нақыл сөздер |
|||
|
Мақсаты: |
Тілдің құдіретін, сөздің күшін және нақыл сөздердің тәрбиелік мәнін түсіндіру |
|||
|
Құндылық тар |
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасы негізінде оқушылардың бойына патриоттық сезімдерді ұялату, еңбекқорлық пен табандылық, әділдік және жауапкершілік сияқты құндылықтарды дәріптеу. |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Жоспарланға н уақыт |
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 0-3 мин. |
1.Ұйымдастыру кезеңі. 2.Психологиялық жағымды ахуал орнату. «Жұптас, амандас» әдісі: Оқушылар өз жұптарын таңдап, бір-бірімен тілек немесе мақтау сөз айтады. |
Оқушылар сабаққа дайындығын көрсетеді. |
Жағымды эмоция арқылы оқушылар дың сабаққа дайындығы бағаланады. |
жүрекшелер |
|
Сабақтың ортасы 4-42 мин. |
2.Негізгі бөлім. Оқу материалын жариялау «Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ-жауап ұйымдастыру. Қызығушылықты ояту (7 мин) «Сұрақ қою» әдісі: «Сөздің күші дегенді қалай түсінесіңдер?» «Қазақ халқының нақыл сөздерге деген көзқарасы қандай болған деп ойлайсыңдар?» |
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.
Алған білімді практикада қолданады. |
Жетістік шеңбері» әдісі: Оқушылар шеңберде өз жетістіктерін айтып шығады.
|
Презентация АКТ
|
|
|
Қысқа бейнеролик немесе нақыл сөздер жазылған слайд көрсету: Мысалы: «Өнер алды – қызыл тіл», «Сөздің атасы – құлақ, анасы – ақыл», «Жақсы сөз – жарым ырыс». III. Жаңа тақырыпты түсіндіру (10 мин) Түсіндірме: Нақыл сөздердің ұлт мәдениеті мен тәрбиедегі рөлі. Нақыл сөздердің адамның мінез-құлқын, қарымқатынасын, дүниетанымын қалыптастырудағы маңызы.Сөздің құдіреті арқылы адамды қанаттандыру немесе күйзеліске түсіру. Мысалдар талдау: «Жақсы сөз – жарым ырыс»«Адам көркі – сөз, сөз көркі – мән» «Сөз сүйектен өтеді, таяқ еттен өтеді». IV. Жұптық жұмыс (20 мин) «Сөзден ой түю» әдісі: Әр жұпқа бір нақыл сөз беріледі. Мысалы: «Сөз – ойдың айнасы» «Ақыл сөзден туады» «Ауыздан шыққан сөз – атылған оқ.» Жұптар бұл сөздердің мағынасын ашып, оны өмірлік мысалдармен байланыстырады. «Суреттер сөйлейді» әдісі: Әр жұпқа тілдің құдіреті мен сөздің күшін сипаттайтын сурет беріледі (мысалы, сөз арқылы біреуді қолдау, ақыл айту немесе зиян келтіру жағдайы). Жұптар суретке сәйкес нақыл сөз ойлап табады немесе дайын нақыл сөзді байланыстырады. «Сұрақ-жауап эстафетасы» |
Жеке жұмыс жасайды.
Мәтінді талдайды.
Оқушылар мәтіннен берілген үзінді бойынша қысқаша эссе жазадыы.
|
Ауызша бағалау.
«Жұдырық алақан» әдісі арқылы бағалау.
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау.
«Апплодисме нттер»
«Комментари й» арқылы бағалау
«Ұжымдық талдау»
Оқушылар дың белсенділігі мен тапсырмалар ды орындау деңгейіне қарай |
Таратпа дидактикалық материалдар Аудиожазба |
|
|
әдісі: Бір жұп нақыл сөзді айтады, ал басқа жұп оның мәнін түсіндіріп, мысал келтіреді. Шығармашылық тапсырма: Әр жұп бір нақыл сөзге байланысты шағын диалог немесе көрініс дайындайды |
|
бағаланады.
Жұптардың жұмысы критерийлер бойынша бағаланады |
|
|
Қорытынды 42-45 мин. |
Қорытынды: «Сұрақтар себеті» әдісі: Оқушылар себеттен сұрақтар суырып, нақыл сөздер мен сөздің күшіне қатысты сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар: «Қандай сөздерді өмірде жиі қолданасың?»
« етеді?» Рефлексия: «Ми қатпары» |
Оқушылар нөмірленген нүктелер бойынша сабақтағы белсенділігін бағалайды. Түсінгендері мен түсінбегенде рін түске байланысты орналасты рады. |
Оқушылар дың белсенділігі мен тапсырмалар ды орындау деңгейіне қарай бағаланады. |
Кері байланысқа арналған үлестірмелі материалдар. |
шағым қалдыра аласыз
Нақыл
сөздер адамды тәрбиелеуге қалай әсер












