Күні:
Сыныбы:
|
Мұғалімнің аты –жөні:
Сапаргалиева Жанар Маликовна
|
Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:
|
Таулар сыры М.Мақатаев «Мен
таулықпын»
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Толағай тауының тарихын айтшы
1-сабақ
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
6.1.4.1 шағын поэзиялық шығармалардың мазмұнын талдай
отырып кейіпкерлерге сипаттама
жасау
6.2.5.1 коммуникативтік жағдаят бойынша диалогке
қатысушылар өзара түсінісіп, ойларын толықтырып
отыру
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Барлық
оқушылар: Мәтінді тыңдап, мазмұны
бойынша сұрақтарға жауап береді. Мәтін мазмұнын сызбаға
салады
Көптеген
оқушылар: Мәтіннің мазмұнына талдау
жасайды, кейіпкерге сипаттама береді.
Кейбір
оқушылар: Тақырып негізінде шынайы
өмірмен байланыстыра отырып өз ойларын ортаға салады Жағдаят
бойынша сұхбаттасады
|
Бағалау
критерийі:
|
Тақырып бойынша мәлімет алады.
Мәтін мазмұнын «Оқиға картасына » салады. Тақырыпқа сәйкес диалогке
түседі, мәселені шынайы өмірге
байланыстырады
|
Тілдік
мақсаттар:
|
Абайсызда, гүрілдеп,
селдей, көшкін, үгіледі, аңыз, арқасына салу,
қуаңшылық
|
Құндылықтар:
|
Тарихтың, тіл мен мәдениеттің
ортақтығы
|
Пәнаралық
байланыс:
|
Жаратылыстану
|
Алдыңғы
білім:
|
Тауда
түнедік
|
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған
тапсырмалар
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
Амандасу.
Үй тапсырмасын
тексереді.
Кемшіліктерді
анықтайды,түзетеді,бағалайды
Сабақ мақсатымен , бағалау
критерийлерімен таныстырады
Бағалау
критерийі
|
дескриптор
|
Тақырып бойынша мәлімет алады.
Мәтін мазмұнын «Оқиға картасына » салады. Тақырыпқа сәйкес диалогке
түседі, мәселені шынайы өмірге
байланыстырады
|
Мәтінді оқиды,
түсінеді
|
Мазмұны бойынша «Оқиға
картасын» жасайды
|
Толағайға мінездеме
береді
|
Ой
қозғау:
Қазақстан таулары туралы бейне
жазба көреді. Бейне жазба бойынша сұраққа жауап береді,
пікірлеседі.
|
Слайд, интерактивті тақта,
оқулық
|
Жаңа сөздермен жұмыс жасайды,
мағынасын түсінеді, берілген кетені
толтырады
сөз
|
аудармасы
|
түсінік
|
Абайсызда
|
нечаянно
|
байқамай
|
көшкін
|
лавина
|
таудан құлаған
қар
|
аңыз
|
легенда
|
халық ауыз әдебиетінің
жанры
|
қуаңшылық
|
засуха
|
ұзақ уақыт жаңбыр
болмау
|
|
Сабақтың
ортасы:
|
Мәтіналды
сұрақ:
Қандай аңыз білесің немесе
оқыдың?
Мәтінмен жұмыс
4-тапсырма
Мәтінді аудио арқылы мұқият
тыңдайды.
(оқулық жабық
тұрады)
Кері
байланыс:
«Сұрақ-бізден, жауап -сізден»
әдісі
Келесі тапсырма: мәтін мазмұны
бойынша»Оқиға картасын» құру
|
Оқулық
|
Сабақтың
соңы::
|
9-тапсырма Шығармашылық
тапсырма. Өз ойын ортаға салу
|
|
Үйге
тапсырма:
|
Мәтіннің мазмұнын
айту
|
|
2-сабақ
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме
|
6.1.4.1 шағын поэзиялық шығармалардың мазмұнын талдай
отырып кейіпкерлерге сипаттама
жасау
6.2.5.1 коммуникативтік жағдаят бойынша диалогке
қатысушылар өзара түсінісіп, ойларын толықтырып
отыру
|
Сабақ
мақсаты:
|
Барлық
оқушылар: Мәтінді тыңдап, мазмұны
бойынша сұрақтарға жауап береді. Мәтін мазмұнын сызбаға
салады
Көптеген
оқушылар: Мәтіннің мазмұнына талдау
жасайды, кейіпкерге сипаттама береді.
Кейбір
оқушылар: Тақырып негізінде шынайы
өмірмен байланыстыра отырып өз ойларын ортаға салады Жағдаят
бойынша сұхбаттасады
|
Сабақтың
басы:
|
Ұйымдастыру
жұмыстары:
Оқушылармен амандасып, түгелдеу, сабаққа
дайындықтарын тексеру
Үй тапсырмасын сұрау,
бағалау
Шолу
сұрақтар:
|
Сабақтың
ортасы:
|
Мәтін мазмны бойынша Толғайдың сипаттамсын
беру
кейіпкер
|
мінездеме
|
Іс-әрекеті
|
Толағай
|
|
|
|
Сабақтың
соңы:
|
8-тапсырма Жұптық жұмыс Диалогті оқып, орыс
тіліне аудару
|
Үйге
тапсырма:
|
6-тапсырма. Сұрақтарға ауап беріп, қою
әріппен жазылған сөздің мағынасын ашып
жазыңдар.
|
Рефлексия:
|
«Бағдаршам » әдісі арқылы
жасалады
Жасыл
түс- Маған ұнаған 2
нәрсе
Сары түс- Мен білген 2
ақпарат
Қызыл түс –мен үшін қиын
болған 2 нәрсе
|
|
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?
Мадақтама сөздер
арқылы.
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
Қабілетті оқушылар жеке
тапсырма алады. Ол тапсырма оқушының шығармашылығына бағытталады.
Жеке жұмыс, мәтін мазмұнын «Оқиғалар картасына» салу, «Қос жазба
күнделік» арқылы жаңа сөздерді түсініп
алу.
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
Сұрақ-жауап әдісімен
тексеремін. Әр тапсырма сайын сұрақтар қою арқылы, кері байланыс
жасап отырамын. Сұрақ-жауап орыс сыныптарындағы қазақ тілі үшін өте
маңызды әрі тиімді.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Саб Сабақ кезеңдерінде уақытты
тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және
неліктен
Бұл тарауды сабақ туралы
рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп
санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.ақ мақсаттары немесе оқу
мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Бүгінгі сабақ 6-сыныптың
«Толағай тауының тарихын айтшы» деген тақырыбы бойынша өтті. Бұл
тақырып екі сағатқа берілген. Оқушылар 1-сабақта Толағай тауы
туралы аңызбен танысып, мазмұнын түсіну үшін «Оқиға картасына
»салды.. Жаңа сөздердің мағынасына түсінік жұмыстарын жасады.
Екінші сағатында кейіпкерге мінездеме беріп, сол берген
мінездемелеріне мәтіннен дәлел келтірді Сабақ жоспарынан ауытқулар
болған жоқ.
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі
нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1: «Оқиға картасын»
құру
2: Толағай бейнесін
талдау
Сабақтың бұдан да жақсы
өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1: Түрлі кесте мен
диаграммалар қолдану
Осы сабақтың барысында мен
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/
қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге
назар аудару қажет
Оқушылардың барлығының
сабаққа қатысуына мән беру
|