Сабақтың
тақырыбы: Толқындық қозғалыс
Бөлімі:
|
9.3 В Тербелістер
мен толқындар
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сыныбы: 9 «А»
|
Қатысушылар саны: 23
Қатыспағандар саны: 0
ЕБҚ:
1
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Толқындық
қозғалыс
|
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу мақсаты
|
9.2.5.12 толқын
жылдамдығы, жиілігі және толқын ұзындығы формулаларын есеп шығаруда
қолдану
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Толқын жылдамдығы,
жиілігі және толқын ұзындығы формулаларын есеп шығаруда
қолданады.
|
Сабақтың
барысы:
Сабақ
кезеңі/
Уақыты
|
Педагогтің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
8 минут
|
Оқушылармен сәлемдесу,
оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын
тексеру.
Оқушылардың назарын сабаққа
аудару.
Үй
тапсырмасын «Өткенге шолу»
әдісі арқылы
тексеру
|
Оқушылар өткен тақырып
сұрақтарына жылдам жауап беріп, бүгінгі тақырыппен
танысады.
|
Сұраққа дұрыс жауап берген
оқушыларға смайлик беру арқылы
бағалау

|
9-сынып
оқулығы
Презентация
Socrative.com
бағдарламасы
https://b.socrative.com/teacher/#quizzes
|
Сабақтың
ортасы
10
минут
Жеке
жұмыс
Жеке
жұмыс
7
минут
Жеке
жұмыс
7
минут
Жұптық
жұмыс
10 минут
|
Жаңа тақырыпты оқушыларға
сұрақ қойып, сұраққа жауап алу арқылы талдап, түсіндіру. Жаңа
тақырыпты меңгеру үшін Vascak.cz бағдарламасында бейнежазба
көрсетіледі.
Оқушылар жаңа тақырыпты
меңгеру барысында «Ашық
микрофон» әдісі арқылы сұрақтарға жауап
береді.
Тапсырма
1
Оқушылар жаңа тақырыпты
меңгеру барысында «Минуттық
шешім» әдісі арқылы берілген
есептерді шығарады.
Бағалау
критерийі:
1.Толқындық қозғалысты
сипаттайтын шамаларды қолданып есептер
шығарады.
(ЕБҚ
бала үшін 1 тапсырманың, 1,2-есебі)
Қалыптастырушы бағалау:
Басбармақ
Тапсырма
2
Оқушылар жаңа тақырыпты
меңгеру барысында «Кім
жылдам?» әдісі арқылы берілген
есептерді шығарады.
Бағалау
критерийі:
1.
Толқындық қозғалысты
сипаттайтын шамаларды қолданып есептер
шығарады.
(ЕБҚ
бала үшін сұрақтар)
Толқындық қозғалысты өмірмен
байланыстыру.
1.Механикалық толқындарды біз
өмірде қай жерлерде
кездестіреміз?
Бағалау
крийтерийі:
1.Толқындық қозғалыстың өмірде
қолданылуын және оның маңызын
айтады.
Қалыптастырушы бағалау:
Басбармақ
«Бірлескен жұмыс дағдысын
қалыптастыру» әдісі
арқылы оқушылардың сабақта
меңгерген білімдерін күнделікті тұрмыспен байланыстыру мақсатында
тапсырмаларды бірлесе отырып
орындайды.
Бағалау
критерийі:
1. Сейсмикалық толқындарға
анықтама бере отырып, таралу жылдамдығының формуласын жазу арқылы
станциялардың айналасына сәйкес радиустардың шеңберін сызып,
олардың қиылысу нүктесін
табады.
|
Оқушылар мұғалімнің қойған
сұрағына микрофонды алып жауап береді. Жаңа тақырыпты меңгеру үшін
көрсетілген бейнежазбаны қарайды. Мағынасын ашуға тырысады, тақырып
бойынша түсінгенімен
бөліседі.
Оқушылар
есептің берілгенін жазады, ХБЖ
айналдырады. Қажетті формуланы дұрыс қолданады. Есептеу жолын дұрыс
жүргізеді.
Жауабын дұрыс
жазады.
Оқушылар
есептің берілгенін жазады, ХБЖ
айналдырады. Қажетті формуланы дұрыс қолданады. Есептеу жолын дұрыс
жүргізеді.
Жауабын дұрыс
жазады.
Оқушылар жаңа тақырып кезінде
меңгерген білімдерін пайдалана отырып, сейсмикалық толқындарға
анықтама береді.
|
Дескриптор:
- толқын
анықтамасын
-толқын түрлерін
біледі
-толқын кездесетін ортаны
біледі
Дескриптор:
1.Есептің берілгенін дұрыс
жазады. (ХБЖ айналдыру)
2. Қажетті формуланы дұрыс
қолданады.
3.Есептеу жолын дұрыс
жүргізеді.
4.Жауабын дұрыс
жазады.
Сұраққа дұрыс жауап берген
оқушыларға смайлик беру арқылы
бағалау

Дескриптор:
1.Толқындық қозғалыстың
формуласын қолданып
есептейді
2.Толқындық қозғалыстың өмірде
қолданылуын және оның маңызын
айтады.
Дескриптор:
1.Толқындық қозғалыстың өмірде
қолданылуын және оның маңызын
айтады.
Дескриптор:
1.Сейсмикалық толқындарға
анықтама береді.
2.Бойлық немесе көлденең
толқындарды сипаттайды.
3.Таралу жылдамдығының
формуласын жазады.
4.Станциялардың
айналасына сәйкес радиустардың шеңберін сызып, олардың қиылысу
нүктесін табады.
|
Микрофон
Vascak.cz
бағдарламасы
https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/template.php?s=kv_vlnostroj&l=kz
Көлденең
толқын
https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/template.php?s=kv_stojate_vlneni&l=kz
Толқынды модельдеу:
http://phet.colorado.edu/sims/wave-on-a-string/wave-on-a-string_en.html


Үлестірмелі материалдар, анықтамалық
плакаттар



|
Сабақтың
соңы
3
минут
|
«Жетістік
сатысы» рефлексиясы

Үй
тапсырмасы
§33 оқу, 5.7-
жаттығу, 175 бет.
|
Оқушылар menti.com
бағдарламасында кері байланыс
жасайды.
|
|
menti.com
бағдарламасы
https://www.menti.com/ale1yx4f3khk
www.menti.com код 2154
3296
|
ҚОСЫМША
1.
Үй
тапсырмасын «Өткенге шолу»
әдісі арқылы
socrative.com бағдарламасы арқылы
тексеру
1.Математикалық маятник
дегеніміз
2.Математикалық маятниктің периоды жүктің
массасына тәуелді болмайды.
3.Маятник қай жерлерде
пайдаланылады?
4.Серпімділік күші әрекет еткен дененің
тербеліс периоды массаға тәуелді
болады.
5.Егер серіппе l ұзындыққа созылса немесе
сығылса, онда денені тепе-теңдік күйіне қайтаратын Ғ күші
туындайды. Ұзару шамасы азғантай болған кезде бұл күш серіппенің
ұзаруына пропорционал болады, яғни Гук заңы бойынша: Ғ=
-k*x
2.
Оқушылар жаңа тақырыпты
меңгеру барысында «Ашық
микрофон» әдісі арқылы сұрақтарға жауап
береді.
1.Толқын деген сөзді қай жерде
кездестірдіңіздер?
2.Толқын дегеніміз
не?
3.Бейнебаяннан не
түсіндіңіздер?
4.Механикалық толқындарды біз
өмірде қай жерде кездестіреміз ?
3. Тапсырма 1. «Минуттық
шешім» әдісі
«Балық
аулау»
Балықшының баласы қалтқыны
бақылап отырып, қалтқының 10 секунд ішінде 5 тербеліс жасайтынын
байқады. Екінші және бесінші толқындарының арасындағы қашықтық 1,5
метрді құрайды.
1. Қалтқының тербеліс периодын
анықтаңдар
2. Қалтқы жиілігін
анықтаңыз
3. Суда толқындар қандай
жылдамдықпен қозғалады?
4. Қалтқы тербелісінің циклдік
жиілігі қандай?
Бағалау
критерийі:
1.
Толқындық қозғалысты
сипаттайтын шамаларды қолданып есептер
шығарады.
Дескриптор:
1.Есептің берілгенін дұрыс
жазады. (ХБЖ айналдыру) [1]
2. Қажетті формуланы дұрыс
қолданады [1]
3.Есептеу жолын дұрыс
жүргізеді [1]
4.Тапсырма 2. «Кім
жылдам?» әдісі
1. Көл бетіне тас лақтырғанда
толқын пайда болады. Көлдің бетінде қалқып жүрген кішкене дененің
30 с ішінде 6 рет жоғары көтеріліп, төмен түсті. Егер толқын
өркештерінің арақашықтығы бір-бірінен 50 см қашықтықта
орналасқан.
а. Көл бетінде тарайтын толқын
жылдамдығын анықтаңыз.
б. Тербеліс периодын
есептеңіз.
с. Толқын ұзындығын
анықтаңыз.
Бағалау
критерийі:
1.
Толқындық қозғалысты
сипаттайтын шамаларды қолданып есептер
шығарады.
Дескриптор:
1.Есептің берілгенін дұрыс
жазады. (ХБЖ айналдыру) [1]
2. Қажетті формуланы дұрыс
қолданады [1]
3.Есептеу жолын дұрыс
жүргізеді [1]
Тапсырма
3. «Бірлескен жұмыс дағдысын
қалыптастыру» әдісі
Күшті жер сілкінісінің жойқын
әсеріне қарсы тұрудың бірден-бір жолы – жер сілкінісіне төзімді
ғимараттар салу. Дегенмен, мұндай құрылыс айтарлықтай қымбатқа
түседі және сонымен қатар, мұндай үйлердің қай жерде салынуы керек
екендігі әрқашан белгілі емес. Жер сілкінісін болжау қиын жұмыс.
Бұл мәселемен арнайы ұлттық қызметтер мен ғылыми-зерттеу
институттары айналысады.
Жердегі сейсмикалық
толқындардың таралуын зерттеу планетамыздың терең құрылымын
зерттеуге мүмкіндік береді. Мұндай зерттеулердің ең қарапайым
схемасы келесідей. Кейбір жерде топырақтың ішіне заряд
орналастырылады, содан кейін жер асты жарылыс пайда болады. Жарылыс
орнынан барлық бағытта таралатын сейсмикалық толқындар Жердің
әртүрлі қабаттарына жетеді. Олардың әрқайсысының шекарасында
шағылысқан толқындар пайда болады. Бұл толқындар жер бетіне қайта
оралып, арнайы сейсмикалық станцияларда тіркеледі. Осылайша,
мысалы, Жердің ішкі бөлігін үш негізгі аймаққа бөлуге болатыны
анықталды: жер қыртысы, мантия және ядро. Өлшемдер көрсеткендей,
шамамен 2800 км тереңдікте (мантия мен ядро арасындағы шекарада)
бойлық толқындардың жылдамдығы 13,6-дан 8,1 км/с-қа дейін күрт
төмендейді, ал көлденең толқындардың жылдамдығы 7,3 км/с-қа дейін
төмендейді. нөл. Көлденең толқындардың өзек арқылы өтпеуі ядроның
сыртқы аймағының қатты емес, сұйық екенін білдіреді. Жер шарының
құрылымын зерттеумен қатар сейсмикалық барлау мұнай мен газдың
жинақталуына қолайлы жерлерді ашуға мүмкіндік
береді.
1. Толқынның таралу процесін
қарастырыңыз. Сейсмикалық толқындар дегеніміз не? Анықтамаңызды
тұжырымдаңыз
2. Жер негізінен қатты. Бойлық
немесе көлденең толқындар қандай болуы мүмкін? Бойлық және көлденең
толқындардың анықтамасын еске түсірейік.
3. Жер сілкінісінің
(ғимараттар үшін) жойқын зардаптарына қарсы тұру үшін қандай
шаралар қабылдануда?
4. Картаны пайдаланып, жер
сілкінісінің көзін анықтаңыз.

Бағалау
крийтерийі:
1.Сейсмикалық толқындарға
анықтама бере отырып, таралу жылдамдығының формуласын жазу арқылы
станциялардың айналасына сәйкес радиустардың шеңберін сызып,
олардың қиылысу нүктесін табады.
Дескриптор:
1.Сейсмикалық толқындарға
анықтама береді [1]
2.Бойлық немесе көлденең
толқындарды сипаттайды [1]
3.Таралу жылдамдығының
формуласын жазады [1]
4.Станциялардың айналасына
сәйкес радиустардың шеңберін сызып, олардың қиылысу нүктесін табады
[1]