|
Бөлім: Бөлімше: |
3.Физикалық география 3.4.Биосфера. |
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Мажитова Светлана Куанышевна |
|
Күні : |
|
|
Сынып: |
7 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Топырақтың экологиялық проблемалары. |
|
Оқыту бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.3.4.5. Топырақтардың экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады. |
|
Сабақтың мақсаты: |
-Топырақтың экологиялық проблемаларының шығу себебін жіктеп,талдайды. -Топырақтың экологиялық проблемаларының шешу жолдарын ұсынады. -Эрозияланған жердің үлесін салыстырып,топырақ ресурстарының тозуынан келетін шығынды есептейді. - ЕБҚ балалар үшін: топырақтың экологиялық проблемасын жіктеп, топтастырады. |
|
Бағалау критерийлері: |
-Топырақтың экологиялық проблемаларының шығу себебін талдай алады. -Топырақтың экологиялық проблемаларының шешу жолдарын ұсына алады. -Эрозияланған жердің үлесін салыстырады,топырақ ресурстарының тозуынан келетін шығынды есептей алады. -ЕБҚ балалар үшін: Топырақтың экологиялық проблемасын жіктеп, топтастыра алады. |
|
Ойлау дағдыларының деңгейі: |
Жоғарғы дағды деңгейі. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/уа қыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І.1. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу. Сыныпта жағымды көңіл күй қалыптастыру. 2. Үй тапсырмасын тексеру. « Бір қадам алға» әдісі бойынша «Топырақтың құрамы мен құрылымы» тақырыбының шеңберінде оқушылардың жауабын кезектесе тыңдау |
Қойылған сұрақтарға жауап береді. |
Мұғалім нің мадақтама сы |
Сұрақтар топтамасы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 4 мин 10 мин 7мин 8 мин 10 мин |
ІІ. Жаңа тақырып. С.Ж. BilimLang-тан бейнефильм көрсету. а) Құнарлы жерлердің жарамсыз болып қалуының себебі неде? ә) Топырақ эрозиясы дегеніміз не? б) Топырақтың эрозияға ұшырауына неәсер етеді? в)Топырақтың ластануы дегенді қалай түсіндіресіздер? 2. Мәтінді «Талқылау» әдісімен меңгереді. (Қосымша №1) 1 тапсырма. -Мәнтексті, суреттерді,оқулықты пайдалана отыра талдау жасап, кестені толтырыңыздар.
« Үш жақты күнделік» әдісі.
2тапсырма.(Функционалдық сауаттылықты дамытуға арналған тапсырма) (Қосымша №2) Ж.Ж. « Көршіңмен ақылдас» әдісі.
Картамен жұмыс. А) Карта бойынша Қазақстандағы эрозияға ұшыраған жерлердің үлес салмағы жоғары облыстарды анықтаңыздар. Себебін түсіндіріңіздер. Б) Топырақ ресурстарының тозуынан келетін шығынды анықтаңыздар. Кестеге толтырыңыздар.
ЕБҚ бар білім алушыға арналған тапсырма. (Қосымша №3) ЕБҚ бар білім алушының санаты- есту қабілеті бұзылған.(нашар еститін) Сынып оқушыларымен бірге бейнебаян көреді. « Көмекшілер » әдісі. 1 тапсырма. Топырақтың экологиялық проблемасын туғызатын факторларды топтастырыңыз.
2 тапсырма. ( Картамен жұмыс) А)Карта бойынша Қазақстандағы жоғары эрозияға ұшыраған аймақтарды анықтап,кескін картаға түсіріңіз. Б)Өз өлкеңіздегі эрозияланған жердің үлесін анықтаңыз.
|














