|
Білім беру ұйымының атауы |
Тәжен мбк |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Топырақ |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Б. Сарсенбаева |
|||||
|
Күні: |
27.01 |
|||||
|
Сынып: 3 |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
19. Топырақтың қандай қасиеті бар? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.4.2 топырақтың құнарлылығын құрамына қарай зерттеу (құм, саз, өсімдіктер мен жануарлардың қалдықтары, су, ауа) 3.1.2.2 жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес көрсету мен қорытынды жасау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар топырақтың құнарлылығын құрамына қарай зерттеу (құм, саз, өсімдіктер мен жануарлардың қалдықтары, су, ауа) және жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес көрсету мен қорытынды жасайды |
|||||
|
Құндылықтар |
ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП Педагогтерге немесе ата-аналарға проблеманың алдын алу және шешу үшін шаралар қабылдауға көрген немесе білетін қауіптер туралы хабарлау |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I. Психологиялық ахуал Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Бізде жақсы баламыз, Өсті ақыл санамыз Апайымызбен ең алғаш, амандасып аламыз. Жарқырасын күніміз, жайнап тұрсын гүліміз, Жақсы ниет тілекпен, Бастайық сабақ бүгін біз. |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын мәнерлеп айтады . |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
6 минут |
Өткен сабақты пысықтау 1 .Топырақ дегеніміз не? 2. Топырақ нелерден құралады? 3.Қарашірік дегеніміз не? 4. Борпылдақ топырақ қандай болады? 5. Шұбалшаңның топыраққа пайдасы қандай?
|
Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады. |
Ауызша мадақтау ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Тамаша!
|
|
||
|
Сабақтың ортасы 2минут Білу. 4 минут 4 минут 4 минут 2 минут 2минут 3минут 4 минут 3 минут 4 минут |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын. III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну . Оқулықпен жұмыс. Сен - топырақтың қасиеті туралы білесің. Толықтыр Су, құм, саз, ауа. Бұл ұғымдар ненің құрамын білдіруі мүмкін? Оларды топырақ құрамы деп атау үшін тағы қандай сөзді қосу керек? Су+құм+саз+ауа+қарашірік =топырақтың құрамы Түсіндір Фотосуретке қара. Не байқадың? Топырақтың түсі неліктен әртүрлі болады? Барлық топырақтың құрамы бірдей ме? Топырақтың түсіне не әсер етуі мүмкін? Өз ойыңды түсіндір.
Түрлі мөлшердегі саз, құм және қарашірікке байланысты. Топырақтың басты қасиетін ата Берілген сөздің түбірі қайсы?(Құнар) Ол қандай мағына береді? Неліктен бұл ұғым -топырақтың негізгі қасиеті?
Қалай ойлайсыңдар, топыраққа қатысты құнарлы топырақ деген нені білдіреді? ( Онда құнар, яғни қорек мол, ол барлық тірі ағзаларды қоректендіреді.) Қандай топырақ ең құнарлы? (Қаратопырақ) Неге? ( Онда ауа көп, борпылдақ, жұмсақ суды жақсы өткізеді,ылғалды сақтайды.) Сергіту сәті Біз кішкентай баламыз, Өсіп, өніп толамыз. Күнге қарап, табынып, Көкке қолды созамыз. Қанат қағып ұшамыз, Қарлығаштай самғаймыз, Бір отырып, бір тұрып.
ЕБҚ 1. Топырақты қорғау үшін не істеу керек? Суретті сипатта Топырақтың бетінде, үстіңгі қабатында бейнеленген заттар қалай пайда болады?(Қураған жапырақтар мен шөптер) Осы суреттегі заттар бір жылдай уақыт өткенде қандай өзгеріске ұшырайды деп ойлайсың? (Олар шіриді) Бұл өзгеріс пайдалы бола ма? Неліктен?
1-эксперимент бойынша: құнарлы топырақ суды баяу өткізіп, бойында ұстайды. 2-эксперимент бойынша: су топырақтағы саңылаулар арқылы жоғары көтеріледі.
Пайдасын ата Суреттерге қара. Негеш пен Эвриканың сұрақтарына жауап бер.
Мәтінді түсініп оқы
|
Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтып талқылайды.
Фотосуретке қарап, сұрақтарға жауап береді Өз ойларын түсіндіреді.
Топырақтың басты қасиеттерін атайды Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді. Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтып талқылайды. Топырақтың бетінде, үстіңгі қабатында бейнеленген заттар қалай пайда болатыны туралы әңгімелейді. Бір жылдай уақыт өткенде қандай өзгеріске ұшырайтынын айтады. Құнарлы топырақта су қалай қозғалатынын зерттейді. Суреттерге қарап, екі шыны ыдыстағы топырақтыңайырмашылығын айтады. Шұбалшынның пайдасын айтады. Мәтінді түсініп оқиды |
ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын! Дескриптор: 1.Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтып талқылайды. 1б Дескриптор: 1.Фотосуретке қарап, сұрақтарға жауап береді 1б 2. Өз ойларын түсіндіреді.1б Қолпаштау, көмек беру Дескриптор: 1.Топырақтың басты қасиеттерін атайды.1б Дескриптор: 1.Топырақтың бетінде, үстіңгі қабатында бейнеленген заттар қалай пайда болатыны туралы әңгімелейді.1б 2. Бір жылдай уақыт өткенде қандай өзгеріске ұшырайтынын айтады.1б
ҚБ: Кереметсің! Дескриптор: 1.Құнарлы топырақта су қалай қозғалатынын зерттейді.1б ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын! Дескриптор: 1. Суреттерге қарап, екі шыны ыдыстағы топырақтыңайырмашылығын айтады.1б 2.Шұбалшынның пайдасын айтады.1б Дескриптор: 1.Мәтінді түсініп оқиды.1б |
Оқулық. Оқулық Дәптер
дәптер
|
||
|
Сабақтың соңы 3 минут 2минут |
IV.Сабақты қорытындылау. 1. Топырақтың қандай қасиеті бар? 2. Құнарлылық дегеніміз не? 3.Қарашірік қалай пайда болады? 4.Арамшөп өскен топыраққа қарап, не айтуға болады? 5. Топырақ құрамының өзгеруіне адам қалай әсер етеді? (оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Бұл сабақта қандай жаңа білім алдың
Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия
|
Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.
Өздері кері байланыс жасайды. |
Сен тамаша баласың!
Сабаққа жақсы қатыстыңдар! Рақмет сендерге!
Балдар жиынтығын қою
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Топырақтың қандай қасиеті бар? 3-сынып
Ашық сабақ Топырақтың қандай қасиеті бар? 3-сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
Тәжен мбк |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Топырақ |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Б. Сарсенбаева |
|||||
|
Күні: |
27.01 |
|||||
|
Сынып: 3 |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
19. Топырақтың қандай қасиеті бар? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.4.2 топырақтың құнарлылығын құрамына қарай зерттеу (құм, саз, өсімдіктер мен жануарлардың қалдықтары, су, ауа) 3.1.2.2 жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес көрсету мен қорытынды жасау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар топырақтың құнарлылығын құрамына қарай зерттеу (құм, саз, өсімдіктер мен жануарлардың қалдықтары, су, ауа) және жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес көрсету мен қорытынды жасайды |
|||||
|
Құндылықтар |
ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП Педагогтерге немесе ата-аналарға проблеманың алдын алу және шешу үшін шаралар қабылдауға көрген немесе білетін қауіптер туралы хабарлау |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I. Психологиялық ахуал Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Бізде жақсы баламыз, Өсті ақыл санамыз Апайымызбен ең алғаш, амандасып аламыз. Жарқырасын күніміз, жайнап тұрсын гүліміз, Жақсы ниет тілекпен, Бастайық сабақ бүгін біз. |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын мәнерлеп айтады . |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
6 минут |
Өткен сабақты пысықтау 1 .Топырақ дегеніміз не? 2. Топырақ нелерден құралады? 3.Қарашірік дегеніміз не? 4. Борпылдақ топырақ қандай болады? 5. Шұбалшаңның топыраққа пайдасы қандай?
|
Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады. |
Ауызша мадақтау ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Тамаша!
|
|
||
|
Сабақтың ортасы 2минут Білу. 4 минут 4 минут 4 минут 2 минут 2минут 3минут 4 минут 3 минут 4 минут |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын. III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну . Оқулықпен жұмыс. Сен - топырақтың қасиеті туралы білесің. Толықтыр Су, құм, саз, ауа. Бұл ұғымдар ненің құрамын білдіруі мүмкін? Оларды топырақ құрамы деп атау үшін тағы қандай сөзді қосу керек? Су+құм+саз+ауа+қарашірік =топырақтың құрамы Түсіндір Фотосуретке қара. Не байқадың? Топырақтың түсі неліктен әртүрлі болады? Барлық топырақтың құрамы бірдей ме? Топырақтың түсіне не әсер етуі мүмкін? Өз ойыңды түсіндір.
Түрлі мөлшердегі саз, құм және қарашірікке байланысты. Топырақтың басты қасиетін ата Берілген сөздің түбірі қайсы?(Құнар) Ол қандай мағына береді? Неліктен бұл ұғым -топырақтың негізгі қасиеті?
Қалай ойлайсыңдар, топыраққа қатысты құнарлы топырақ деген нені білдіреді? ( Онда құнар, яғни қорек мол, ол барлық тірі ағзаларды қоректендіреді.) Қандай топырақ ең құнарлы? (Қаратопырақ) Неге? ( Онда ауа көп, борпылдақ, жұмсақ суды жақсы өткізеді,ылғалды сақтайды.) Сергіту сәті Біз кішкентай баламыз, Өсіп, өніп толамыз. Күнге қарап, табынып, Көкке қолды созамыз. Қанат қағып ұшамыз, Қарлығаштай самғаймыз, Бір отырып, бір тұрып.
ЕБҚ 1. Топырақты қорғау үшін не істеу керек? Суретті сипатта Топырақтың бетінде, үстіңгі қабатында бейнеленген заттар қалай пайда болады?(Қураған жапырақтар мен шөптер) Осы суреттегі заттар бір жылдай уақыт өткенде қандай өзгеріске ұшырайды деп ойлайсың? (Олар шіриді) Бұл өзгеріс пайдалы бола ма? Неліктен?
1-эксперимент бойынша: құнарлы топырақ суды баяу өткізіп, бойында ұстайды. 2-эксперимент бойынша: су топырақтағы саңылаулар арқылы жоғары көтеріледі.
Пайдасын ата Суреттерге қара. Негеш пен Эвриканың сұрақтарына жауап бер.
Мәтінді түсініп оқы
|
Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтып талқылайды.
Фотосуретке қарап, сұрақтарға жауап береді Өз ойларын түсіндіреді.
Топырақтың басты қасиеттерін атайды Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді. Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтып талқылайды. Топырақтың бетінде, үстіңгі қабатында бейнеленген заттар қалай пайда болатыны туралы әңгімелейді. Бір жылдай уақыт өткенде қандай өзгеріске ұшырайтынын айтады. Құнарлы топырақта су қалай қозғалатынын зерттейді. Суреттерге қарап, екі шыны ыдыстағы топырақтыңайырмашылығын айтады. Шұбалшынның пайдасын айтады. Мәтінді түсініп оқиды |
ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын! Дескриптор: 1.Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтып талқылайды. 1б Дескриптор: 1.Фотосуретке қарап, сұрақтарға жауап береді 1б 2. Өз ойларын түсіндіреді.1б Қолпаштау, көмек беру Дескриптор: 1.Топырақтың басты қасиеттерін атайды.1б Дескриптор: 1.Топырақтың бетінде, үстіңгі қабатында бейнеленген заттар қалай пайда болатыны туралы әңгімелейді.1б 2. Бір жылдай уақыт өткенде қандай өзгеріске ұшырайтынын айтады.1б
ҚБ: Кереметсің! Дескриптор: 1.Құнарлы топырақта су қалай қозғалатынын зерттейді.1б ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын! Дескриптор: 1. Суреттерге қарап, екі шыны ыдыстағы топырақтыңайырмашылығын айтады.1б 2.Шұбалшынның пайдасын айтады.1б Дескриптор: 1.Мәтінді түсініп оқиды.1б |
Оқулық. Оқулық Дәптер
дәптер
|
||
|
Сабақтың соңы 3 минут 2минут |
IV.Сабақты қорытындылау. 1. Топырақтың қандай қасиеті бар? 2. Құнарлылық дегеніміз не? 3.Қарашірік қалай пайда болады? 4.Арамшөп өскен топыраққа қарап, не айтуға болады? 5. Топырақ құрамының өзгеруіне адам қалай әсер етеді? (оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Бұл сабақта қандай жаңа білім алдың
Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия
|
Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.
Өздері кері байланыс жасайды. |
Сен тамаша баласың!
Сабаққа жақсы қатыстыңдар! Рақмет сендерге!
Балдар жиынтығын қою
|
|
||
шағым қалдыра аласыз























