|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: № ЖОББҚМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні : |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: Пән: |
Қатысқандар: Қатыспағандарсаны: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Топырақтың құрамы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу) |
3.3.4.1 Кейбір ағзалардың тіршілігі үшін топырақтың рөлі 3.3.4.2 Топырақтың негізгі құрамын зерттеу (топырақ, құм, балшық, өсімдіктер мен жануарлардың қалдықтары, су, ауа) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Топырақтың табиғат пен адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіру, топырақ құрамымен танысу; Оқушылардың басым бөлігі: Адамның топырақты қалай пайдаланатыны туралы айтып ұғындыру Кейбір оқушылар: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерилері |
«Топырақ туралы түсінік алады. Табиғатты аялауға, ұқыптылыққа, елін, жерін сүюге баулиды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Сымбатты болып өсуінің маңыздылығы жайлы айта келе салауатты өмір салтына тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім
|
Топырақ не үшін қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстарқағаз, желім, фломастер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі. Миға шабуыл: Үй тапсырасын қайталау Сұрақ -* жауап 2. Табиғат нешеге бөлінеді? 3. Тірі табиғатты ата? 4. Өлі табиғатты ата? 5. Тірі табиғатқа қажеттілік? 6. Судың қандай қасиеттері бар? 7.
Судың табиғаттағы үш күйін ата? 10.
Суда ерімейтін заттар нелер? Бірақ араласады. 12.Судың адам үшін маңызы. Сөз жұмбақты шешіп жаңа тақырыпты шығару.
1.Өлі табиғатқа жататын зат. 2.Адам қаңқасының бірі 3.Табиғат құбылыстарының бірі 4.Ұлттық ойын 5.Басы жоқ, қалпағы бар. 6.Түссіз және мөлдір болады 7.Көз қорғанышы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы
|
Ассоциация құру. «Топырақ» деген сөзді естігенде сендер қандай ассоциацияларды көз алдына елестетесіңдер?
Топырақ дегеніміз - жердің
бетіндегі өсімдік өсетін жұмсақ қабаты. 7.Берілген суреттермен жұмыс.Әңгімелеу 1 -топ. Қайсы суретте адамдар топыраққа зиян,қайсысына пайда келтіруде? 2- топ Өсімдіктің өсіп жетілуі үшін қандай жағдайлар қажет. 3- топ. Топырақтың құнарлылығына жәндіктермен жануарлардың тигізетін пайдасы туралы әңгімеле. Тәжіриебелік жұмыс
Сабақты бекіту. ҚБ тапсырмалары
|
сазды аспаптар; «Су *тіршілік көзі» бейнекөрінісі;
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
«Синквейн» стратегиясы (бұлақ , табиғат) (дәптерге жазу) 1.Зат есім: Бұлақ 2.Сын есім: таза 3.Етістік: ағады 4.Сөз тіркесі: таза бұлақ 5. Сөйлем: Таудан таза бұлақ ағады. Қорытынды. -Бүгінгі сабақтан не білдіңдер? -Сендер үшін не маңызды болды? -Сабақтың басында айтылған мақсатымызға жеттік пе? - (ҚБ)Бүгінгі сабаққа барлығымыз жақсы қатыстық. Бас бармақ арқылы озімізді бағалайық.
Рефлексия: Балалар алған білімдері бойынша өздерін өздері бағалайды. Бағалаудың үш сатысына стикерлер жапсырады. 1.Барлық дене мүшелерін атай аламын және олардың атқаратын қызметін білемін дегендер жетістік баспалдағының ең жоғарғы бөлігін таңдайды 2. Атауларын білемін, бірақ кейбір дене мүшелерінің қызметін білмеймін дегендер одан төменгі бөлігін таңдайды. 3. Білемін, бірақ шатастырамын дегендер төменгі бөлігін таңдайды. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау Бағалау парақшасын толтырады.
Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Топырақтың құрамы" 3-сынып
Ашық сабақ "Топырақтың құрамы" 3-сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: № ЖОББҚМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні : |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: Пән: |
Қатысқандар: Қатыспағандарсаны: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Топырақтың құрамы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу) |
3.3.4.1 Кейбір ағзалардың тіршілігі үшін топырақтың рөлі 3.3.4.2 Топырақтың негізгі құрамын зерттеу (топырақ, құм, балшық, өсімдіктер мен жануарлардың қалдықтары, су, ауа) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Топырақтың табиғат пен адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіру, топырақ құрамымен танысу; Оқушылардың басым бөлігі: Адамның топырақты қалай пайдаланатыны туралы айтып ұғындыру Кейбір оқушылар: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерилері |
«Топырақ туралы түсінік алады. Табиғатты аялауға, ұқыптылыққа, елін, жерін сүюге баулиды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Сымбатты болып өсуінің маңыздылығы жайлы айта келе салауатты өмір салтына тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім
|
Топырақ не үшін қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстарқағаз, желім, фломастер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі. Миға шабуыл: Үй тапсырасын қайталау Сұрақ -* жауап 2. Табиғат нешеге бөлінеді? 3. Тірі табиғатты ата? 4. Өлі табиғатты ата? 5. Тірі табиғатқа қажеттілік? 6. Судың қандай қасиеттері бар? 7.
Судың табиғаттағы үш күйін ата? 10.
Суда ерімейтін заттар нелер? Бірақ араласады. 12.Судың адам үшін маңызы. Сөз жұмбақты шешіп жаңа тақырыпты шығару.
1.Өлі табиғатқа жататын зат. 2.Адам қаңқасының бірі 3.Табиғат құбылыстарының бірі 4.Ұлттық ойын 5.Басы жоқ, қалпағы бар. 6.Түссіз және мөлдір болады 7.Көз қорғанышы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы
|
Ассоциация құру. «Топырақ» деген сөзді естігенде сендер қандай ассоциацияларды көз алдына елестетесіңдер?
Топырақ дегеніміз - жердің
бетіндегі өсімдік өсетін жұмсақ қабаты. 7.Берілген суреттермен жұмыс.Әңгімелеу 1 -топ. Қайсы суретте адамдар топыраққа зиян,қайсысына пайда келтіруде? 2- топ Өсімдіктің өсіп жетілуі үшін қандай жағдайлар қажет. 3- топ. Топырақтың құнарлылығына жәндіктермен жануарлардың тигізетін пайдасы туралы әңгімеле. Тәжіриебелік жұмыс
Сабақты бекіту. ҚБ тапсырмалары
|
сазды аспаптар; «Су *тіршілік көзі» бейнекөрінісі;
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
«Синквейн» стратегиясы (бұлақ , табиғат) (дәптерге жазу) 1.Зат есім: Бұлақ 2.Сын есім: таза 3.Етістік: ағады 4.Сөз тіркесі: таза бұлақ 5. Сөйлем: Таудан таза бұлақ ағады. Қорытынды. -Бүгінгі сабақтан не білдіңдер? -Сендер үшін не маңызды болды? -Сабақтың басында айтылған мақсатымызға жеттік пе? - (ҚБ)Бүгінгі сабаққа барлығымыз жақсы қатыстық. Бас бармақ арқылы озімізді бағалайық.
Рефлексия: Балалар алған білімдері бойынша өздерін өздері бағалайды. Бағалаудың үш сатысына стикерлер жапсырады. 1.Барлық дене мүшелерін атай аламын және олардың атқаратын қызметін білемін дегендер жетістік баспалдағының ең жоғарғы бөлігін таңдайды 2. Атауларын білемін, бірақ кейбір дене мүшелерінің қызметін білмеймін дегендер одан төменгі бөлігін таңдайды. 3. Білемін, бірақ шатастырамын дегендер төменгі бөлігін таңдайды. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау Бағалау парақшасын толтырады.
Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















