Ұзақ мерзімді
жоспар бөлімі:
4-бөлім. Жануарлар әлемі
мен өсімдіктер дүниесі
|
Мектеп:
«№17
«Түркістан» ЖОМ
КММ
|
Күні:
|
Мұғалім: Туребаева
Лазат Каскыровна
|
|
Қатысқандар
саны:18
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы:
|
«Төрт
түлік»
|
Осы сабақта қол
жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
5.Т/А6.Коммуникативтік жағдаятқа
сай,одағай сөздерді еркін қолданып,диалогқа даярлықсыз қатысу, өз
пікірін білдіру;
5.Ж2.Жанрлық ерекшеліктеріне сай
рәсімделуі мен құрылымын сақтап,хат,жарнама,хабарландыру құрастырып
жазу.
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық оқушы
орындай алады:
Коммуникативтік
жағдаятқа сай одағай сөздерді еркін қолданып,диалогқа қатыса
алу.
Көпшілігі орындай
алады:
Диалогқа даярлықсыз
қатысып, өз пікірін білдіру
Кейбір оқушылар
орындай алады:
Мәтінді жанрлық
ерекшеліктеріне сай хат,жарнама, хабарландыру құрастырып жаза
алу.
|
Ойлау
деңгейі:
|
Білу,түсіну,
қолдану
|
Бағалау
критерийлері:
|
-өз пікірін
білдіреді,еркін диалогқа
қатысады;
-мәтіннің рәсімделуі
мен құрылымын сақтайды;
-жанрлық
ерекшеліктерін ескере отырып хат, жарнама, хабарландыру құрастырып
жазады;
|
Тілдік
мақсат:
|
|
Құндылықтарға
баулу:
|
Ынтымақтастық.
-жағымды өзара әрекет пен
ынтымақтастық атмосферасын
құру;
|
Пәнаралық
байланыс:
|
Әдебиет,өзін-өзі
тану,жаратылыстану
|
Алдыңғы
білім
|
«Жазда ауылға
барғанда...»тақырыбы бойынша төрт түлікті қатыстыра отырып әңгіме
жазу
|
Сабақтың
барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекеттер
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
2минут
5минут
5минут
|
Психологиялық ахуал
қалыптастыру Қиындыларға бөлінген қой, жылқы және сиыр суретін
оқушыларға тарқатып 3 топқа бөліп
аламын.
«Сен-маған,
мен-саған» әдісі арқылы үйге берген
«Жазда ауылға барғанда...»тақырыбы бойынша төрт түлікке қатысты
әңгімені бір-біріне оқиды.
Дескриптор:
-50-60сөзден тұратын
әңгіме жазады;
-Төрт түлікке
қатысты жазылған әңгімелерін бір-біріне
тыңдатады;
ҚБ: «Бірін-бірі»
бағалау
Тыңдалым 1-
тапсырма Т.Ж.«Ой қозғау»әдісі арқылы жаңа сабақты ашу
мақсатында төмендегі сұрақтарды
қоямын.
1топ «Шопан
ата»тобына
1сұрақ:Төрт түлік
мал туралы қандай тыйым сөздер
білесіңдер?
2топ «Қамбар
ата»тобына
1сұрақ:Төрт түлік
мал туралы қандай мақал-мәтел
білесіңдер?
3топ «Зеңгі
баба»тобына
1сұрақ:Төрт түлік
малға байланысты қандай өлең-жыр түрлерін
білесіңдер?
Дескриптор:
-Төрт түлік мал туралы тыйым
сөздер мен мақал-мәтелдер
біледі;
-Төрт түлік мал туралы
өлең-жырлар айта алады.
ҚБ: «Топтық»
бағалау.
|
Infourok.ru
Интернет желісінен
алынды
|
Сабақтың
ортасы
10минут
13минут
|
Айтылым
тапсырмасы 2-тапсырмаЖЖ.
«Кел,жұптасайық»әдісі арқылы жүргіземін.
Жайылымда жүрген төрт түлік малдың суретіне қарап,одағай сөздерді
еркін қолданып,диалог құрыңдар және өз пікірлеріңді
білдіріңдер.
Дескриптор:
-Төрт түлікке
байланысты одағай сөздерді еркін қолдана
алады.
-Диалог құра
алады.
-Өз пікірін
білдіреді.
ҚБ: «Бірін-бірі»
бағалау
Жазылым алдындағы
тапсырма
3-тапсырма «Еркін
жазу»әдісі
арқылы жүргіземін Т.Ж.Әртүрлі жанрда жадағай мәтін
құрастырып жұмыс дәптеріне
жазу.
1-топ «Шопан
ата»тобы хат құрастырып
жазады(Шопан атаға хат жазады.Хат жадағай мәтін үлгісінде 50-60
сөзден құралып жазылу керек)
2-
топ «Қамбар
ата»тобы жарнама құрастырып
жазады(Отандық сүт өімдерін жадағай мәтін құрастыру арқылы жарнама
жазады.Жарнама 20-25 сөзден құралу
керек)
3-топ «Зеңгі
баба»тобы хабарландыру құрастырып
жазады(«Көкпар» ойынын болатынын хабарлайды.Хабарландыру 20-25
сөзден құралуы керек)
Дескриптор:
-Мәтіннің жанрлық
ерекшеліктеріне сай рәсімделуі мен құрылымын
сақтау;
- хат,жарнама, хабарландыру
құрастырып жазады.
ҚБ:
«Топтық»
бағалау
|
Bilimainasy.kz
Bilim-all.kz
Интернет желісінен алынды
Etnografiavko.kz
Imurat.kz
Inform.kz
Интернет желісінен
алынды
|
Сабақтың
соңы
3минут
|
Кері
байланыс «Инсерт»әдісі арқылы
жүргіземін
Сабақта ұнаған
сәті
|
Қызық болған
тапсырма
|
Берген
тәрбиесі
|
Менің
қөзқарасым
|
|
|
|
|
|
А4 формат қағазы
«Инсерт»
кестесі
|
2минут
|
Үйге
тапсырма:Төрт түлік мал атауларының
орыс тілінде,ағылшын тілінде айтылуы мен жазылуын жазып, жаттап
келуге беремін.
Қазақ
тілінде
|
Орыс
тілінде
|
Ағылшын
тілінде
|
Қой
|
|
|
Жылқы
|
|
|
Сиыр
|
|
|
Түйе
|
|
|
Ешкі
|
|
|
|
Кесте интербелсенді тақтада
көрсетіледі
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау –Сіз
қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
1-тапсырма:Тыңдалым тапсырмасы
бойынша диалог негізінде саралау жүрді.Төрт түлік мал туралы тыйым
сөздер мен мақал-мәтелдер
біледі;
-Төрт түлік мал туралы
өлең-жырлар айта
алады;
2-тапсырма:Айтылым
интербелсенді тақтадан көрсетілген суреттер топтамасына
қарап,оқушылар диалог
құрды.
3-тапсырма:Жазылым алдындағы
тапсырма арқылы топтық жұмыс әртүрлі жанрда жадағай мәтін
құрастырып,жұмыс дәптеріне
жазу.Тапсырма
қарым-қатынас формалары
бойынша сараланды.
|
Бағалау -
Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Дескриптор негізінде
«Топтық», «Бірін-бірі»бағалау.«Инсерт»әдісі арқылы кері
байланыс
|
Пәнаралық
байланыс;
Әдебиет,жараты
лыстану,өзін-өзі тану;
денсаулық және
қауіпсіздік,
АКТ-мен байланыс,
Құндылықтар мен байланыс (тәрбие
элементі)
АКТ- дан суреттер топтамасын интербелсенді тақтаны
қолдануда қауіпсіздік ережені сақтадым. Ынтымақтастық
-жағымды өзара әрекет пен ынтымақтастық атмосферасын
құру құндылықтар –мен
байланыс:
Ынтымақтастық:
-жағымды өзара әрекет пен ынтымақтастық атмосферасын
құру;
|
|
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ /оқу
мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары тиімді болды
ма?
Мен берілген уақыт
ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма
қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
|
Жалпы
бағалау
Қандай екі нәрсе
табысты болды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2:--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Қандай екі нәрсе
сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2:--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Сабақ барысында мен
сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|