Бекітемін_______________
|
Бөлім: 4 |
Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Еренова Ж.А. |
|||||
|
Күні |
14.11.2024 |
|||||
|
Класс: 5 «Г» |
Қатысушылар саны: 26 |
Қатыспағандар саны: жоқ |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Төрт түлік |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.3.1 Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау 5.4.3.1 Омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: мәтінді мұқият тыңдап, мазмұнын түсінеді; Көпшілігі: мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты анықтай алады; Кейбірі: омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдана алады. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
- тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді; - негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды; - омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолданады. |
|||||
|
Құндылықтар |
Әділдік және жауапкершілік |
|||||
|
АКТ қолдану |
Интерактивті тақта, онлайн платформалар |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 6 минут |
Оқушылармен сәлемдесу, қатысымын тексеру. Үй тапсырмасын тексеру. «Біліміңді байқап көр!» «Lumio» платформасында «Сәйкестендіру» тапсырмасын орындату. Психологиялық дайындық. Жарайсыңдар, балалар! Егер сіздер қазақ тілі пәнін жақсы көрсеңдер, оң қолдарыңды көтеріңдер! Егер сіздер бүгінгі сабаққа өте керемет қатысамыз десеңдер, сол қолдарыңды көтеріңіздер! Егер сендер өз елімнің патриотымын деп есептесеңдер, алақандарыңды 3 рет соғыңдар! Керемет! Дәл сендердей жүрегі елім деп соққан ұлы үш бидің бірі, көрнекті қоғам қайраткері Қаз дауысты Қазыбек бабамыз жоңғар қонтайшысына Біз, қазақ, ежелден мал баққан елміз, Ешкімге соқтықпай жай жатқан елміз, елімізден құт-береке қашпасын деп, жеріміздің шетін жау баспасын деп, найзаға үкі таққан елміз! – деген екен. Дұрыс-ақ, біздің ата-бабамыздың, көшпенді қазақ халқымыздың негізгі кәсібі, күнкөріс көзі, бары мен байлығы не болған екен? «Ой шақыру» әдісі бойынша бүгінгі сабақтың тақырыбын ашып, сабақ мақсатымен таныстыру. |
Кезекші оқушы қатысым туралы және үй тапсырмасын (синоним, антоним, омоним ережелерін жаттау) айтады. Оқушылар тақтаға шығып, интербелсенді тақтада берілген антоним сөздерді сәйкестендіреді. Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтап, сабақта жүзеге асатын оқу мақсаттарымен танысады. |
Ауызша мадақтау Жарайсың! Керемет! Өте жақсы! |
https://suite.smarttech-prod.com/library |
||
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Экраннан төрт түлік туралы бейнебаян көрсетіледі. - Сондай-ақ, малдың қадір-қасиетін ерекше бағалаған тәжірибелі халқымыз: Түйені – салтанат; Жылқыны – мақтан; Сиырды – қанағат; Қойды – қазына деп санаған. Бүгінгі сабақтағы топтарымыздың атауы да осыған байланысты қойылды. Бұл тіркестер қандай мағына береді, неліктен мұндай баға берген? Топтық жұмыс Тыңдалым мәтіні бойынша негізгі және қосымша ақпаратты анықтау. |
Әр топ өз атауының мағынасын түсіндіреді. Түйе – сән-салтанаттың, көркемдіктің нышаны. Жылқы мақтаныш саналған. Сиыр – сүті мол, сондықтан береке, қанағаттың белгісі. Қой – бізге берері мол қазына. Әр топ өз түлігіне қатысты негізгі және қосымша ақпаратты табады. |
Дескриптор - мәтіннің мазмұнын түсінеді – 2 - негізгі ақпаратты табады – 2 - қосымша ақпаратты табады - 2 |
Слайд-презентация, бейне баян |
||
|
Сабақтың соңы 10 минут |
Жеке жұмыс. Мал – баланың шашуы. Саулықтың жасы
үлкен, Арық атқа қамшы ауыр. Қойшы көп
болса, Жылқылы елде жау көп. |
Асты сызылған сөздердің синонимдік, омонимдік қатарын және антонимдік жұбын жазады. |
Дескриптор - синонимін табады – 2 - антонимін табады – 2 - омонимін табады - 2 |
|
||
|
Кері байланыс 2 минут |
1. Төрт түліктің төлдері қалай аталады? 2. Төрт түліктің пірлерін ата. 3. Төрт түлікті қалай шақырады? 4. Төрт түлік қалай дыбыс шығарады? |
«Бес жолды өлең» Әр топ оқушылары өз түлігіне қатысты жазады. Жұпта талдап, оқиды. |
|
|
||
|
Бағалау 2 минут |
Дескрипторлар жазылған бағалау парақтары арқылы оқушыларды бағалап, білімкласқа түсіру. |
Бағалау парағына белгі қойып отырады. |
|
|
||
|
Үйге тапсырма |
«Малдың баласын сүюі» өлеңін жаттау |
|
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Төрт түлік 5-сынып
Ашық сабақ Төрт түлік 5-сынып
Бекітемін_______________
|
Бөлім: 4 |
Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Еренова Ж.А. |
|||||
|
Күні |
14.11.2024 |
|||||
|
Класс: 5 «Г» |
Қатысушылар саны: 26 |
Қатыспағандар саны: жоқ |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Төрт түлік |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.3.1 Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау 5.4.3.1 Омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: мәтінді мұқият тыңдап, мазмұнын түсінеді; Көпшілігі: мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты анықтай алады; Кейбірі: омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдана алады. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
- тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді; - негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды; - омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолданады. |
|||||
|
Құндылықтар |
Әділдік және жауапкершілік |
|||||
|
АКТ қолдану |
Интерактивті тақта, онлайн платформалар |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 6 минут |
Оқушылармен сәлемдесу, қатысымын тексеру. Үй тапсырмасын тексеру. «Біліміңді байқап көр!» «Lumio» платформасында «Сәйкестендіру» тапсырмасын орындату. Психологиялық дайындық. Жарайсыңдар, балалар! Егер сіздер қазақ тілі пәнін жақсы көрсеңдер, оң қолдарыңды көтеріңдер! Егер сіздер бүгінгі сабаққа өте керемет қатысамыз десеңдер, сол қолдарыңды көтеріңіздер! Егер сендер өз елімнің патриотымын деп есептесеңдер, алақандарыңды 3 рет соғыңдар! Керемет! Дәл сендердей жүрегі елім деп соққан ұлы үш бидің бірі, көрнекті қоғам қайраткері Қаз дауысты Қазыбек бабамыз жоңғар қонтайшысына Біз, қазақ, ежелден мал баққан елміз, Ешкімге соқтықпай жай жатқан елміз, елімізден құт-береке қашпасын деп, жеріміздің шетін жау баспасын деп, найзаға үкі таққан елміз! – деген екен. Дұрыс-ақ, біздің ата-бабамыздың, көшпенді қазақ халқымыздың негізгі кәсібі, күнкөріс көзі, бары мен байлығы не болған екен? «Ой шақыру» әдісі бойынша бүгінгі сабақтың тақырыбын ашып, сабақ мақсатымен таныстыру. |
Кезекші оқушы қатысым туралы және үй тапсырмасын (синоним, антоним, омоним ережелерін жаттау) айтады. Оқушылар тақтаға шығып, интербелсенді тақтада берілген антоним сөздерді сәйкестендіреді. Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтап, сабақта жүзеге асатын оқу мақсаттарымен танысады. |
Ауызша мадақтау Жарайсың! Керемет! Өте жақсы! |
https://suite.smarttech-prod.com/library |
||
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Экраннан төрт түлік туралы бейнебаян көрсетіледі. - Сондай-ақ, малдың қадір-қасиетін ерекше бағалаған тәжірибелі халқымыз: Түйені – салтанат; Жылқыны – мақтан; Сиырды – қанағат; Қойды – қазына деп санаған. Бүгінгі сабақтағы топтарымыздың атауы да осыған байланысты қойылды. Бұл тіркестер қандай мағына береді, неліктен мұндай баға берген? Топтық жұмыс Тыңдалым мәтіні бойынша негізгі және қосымша ақпаратты анықтау. |
Әр топ өз атауының мағынасын түсіндіреді. Түйе – сән-салтанаттың, көркемдіктің нышаны. Жылқы мақтаныш саналған. Сиыр – сүті мол, сондықтан береке, қанағаттың белгісі. Қой – бізге берері мол қазына. Әр топ өз түлігіне қатысты негізгі және қосымша ақпаратты табады. |
Дескриптор - мәтіннің мазмұнын түсінеді – 2 - негізгі ақпаратты табады – 2 - қосымша ақпаратты табады - 2 |
Слайд-презентация, бейне баян |
||
|
Сабақтың соңы 10 минут |
Жеке жұмыс. Мал – баланың шашуы. Саулықтың жасы
үлкен, Арық атқа қамшы ауыр. Қойшы көп
болса, Жылқылы елде жау көп. |
Асты сызылған сөздердің синонимдік, омонимдік қатарын және антонимдік жұбын жазады. |
Дескриптор - синонимін табады – 2 - антонимін табады – 2 - омонимін табады - 2 |
|
||
|
Кері байланыс 2 минут |
1. Төрт түліктің төлдері қалай аталады? 2. Төрт түліктің пірлерін ата. 3. Төрт түлікті қалай шақырады? 4. Төрт түлік қалай дыбыс шығарады? |
«Бес жолды өлең» Әр топ оқушылары өз түлігіне қатысты жазады. Жұпта талдап, оқиды. |
|
|
||
|
Бағалау 2 минут |
Дескрипторлар жазылған бағалау парақтары арқылы оқушыларды бағалап, білімкласқа түсіру. |
Бағалау парағына белгі қойып отырады. |
|
|
||
|
Үйге тапсырма |
«Малдың баласын сүюі» өлеңін жаттау |
|
|
|
||
шағым қалдыра аласыз













