Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып көруге болады
ІIIбөлім: Мен-балаң, жарық күнде
сәуле қуған
Сабақтың
тақырыбы:«Тортай мінер ақ боз ат
шығармасының көркемдік
ерекшелігі».
Успен
мектеп-бөбекжай-балабақша
кешені
Күні:
17.02.22ж.
Умбетова Фарида
Гайшуковна
Сынып:
6
Қатысқандар:
5
Қатыспағандар:
Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын оқу
мақсаттары:
Көркем шығармадағы
кейіпкер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын
ашу.
Құндылықтарға
баулу:
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша
«Жалпыға бірдей еңбек
қоғамы»құндылығына баулу. Бұл
арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы,
функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен
жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге,
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген
дағдысы қалыптасады.
Тапсырмалар
Сабақ барысындағы мұғалім мен
оқушының іс-әрекеті
Тапсырма
Мұғалімнің
қызметі:
Оқушының
қызметі:
Бағалау
Ресурстар
Оқушыларға
психологиялық ахуал туғызу
Сабақтың
басы
Қызығушылықты
ояту
Жаңа
сабақ
ІІ. Мағынаны
тану.
ІV.
Рефлексия
Ұйымдастыру
кезеңі.
-Оқушылармен
сәлемдесу.
- Психологиялық
ахуал туғызу.
-Балалар, сіздерді
әжелерін, аналарын қалай еркелетеді.
Бір-бірімізге әже, ана болып жылы сөздерімізді
айтайықшы
Үй тапсырмасын
сұрау:word
well
Топтық
жұмыс
Тортайдың «Бұл дүниеде мен пір тұтар, сырласым жалғыз-ақ нәрсем
бар, ол-кітап, әкем де, шешем де сол-кітап» деген сөзін қалай
түсінесіздер?
Адал дос деген
кім?
Тақырыбы:«Тортай мінер ақ боз ат
шығармасының көркемдік
ерекшелігі». Мақсаты:Көркем шығармадағы кейіпкер
портреті мен іс-әрекеті арқылы образын
ашу.
«Суреттер сөйлейді»
стратегиясы.Сол кездегі ауыл балаларының
және қазіргі балалардың өмірін салыстырып,кестені дәптерге
толтыр.
Соғыс жылдарындағы балалардың
ойыны,ермегі
Соғыс жылдарындағы балалардың
еңбек етуі
Қазіргі балалардың
ойыны,ермегі
Қазіргі балалардың еңбек
етуі
Шығарманың композициялық
құрылысы
Сюжеттің
басталуы
Тортай мен Ораштың
достығы
Сюжеттің
байланысы
Салықсалған ауылының
көрінісі
Сюжеттің
шиеленісуі-
Тортайдың
түсі
Сюжеттің
шегі
Тортайдың үйінен
кетуі
Сюжеттің
шешімі
Тортай мінер ақ боз ат... Менің тақымымда
кеткендей еді...
Әңгіметілін
талдау
Шығармадан
жер су
аттарын
Тұрақты
тіркестер
Мақал
мәтелдерді
Теңеуді
табады
Жеке жұмыс
(деңгейлік тапсырмалар)
Екі шығармағабайланыстыпроблемалықсұрақтарқою.
«Жусан иісі» повесі мен «Тортай
мінер ақ боз ат» әңгімесі қалай
аяқталды? (Оқушылар кітаптан екі шығарманың аяғын тауып
оқиды)
Жетім балалардың армандарының орындалмай қалуына
не кедергі болды? (Сұрапыл
соғыс)
Екі
оқиғаны қалай аяқтар едіңдер? (Оқушылар өз ойларын
айтады)
Аян
кеткенде, басқа балалармен көңілсіз болып Аянды қимаған кім?
Тортайды өзімен бірге алып кететін шамасының жоқтығына қиналған
кім? (Ол – Аянды қимаған оның жолдасы еді, Тортай үшін қиналған
досы Ораш еді. Олар – осы шығармалардың авторлары - Оралхан Бөкей
мен Сайын Мұратбеков).
Тортай кітап туралы қандай
пікірде ? Кітапты неге пір
тұтты?
Кітаптың адам өмірі, мінез құлқы үшін қандай
маңызы бар?
Қос
шығарма сендерге не үйретті? (Ойларын
айтады)
«Жетімнің көз
жасы» видео бүгінгі проблама және қамқорлық
туралы.
«Алақан
жылуы»
Сабақтан алған
әсерлерін жазады
Үйге
тапсырма:
«Арман болған ақ боз ат» деген тақырыпта эссе
жазыңдар.
Оқушылар амандасып
орындарына отырады.
Сабаққа назарларын
аударады.
Оқушылар өз ойларын
ортаға салады
Үй тапсырмасын оқып,
сұрақтарға жауап береді
Оқушылар
«ТОПТАСТЫРУ» әдісі арқылы оқушылар жаңа сабаққа болжам
жасайды
- сол кездегі ауыл
балаларының және қазіргі балалардың өмірін
салыстырады
- өз болжамын
жазады.
Шығарманың
композициялық құрылысын
сәйкестендіріп
сызады
Проблемалық
сұрақтарға жауап береді
Өз ойларын
айтады
Оқушылар
күнделіктеріне жазады
Дескриптор:
1. Тортай бейнесін
ашады
1
балл
Мұғалімнің
бағалауы
ҚБ
578тг - Сатып алу
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз