Материалдар / Ашық сабақ, Төртбұрыш тақырыбына есептер шығару.8 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ, Төртбұрыш тақырыбына есептер шығару.8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Төртбұрыш тақырыбына есептер шығару.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Қаңтар 2019
915
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

МҰҒАЛІМГЕ АҚПАРАТ

Геометрия, 8-сынып, уақыты:


Тақырыбы: Төртбұрыш тақырыбына есептер шығару.

Мақсат: Тақырып бойынша алған білімдерін жетілдіру, шыңдай түсу. Оқушылардың бойынан сұрақтарға нақты жауап беруге, алған білімін практикамен ұштастыруға, тез шешім қабылдауға машықтандыру, логикалық ойлау қабілетін арттыру.Алғырлыққа, шапшаңдыққа, тапқырлыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу.


Жаңа білім

Осы уақытқа дейін өткен геометриялық денелердің түрлерін, бұрыштардың түрлерін, үшбұрыштың ішкі бұрыштарын және олардың қасиеттерін, шеңбер,
доға және центрлік бұрыш, олардың өзара байланысын, төртбұрыштың атауын, ішкі бұрыштарын, дөңестігін және периметрін, үшбұрыш теңсіздігін, салу есептерін, параллелограмм және параллель түзулердің қасиеттерін, дөңес төртбұрыштарды берілген белгілеріне қатысты ажыратуды еске түсіру. Берілген тапсырмаларды орындау алгоритмдерімен танысу.

Жаңа түсінік

Осы уақытқа дейін өтілген әдіс-тәсілдерді еске түсіреді. Өтілген материалды жинақтап қорытады. Фигураларды ерекшеліктеріне байланысты айырып таниды.


Қолданым әрекеті

Параллелограмның қарама-қарсы бұрыштары тең екендігін қолданады. Төртбұрыштың дөңестігін зерттегенде ішкі бұрыштарының қосындысын пайдаланады.

Талдау әрекеті

Квадраттың тіктөртбұрыш, ромб және параллелограмм бола алатынын талдайды

Шығармашы-лық әрекет

Төртбұрыштарды дұрыс тану үшін оларды категорияларға бөледі.


Бағамдау әрекеті

Ішкі бұрыштардың қосындысын дұрыс есептейді. Төртбұрыштарды дұрыс сипаттайды. Төртбұрыштарды қарсы қойып салыстырады.

Сабақ құрылымы:


І. Ақпарат алмасу (15 мин.).

ІІ.Алғашқы бекіту (3 мин.).

ІІІ.Құзырлылық қалыптастыру (18 мин.).

ІV.Шығармашылық қалыптастыру (4 мин.).

V.Бағамдау - бағалау (5 мин.).

Сабақ типі: фронтальді, топтық.

Оқыту әдісі: репродуктивті, ішінара ізденушілік.

Мұғалім іс-әрекетінің тәсілі:


Оқушыға жол сілтеу, оқушының индивидуалдық қасиеттерін дамыту. Топқа бөлу.

Негізгі ұғымдар мен терминдер:


Тіктөртбұрыш, ромб, квадрат, диагональ, нүкте, түзу, сәуле,
кесінді, жазықтық, аксиома, теорема, кері теорема, сыбайлас бұрыштар, вертикаль бұрыштар, үшбұрыш, үшбұрыштың теңдігі, тікбұрышты үшбұрыш, қатынас, тікбұрышты үшбұрыштың теңдігі, параллель түзулер, шеңбер, центр, радиус, диаметр, хорда, центрлік бұрыш, доға, циркуль, сызғыш, салу есептері.

Оқушыда дағды қалыптастыру:


Тақырып бойынша әртүрлі ерекше сұрақтарды шешу, белгілеген мақсатқа қол жеткізу, өзін-өзі дамыту, топпен жұмыс істеу және топ жұмысының нәтижесін көру, өз ойын сынып алдында қорғай білу, өзгелердің жауабын көңіл бөліп оларды талдау.

Ақпарат көздері:


  1. Қайдасов, Ж., Хабарова, Г., Абдиева, А. Геометрия 8 сынып оқулығы. Алматы «Мектеп» 2016.

Үй тапсырмасы:


  1. Төртбұрыш тіктөртбұрыш әрі ромб болса, онда ол квадрат екенін дәлелдеңіз.

  2. (БОНУС) Салу есебінде шеңберлер екі нүктеде қиылысады. Сол екі нүктені қосқанда не шығатынын жазыңыздар.






САБАҚ БЛОКТАРЫ



Тақырып жоспары: (1-5 – өрмекші торы әдісімен жүзеге асады), (6-9 – жұптаса орындайды)

  1. Геометриялық денелердің түрлері

  2. Бұрыштардың түрлері

  3. Үшбұрыштың Ішкі бұрыштары және олардың қасиеттері

  4. Шеңбер, доға және центрлік бұрыш. Олардың өзара байланысы

  5. Үшбұрыш теңсіздігі

  6. Сызғыш пен циркулды арқылы геометриялық фигураларды салу

  7. Төртбұрыштың атауы, ішкі бұрыштары, дөңестігі және Периметрі

  8. Параллелограмм және параллель түзулер. Олардың қасиеттері

  9. Дөңес Төртбұрыштарды Берілген белгілеріне қатысты ажырату

Слайдтар:

1 – слайд (титул)


2 – слайд Сабақтың мақсаты


3 – слайд Тақырып жоспары


4 – слайд Геометрия элементтері

Shape1 Нүкте –

С әуле –

ТShape2 үзу –

К есінді –

Ж азықтық –

Б ұрыш –



5 – слайд Бұрыштардың түрлері

1) Мына бұрыштарға сипаттама бер және оларды анықта

Shape3


6 – слайд Үшбұрыштың ішкі бұрыштары және олардың қасиеттері

2

Шешуі: Ішкі бұрыштарының қосындысын жазу арқылы, қалған бұрышты табайық. Сонда: α = 70o

Осыдан, 70>60>50 болғандықтан:

АС<AB<BC

) Үшбұрыштың бұрыштарын табыңыз. Сол арқылы қабырғаларын өсу ретімен жазыңыз

Shape5

7 – слайд Шеңбер, доға және центрлік бұрыш. Олардың өзара байланысы

3) Шеңбердің доғаларының бұрыштарын анықтаңыз. Диаметрін табыңыз

Shape6


8 – слайд Үшбұрыш теңсіздігі

6

Шешуі: Үшбұрыш теңсіздігін қолдансақ:

2+4 > 6 болуы керек

Бірақ, 2+4=6 болғандықтан, бұл кесінділерден үшбұрыш шықпайды.


) Берілген үш кесінді арқылы үшбұрыш жасауға болмайтынын дәлелдеңіз. Біреуі 4 cм, екіншісі 2 см және соңғысы 6 см

Shape8


9 – слайд Сызғыш пен циркулды арқылы геометриялық

фигураларды cалу

Бір кесінді берілген (АВ). Сол арқылы тең қабырғалы үшбұрыш салыңыз.

  1. Бірінші АВ кесіндісін өлшеп аламыз.

  2. А нүктесін шеңбердің центрі етіп алып, шеңбер сызамыз. Оның радиусы АВ кесіндісінің ұзындығына тең.

  3. Одан кейін, В нүктесін шеңбердің центрі етіп алып, шеңбер сызамыз. Оның да радиусы өлшеп алған АВ кесіндісінің ұзындығына тең.

  4. С онда осы екі шеңбер екі нүктеде қиылысады. Сол екі нүктенің біреуін, кез-келгенін, қолданайық. Ол С нүктесі болсын. С арқылы А және В төбелеріне кесінді жүргізейік. А және В екі шеңбердің центрі, ал С осы екі шеңбердің үстінде жатқан нүкте. Сондықтан АС және ВС кесінділері радиус.

Яғни, АС=AB BC=AB AC=BC=AB Теңқабырғалы үшбұрыш


10 – слайд Төртбұрыштың атауы, ішкі бұрыштары, дөңестігі және

периметрі

1) Төртбұрышты атағанда сағат тіліне бағыттас немесе қарама-қарсы бағытпен төбелерін тастамастан жазамыз.

2) Төртбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 360o – қа тең.

3) Егер бір бұрышы 180o – тан көп болса, онда ол дөңес емес төртбұрыш.
Егер барлық бұрышы 180
o – тан аз болса, онда ол дөңес.

4) Төртбұрыштың периметрі дегеніміз барлық қабырғаларының қосқанда
шығатын шама.


11 – слайд Төртбұрыштың атауы, ішкі бұрыштары, дөңестігі және

периметрі

8) Мына төртбұрышқа дұрыс атау беріңіз, ішкі бұрыштарын табыңыз, дөңестігін зерттеңіз және периметрін табыңыз.

Shape9


12 – слайд Параллелограмм және параллель түзулер. Олардың қасиеттері

1) Параллелограмның қарама-қарсы бұрыштары тең.

2) Параллелограмның қарама-қарсы қабырғалары тең.

3) Параллелограмның диагоналдары қиылысқан нүктесінде екіге бөлінеді.

4 ) Параллелограмның сыбайлас бұрыштарының қосындысы 180o – қа тең.

5) a b болғандықтан:


13 – слайд Параллелограмм және оның қасиеттері

9) Мына параллелограмның ішіндегі белгісіз бұрыштарды, периметрін және диагоналдарының ұзындығын табыңыз

Ш ешуі: АВ DC және АD BC болғандықтан:

  • Сыбайлас бұрыштарының қосындысын қолдану арқылы қалған бұрыштар табылады:

Енді периметрін табайық: р = 2*(4 + 5) = 18 см

Қалғаны диагоналдарының ұзындығын табу:

АС = 2*AO = 2*2 = 4 см BD = 2*DO = 2*3 = 6 см



іі. алғашқы бекіту



Мына кестені толтыра отырып сабақтың мазмұны бойынша қорытынды шығар.

Төртбұрыштардың түрлерін жаз

Шеңберді құраушы бөліктерді жаз

Үшбұрышты құраушы бөліктерді жаз




Қорытынды:__________________________________________________________


ііі. құзырлылық қалыптастыру


Деңгейлік тапсырмалар:

І деңгей тапсырмалары

1. Екі кесінді қиылысып, төрт бұрыш пайда болды. Біреуі 25o-қа тең. Қалғандарын сипаттап бер.

2. Үшбұрыштың екі бұрышы 80o және 80o-қа тең. Қалғанын табыңыз. Қабырғаларын кему ретімен жазыңыз.

3. Шеңбердің диаметрі 2 дм. Радиусын табыңыз.

4.Шеңберде АВ доғасы берілген. Оның градустық шамасы 70o. АВ доғасына қарап тұрған центрлік бұрышты табыңыз.

5. Төртбұрыштың диагоналдары АВ және CD.Осы төртбұрышқа дұрыс атау беріңіз.

6. 2 см, 2 см, 5 cм кесінділер берілген. Үшбұрыш салуға болады ма?

7.Параллелограмның бір бұрышы 20o. Қалған бұрыштарын табыңыз.

ІІ деңгей тапсырмалары

1. Параллелограмның сыбайлас бұрыштары екеуі де 180o-тан көп бола алмайтынын шешіңіз.

2. Төртбұрыштың бұрыштары 20o, 20o, 80o. Қалған бұрышын табыңыз. Дөңестік қасиетіне зерттеңіз. Суретін салыңыз.

ІІІ деңгей тапсырмалары

1. Квадраттың тіктөртбұрыш, ромб және параллелограмм екенін дәлелдеңіз.


іV. шығармашылық әрекет



Топтық жұмыс.

І топ: Тік төртбұрыштың қабырғалары 3 см және 4 см. Қабырғасы тік төртбұрыштың диагональіне тең болатын ромбының периметрін табыңыз.

ІІ топ: Егер квадраттың диагоналы және ауданы тең болса, периметрі неге тең?


Үй тапсырмасы:



V. бағамдау-бағалау


 Сабақтың мақсатына қалай қол жеткізгендігің туралы эссе жаз.

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!