Бекітемін
№40 мектеп-лицейінің
директоры
__________Т.К.Кадыр
Тақырыбы:
«Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары»
8 «Ә» сынып
Орындаған: Омарова Б.А
2025 ж
|
Бөлім: |
Аудан |
||
|
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда |
Омарова Баян Абаевна |
||
|
Күні: |
23.01.2024ж |
||
|
Пән/Сынып: |
Геометрия, 8 «Ә» сынып. |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.1.3.11 параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
- параллелограмм мен ромбтың ауданының формуласын білу -параллелограмм мен ромб аудандарының формулаларын қорытып шығарады және есеп шығарғанда қолдана алу |
||
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. Топтастыру. Жеке әрі жұппен жұмыс |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу Түгендеу Жағымды психологиялық ахуал
Топты анықтау.Қима қағаздары арқылы беріледі. 1-топ «Ромб» 2- топ «Параллелограмм» 3- топ «Тіктөртбқрыш» 2. Үй тапсырмасын тексеру: АКТ тақтасы арқылы дұрыс жауап көрсетіледі. «Көршіңді тексер» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексереді. №3.13 Қабырғаларының ұзындығы 5,5 м және 6 м бөлмені өлшемі 30*5 см2болатын тіктөртбұрыш пішінді паркеттермен қаптау үшін неше паркет тақтайшалары қажет?
|
Сәлемдеседі
Жағымды ахуал қалыптастырады
Оқушылар қима қағаздарды алып топқа бөлінеді.
«Көршіңді тексер» әдісі арқылы интербелсенді тақтадағы дұрыс жауаппен оқушылар бірін –бірі тексереді.
|
Мадақтау арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
Бағалау: Дұрыс жауапка 2 ұпай қойылады |
Оқулық 8-сынып.
Слайд
Жұмыс дәптері
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Топтық жұмыс |
Миға шабуыл: Сұрақ-жауап әдісі 1.Үшбұрыш дегеніміз не? 2.Үшбұрыш түрлерін ата 3.Төртбұрыш дегеніміз не? 4.Төртбұрыш түрлерін ата 5.Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 6. Төртбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы Оқушыларға постер таратылады. |
ТІКТӨРТБҰРЫШ
|
Дескриптор: — сызбаны салады — ромб, тіктөртбұрыш, параллелограмм анықтамасын , сызбасын сызып, формуласын жазады —
Қ.Б: «Бас бармақ»
|
Spinnerwheel
Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс Сергіту сәті |
«Сыйлық » әдісі арқылы жеке жұмыс. №3.20 №3.21 S-параллелограмның ауданы, а-табаны, h-табанына түсірілген биіктігі деп алып, кестені толтырыңдар.
S-үшбұрыштың ауданы, а-табаны, h-табанына түсірілген биіктігі деп алып, кестені толтырыңдар.
Диагональдары 8 см және 10 см болатын ромб. Осы ромбтың ауданын табыңдар.
|
Оқушыларға қиылған 42 әріппен шарды ұсынамын |
Бағалау критерийлері: Параллелограммның , үшбұрыштың, ауданының формуласын пайдаланып , есеп шығарады Дескриптор: - Параллелограммның , үшбұрыштың, ауданының формуласын пайдаланады , есеп шығарады
Бағалау: Әрбір дұрыс жауапқа 2 ұпай қойылады.
Оқушылар өздерінің есімдерін табу арқылы іс-қимылдар жасай отырып, өз өздерін сергітеді |
ДК экраны
Әрбір бөлікке үлестірмелі қағаздарға тапсырмалар беріледі
Слайд
Слайд
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақтамен жұмыс. Оқулықпен жұмыс Үлгерімі төмен оқушымен жұмыс |
«MacBook»әдісі Деңгейлік тапсырма (А деңгейі)
Параллелограмның ұзындығы 13 см-ге тең диагоналы оның ұзындығы 12 см-ге тең қабырғасына перпендикуляр. Параллелограмның ауданын тап №3.31 ( С деңгейі) Диагональдары 1) 3.2 см және 14 см 2) 4,6 м және 2 м болатын ромбының ауданын тап Саралау тәсілі. «Қарқын» әдісі бойынша оқулықпен жұмыс. Оқушылар деңгейлік есептерді өз қабілеттеріне сай таңдай алады. ABCD ромбының AC және BD диагональдары сәйкесінше 6 және 9 см-ге тең. Формула бойынша ауданын
табамыз:
Интерактивті және жәй тақтамен жұмыс.
|
Берілген тапсырманы постерге орындату.
Әр топтан бір –бір оқушыны тақтаға шығарту
|
Топтық жұмыс жасау арқылы топта бір-бірлерінің пікірлерін тыңдап ақылдасып ортақ шешімге келіп шығарады.
Бағалау критерийлері: Параллелограммның , үшбұрыштың, ауданының формуласын пайдаланып , есеп шығарады Дескриптор: - Параллелограммның , үшбұрыштың, ауданының формуласын пайдаланады , есеп шығарады
Бағалау: Әрбір дұрыс жауапқа 2 ұпай қойылады. Білім алушы -есептеп орындайды
ҚБ: «Бағдаршам» әдісі арқылы бір-бірін бағалайды. Бағалау: Әрбір дұрыс жауапқа 3 ұпай қойылады. Әр топтан бір бір оқушы тақтаға шығып есептерді шығарып, шығарылу жолын түсіндіреді. Бағалау: Әрбір дұрыс жауапқа 2 ұпай қойылады. |
«MacBook»әдісі Постерлерге орындайды
Слайд ДК экраны 8-сынып оқулығы. Слайд
Жұмыс дәптері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы. Кері байланыс «Білім почтасы» әдісі Рефлекция Үйге тапсырма |
Тест тапсырмасы . Тест 1) Қарама-қарсы қабырғалары қос-қостан параллель болатын төртбұрыш …………….деп аталады А) трапеция В) квадрат С) параллелограмм Д) тік төртбұрыш 2) Егер параллелограмның диагональдары тең болса, онда ол параллелограмм ………….болады А) тіктөртбұрыш В) трапеция С) ромб 3) Ромбтың бір бұрышы 135о. . Іргелес бұрыштың градустық шамасын табыңдар. А) 135о В) 45о С) 55о 4) Барлық қабырғалары тең тіктөртбұрыш …………….деп аталады. А) трапеция В) ромб С) квадрат Д) параллелограмм 5. Егер төртбұрыштың диагональдары қиылысып, қиылысу нүктесінде тең екіге бөлінсе, онда ол төртбұрыш …………..деп аталады. А) квадрат В) ромб С) параллелограмм 6) Ромбтың бір бұрышы 125о.. Іргелес бұрыштың градустық шамасын табыңдар. А) 135о В) 45о С) 55о № 714 «Білім почтасы» әдісі..
|
Оқушылар есепті шығарып жауаптарын белгілейді. Құнды пікірлерін хатқа жазып артына почтаға салады.
Жауабы: 1) С; 2) А; 3)В; 4) С; 5) С; 6)С.
|
Бағалау: Әрбір дұрыс жауапқа 6 ұпай қойылады. Мадақтау арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
Қ.Б: «Бас бармақ»
Дескриптор:
есептеулер жүргізеді және жауабын табады |
https://quizizz.com/admin/quiz/63f3521a2bfc51001ec39191/startV4?fromBrowserLoad=true 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптері
|
Бағалау парағы
|
Оқушы аты-жөні |
Үй тапсырмасы 2 балл |
Миға шабуыл «Сұрақ –жауап»әдісі 2 балл |
«Пицца» әдісі
2 балл |
«MacBook» әдісі
3 балл |
Тақтамен жұмыс
2 балл |
Тест
6 балл |
Қорытынды 16 балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|

S-параллелограмның ауданы,
а-табаны, h-табанына түсірілген биіктігі деп алып, есепті шығар
a=7
a=
h=
h=8 S=? S=4
S=? h=? a=?
S=12 a=6
a= 
h=2 h=0,5
S=
a=? S=? h=?
![]()
Натурал санды ондық бөлшекке бөледі-1 балл
Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөліп
амалдарды орындайды-1 балл
Теңдеулерінің түбірлерін тауып , мәндерін
салыстырады-1 балл
Натурал санды ондық бөлшекке бөледі-1 балл
Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөліп
амалдарды орындайды-1 балл
Теңдеулерінің түбірлерін тауып , мәндерін
салыстырады-1 балл
Натурал санды ондық бөлшекке бөледі-1 балл
Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөліп
амалдарды орындайды-1 балл
Теңдеулерінің түбірлерін тауып , мәндерін
салыстырады-1 балл
Натурал санды ондық бөлшекке бөледі-1 балл
Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөліп
амалдарды орындайды-1 балл
Теңдеулерінің түбірлерін тауып , мәндерін
салыстырады-1 балл
|
ПАРАЛЛЕЛОГРАММ |
||
|
Анықтамасы |
Сызбасы |
Формуласы |
|
|
|
|
|
РОМБ |
||
|
Анықтамасы |
Сызбасы |
Формуласы |
|
|
|
|
|
ТІКТӨРТБҰРЫШ |
||
|
Анықтамасы |
Сызбасы |
Формуласы |
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ «Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары» 8 сынып
Ашық сабақ «Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары» 8 сынып
Бекітемін
№40 мектеп-лицейінің
директоры
__________Т.К.Кадыр
Тақырыбы:
«Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары»
8 «Ә» сынып
Орындаған: Омарова Б.А
2025 ж
|
Бөлім: |
Аудан |
||
|
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда |
Омарова Баян Абаевна |
||
|
Күні: |
23.01.2024ж |
||
|
Пән/Сынып: |
Геометрия, 8 «Ә» сынып. |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.1.3.11 параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
- параллелограмм мен ромбтың ауданының формуласын білу -параллелограмм мен ромб аудандарының формулаларын қорытып шығарады және есеп шығарғанда қолдана алу |
||
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. Топтастыру. Жеке әрі жұппен жұмыс |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу Түгендеу Жағымды психологиялық ахуал
Топты анықтау.Қима қағаздары арқылы беріледі. 1-топ «Ромб» 2- топ «Параллелограмм» 3- топ «Тіктөртбқрыш» 2. Үй тапсырмасын тексеру: АКТ тақтасы арқылы дұрыс жауап көрсетіледі. «Көршіңді тексер» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексереді. №3.13 Қабырғаларының ұзындығы 5,5 м және 6 м бөлмені өлшемі 30*5 см2болатын тіктөртбұрыш пішінді паркеттермен қаптау үшін неше паркет тақтайшалары қажет?
|
Сәлемдеседі
Жағымды ахуал қалыптастырады
Оқушылар қима қағаздарды алып топқа бөлінеді.
«Көршіңді тексер» әдісі арқылы интербелсенді тақтадағы дұрыс жауаппен оқушылар бірін –бірі тексереді.
|
Мадақтау арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
Бағалау: Дұрыс жауапка 2 ұпай қойылады |
Оқулық 8-сынып.
Слайд
Жұмыс дәптері
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Топтық жұмыс |
Миға шабуыл: Сұрақ-жауап әдісі 1.Үшбұрыш дегеніміз не? 2.Үшбұрыш түрлерін ата 3.Төртбұрыш дегеніміз не? 4.Төртбұрыш түрлерін ата 5.Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 6. Төртбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы Оқушыларға постер таратылады. |
ТІКТӨРТБҰРЫШ
|
Дескриптор: — сызбаны салады — ромб, тіктөртбұрыш, параллелограмм анықтамасын , сызбасын сызып, формуласын жазады —
Қ.Б: «Бас бармақ»
|
Spinnerwheel
Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс Сергіту сәті |
«Сыйлық » әдісі арқылы жеке жұмыс. №3.20 №3.21 S-параллелограмның ауданы, а-табаны, h-табанына түсірілген биіктігі деп алып, кестені толтырыңдар.
S-үшбұрыштың ауданы, а-табаны, h-табанына түсірілген биіктігі деп алып, кестені толтырыңдар.
Диагональдары 8 см және 10 см болатын ромб. Осы ромбтың ауданын табыңдар.
|
Оқушыларға қиылған 42 әріппен шарды ұсынамын |
Бағалау критерийлері: Параллелограммның , үшбұрыштың, ауданының формуласын пайдаланып , есеп шығарады Дескриптор: - Параллелограммның , үшбұрыштың, ауданының формуласын пайдаланады , есеп шығарады
Бағалау: Әрбір дұрыс жауапқа 2 ұпай қойылады.
Оқушылар өздерінің есімдерін табу арқылы іс-қимылдар жасай отырып, өз өздерін сергітеді |
ДК экраны
Әрбір бөлікке үлестірмелі қағаздарға тапсырмалар беріледі
Слайд
Слайд
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақтамен жұмыс. Оқулықпен жұмыс Үлгерімі төмен оқушымен жұмыс |
«MacBook»әдісі Деңгейлік тапсырма (А деңгейі)
Параллелограмның ұзындығы 13 см-ге тең диагоналы оның ұзындығы 12 см-ге тең қабырғасына перпендикуляр. Параллелограмның ауданын тап №3.31 ( С деңгейі) Диагональдары 1) 3.2 см және 14 см 2) 4,6 м және 2 м болатын ромбының ауданын тап Саралау тәсілі. «Қарқын» әдісі бойынша оқулықпен жұмыс. Оқушылар деңгейлік есептерді өз қабілеттеріне сай таңдай алады. ABCD ромбының AC және BD диагональдары сәйкесінше 6 және 9 см-ге тең. Формула бойынша ауданын
табамыз:
Интерактивті және жәй тақтамен жұмыс.
|
Берілген тапсырманы постерге орындату.
Әр топтан бір –бір оқушыны тақтаға шығарту
|
Топтық жұмыс жасау арқылы топта бір-бірлерінің пікірлерін тыңдап ақылдасып ортақ шешімге келіп шығарады.
Бағалау критерийлері: Параллелограммның , үшбұрыштың, ауданының формуласын пайдаланып , есеп шығарады Дескриптор: - Параллелограммның , үшбұрыштың, ауданының формуласын пайдаланады , есеп шығарады
Бағалау: Әрбір дұрыс жауапқа 2 ұпай қойылады. Білім алушы -есептеп орындайды
ҚБ: «Бағдаршам» әдісі арқылы бір-бірін бағалайды. Бағалау: Әрбір дұрыс жауапқа 3 ұпай қойылады. Әр топтан бір бір оқушы тақтаға шығып есептерді шығарып, шығарылу жолын түсіндіреді. Бағалау: Әрбір дұрыс жауапқа 2 ұпай қойылады. |
«MacBook»әдісі Постерлерге орындайды
Слайд ДК экраны 8-сынып оқулығы. Слайд
Жұмыс дәптері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы. Кері байланыс «Білім почтасы» әдісі Рефлекция Үйге тапсырма |
Тест тапсырмасы . Тест 1) Қарама-қарсы қабырғалары қос-қостан параллель болатын төртбұрыш …………….деп аталады А) трапеция В) квадрат С) параллелограмм Д) тік төртбұрыш 2) Егер параллелограмның диагональдары тең болса, онда ол параллелограмм ………….болады А) тіктөртбұрыш В) трапеция С) ромб 3) Ромбтың бір бұрышы 135о. . Іргелес бұрыштың градустық шамасын табыңдар. А) 135о В) 45о С) 55о 4) Барлық қабырғалары тең тіктөртбұрыш …………….деп аталады. А) трапеция В) ромб С) квадрат Д) параллелограмм 5. Егер төртбұрыштың диагональдары қиылысып, қиылысу нүктесінде тең екіге бөлінсе, онда ол төртбұрыш …………..деп аталады. А) квадрат В) ромб С) параллелограмм 6) Ромбтың бір бұрышы 125о.. Іргелес бұрыштың градустық шамасын табыңдар. А) 135о В) 45о С) 55о № 714 «Білім почтасы» әдісі..
|
Оқушылар есепті шығарып жауаптарын белгілейді. Құнды пікірлерін хатқа жазып артына почтаға салады.
Жауабы: 1) С; 2) А; 3)В; 4) С; 5) С; 6)С.
|
Бағалау: Әрбір дұрыс жауапқа 6 ұпай қойылады. Мадақтау арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
Қ.Б: «Бас бармақ»
Дескриптор:
есептеулер жүргізеді және жауабын табады |
https://quizizz.com/admin/quiz/63f3521a2bfc51001ec39191/startV4?fromBrowserLoad=true 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптері
|
Бағалау парағы
|
Оқушы аты-жөні |
Үй тапсырмасы 2 балл |
Миға шабуыл «Сұрақ –жауап»әдісі 2 балл |
«Пицца» әдісі
2 балл |
«MacBook» әдісі
3 балл |
Тақтамен жұмыс
2 балл |
Тест
6 балл |
Қорытынды 16 балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|

S-параллелограмның ауданы,
а-табаны, h-табанына түсірілген биіктігі деп алып, есепті шығар
a=7
a=
h=
h=8 S=? S=4
S=? h=? a=?
S=12 a=6
a= 
h=2 h=0,5
S=
a=? S=? h=?
![]()
Натурал санды ондық бөлшекке бөледі-1 балл
Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөліп
амалдарды орындайды-1 балл
Теңдеулерінің түбірлерін тауып , мәндерін
салыстырады-1 балл
Натурал санды ондық бөлшекке бөледі-1 балл
Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөліп
амалдарды орындайды-1 балл
Теңдеулерінің түбірлерін тауып , мәндерін
салыстырады-1 балл
Натурал санды ондық бөлшекке бөледі-1 балл
Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөліп
амалдарды орындайды-1 балл
Теңдеулерінің түбірлерін тауып , мәндерін
салыстырады-1 балл
Натурал санды ондық бөлшекке бөледі-1 балл
Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөліп
амалдарды орындайды-1 балл
Теңдеулерінің түбірлерін тауып , мәндерін
салыстырады-1 балл
|
ПАРАЛЛЕЛОГРАММ |
||
|
Анықтамасы |
Сызбасы |
Формуласы |
|
|
|
|
|
РОМБ |
||
|
Анықтамасы |
Сызбасы |
Формуласы |
|
|
|
|
|
ТІКТӨРТБҰРЫШ |
||
|
Анықтамасы |
Сызбасы |
Формуласы |
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз





№




















