«Бекітемін»
Мектеп директоры: У.Сариев.
Қазақстан Республикасы Оқу- ағарту министрлігі
«№ 76 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары
|
Аудан |
|||
|
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда |
Абабакирова.Н.Х |
||
|
Күні: |
18.02.2025 |
||
|
Сынып: 8-Б |
Қатысушылар саны: |
|
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.1.3.12 үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
үшбұрыштың ауданының
формулаларын қорытып шығарады және қолданады
( |
||
Сабақтың барысы
|
Кезең дері Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі Сәлеметсіздерме! Бүгін, үшбұрыштардың аудандары тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану Жаңа тақырыпқа байланысты Ғалымдар суреті арқылы топтарға бөлу 1-топ « ПИФАГОР»
Үй тапсырмасын қорытындылау « Кім жылдам» 1.Үшбұрыш дегеніміз не? 2.Үшбұрыштың неше ұшы бар? 3Үшбұрыштың неше қабырғасы бар? 4 Үшбұрыштың неше бұрышы бар? 5 Үшбұрытың қанша биіктігі бар? 6 Үшбұрыштың неше медианасы бар? 7 Үшбұрыштың неше биссектрисасы бар? 8 Биіктік,медиана биссетрисасы дегеніміз не? 9.Үшбұрыштың қабырғасына байланысты түрлері? 10 Үшбұрыштың бұрыштарына байланысты түрлері? |
Амандасады. Үй тапсырмасын айтады.
Сұрақтарға жауап береді. Бір-біріне жылы тілектер білдіріп,жаңа сабақ «өлеңдер» арқылы ашылады.Оқушылар ленталар арқылы геометриялық фигуралардың пішіндерін құрастырады
Шуақ шашқан күнге ұқсайды
көбірек, Герон формуласы: Тік бұрышты үшбұрыштың ауданы:
|
«Басбармақ» әдісімен бағалайды.
|
Оқулық |
|
Жаңа сабаққа кріспе 5-мин Сабақтың ортасы 20-мин Негізгі бөлім 5- мин 2-мин 5-мин Сабақтың соңы 3-мин |
Жаңа сабақ Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - үшбұрыштың ауданы формулаларын шығару және қолдану Тақырыпты бекіту мақсатында төртбұрыштар мен ұшбұрыштар олардың беттерін табу үшін кескінділер мен формулалар бойынша сәйкестендіруді орындайды.
Ж А-денгей ПИФАГОР
1. Үшбұрытың екі қабырғасы 3
см және 8 см.Олардың арасындағы бүрыш;
а) В-денгей
2.Үшбұрыштың қабырғалері 5 см
және 6см.Ауданы 30 С-денгей
3
Теңбүйірлі үшбұрыштың ауданы
48
2-топ Герон
1.
Үшбұрытың екі қабырғасы 6см
және 8 см.Олардың арасындағы бүрыш; а)
В-денгей
Үшбұрыштың қабырғалері 12 см
және 16см.Ауданы 48 С-денгей
3 Теңбүйірлі үшбұрыштың ауданы
96 2-тапсырма . Берілген В-денгей
S=30 h=? ℎ=2?/?=(2∙30)/5=12см ℎ=2?/?=(2∙30)/6=10см Жавобы: 10см , 12см
3-тапсырма. Берілген С-денгей
S=48 b=16см a=√(36+64 )= √100=10 cм a=? Жауабы: а=10см 2-топ ГЕРОН Берілген; 1-тапсырма А-денгей
а) a=6см , b=8см
α=
S=
Жавобы:
12
б Берілген a=6см S= 1/2 ∙ a ∙ b
∙ sin?
b=8см S= 1/2∙6 ∙ 8
sin150°=24∙1/2=12 2- тапсырма. Берілген; В-денгей
a=12см b=16см
S=48
h= 3-тапсырма Берілген;
С-денгей S=96 а=? h= 2S/b = (2∙96)/24 =8см a=√(8^2+12^2 ) =√208=√(16∙13)=4√13 см
Жауабы:4√13см «Сиқырлы шаршылар» ойыны-миға шабуыл (дидактикалық ойын)
РЕФЛЕКЦИЯ.Оқушылар тақтада берілген рефлексивті сөздерді тандай отырып өздерінің ойын жазады.
Бүгінгі сабақта-үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығарады және қолданады.
Үйге тапсырма № 20- есеп.
|
!ө 1-топ жауаптары
А-денгей Берілген: 1-тапсырма
а) a= 8cм
S=
Жавобы:6
S=48
h
S= 16
h=?
h S=48
Дескриптор сызбаны салады — үшбұрыш ауданының формуласын қолданады — дұрыс есептейді
О
|
«Басбармақ» әдісімен бағалайды.
Дескриптор сызбаны салады — үшбұрыш ауданының формуласын қолданады — дұрыс есептейді
Дескриптор сызбаны салады — үшбұрыш ауданының формуласын қолданады — дұрыс есептейді
|
Оқулық Слайд Сызғыш |
Тексерілді: Ш.Козиметов
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары 8-сынып
Ашық сабақ Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары 8-сынып
«Бекітемін»
Мектеп директоры: У.Сариев.
Қазақстан Республикасы Оқу- ағарту министрлігі
«№ 76 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары
|
Аудан |
|||
|
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда |
Абабакирова.Н.Х |
||
|
Күні: |
18.02.2025 |
||
|
Сынып: 8-Б |
Қатысушылар саны: |
|
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.1.3.12 үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
үшбұрыштың ауданының
формулаларын қорытып шығарады және қолданады
( |
||
Сабақтың барысы
|
Кезең дері Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі Сәлеметсіздерме! Бүгін, үшбұрыштардың аудандары тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану Жаңа тақырыпқа байланысты Ғалымдар суреті арқылы топтарға бөлу 1-топ « ПИФАГОР»
Үй тапсырмасын қорытындылау « Кім жылдам» 1.Үшбұрыш дегеніміз не? 2.Үшбұрыштың неше ұшы бар? 3Үшбұрыштың неше қабырғасы бар? 4 Үшбұрыштың неше бұрышы бар? 5 Үшбұрытың қанша биіктігі бар? 6 Үшбұрыштың неше медианасы бар? 7 Үшбұрыштың неше биссектрисасы бар? 8 Биіктік,медиана биссетрисасы дегеніміз не? 9.Үшбұрыштың қабырғасына байланысты түрлері? 10 Үшбұрыштың бұрыштарына байланысты түрлері? |
Амандасады. Үй тапсырмасын айтады.
Сұрақтарға жауап береді. Бір-біріне жылы тілектер білдіріп,жаңа сабақ «өлеңдер» арқылы ашылады.Оқушылар ленталар арқылы геометриялық фигуралардың пішіндерін құрастырады
Шуақ шашқан күнге ұқсайды
көбірек, Герон формуласы: Тік бұрышты үшбұрыштың ауданы:
|
«Басбармақ» әдісімен бағалайды.
|
Оқулық |
|
Жаңа сабаққа кріспе 5-мин Сабақтың ортасы 20-мин Негізгі бөлім 5- мин 2-мин 5-мин Сабақтың соңы 3-мин |
Жаңа сабақ Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - үшбұрыштың ауданы формулаларын шығару және қолдану Тақырыпты бекіту мақсатында төртбұрыштар мен ұшбұрыштар олардың беттерін табу үшін кескінділер мен формулалар бойынша сәйкестендіруді орындайды.
Ж А-денгей ПИФАГОР
1. Үшбұрытың екі қабырғасы 3
см және 8 см.Олардың арасындағы бүрыш;
а) В-денгей
2.Үшбұрыштың қабырғалері 5 см
және 6см.Ауданы 30 С-денгей
3
Теңбүйірлі үшбұрыштың ауданы
48
2-топ Герон
1.
Үшбұрытың екі қабырғасы 6см
және 8 см.Олардың арасындағы бүрыш; а)
В-денгей
Үшбұрыштың қабырғалері 12 см
және 16см.Ауданы 48 С-денгей
3 Теңбүйірлі үшбұрыштың ауданы
96 2-тапсырма . Берілген В-денгей
S=30 h=? ℎ=2?/?=(2∙30)/5=12см ℎ=2?/?=(2∙30)/6=10см Жавобы: 10см , 12см
3-тапсырма. Берілген С-денгей
S=48 b=16см a=√(36+64 )= √100=10 cм a=? Жауабы: а=10см 2-топ ГЕРОН Берілген; 1-тапсырма А-денгей
а) a=6см , b=8см
α=
S=
Жавобы:
12
б Берілген a=6см S= 1/2 ∙ a ∙ b
∙ sin?
b=8см S= 1/2∙6 ∙ 8
sin150°=24∙1/2=12 2- тапсырма. Берілген; В-денгей
a=12см b=16см
S=48
h= 3-тапсырма Берілген;
С-денгей S=96 а=? h= 2S/b = (2∙96)/24 =8см a=√(8^2+12^2 ) =√208=√(16∙13)=4√13 см
Жауабы:4√13см «Сиқырлы шаршылар» ойыны-миға шабуыл (дидактикалық ойын)
РЕФЛЕКЦИЯ.Оқушылар тақтада берілген рефлексивті сөздерді тандай отырып өздерінің ойын жазады.
Бүгінгі сабақта-үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығарады және қолданады.
Үйге тапсырма № 20- есеп.
|
!ө 1-топ жауаптары
А-денгей Берілген: 1-тапсырма
а) a= 8cм
S=
Жавобы:6
S=48
h
S= 16
h=?
h S=48
Дескриптор сызбаны салады — үшбұрыш ауданының формуласын қолданады — дұрыс есептейді
О
|
«Басбармақ» әдісімен бағалайды.
Дескриптор сызбаны салады — үшбұрыш ауданының формуласын қолданады — дұрыс есептейді
Дескриптор сызбаны салады — үшбұрыш ауданының формуласын қолданады — дұрыс есептейді
|
Оқулық Слайд Сызғыш |
Тексерілді: Ш.Козиметов
шағым қалдыра аласыз

аңа
тақырып


=6







= 



қушылар әртүрлі
қиылған фигураларды пайдаланып, шаршы, тең бүйірлі үшбұрыш, тең
бүйірлі трапеция, және параллелограмм
құрастырады














