Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ. "Трапецияның ауданы"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Трапецияның ауданы
Бөлім: |
Аудан |
Педагогтің аты-жөні: |
Сатханова М.А |
Күні: |
03.03.2022ж |
Сыныбы: 8 «а» |
Қатысушылар саны: 12 Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Трапецияның ауданы.Есептер шығару |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.13 трапецияның ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; |
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар оқу мақсатына жетеді, егер Барлық оқушылар: Үшбұрыштар ауданын табу формулаларын қорытып шығарады және оны есеп шығаруда қолдана алады Басым бөлігі: Әр түрлі үшбұрыштардың аудандарын табады, формулаларды түрлендіреді Кейбір оқушылар: Үшбұрыштар ауданын табу формулаларын түрлендіреді, бірнеше қадамдардан тұратын күрделі есептерді шығарып, дәлелдей алады |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7мин мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. 2.Топ ережесін еске түсіру. 3.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады. Оқушыларды әртүрлі пішін арқылы топқа бөлу II. Топқа бөлу. 1-топ. «Теңбүйірлі трапеция» тобы 2-топ. «Тікбұрышты трапеция» тобы IIІ.Үй тапсырмасын тексеру үшін «Өзіңді өзің тексер» әдісін қолданамын. «Кім білгір?» әдісі бойынша оқушылар сұраққа жауап береді. 1. Трапеция дегеніміз не? 2. Трапецияның элементтерін атаңдар? 3.Трапецияның орта сызығы дегеніміз не? 4.Трапецияның қандай түрлерін білесің? 5. Трапецияның ауданын табу формуласы 6.Табандары 12 см, 16 см және биіктігі 15 см болатын трапецияның ауданы неше тең? |
Психологиялық ахуал
Шаттық шеңбері «Сенің есімің» әдісі арқылы оқушылар өз аттарына сәйкес өздерін таныстырады.
Оқушылар дайын үй жұмысын интербелсенді тақтадан қарап, тексереді.(болжам жауап) №2 Берілгені: Шешуі: АВСД-трапеция S= a*h а=3см S=3*2 =6см h=2см S-? № 4 Берілгіні: Шешуі: АВСД-трапеция S= a*h h=20 см 400=а*20 S=400 см2 а=400/20=20 см a-? |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.
ҚБ 1-балл |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Жаңа сабаққа кіріспе 3 мин |
(Ұ) «Суреттер сөйлейді » әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашу мақсатымен таныстыру, Сабақтың тақырыбы: Трапецияның ауданы.Есептер шығару Мақсаты: 8.1.3.13 Трапецияның ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; |
|
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Презентация
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 10 мин. |
Топтық жұмыс І топ. Бос орынды толтыр «Кім жылдам?»әдісі |
Дескриптор -трапеция ауданының формуласын біледі -формуланы түрлендіреді,бос орынды толтырады |
ҚБ 2-балл |
Презентация |
|
ІІ топ «Сәйкестендіру» әдісі |
Дескриптор -трапецияның ауданы анықтамаларын біледі -сәйкестендіруді орындайды |
|
|
10 мин |
«Кітап білім бұлағы» топтық жұмыс Оқулықтағы №: 5 105- бет Трапецияның табаны 26 см, биіктігі 10 см, ауданы 200 см2. Оның екінші табанын табыңдар?
Сергіту сәті: «Шрифтограмма» әдісі |
Дескриптор: -трапецияның формуласын біледі -үшбұрыштардың ауданын табуды формуланы қолданады - Екінші табаның табады ТІК + ІК + БИ = БИІКТІК ГО +ДИА + НАЛЬ = ДИАГОНАЛЬ МУ+ РОФ + ЛА = ФОРМУЛА АРТ + ЯИЦ + ПЕ = ТРАПЕЦИЯ РҰБ+ШЫ+ҮШ=ҮШБҰРЫШ НАНТ+КРИ+СИД+МИ=ДИСКРИМИНАНТ |
ҚБ-3 балл Оқушыларды смайлик арқылы бағалау. |
|
7 мин Сабақтың соңы Сабақты бекіту 5 мин. Кері байланыс 3 мин |
Жұптық жұмыс 6 есеп № 1. Егер трапецияның табаны 6 см және 8 см, ал биіктігі 5 см болса, трапецияның ауданын тап. №2. Егер трапецияның орта сызығы 10 см, ал биіктігі 6 см болса, трапецияның ауданын тап. № 3. Егер трапецияның диагональдері 12 см және 14 см болса және де олар өзара перпендикуляр болса, трапецияның ауданын есепте. № 4 Трапеция табандары 10 см және 35 см, ал ауданы 225 см2. Трапеция биіктігін табыңыз. №5. Егер трапецияның табаны 10 см және 26 см, ал биіктігі 3 см болса, трапецияның ауданын тап. №6. Трапеция берілген.АВ=21 см, СД=17 см,ВH=7 см болса.Трапецияның ауданын табыңыз
Сабақты қорыту
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |