10 сынып бойынша «Алгебра және анализ бастамалары» пәнінен «Тригонометриялық функцияның туындысы» тақырыбына арналған сабақ жоспары
Ж.М. Рамазанова
№35 мектеп-лицейінің математика пәні мұғалімі
Нұр-Сұлтан қаласы
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
|
Туынды |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 10 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тригонометриялық функциялардың туындылары |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.1.23 тригонометриялық функциялардың туындыларын табу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: тригонометриялық функцияды біледі; туындыны табу ережесі мен туындыны табу кестесін біледі. Оқушылардың басым бөлігі: тригонометриялық функциялардың туындыларын табады. Кейбір оқушылар: күрделі тригонометриялық функциялардың туындыларын табады; |
|
Бағалау критерийлері
|
- тригонометриялық функцияның ережелерін біледі; - тригонометриялық функциялардың туындыларын тұжырымдайды; - тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолана алады; - тригонометриялық функциялардың туындыларын табады; |
|
Құндылықтарға баулу
|
Пәнге қатысты лексика және терминология: Тригонометрия, күрделі функция,туынды, аргумент өсімшесі, функция,нүкте,шексіздік, анықтама, дифференциал Диалогтар және жазу үшін керекті тіркестер: - туынды анықтамасы -туынды табу кестесі, туынды табу ережелері - күрделі функция анықтамасы - күрделі функция туындысын табу жолы |
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларды азаматтық жауапкершілікке, өзіне және басқаларға құрметпен қарауға, жағдайларды сараптау, жаңа жағдайларға қалыптасу, топта жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өмір бойы білім алуға баулу. |
|
Пәнаралық байланыс |
Геометрия, физика |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. Ұжымдық жұмыс. 7 мин. |
а) Ұйымдастыру кезеңі -Сәлемдесу,түгендеу. Барлық оқушылар тақтаға шығып, «Тарсио» әдісі бойынша формулаларды сәйкестендіреді (формуланың берілуі мен жауабы стикерде жазылып, тақтада орналасқан).Шаттық шеңбері, бір-біріне жақсы тілектер айтады. Стикер түстері бойынша топтарға бөлінеді.
|
Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмашылдығын оятады. |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы!!» |
Түрлі түсті қима қағаздар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Ұжымдық жұмыс. 8 мин. «ТРИЗ» әдісі |
ДК экранындағы тапсырмаларды беру
|
Оқушылармен бірге сабақ мақсатын ашу; Слайдта көрсетілген тапсырмаларды ауызша орындайды, топ мүшелері қажеттілікті талап ететін оқушыларға түсіндіреді. |
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
ДК экраны Сұрақтар топтамасы. Оқулық110-сынып.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жұптық жұмыс. 8 мин. |
Жұптас, ойлан, шығар «Қай жұп жылдам?» Функция туындысын табуға тапсырмалар беру №1 у
= x
+ №2 у = sinx
№3 у = 2
tgx №4 у
=
5 |
Түсінбеген тапсырмаларды бір- біріне түсіндіреді. Тақтада шешімін көрсетеді. |
Дескриптор: 1.Өрнекті түрлендіреді. 2.туындысын табады. |
Слайдта қажетті тригонометрия формулалары беріледі. Әр топқа үлестірме қағаздар таратылады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топтық жұмыс. 7 мин. |
Туындысы бойынша функцияны тап
Әр топқа арналған тапсырмалар тарату. |
Домино ойыны Берілген тапсырма бойынша өз
ойларын ортаға салы Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10 сынып бойынша «Алгебра және
анализ бастамалары» пәнінен «Тригонометриялық функцияның туындысы»
тақырыбына арналған сабақ жоспары Ж.М.
Рамазанова
№35 мектеп-лицейінің математика
пәні мұғалімі Нұр-Сұлтан
қаласы Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
Туынды Педагогтің
аты-жөні:
Күні:
Сыныбы:
10 Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы: Тригонометриялық
функциялардың туындылары Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу мақсаты 10.4.1.23 тригонометриялық функциялардың туындыларын
табу; Сабақтың
мақсаты: Барлық
оқушылар:
тригонометриялық
функцияды біледі; туындыны табу ережесі
мен туындыны табу кестесін
біледі. Оқушылардың басым
бөлігі: тригонометриялық функциялардың туындыларын
табады. Кейбір
оқушылар: күрделі
тригонометриялық функциялардың туындыларын
табады; Бағалау
критерийлері
-
тригонометриялық
функцияның ережелерін біледі; -
тригонометриялық функциялардың туындыларын
тұжырымдайды; - тригонометриялық
тепе-теңдіктерді қолана алады; - тригонометриялық функциялардың туындыларын
табады; Құндылықтарға
баулу
Пәнге қатысты лексика және
терминология: Тригонометрия, күрделі
функция,туынды, аргумент өсімшесі,
функция,нүкте,шексіздік, анықтама,
дифференциал Диалогтар және жазу үшін
керекті тіркестер: -
туынды
анықтамасы -туынды табу кестесі,
туынды табу ережелері -
күрделі
функция анықтамасы - күрделі функция
туындысын табу жолы
Құндылықтарға
баулу Оқушыларды азаматтық
жауапкершілікке, өзіне және басқаларға құрметпен қарауға,
жағдайларды сараптау, жаңа жағдайларға қалыптасу, топта жұмыс
істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өмір бойы білім алуға
баулу.
Пәнаралық
байланыс Геометрия,
физика
Сабақтың
барысы:
Сабақ
кезеңі/Уақыты
Педагогтің
іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың
басы
Қызығушылықты
ояту. Ұжымдық
жұмыс. 7
мин.
а) Ұйымдастыру
кезеңі
-Сәлемдесу,түгендеу. Барлық
оқушылар тақтаға шығып, «Тарсио» әдісі бойынша формулаларды
сәйкестендіреді (формуланың берілуі мен жауабы стикерде жазылып,
тақтада орналасқан).Шаттық шеңбері, бір-біріне жақсы тілектер
айтады. Стикер түстері бойынша топтарға
бөлінеді.
Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе
тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ
барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын
теңестіру.
Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту
арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмашылдығын
оятады.
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде
белсенділік танытқан оқушыларды
«Мадақтау сөз»
әдісі арқылы бағалайды:
«Жарайсың! Жақсы! Өте
жақсы!!» Түрлі түсті қима
қағаздар
Сабақтың
ортасы Ұжымдық
жұмыс. 8
мин.
«ТРИЗ»
әдісі
ДК экранындағы
тапсырмаларды беру
(
(
Оқушылармен бірге сабақ
мақсатын ашу;
Слайдта көрсетілген
тапсырмаларды ауызша орындайды, топ мүшелері қажеттілікті талап
ететін оқушыларға түсіндіреді. «Мадақтау сөз»
әдісі арқылы бағалайды:
«Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы!
Талпын!» ДК
экраны Сұрақтар
топтамасы. Оқулық110-сынып.
Жұптық
жұмыс. 8
мин. Жұптас, ойлан,
шығар «Қай жұп
жылдам?» Функция туындысын табуға
тапсырмалар беру №1 у
= x
+ №2 у = sinx
№3 у = 2
tgx №4 у
=
5 Түсінбеген тапсырмаларды бір-
біріне түсіндіреді. Тақтада шешімін
көрсетеді. Дескриптор:
1.Өрнекті
түрлендіреді.
2.туындысын
табады.
Слайдта қажетті
тригонометрия формулалары
беріледі.
Әр топқа үлестірме
қағаздар таратылады Топтық
жұмыс. 7
мин. Туындысы бойынша функцияны
тап
y=x+sinx
y= tgx+cosx
y=
y = sinx +tgx
y = 2sinx - cosx
y=-ctgx – 7x
y=
y = 9ctgx +
Әр топқа арналған тапсырмалар
тарату. Домино
ойыны Берілген тапсырма бойынша өз
ойларын ортаға салы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















+ 3













