|
Мектеп: |
«Жетісу облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесі Талдықорған қаласының «Мұхтар Арын атындағы №24 мамандандырылған лицейі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Байсалхан Өміржан |
||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
9 А сынып |
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
27.01.2025 |
||||||||||||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
9.3А Тригонометрия |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тригонометриялық тепе-теңдіктер |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
9.2.4.8 тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау; |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді біледі, есеп шығаруда қолданады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критериі: |
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдік формулаларын біледі; Тригонометриялық формулалар арқылы есептерді өз беттерінше шығара алады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
|||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты Кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушылардың іс әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Басы Ұйымдастыру 11:40-11:45 |
Сәлеметсіздерме! Атмосфералық жағдайды қалыптастыру. Оқушылар «Шаңырақ және ұық » әдісі арқылы топтарға бөлінеді. Оқушыларға бағалау парағын үлестіру Үй тапсырмаларын тексеру Миға шабул тапсырмасы (сәйкестендіру): Өткен сабақты қайталау мақсатында орындары ауысқан тапсырмалар беріледі, оны дұрыс жауабымен сәйкестендіру қажет
|
Үй тапсырмаларды тақтадағы дұрыс жауаппен өзін-өзі тексереді. №21.15 1) 2) 3) 4) №21.16 1) 2) 3) 4) Оқушылар дұрыс жауабымен сәйкестендіреді
|
Оқушылар дәптерлеріне әр есептің тұсына (+; -) арқылы өзін-өзі тексереді.
Кері байланыс «Үш шапалақ», әдісі арқылы өз-өздеріне шапалақ соғады.
Барлығы дұрыс болса 1балл беріледі. |
Оқулық Слайд
|
|||||||||||||||||||||
|
Ортасы Жаңа сабақ 11:45-11:55 |
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - тригонометриялық тепе-теңдік формулаларын, оларды есептер шығаруда қолдану. Центрі координаталардың бас нүктесі, ал радиусы R болатын шеңберді қарастырайық. OA – радиус-векторын Ox осімен α бұрыш жасап, оң бағытқа бұрып координаталары (x; y) болатын A нүктесін белгілейік.
AB кесіндісі Ox осіне перпендикуляр болатындай Ox осінің бойынан B нүктесін белгілейік. Онда Bнүктесінің координаталары (x; 0) болады. ABO тікбұрышты үшбұрыш, сондықтан Пифагор теоремасы бойынша келесі теңдік орындалады:
OB = x, AB = y және OA = R болғандықтан:
болғандықтан кез келген α бұрышы үшін келесі тепе-теңдіктер орындалады:
Жоғарыда келтірілген тепе-теңдіктер негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер деп аталады. |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктің формулаларын бірге қортып шығады.Тақтадан керек ақпараттарды жазып алады.
|
|
Оқулық |
|||||||||||||||||||||
|
Сыныппен жұмыс 11:55-12:02
Топпен жұмыс 12:02-12:10
|
Жұптық жұмыс Оқушылар қоржындағы асықтарды екі оқушы бірігіп алып орындайды. Өрнекті ықшамдаңыз
1.
3.
5.
Оқушылар топтарымен қоржында тұрған көрпешелердегі тапсырмаларды алып орындайды. Топтық жұмыс: №1 №2 №3
|
Жұптар өзара есепті бөлісіп шығарады. Шығараып болғансоң жұптар өзара алмасып бағалайды.
Оқушылар топтарымен берілген тапсырмаларды бірігіп А4 қағазға орындайды. Орындап болғансоң топтар өзара алмасып слайдтағы дұрыс жауабымен тексереді. №1.
№2 №3
|
Дескриптор арқылы бағалайды:
ҚБ: «Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалайды. Топтар өзара алмасып жауаптарын дескриптор арқылы бағалайды:
|
Слайд |
|||||||||||||||||||||
|
Пиза тапсырмасы 12:10-12:13 |
АЙНАЛМАЛЫ ЕСІК Есік бір минутта 4 рет толық айналым жасайды. Әрбір секторға 2 адамнан сыяды. 30 минут ішінде ғимаратқа кіретін адамдардың ең көп санын анықтаңыз. А) 60 В) 180 С) 240 Д) 720 Е) 340 |
Оқушылар Пиза дәптеріне берілген тапсырмаларды орындайды. Математикалық аймағы: сандық Сұрақ түрі: қарапайым, жауап таңдау арқылы Деңгей: 4 Жауабы: Д
|
Жұптар өзара алмасып дұрыс жауаппен тек середі. Жауабы дұрыс болса, 1 балл беріледі. |
Слайд |
|||||||||||||||||||||
|
Бекіту тапсырмасы Жеке жұмыс 12:13-12:23
|
Quzizz арқылы оқушылар жеке тапсырманы орындайды.
|
Берілген уақыт ішінде оқушылар жеке тапсырмаларды орындап балл жинайды. |
Декскриптор арқылы бағаланады: 0-4 есеп орандалса – 0 балл 5-8 есеп орындалса – 1 балл 9-10 есеп орындалса – 2 балл |
Интернет ресустары |
|||||||||||||||||||||
|
Соңы 12:23-12:25
|
Рефлексия «Торсық және қамшы» Оқушылар өздеріне бугінгі сабаққа кері байланысын береді.
Үйге тапсырма. №22.1,№22.2. |
Әр оқушы өзінің осы сабақта үйреніп білгендерін торсық жаққа жазады, әліде қайталау керек осал түстарын қамшы жақта жазады.
. |
Бақылау парағы жиналып сабақты бағаланады. |
|
|||||||||||||||||||||
Қосымша
Үй жұмысын тексеру:
№21.15
1) 
2) 
3) 
4) 
№21.16
1) 
2) 
3) 
4) 
Миға шабул сәйкестендіру тапсырмасы:
|
sin(-450) |
<0 |
|
cos(-700) |
>0 |
|
ctg7000 |
IV |
|
tg5600 |
III |
|
|
II |
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер
Центрі координаталардың бас нүктесі, ал радиусы R болатын шеңберді қарастырайық. OA – радиус-векторын Ox осімен α бұрыш жасап, оң бағытқа бұрып координаталары (x; y) болатын A нүктесін белгілейік.

AB кесіндісі Ox осіне перпендикуляр болатындай Ox осінің бойынан B нүктесін белгілейік. Онда Bнүктесінің координаталары (x; 0) болады. ABO тікбұрышты үшбұрыш, сондықтан Пифагор теоремасы бойынша келесі теңдік орындалады:
![]()
OB = x, AB = y және OA = R болғандықтан:
немесе ![]()
![]()
болғандықтан кез келген α бұрышы үшін келесі тепе-теңдіктер орындалады:
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Жоғарыда келтірілген тепе-теңдіктер негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер деп аталады.
Жұптық жұмыс:
Өрнекті ықшамдаңыз






Өрнекті ықшамдаңыз






Топтық жұмыс:
№1
және
болса,
онда
– ны
табыңыз
№2
және
болса,
онда
– ны
табыңыз
№3
және
болса,
онда
– ны
табыңыз
№1
және
болса,
онда
– ны
табыңыз

№2
және
болса,
онда
– ны
табыңыз

№3
және
болса,
онда
– ны
табыңыз

Бекіту тапсырмасы(Quizizz):
https://quizizz.com/join?gc=138155
АЙНАЛМАЛЫ ЕСІК
Айналатын есік үш ішкі есіктен тұрады, ішкі есіктер дөңгелек кеңістіктің ішінде айналады. Ішкі диаметр 2 метрден (200см) құрайды. Үш есікті бөліп тұрған тақтайшалар дөңгелек кеңістікті үш тең секторға бөледі.

сұрақ: АЙНАЛМАЛЫ ЕСІК
Есік бір минутта 4 рет толық айналым жасайды. Әрбір секторға 2 адамнан сыяды. 30 минут ішінде ғимаратқа кіретін адамдардың ең көп санын анықтаңыз.
А) 60
В) 180
С) 240
Д) 720
Е) 340
Математикалық аймағы: сандық
Мәнмәтін: ғылыми
Әрекет түрі: талдау
Сұрақ түрі: қарапайым, жауап таңдау арқылы
Деңгей: 4
Жауабы: Д
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Тригонометриялық тепе-теңдік 9А
Ашық сабақ Тригонометриялық тепе-теңдік 9А
|
Мектеп: |
«Жетісу облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесі Талдықорған қаласының «Мұхтар Арын атындағы №24 мамандандырылған лицейі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Байсалхан Өміржан |
||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
9 А сынып |
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
27.01.2025 |
||||||||||||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
9.3А Тригонометрия |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тригонометриялық тепе-теңдіктер |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
9.2.4.8 тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау; |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді біледі, есеп шығаруда қолданады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критериі: |
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдік формулаларын біледі; Тригонометриялық формулалар арқылы есептерді өз беттерінше шығара алады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
|||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты Кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушылардың іс әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Басы Ұйымдастыру 11:40-11:45 |
Сәлеметсіздерме! Атмосфералық жағдайды қалыптастыру. Оқушылар «Шаңырақ және ұық » әдісі арқылы топтарға бөлінеді. Оқушыларға бағалау парағын үлестіру Үй тапсырмаларын тексеру Миға шабул тапсырмасы (сәйкестендіру): Өткен сабақты қайталау мақсатында орындары ауысқан тапсырмалар беріледі, оны дұрыс жауабымен сәйкестендіру қажет
|
Үй тапсырмаларды тақтадағы дұрыс жауаппен өзін-өзі тексереді. №21.15 1) 2) 3) 4) №21.16 1) 2) 3) 4) Оқушылар дұрыс жауабымен сәйкестендіреді
|
Оқушылар дәптерлеріне әр есептің тұсына (+; -) арқылы өзін-өзі тексереді.
Кері байланыс «Үш шапалақ», әдісі арқылы өз-өздеріне шапалақ соғады.
Барлығы дұрыс болса 1балл беріледі. |
Оқулық Слайд
|
|||||||||||||||||||||
|
Ортасы Жаңа сабақ 11:45-11:55 |
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - тригонометриялық тепе-теңдік формулаларын, оларды есептер шығаруда қолдану. Центрі координаталардың бас нүктесі, ал радиусы R болатын шеңберді қарастырайық. OA – радиус-векторын Ox осімен α бұрыш жасап, оң бағытқа бұрып координаталары (x; y) болатын A нүктесін белгілейік.
AB кесіндісі Ox осіне перпендикуляр болатындай Ox осінің бойынан B нүктесін белгілейік. Онда Bнүктесінің координаталары (x; 0) болады. ABO тікбұрышты үшбұрыш, сондықтан Пифагор теоремасы бойынша келесі теңдік орындалады:
OB = x, AB = y және OA = R болғандықтан:
болғандықтан кез келген α бұрышы үшін келесі тепе-теңдіктер орындалады:
Жоғарыда келтірілген тепе-теңдіктер негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер деп аталады. |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктің формулаларын бірге қортып шығады.Тақтадан керек ақпараттарды жазып алады.
|
|
Оқулық |
|||||||||||||||||||||
|
Сыныппен жұмыс 11:55-12:02
Топпен жұмыс 12:02-12:10
|
Жұптық жұмыс Оқушылар қоржындағы асықтарды екі оқушы бірігіп алып орындайды. Өрнекті ықшамдаңыз
1.
3.
5.
Оқушылар топтарымен қоржында тұрған көрпешелердегі тапсырмаларды алып орындайды. Топтық жұмыс: №1 №2 №3
|
Жұптар өзара есепті бөлісіп шығарады. Шығараып болғансоң жұптар өзара алмасып бағалайды.
Оқушылар топтарымен берілген тапсырмаларды бірігіп А4 қағазға орындайды. Орындап болғансоң топтар өзара алмасып слайдтағы дұрыс жауабымен тексереді. №1.
№2 №3
|
Дескриптор арқылы бағалайды:
ҚБ: «Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалайды. Топтар өзара алмасып жауаптарын дескриптор арқылы бағалайды:
|
Слайд |
|||||||||||||||||||||
|
Пиза тапсырмасы 12:10-12:13 |
АЙНАЛМАЛЫ ЕСІК Есік бір минутта 4 рет толық айналым жасайды. Әрбір секторға 2 адамнан сыяды. 30 минут ішінде ғимаратқа кіретін адамдардың ең көп санын анықтаңыз. А) 60 В) 180 С) 240 Д) 720 Е) 340 |
Оқушылар Пиза дәптеріне берілген тапсырмаларды орындайды. Математикалық аймағы: сандық Сұрақ түрі: қарапайым, жауап таңдау арқылы Деңгей: 4 Жауабы: Д
|
Жұптар өзара алмасып дұрыс жауаппен тек середі. Жауабы дұрыс болса, 1 балл беріледі. |
Слайд |
|||||||||||||||||||||
|
Бекіту тапсырмасы Жеке жұмыс 12:13-12:23
|
Quzizz арқылы оқушылар жеке тапсырманы орындайды.
|
Берілген уақыт ішінде оқушылар жеке тапсырмаларды орындап балл жинайды. |
Декскриптор арқылы бағаланады: 0-4 есеп орандалса – 0 балл 5-8 есеп орындалса – 1 балл 9-10 есеп орындалса – 2 балл |
Интернет ресустары |
|||||||||||||||||||||
|
Соңы 12:23-12:25
|
Рефлексия «Торсық және қамшы» Оқушылар өздеріне бугінгі сабаққа кері байланысын береді.
Үйге тапсырма. №22.1,№22.2. |
Әр оқушы өзінің осы сабақта үйреніп білгендерін торсық жаққа жазады, әліде қайталау керек осал түстарын қамшы жақта жазады.
. |
Бақылау парағы жиналып сабақты бағаланады. |
|
|||||||||||||||||||||
Қосымша
Үй жұмысын тексеру:
№21.15
1) 
2) 
3) 
4) 
№21.16
1) 
2) 
3) 
4) 
Миға шабул сәйкестендіру тапсырмасы:
|
sin(-450) |
<0 |
|
cos(-700) |
>0 |
|
ctg7000 |
IV |
|
tg5600 |
III |
|
|
II |
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер
Центрі координаталардың бас нүктесі, ал радиусы R болатын шеңберді қарастырайық. OA – радиус-векторын Ox осімен α бұрыш жасап, оң бағытқа бұрып координаталары (x; y) болатын A нүктесін белгілейік.

AB кесіндісі Ox осіне перпендикуляр болатындай Ox осінің бойынан B нүктесін белгілейік. Онда Bнүктесінің координаталары (x; 0) болады. ABO тікбұрышты үшбұрыш, сондықтан Пифагор теоремасы бойынша келесі теңдік орындалады:
![]()
OB = x, AB = y және OA = R болғандықтан:
немесе ![]()
![]()
болғандықтан кез келген α бұрышы үшін келесі тепе-теңдіктер орындалады:
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Жоғарыда келтірілген тепе-теңдіктер негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер деп аталады.
Жұптық жұмыс:
Өрнекті ықшамдаңыз






Өрнекті ықшамдаңыз






Топтық жұмыс:
№1
және
болса,
онда
– ны
табыңыз
№2
және
болса,
онда
– ны
табыңыз
№3
және
болса,
онда
– ны
табыңыз
№1
және
болса,
онда
– ны
табыңыз

№2
және
болса,
онда
– ны
табыңыз

№3
және
болса,
онда
– ны
табыңыз

Бекіту тапсырмасы(Quizizz):
https://quizizz.com/join?gc=138155
АЙНАЛМАЛЫ ЕСІК
Айналатын есік үш ішкі есіктен тұрады, ішкі есіктер дөңгелек кеңістіктің ішінде айналады. Ішкі диаметр 2 метрден (200см) құрайды. Үш есікті бөліп тұрған тақтайшалар дөңгелек кеңістікті үш тең секторға бөледі.

сұрақ: АЙНАЛМАЛЫ ЕСІК
Есік бір минутта 4 рет толық айналым жасайды. Әрбір секторға 2 адамнан сыяды. 30 минут ішінде ғимаратқа кіретін адамдардың ең көп санын анықтаңыз.
А) 60
В) 180
С) 240
Д) 720
Е) 340
Математикалық аймағы: сандық
Мәнмәтін: ғылыми
Әрекет түрі: талдау
Сұрақ түрі: қарапайым, жауап таңдау арқылы
Деңгей: 4
Жауабы: Д
шағым қалдыра аласыз



















