Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі 10-сабақ
-
Бөлім
Уақыт
Педагогтің аты-жөні
Жанбабаева Ж.Ж.
Күні:
22.11.2022 жыл
Сынып:
Қатысушылар саны: 20
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Түбір мен қосымша
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру
3.4.1.2 түбір сөздегі -ы, -і-нің дауысты дыбыстан басталатын қосымша жалғанған кездегі өзгерісін сақтап жазу.
Сабақтың мақсаты
-мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтарға жауап береді, берілген сұрақтарды пайдаланып пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады; -мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және сұрақтарға жауап береді; түбір сөздегі -ы, -і-нің дауысты дыбыстан басталатын қосымша жалғанған кездегі өзгерісін сақтап жазу
-мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және өз жауабын негіздеп жауап береді; түбір сөздегі -ы, -і-нің дауысты дыбыстан басталатын қосымша жалғанған кездегі өзгерісін сақтап жазады
Сабақтың барысы
Сабақтың кезең
уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдас-тыру,
өзін –
өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
8 мин
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Сыйқырлы сандық» «Менің ең жақсы көретін шәкіртім» әдісімен өтеді.
Топқа бөліну 1-топ: Түбір сөз 2-топ: Жұрнақ 3-топ: Жалғау әдісі арқылы өтеді.
Жаңа тақырыпты ашу . Өткен тақырыпқа шолу «Күтпеген сый» партаның астына жасырылған сұрақтарға жауап әдісімен өтеді:
-Түбір сөз дегеніміз не? Туынды сөз дегеніміз не? Қосымша дегеніміз не? Қосымша нешеге бөлінеді? Қандай? Түбірлес сөздер дегеніміз не? Түбір мен қосымшаның жазылуы?
- Олай болса, бүгінгі сабағымызда да түбір мен қосымшаның жазылуы жайлы тапсырмалар орындаймыз.
Сабақ мақсаты жария етіледі.
Сандық ішіндегі айнадан өзін көреді
Топқа бірігеді.
-
Сұрақтарға жауап беріп, тақырыпты ашады.
Оқу тапсырмасын орындаған оқушыны «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.
Сандық, айна
Жаңа білім
15 мин
2 мин
Бекіту
15 мин
(Ұ, Т) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады.дәптермен жұмыс болады.
А) 33-жаттығу.
«Бір минут» атты мәтінді тыңдайық.
- Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қойып, жауап беріңдер.
- Мәтіндегі негізгі ойды анықта.
- Талғат бір минуттың да рөлі бар екенін түсінді ме? Оны түсінуге не себеп болды?
- Мәтін мазмұнына өз ойыңды қысқаша жаз.
- Мәтіндегі қарамен берілген сөздердің жазылуына назар аудар. Бұл сөздердің
түбірін тауып, жазуда қалай өзгергенін
айтып көр.
Ә) Анықтамамен жұмыс:
Қосымша жалғанғанда кейбір түбір сөздердің жазылуы өзгереді: кітап – кітабы, парақ – парағы, әріп – әрпі, халық – халқы
Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.
Кейбір оқушыға:
- Мәтін мазмұнына қатысты өз пікіріңді айт.
Сергіту сәтінде нейро жаттығу жасау.
(Т, Д) 2-тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асырылады.
34-жаттығу.
Суреттегі сөздерді жұптастырып жаз.

- Жұптасқан сөздерді салыстырып, түбір сөздің жазылуын өзгерткен қосымшаны ата.
Ерік-еркі, орын-орны, көрік-көркі.
Саралаудың «Қарқын» тәсілі жүзеге асады.
Қарқынды оқушыға:
- Тапсырмаға сай келетін мысалдар ойластырып жаз.
Қосымша тапсырма ҚБ
-
Терме диктант
-
Әр топ тақырыптық сөздерді «Сөздер банкісіне» басқа сөздерді «қоқыс жәшігіне» бөліп салады
Мәтінді тыңдап, тапсырманы орындайды. Анықтама-ларды жаттайды.
Нейро жаттығу жасап сергиді.
Тапсырманы орындайды.1
Түбірлес сөздерді теріп жазады.
Дескриптор:
- мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады, жауап береді -1 балл.
- Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды -1 балл.
- Кейіпкер жайлы пікір білдіреді-1балл.
-Мәтін мазмұнына өз ойын жазады-1балл.
-Қарамен берілген сөздердің
түбірін тауып, жазуда қалай өзгергенін
анықтайды, қорытынды жасайды-1балл.
Дескриптор:
- Суреттегі сөздерді жұптастырып жазады -2балл.
- Жұптасқан сөздерді салыстырып, түбір сөздің жазылуын өзгерткен қосымшаны атайды -3 балл.
Дескриптор:
-Түбірлес сөздерді теріп жазады 1 балл.
- тақырыптық сөздерді ажыратады 1 балл
Оқулық, дәптер
Оқулық, дәптер
Кері байланыс
5 мин
Кері байланысты «Шеринг» әдісі арқылы береді. Оқушылар шеңберге тұрып бүгінгі тақырыптан алған білімі туралы талдайды.
-
Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды.
Оқу тапсырмасы: 35-жаттығу.
Сабақтан алған білімін, үйренгенін айтады. Тапсырманы жазып алады.
ҚБ қойылады.
-
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Түбір мен қосымша. 3 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі 10-сабақ
-
Бөлім
Уақыт
Педагогтің аты-жөні
Жанбабаева Ж.Ж.
Күні:
22.11.2022 жыл
Сынып:
Қатысушылар саны: 20
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Түбір мен қосымша
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру
3.4.1.2 түбір сөздегі -ы, -і-нің дауысты дыбыстан басталатын қосымша жалғанған кездегі өзгерісін сақтап жазу.
Сабақтың мақсаты
-мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтарға жауап береді, берілген сұрақтарды пайдаланып пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады; -мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және сұрақтарға жауап береді; түбір сөздегі -ы, -і-нің дауысты дыбыстан басталатын қосымша жалғанған кездегі өзгерісін сақтап жазу
-мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және өз жауабын негіздеп жауап береді; түбір сөздегі -ы, -і-нің дауысты дыбыстан басталатын қосымша жалғанған кездегі өзгерісін сақтап жазады
Сабақтың барысы
Сабақтың кезең
уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдас-тыру,
өзін –
өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
8 мин
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Сыйқырлы сандық» «Менің ең жақсы көретін шәкіртім» әдісімен өтеді.
Топқа бөліну 1-топ: Түбір сөз 2-топ: Жұрнақ 3-топ: Жалғау әдісі арқылы өтеді.
Жаңа тақырыпты ашу . Өткен тақырыпқа шолу «Күтпеген сый» партаның астына жасырылған сұрақтарға жауап әдісімен өтеді:
-Түбір сөз дегеніміз не? Туынды сөз дегеніміз не? Қосымша дегеніміз не? Қосымша нешеге бөлінеді? Қандай? Түбірлес сөздер дегеніміз не? Түбір мен қосымшаның жазылуы?
- Олай болса, бүгінгі сабағымызда да түбір мен қосымшаның жазылуы жайлы тапсырмалар орындаймыз.
Сабақ мақсаты жария етіледі.
Сандық ішіндегі айнадан өзін көреді
Топқа бірігеді.
-
Сұрақтарға жауап беріп, тақырыпты ашады.
Оқу тапсырмасын орындаған оқушыны «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.
Сандық, айна
Жаңа білім
15 мин
2 мин
Бекіту
15 мин
(Ұ, Т) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады.дәптермен жұмыс болады.
А) 33-жаттығу.
«Бір минут» атты мәтінді тыңдайық.
- Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қойып, жауап беріңдер.
- Мәтіндегі негізгі ойды анықта.
- Талғат бір минуттың да рөлі бар екенін түсінді ме? Оны түсінуге не себеп болды?
- Мәтін мазмұнына өз ойыңды қысқаша жаз.
- Мәтіндегі қарамен берілген сөздердің жазылуына назар аудар. Бұл сөздердің
түбірін тауып, жазуда қалай өзгергенін
айтып көр.
Ә) Анықтамамен жұмыс:
Қосымша жалғанғанда кейбір түбір сөздердің жазылуы өзгереді: кітап – кітабы, парақ – парағы, әріп – әрпі, халық – халқы
Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.
Кейбір оқушыға:
- Мәтін мазмұнына қатысты өз пікіріңді айт.
Сергіту сәтінде нейро жаттығу жасау.
(Т, Д) 2-тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асырылады.
34-жаттығу.
Суреттегі сөздерді жұптастырып жаз.

- Жұптасқан сөздерді салыстырып, түбір сөздің жазылуын өзгерткен қосымшаны ата.
Ерік-еркі, орын-орны, көрік-көркі.
Саралаудың «Қарқын» тәсілі жүзеге асады.
Қарқынды оқушыға:
- Тапсырмаға сай келетін мысалдар ойластырып жаз.
Қосымша тапсырма ҚБ
-
Терме диктант
-
Әр топ тақырыптық сөздерді «Сөздер банкісіне» басқа сөздерді «қоқыс жәшігіне» бөліп салады
Мәтінді тыңдап, тапсырманы орындайды. Анықтама-ларды жаттайды.
Нейро жаттығу жасап сергиді.
Тапсырманы орындайды.1
Түбірлес сөздерді теріп жазады.
Дескриптор:
- мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады, жауап береді -1 балл.
- Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды -1 балл.
- Кейіпкер жайлы пікір білдіреді-1балл.
-Мәтін мазмұнына өз ойын жазады-1балл.
-Қарамен берілген сөздердің
түбірін тауып, жазуда қалай өзгергенін
анықтайды, қорытынды жасайды-1балл.
Дескриптор:
- Суреттегі сөздерді жұптастырып жазады -2балл.
- Жұптасқан сөздерді салыстырып, түбір сөздің жазылуын өзгерткен қосымшаны атайды -3 балл.
Дескриптор:
-Түбірлес сөздерді теріп жазады 1 балл.
- тақырыптық сөздерді ажыратады 1 балл
Оқулық, дәптер
Оқулық, дәптер
Кері байланыс
5 мин
Кері байланысты «Шеринг» әдісі арқылы береді. Оқушылар шеңберге тұрып бүгінгі тақырыптан алған білімі туралы талдайды.
-
Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды.
Оқу тапсырмасы: 35-жаттығу.
Сабақтан алған білімін, үйренгенін айтады. Тапсырманы жазып алады.
ҚБ қойылады.
-
шағым қалдыра аласыз


