жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Түбір мен қосымшаның жазылуы 3-сынып
Ашық сабақ Түбір мен қосымшаның жазылуы 3-сынып
|
Педагогтің аты-жөні |
|
||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||
|
Сынып:3 «В» |
Қатысушылар саны: 25 |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Түбір мен қосымшаның жазылуы |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.4.1.2 түбір сөздегі -ы, -і-нің дауысты дыбыстан басталатын қосымша жалғанған кездегі өзгерісін сақтап жазу 3.4.2.1 негізгі түбірге жұрнақтар жалғау арқылы туынды сөз жасау, түбірлес сөздердің мағынасын ажырату |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Негізгі түбірге жұрнақтар жалғау арқылы туынды сөз жасау, түбірлес сөздердің мағынасын ажыратады |
||||||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
||||||||
|
Басы |
Конақтармен амандасу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Ойсергек: -Көңіл күйлерің қалай? – Керемет! (Қолдарын көтереді) – Сабаққа дайындықтарың қалай? – Тамаша! (Қолдарын шапалақтайды) – Ынталарың ше? – Ғажап! (Қолдарын көтереді) – Ендеше бастайық! – О-о-о! (Бас бармақтарын көрсетеді) -Балалар, сабағымызды бастамас бұрын жұмбақ шешіп жіберейік. Күндіз бәрі қашады, Түнде аспанды басады. /Жұлдыз/ -Жұлдыз қай кезде болады? (түнде) -Түн сөзінің қарама-қарсы сөзі қандай болады? (күн) -Осы түн, күн деген сөздер нені білдіреді? (уақыт) -Ендеше, біздің оқып жатқан бөліміміз қалай аталады? (Уақыт) -Балалар, бұрыңғы кезде ата-бабаларымыз түнде далада адасып кеткен кезде үйлерін қалай тапқан? (Жұлдыздарға қарап. Жетіқарақшы, темірқазық) -Ендеше, балалар, бағалау парағымызда біз бүгінгі сабақта өз білімімізді көрсете отырып, жұлдыздар арқылы өз жұлдызымызды сызбаға түсіреміз. Дәптермен жұмыс. -Дәптерді ашып, бүгінгі күнді жазайық. -Көркем жазуға «Жұлдыз» сөзін жазып шығамыз. Ең ерекшесін жасыл қарындашпен бағалайық. Жұлдыз сөзіне қосымша жалғап айтайық. -Өткен сабақта қандай мақсат алып едік? (Түбір мен қосымшаның жазылуы) -Ендеше, өткен сабақты еске түсіру үшін, сөздік диктант жазамыз. Сөздік диктант. -Сөздік диктантты қалай жазушы едік?(Әдемі, қатесіз) -Жазған сөздерімізді сөз құрамына талдаймыз. Қобызшы, қалалар, сурет, халқы. Дескриптор:
Тақтада дұрысын жұппен тексереді. Бағалау парағына қояды. -Қандай тапсырма орындадық? -Кімге қиын болды? Ендеше не істеу керекпіз? -Осы сөздерде қай түбір сөз өзгеріске ұшырап тұр? (Халқы) - Түбір сөз қалай өзгеріп тұр? -Ендеше, бүгінгі сабақ мақсаты қандай болмақ? (Түбір мен қосымшаның жазылуын жалғастырамыз) |
Психологиялық ахуалға берілген психогиялық жаттығуларды орындау арқылы жаңа сабаққа назар аудару. Оқушылар жұмбақты шешеді, сұраққа жауап береді, Жұмысты берілген түріне қарай орындайды. |
Психологиялық ахуал. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары. |
||||||||
|
Ортасы |
Сұрақтар: -Түбір дегеніміз не? Қосымша нешеге бөлінеді? Жұрнақ, жалғау дегеніміз не? Түбірлес сөз дегеніміз не?Түбір сөздің соңғы буыны жіңішке болса, қандай қосымша жалғанады? Жуан болса? 2-тапсырма. Жұппен. «Ішінде, сыртында» стратегиясы. Жұптық белгіні көрсетеді. Берілген сөйлемдерден түбір сөздерді шеңбердің ішіне, қосымшалы сөздерді сыртына жазасыңдар. Бөркі, халық, орны, бөрік, халқы, құлып, орын, құлпы Дескриптор:
Тақтада дұрысын тексереді. Бағалау парағына қояды. -Қандай тапсырма орындадық? -Сабақ мақсатымыз қандай еді? -Ережені айтып жіберейікші. Сергіту сәті. Жел уледі, Дауыл келіп биледі. Қатты, қатты жел соқты, Жапырақтар қол соқты. Топпен жұмыс. -Топтық жұмыстың ережесін айтады. 3-тапсырма. Өзгерген дыбыстары бар түбір сөздерді бір бөлек, жұрнағы бар сөздерді бір бөлек теріп жаз. Әлидің атасы дәрігерге барып, жүрегін тексертті. Құрылысшы терезенің әйнегін салды.
Дескриптор:
Тақтада дұрысын тексереді. Бағалау парағына қояды. Оқу мақсатына оралу -Бұл тапсырманың оқу мақсатына байланысы бар ма ? -Бұл тапсырманы орындауда кімге қиындық тудырды? -Себебі неде деп ойлайсыңдар? - Ендеше бүгінгі сабағымызға қорытынды жасайық. Сыныптың қорытындысын шығарады.
|
Берілген сұраққа жауап беріп, тапсырмаларды талапқа сай орындайды.
Дәптермен жұмыс жасайды.
Қимылға сәйкес сергіту сәтін жасайды
Топпен жұмыс жасап, тапсырмаларды орындайды. Топтық жұмыстың ережесін айтады.
|
Оқылым, жазылым тапсырмалары. |
||||||||
|
Соңы |
-Сонымен, бүгінгі сабағымыздың оқу мақсаты не еді? -Осы оқу мақсатына жетуге қандай тапсырмалар орындадық? - Тапсырманы орындау барысында қандай қиындық туды? -Келесі сабаққа қандай міндет аламыз? -Бүгінгі сабақтың сендердің өмірлеріңе пайдасы бар ма? -Болса қандай? Үйге тапсырма: 43-жаттығу.Олай болса, сабағымызды аяқтайық.
|
Оқулықтағы қосымша тапсырмалар. |
Топтық тапсырмалар. |
||||||||
шағым қалдыра аласыз













