|
|
Мектеп: 11 |
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 10.11.2017ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Килыбаева М.К. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып : 5 «Г» Эхэ |
Қатысқандар: 15 |
Қатыспағандар: жоқ |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы:
|
«Түлкі мен қырғауыл» ертегісі |
||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
О6. Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру. Ж4.Мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша ой жинау. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Мәтінді түсініп оқиды. |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Сұрақтарға жауап беріп, сұрақ құрастыра алады |
|||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: тақырыптың мазмұнын меңгеріп, негізгі идеясын түсінеді, талдау жасай алады, өздігінен тапсырмаларды орындай алады. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Мәтінді оқиды, сұрақтарға жауап береді, сұрақтар құрастырады, |
||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Айлакер, қу. Тапқыр, ақылды |
|||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Бұйрық Жарлық Бәріне ортақ заң Разы –риза болу Зорлық қылмас-ешкімді ренжітпеу |
|||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Түлкі қандай аң? Қырғауыл қандай аң? |
|||||||||||||||||||||||||
|
Не себепті …. деп ойлайсыз? |
|||||||||||||||||||||||||
|
Қырғауыл не себепті түлкіге иттер келе жатыр деді? |
|||||||||||||||||||||||||
|
ишара: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Рөлдік ойын |
|||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Сөз таптары, есімдікке тоқталып өту |
||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Басы 2 минут 2 минут 3 минут 5 минут |
1.Тіл дамыту 2.Топқа бөлу (сыйлық беріледі) Қазақ тіліне тән дыбыстар арқылы 2 топқа бөлінеді 1 топ 2 топ Суретпен жұмыс
Ой шақыру Айтылым 1-топ Суретте қандай құс бейнеленген? Ол құсты көрдің бе? Осы құс туралы қандай ертегі білесің? - Қандай пайдасы бар ма? - Қандай зияны бар ма? 2-топқа Суретте қандай аң бейнеленген? Қайда мекендейді? Түлкі туралы қандай ертегі білесің? - Қандай пайдасы бар? - Қандай зияны бар? Біздің бүгінгі өтетін тақырыбымыз «Түлкі мен Қырғауыл» ертегісі. Тыңдалым.Айтылым.(видео)
Дескриптор Ертегінің не туралы екенін түсінеді. Түлкінің қырғауылға не деп айтқанын болжайды. |
Суреттер Интербелсенді тақта |
|||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
1.Сөздік жұмысы Қырғауыл Естімейді Заман Зорлық қылмасын Алды-артына қарамастан
Мәтінмен жұмыс Оқылым 3-тапсырма. Мәтінді рөлге бөліп оқыңдар
Бір түлкі қалың ағашты аралап келе жатып, ағаштың басында отырған қырғауылды көреді де жақындап келіп: — Сәлеметсіз бе, қырғауылым, халің қалай? – дейді. Қырғауыл: — Жақсы, өзің қалай тұрасың? – дейді. Түлкі: — Жерге түсіп, сөйлессеңіз қайтеді, бір құлағым естімеуші еді? – дейді. Қырғауыл: — Жерге түсуге қорқамын, жерде әр түрлі аңдар бар, бізді жеп қоюы мүмкін, – дейді. Түлкі: — Әй, достым, қазір заман бұрынғы заман емес, жаңа ғана келдім, бұйрық шығыпты, біреуге біреу зорлық қылмасқа, қой мен қасқыр бірге жүрсін, түлкі мен тауық бірге жүрсін деген, – дейді. Қырғауыл: — Жақсы хабарыңыз бар екен, рақмет, достым! Мына жақтан бір иттер келе жатыр, оларға да хабарыңызды айтыңыз, есітсін, – дейді. Ит деген сөзді естіген соң, түлкі алды-артына қарамастан қаша жөнеледі. Қырғауыл: — Қайда барасың, түлкім, бұйрықты ұмытып кеттің бе? – дейді. Түлкі: — Кім біледі, бұйрықты ол естімеген шығар, – дейді міңгірлеп. Сараланған тапсырмалар. 1.Мәтінді рөлге бөліп оқу,көрсету Дискриптор Мәтінді оқып, түсіне алады. Рөлдік ойында әр кейіпкердің дауыс ырғағын келтіре алады.
Жазылым «Ішіне,сыртына» әдісі Ертегі кейіпкерлерін сипаттау
Сараланған тапсырмалар 4-тапсырма. 1.Берілген сөздерден сөз тіркесін құрастыр. Ит, мысық, қасқыр, қой, түлкі, қырғауыл, түлкі, қоян, жолбарыс, елік. 2. Үлгіге қарап, сөйлем құра. Қою әріппен берілген сөйлемдерді алмастыр. Үлгі: ит мысыққа зорлық қылмасын. Ит-мысық, қасқыр –қой, түлкі-қырғауыл, түлкі-қоян, жолбарыс-елік. Дискриптор Сөздік қорын пайдалана алады. Жалғауларды дұрыс жалғай алады. Тыңдалым Мәтінді 2 рет тыңдап, кейіпкерлерді олардың әрекетімен сәйкестендіріңіз.
|
Оқулық Интербелсенді тақта Интербелсенді тақта |
|||||||||||||||||||||||
|
Соңы |
«Ыстық орындық» әдісі (әр топтан 2-3 оқушы шығып, ыстық орындықта отырған оқушыға сұрақтар қояды.
Жаңа сабақты қайталау бойынша сұрақ-жауап: - Түлкі қырғауылға қай жерде кездесті? - Қырғауыл неден қорықты? - Түлкі қандай айла ойлады? - Қырғауыл қандай тапқырлық көрсетті? - Қайсысы жеңді деп ойлайсыңдар? - Адамдар арасында осы мысалдағыдай жағдай кездесе ме?
Кері байланыс алу Сұрақтары бар қорап Кабинетте қорап қойылып, оған оқушылар сабақтың соңында өз сұрақтарын қалдыра алады. Бұл сұрақтар келесі сабақтың басында талқыланады.
Әр топтың білім алушыларын мадақтау арқылы бағалау. |
«Ыстық орындық» орындық әдісі, сұрақтар, орындық. қорап |
|||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс –Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). |
|||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта оқыту мақсаты дұрыс қойылған. Мұғалім сабақ барысында қойылған мақсатына жетті. Оқушылар тақырыпты меңгерді, белсенді қатысты. Саралау жұмыстар дұрыс жүргізілді. Сабақта уақыт тиімді пайдаланылды. Сабақ барысында жоспардан ауытқушылық болған жоқ. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да,, оқу туралы ойланыңыз?)
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да,, оқу туралы ойланыңыз?) 1. Өз ойын еркін айтып, оны дәлелдей білді. 2. Сабаққа деген оқушылардың қызығушылығы жоғары . Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік, қиындықтары туралы нені білдім., келесі сабақтарда неге жет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? |
|||||||||||||||||||||||||
5 «Г» сыныбында өтілген
« Түлкі мен қырғауыл » ертегі атты ашық сабақтан көрініс





Пән мұғалімі: Килыбаева М.К. 10.11.2017ж
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Түлкі мен Қырғауыл" ертегісі 5 орыс сыныбы
Ашық сабақ "Түлкі мен Қырғауыл" ертегісі 5 орыс сыныбы
|
|
Мектеп: 11 |
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 10.11.2017ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Килыбаева М.К. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып : 5 «Г» Эхэ |
Қатысқандар: 15 |
Қатыспағандар: жоқ |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы:
|
«Түлкі мен қырғауыл» ертегісі |
||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
О6. Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру. Ж4.Мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша ой жинау. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Мәтінді түсініп оқиды. |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Сұрақтарға жауап беріп, сұрақ құрастыра алады |
|||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: тақырыптың мазмұнын меңгеріп, негізгі идеясын түсінеді, талдау жасай алады, өздігінен тапсырмаларды орындай алады. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Мәтінді оқиды, сұрақтарға жауап береді, сұрақтар құрастырады, |
||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Айлакер, қу. Тапқыр, ақылды |
|||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Бұйрық Жарлық Бәріне ортақ заң Разы –риза болу Зорлық қылмас-ешкімді ренжітпеу |
|||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Түлкі қандай аң? Қырғауыл қандай аң? |
|||||||||||||||||||||||||
|
Не себепті …. деп ойлайсыз? |
|||||||||||||||||||||||||
|
Қырғауыл не себепті түлкіге иттер келе жатыр деді? |
|||||||||||||||||||||||||
|
ишара: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Рөлдік ойын |
|||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Сөз таптары, есімдікке тоқталып өту |
||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Басы 2 минут 2 минут 3 минут 5 минут |
1.Тіл дамыту 2.Топқа бөлу (сыйлық беріледі) Қазақ тіліне тән дыбыстар арқылы 2 топқа бөлінеді 1 топ 2 топ Суретпен жұмыс
Ой шақыру Айтылым 1-топ Суретте қандай құс бейнеленген? Ол құсты көрдің бе? Осы құс туралы қандай ертегі білесің? - Қандай пайдасы бар ма? - Қандай зияны бар ма? 2-топқа Суретте қандай аң бейнеленген? Қайда мекендейді? Түлкі туралы қандай ертегі білесің? - Қандай пайдасы бар? - Қандай зияны бар? Біздің бүгінгі өтетін тақырыбымыз «Түлкі мен Қырғауыл» ертегісі. Тыңдалым.Айтылым.(видео)
Дескриптор Ертегінің не туралы екенін түсінеді. Түлкінің қырғауылға не деп айтқанын болжайды. |
Суреттер Интербелсенді тақта |
|||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
1.Сөздік жұмысы Қырғауыл Естімейді Заман Зорлық қылмасын Алды-артына қарамастан
Мәтінмен жұмыс Оқылым 3-тапсырма. Мәтінді рөлге бөліп оқыңдар
Бір түлкі қалың ағашты аралап келе жатып, ағаштың басында отырған қырғауылды көреді де жақындап келіп: — Сәлеметсіз бе, қырғауылым, халің қалай? – дейді. Қырғауыл: — Жақсы, өзің қалай тұрасың? – дейді. Түлкі: — Жерге түсіп, сөйлессеңіз қайтеді, бір құлағым естімеуші еді? – дейді. Қырғауыл: — Жерге түсуге қорқамын, жерде әр түрлі аңдар бар, бізді жеп қоюы мүмкін, – дейді. Түлкі: — Әй, достым, қазір заман бұрынғы заман емес, жаңа ғана келдім, бұйрық шығыпты, біреуге біреу зорлық қылмасқа, қой мен қасқыр бірге жүрсін, түлкі мен тауық бірге жүрсін деген, – дейді. Қырғауыл: — Жақсы хабарыңыз бар екен, рақмет, достым! Мына жақтан бір иттер келе жатыр, оларға да хабарыңызды айтыңыз, есітсін, – дейді. Ит деген сөзді естіген соң, түлкі алды-артына қарамастан қаша жөнеледі. Қырғауыл: — Қайда барасың, түлкім, бұйрықты ұмытып кеттің бе? – дейді. Түлкі: — Кім біледі, бұйрықты ол естімеген шығар, – дейді міңгірлеп. Сараланған тапсырмалар. 1.Мәтінді рөлге бөліп оқу,көрсету Дискриптор Мәтінді оқып, түсіне алады. Рөлдік ойында әр кейіпкердің дауыс ырғағын келтіре алады.
Жазылым «Ішіне,сыртына» әдісі Ертегі кейіпкерлерін сипаттау
Сараланған тапсырмалар 4-тапсырма. 1.Берілген сөздерден сөз тіркесін құрастыр. Ит, мысық, қасқыр, қой, түлкі, қырғауыл, түлкі, қоян, жолбарыс, елік. 2. Үлгіге қарап, сөйлем құра. Қою әріппен берілген сөйлемдерді алмастыр. Үлгі: ит мысыққа зорлық қылмасын. Ит-мысық, қасқыр –қой, түлкі-қырғауыл, түлкі-қоян, жолбарыс-елік. Дискриптор Сөздік қорын пайдалана алады. Жалғауларды дұрыс жалғай алады. Тыңдалым Мәтінді 2 рет тыңдап, кейіпкерлерді олардың әрекетімен сәйкестендіріңіз.
|
Оқулық Интербелсенді тақта Интербелсенді тақта |
|||||||||||||||||||||||
|
Соңы |
«Ыстық орындық» әдісі (әр топтан 2-3 оқушы шығып, ыстық орындықта отырған оқушыға сұрақтар қояды.
Жаңа сабақты қайталау бойынша сұрақ-жауап: - Түлкі қырғауылға қай жерде кездесті? - Қырғауыл неден қорықты? - Түлкі қандай айла ойлады? - Қырғауыл қандай тапқырлық көрсетті? - Қайсысы жеңді деп ойлайсыңдар? - Адамдар арасында осы мысалдағыдай жағдай кездесе ме?
Кері байланыс алу Сұрақтары бар қорап Кабинетте қорап қойылып, оған оқушылар сабақтың соңында өз сұрақтарын қалдыра алады. Бұл сұрақтар келесі сабақтың басында талқыланады.
Әр топтың білім алушыларын мадақтау арқылы бағалау. |
«Ыстық орындық» орындық әдісі, сұрақтар, орындық. қорап |
|||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс –Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). |
|||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта оқыту мақсаты дұрыс қойылған. Мұғалім сабақ барысында қойылған мақсатына жетті. Оқушылар тақырыпты меңгерді, белсенді қатысты. Саралау жұмыстар дұрыс жүргізілді. Сабақта уақыт тиімді пайдаланылды. Сабақ барысында жоспардан ауытқушылық болған жоқ. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да,, оқу туралы ойланыңыз?)
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да,, оқу туралы ойланыңыз?) 1. Өз ойын еркін айтып, оны дәлелдей білді. 2. Сабаққа деген оқушылардың қызығушылығы жоғары . Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік, қиындықтары туралы нені білдім., келесі сабақтарда неге жет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? |
|||||||||||||||||||||||||
5 «Г» сыныбында өтілген
« Түлкі мен қырғауыл » ертегі атты ашық сабақтан көрініс





Пән мұғалімі: Килыбаева М.К. 10.11.2017ж
шағым қалдыра аласыз


















