|
ББҰА |
|
|||||||||||||||||||
|
Бөлім |
Атақты тұлғалар |
|||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
|||||||||||||||||||
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тұңғыш ғарышкер |
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
3.3.3.1 – шығармашылық жұмысын сурет, сценарий түрінде ұсыну 3.2.2.1 – қолдануға (практикалық), бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сұхбат алуды біледі Кейіпкердің әс-әрекетін бағалайды |
|||||||||||||||||||
|
Құндылықтар Наурыз айы: жасампаздық және жаңашылдық |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық айы; Құзыреттілік: ұлттық мүддені дамыту Қазақстанның тарихын, мәдениеті мен дәстүрлерін, оның тәуелсіздігін және оны сақтаудың маңыздылығын түсіну; азаматтық және ұлттық бірегейлікті түсіну; мемлекеттік тілді меңгеру; Апта дәйексөзі: Тәуелсіздік – тәтті сөз ғана емес, ұлттық жауапкершілік |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Басы 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: - Амандасу; - Оқушыларды түгендеу Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Менен бір мотивациялық сөз» атты психологиялық ахуал туғызу Оқушыларды топтарға біріктіру оқушының аты-жөнін енгізіп, автоматты түрде топқа біріктіріп береді береді https://qazmath.net/ арқылы топқа бірігуге нұсқау береді. 1 топ. 2 топ: 3 топ:
|
Мұғаліммен амандасады, шағын топтар бір – біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілеп, тілек айтады Топқа https://qazmath.net/ топқа арқылы бірігеді Оқушылар бағалау парақтарын карточка бағалау парағы арқылы бағалап отырады |
Мадақтау «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі. |
презентация
Бағалау парақшасы
|
||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын сұрау 7 мин |
Өткенді пысықтау Балалар ендеше «Кім жылдам?» әдісі бойынша үй тапсырмасын бір қарап өтейік 1-тапсырма «Кім жылдам?» ойыны арқылы тапсырмаларды орындау. Қажетті сөздерді тауып, нақыл сөздерді дауыстап айтады • ... есiмi – ел есiнде. • Елiңдi сүйсең – ... iстейсiң. • Батыл болмай, ... болмайсың. • ... адам өлiмдi жеңедi. • Тәуекелге бел буған адамды ... билемейдi. • ... қол бастамайды. 2-тапсырма «wordwall» платформасы арқылы оқушыларға сұрақтар қойылады 3-тапсырма Шығармашылық жұмыс. 6-тапсырма. Мәтінге жоспар құрып әңгімелеу. Бiрге соқсын дүрсiлдеп, Туған жермен жүрегiң. Ауасында жүрсiң сен – Әнге қосып жүр елiң. |
Үй тапсырмасын орындайды Берілген тарсырманы орындайды Мақал-мәтелді толықтырады • Ер есiмi – ел есiнде. • Елiңдi сүйсең – ерлік iстейсiң. • Батыл болмай, батыр болмайсың. • Өжет адам өлiмдi жеңедi. • Тәуекелге бел буған адамды қорқыныш билемейдi. • Қорқақ қол бастамайды. «wordwall» платформасы арқылы оқушылар сұрақтарға жауап береді Сілтемеге өтіп,тапсырманы орындайды Берілген тарсырманы орындайды Мәтінге жоспар құрып әңгімелейді.
|
Дескриптор: 1.Ерлік туралы біледі 1б. 2.Батырлықты түсінеді.1б 3. Қорқыныш пен өжетті ажыратады.1б Дескриптор: 1.Әляның кім екенін анықтайды.1б 2. Батыр қыздардың ерліктерін біледі.1б 3. Өлең жинақтарының авторын біледі.1б Дескриптор: 1. Әлияның батырлығын айтады. 1б 2. Әлияның туған жері туралы айтады. 1б Қб Оқушылар Берілген бағалау парақтарын алып өз-өздерін бағалап отырады. |
Жұмыс дәптері Оқулық прецентация https://wordwall.net/ru/resource/53838914
Жұмыс дәптер
|
||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 8 мин |
Балалар,жаңа сабағымызды бастамас бұрын бүгінгі сабақтың атауын тауып алайық!!! «Миға шабуыл» әдісі арқылы Тоқтар Әубәкіров туралы білетіндерін бөліседі. Робот Сәлеметсіңдерме балалар? Қалдарың қалай? Сендерді көргеніме қуаныштымын! Балалар,бүгін біз Қазақстанның киелі жерлеріне саяхаттайтын боламыз!Сендер Қазақстанның қандай көрікті жерлерін білесіңдер? Ал балалар сендер менімен бірге саяхаттауға дайынсыңдарма? Ол үшін бейнесабақ бойынша «Тұңғыш ғарышкер» тақырыбын толық түсініп алайық! Ал енді кеттік! Ұжымдық жұмыс «Стоп кадр» тәсілі арқылы бейнеролик көруді ұсынады. Жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау жүргізеді, сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты ашылады Жаңа тақырыпты түсіндіру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
О
Тоқтар Әубәкіров
Үлгі: ғарышкері, ұшқыш, профессор, батыр, қаһарман Роботтың сөзін мұқият тыңдайды Қазақстанның киелі жерлеріне саяхаттауға дайындалады Картаға назар аударады Саяхаттауға дайын екендігін айтады Бейнесабақты көру арқылы өз білімдерін жетілдіреді Жаңа тақырыппен танысу үшін оқулық пен видео ақпараттар қолданылады «Стоп кадр » тәсілі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды. |
Бағалау: «Мадақтау»
«Жарайсың! Тамаша жауап» деген мадақтау сөзімен ынталандыру
Қб «Карточка» әдісі арқылы бағаланады. С деңгейі бойынша орындалған тапсырмаға – 10,9 балл, В-деңгейі бойынша орындалған тапсырмаға – 8.7 балл, А-деңгейі бойынша орындалған тапсырмаға – 6,5 балл жазылған Дескриптор: 1.Тоқтар туралы ақпарат алады. 1б 2.Сұрақтарға жауап береді. 1б 3.Мәтіндегі эпизодтарды салыстырады. 1б |
интербелсенді тақта, оқулық
Бейнематериал
https://www.youtube.com/watch?v=KgGEi6uBfmo |
||||||||||||||||
|
Ортасы 25 мин |
Робот 1-кезеңді мұқият түсіндіреді Ғарышкер
(Топтық жұмыс) – 5 тапсырма. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. Оқулықтағы тапсырмаларды орындау Ойларын тақырыпқа жүйелейді 1. Тоқтар Әубәкіровтың балалық шағы . . . 2. Ғарышкер болу үшін … 3. Ғарышкер болсам … Жарайсыңдар балалар!Бұл кезеңнен сүрінбей өттіңдер!Сендердің білімдеріңе риза болдым. Келесі киелі жерге саяхаттауға дайынсыңдарма? |
Карта бойынша келу мекенін белгілейді Оқушылар топпен ақылдаса берілген тапсырманы бірлесе орындайды. 1-топ: Тоқтар бала кезінде кім болуды армандаған? 2-топ : Ғарышкер болу үшін не істеу керек? (Білімді болу керек) Тоқтардың білім алған жерлерін 3-топ: Ғарышкер болса қандай әрекет жасайды (Ғарышта адамдар тұратын жағдай жасар едім) 1991 жылы 2 сәуірде қазақтан шыққан тұңғыш ғарышкер Тоқтар Әубәкіров Кеңес Одағы Ғарышкерлер даярлау орталығында ғарышқа ұшу дайындығына кірісіп, сол жылы 2 қазанда Байқоңырдан «Союз ТМ-13» кемесімен ғарышқа ұшып, қазанның 10-ында Жерге қайтып қонды. Қазақтан шыққан тұңғыш ғарышкер, Кеңес Одағының Батыры, Қазақстан Республикасының Халық қаһарманы, техника ғылымының докторы, профессор Тоқтар Әубәкіров 1946 жылы маусымның 27-інде Қарағанды облысы Қарқаралы ауданы, «1-інші май» ұжымшарында дүниеге келген. 1969 жылы Ресей Федерациясындағы Армавир жоғары әскери ұшқыштар училищесін, 1979 жылы авиация институтын бітірген. |
Дескриптор: 1. Тоқтар Әубәкіров туралы айтады.1б 2. Ұшқыштың білім алған ошақтарын баяндайды. 1б 3. Ғарышкер болуды сипаттайды.1б
Бағалау: «Бағалау парағы» Қб «Карточка» әдісі арқылы бағаланады. С деңгейі бойынша орындалған тапсырмаға – 10,9 балл, В-деңгейі бойынша орындалған тапсырмаға – 8.7 балл, А-деңгейі бойынша орындалған тапсырмаға – 6,5 балл жазылған |
презентация Оқулық, Жұмыс дәптері
|
||||||||||||||||
|
|
Робот 2-кезеңді мұқият түсіндіреді Журналистпін
Жұптық жұмыс. 6- тапсырма. 1. Ғарыш ғылымына қанша жасыңыздан бастап қызықтыңыз? 2. Ғарышкер болу үшін қанша еңбектендіңіз? Сұрақтарына жауап жазыңыз Сергіту сәті «Биле, биле»биі 3 кезең Робот кезеңді түсіндіреді «Жаңашылдық» әдісімен «Еducaplay» платформасы арқылы оқушыларға сұрақтар қойылады. «wordwall» платформасы арқылы оқушыларға сұрақтар қойылады |
Жұптық жұмыс Екі оқушы бір-біріне қарама қарсы отырып, біреуі журналист болады. Біреуі ғарышкер ретінде жауап береді Тоқтар Оңғарбайұлы Әубәкіров (27 шілде 1946 жыл, Қарқаралы ауданы, Қарағанды облысы, Қазақстан) — қазақтан шыққан тұңғыш ғарышкер, ұшқыш, Кеңес Одағының Батыры (1988), Қазақстан Республикасының Халық қаһарманы (1995), техника ғылымының докторы (1998), профессор (1997), Қорқыт Ата атындағы Қызылорда мемлекеттік университетінің құрметті профессоры. Тапсырмалар ды орындайды Жеке жұмыс жасайды Ереже құрастырады Сергіту сәтін әуенмен орындайды -Сергіп қана емес,ой өрісін машықтандырады
-Зейінін шоғырландырады Кезеңнің шартын мұқият тыңдайды
Қойылған сұрақтарға мұқият жауап береді
|
Дескриптор: 1.Ғарышқа жас кезінен қызыққанын біледі.1б 2.Т.Әубәкіровтың білім алған жерін дұрыс анықтайды.1б 3.Балалық шақтарындағы ұшқыш болуға қызығушылығының себептерін түсіндіреді. 1б |
Оқулық 2-косымша Тапсырма жазылған парақтар Жұмыс дәптері
«Биле, биле»биі
https://www.educaplay.com/learning-resources/22176941-learning_resource.html https://wordwall.net/ru/resource/30697867
|
||||||||||||||||
|
|
Жеке тапсырма. «Шығармашылық» әдісі 7-тапсырма Қысқа ғана өлең шумағын құрастырады Ғарышкер туралы қысқа өлең шумағын шығарыңыз! |
Өлең шумақтарын құрастырады Оқушылар бір – бірімен ой бөліседі, идеяларын ортаға салады Ғарышкер аға Ғарыштағы ғарышкер, Атың шығып ғарышқа. Ұшып барасың алысқа Самға, ұш, ешкімнен қалыспа. |
Дескриптор: Білім алушы өлең шумақтарын оқиды 3б
|
Оқулық, Жұмыс дәптері
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин
1 мин |
Сабақты қорытындылау: Т.Әубәкіров тұңғыш ғарышкер туралы сәйкестендіру кестесін орындау. Үйге тапсырма Ұшты зымыран аспанға өлеңін жатқа айту 77- бет. Рефлексия Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабақты қаншалықты деңгейде түсінгендіктерін «Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс жасау. |
Пицца тілігін құрастыру арқылы сәйкестендіру кестесін орындайды.
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды |
Дескриптор: Т.Әубәкіров тұңғыш ғарышкер қызметі туралы сәйкестендіре алады. Жалпы – 6 балл
Оқушылар Берілген бағалау парақтарын алып өз-өздерін бағалап отырады
|
Рефлексия парағы
|
||||||||||||||||
Сәйкестендіру жауаптары:
|
Оқиға |
Түсініктеме |
|
Тоқтар Әубәкіровтың дүниеге келген жері |
1946 жылы маусымның 27-інде Қарағанды облысы Қарқаралы ауданы, «1-інші май» ұжымшарында дүниеге келген. |
|
құрметті профессор |
Қорқыт Ата атындағы Қызылорда мемлекеттік университеті |
|
Тоқтар Әубәкіровтың алғаш ұшуы |
1991жылы 2 қазанда Байқоңырдан «Союз ТМ-13» кемесімен ғарышқа ұшып, қазанның 10-ында Жерге қайтып қонды. |
|
Тоқтар Әубәкіровтың алғаш қонуы |
1991жылы қазанның 10-ында Жерге қайтып қонды |
|
Ғарышқа алғаш рет ұшқан адам |
Ю.Гагарин |
|
Ғарышқа ұшудың адамға негізгі пайдасы |
Ауа райын бақылау |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Тұңғыш ғарышкер 3 сынып
Ашық сабақ Тұңғыш ғарышкер 3 сынып
|
ББҰА |
|
|||||||||||||||||||
|
Бөлім |
Атақты тұлғалар |
|||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
|||||||||||||||||||
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тұңғыш ғарышкер |
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
3.3.3.1 – шығармашылық жұмысын сурет, сценарий түрінде ұсыну 3.2.2.1 – қолдануға (практикалық), бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сұхбат алуды біледі Кейіпкердің әс-әрекетін бағалайды |
|||||||||||||||||||
|
Құндылықтар Наурыз айы: жасампаздық және жаңашылдық |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық айы; Құзыреттілік: ұлттық мүддені дамыту Қазақстанның тарихын, мәдениеті мен дәстүрлерін, оның тәуелсіздігін және оны сақтаудың маңыздылығын түсіну; азаматтық және ұлттық бірегейлікті түсіну; мемлекеттік тілді меңгеру; Апта дәйексөзі: Тәуелсіздік – тәтті сөз ғана емес, ұлттық жауапкершілік |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Басы 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: - Амандасу; - Оқушыларды түгендеу Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Менен бір мотивациялық сөз» атты психологиялық ахуал туғызу Оқушыларды топтарға біріктіру оқушының аты-жөнін енгізіп, автоматты түрде топқа біріктіріп береді береді https://qazmath.net/ арқылы топқа бірігуге нұсқау береді. 1 топ. 2 топ: 3 топ:
|
Мұғаліммен амандасады, шағын топтар бір – біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілеп, тілек айтады Топқа https://qazmath.net/ топқа арқылы бірігеді Оқушылар бағалау парақтарын карточка бағалау парағы арқылы бағалап отырады |
Мадақтау «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі. |
презентация
Бағалау парақшасы
|
||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын сұрау 7 мин |
Өткенді пысықтау Балалар ендеше «Кім жылдам?» әдісі бойынша үй тапсырмасын бір қарап өтейік 1-тапсырма «Кім жылдам?» ойыны арқылы тапсырмаларды орындау. Қажетті сөздерді тауып, нақыл сөздерді дауыстап айтады • ... есiмi – ел есiнде. • Елiңдi сүйсең – ... iстейсiң. • Батыл болмай, ... болмайсың. • ... адам өлiмдi жеңедi. • Тәуекелге бел буған адамды ... билемейдi. • ... қол бастамайды. 2-тапсырма «wordwall» платформасы арқылы оқушыларға сұрақтар қойылады 3-тапсырма Шығармашылық жұмыс. 6-тапсырма. Мәтінге жоспар құрып әңгімелеу. Бiрге соқсын дүрсiлдеп, Туған жермен жүрегiң. Ауасында жүрсiң сен – Әнге қосып жүр елiң. |
Үй тапсырмасын орындайды Берілген тарсырманы орындайды Мақал-мәтелді толықтырады • Ер есiмi – ел есiнде. • Елiңдi сүйсең – ерлік iстейсiң. • Батыл болмай, батыр болмайсың. • Өжет адам өлiмдi жеңедi. • Тәуекелге бел буған адамды қорқыныш билемейдi. • Қорқақ қол бастамайды. «wordwall» платформасы арқылы оқушылар сұрақтарға жауап береді Сілтемеге өтіп,тапсырманы орындайды Берілген тарсырманы орындайды Мәтінге жоспар құрып әңгімелейді.
|
Дескриптор: 1.Ерлік туралы біледі 1б. 2.Батырлықты түсінеді.1б 3. Қорқыныш пен өжетті ажыратады.1б Дескриптор: 1.Әляның кім екенін анықтайды.1б 2. Батыр қыздардың ерліктерін біледі.1б 3. Өлең жинақтарының авторын біледі.1б Дескриптор: 1. Әлияның батырлығын айтады. 1б 2. Әлияның туған жері туралы айтады. 1б Қб Оқушылар Берілген бағалау парақтарын алып өз-өздерін бағалап отырады. |
Жұмыс дәптері Оқулық прецентация https://wordwall.net/ru/resource/53838914
Жұмыс дәптер
|
||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 8 мин |
Балалар,жаңа сабағымызды бастамас бұрын бүгінгі сабақтың атауын тауып алайық!!! «Миға шабуыл» әдісі арқылы Тоқтар Әубәкіров туралы білетіндерін бөліседі. Робот Сәлеметсіңдерме балалар? Қалдарың қалай? Сендерді көргеніме қуаныштымын! Балалар,бүгін біз Қазақстанның киелі жерлеріне саяхаттайтын боламыз!Сендер Қазақстанның қандай көрікті жерлерін білесіңдер? Ал балалар сендер менімен бірге саяхаттауға дайынсыңдарма? Ол үшін бейнесабақ бойынша «Тұңғыш ғарышкер» тақырыбын толық түсініп алайық! Ал енді кеттік! Ұжымдық жұмыс «Стоп кадр» тәсілі арқылы бейнеролик көруді ұсынады. Жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау жүргізеді, сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты ашылады Жаңа тақырыпты түсіндіру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
О
Тоқтар Әубәкіров
Үлгі: ғарышкері, ұшқыш, профессор, батыр, қаһарман Роботтың сөзін мұқият тыңдайды Қазақстанның киелі жерлеріне саяхаттауға дайындалады Картаға назар аударады Саяхаттауға дайын екендігін айтады Бейнесабақты көру арқылы өз білімдерін жетілдіреді Жаңа тақырыппен танысу үшін оқулық пен видео ақпараттар қолданылады «Стоп кадр » тәсілі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды. |
Бағалау: «Мадақтау»
«Жарайсың! Тамаша жауап» деген мадақтау сөзімен ынталандыру
Қб «Карточка» әдісі арқылы бағаланады. С деңгейі бойынша орындалған тапсырмаға – 10,9 балл, В-деңгейі бойынша орындалған тапсырмаға – 8.7 балл, А-деңгейі бойынша орындалған тапсырмаға – 6,5 балл жазылған Дескриптор: 1.Тоқтар туралы ақпарат алады. 1б 2.Сұрақтарға жауап береді. 1б 3.Мәтіндегі эпизодтарды салыстырады. 1б |
интербелсенді тақта, оқулық
Бейнематериал
https://www.youtube.com/watch?v=KgGEi6uBfmo |
||||||||||||||||
|
Ортасы 25 мин |
Робот 1-кезеңді мұқият түсіндіреді Ғарышкер
(Топтық жұмыс) – 5 тапсырма. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. Оқулықтағы тапсырмаларды орындау Ойларын тақырыпқа жүйелейді 1. Тоқтар Әубәкіровтың балалық шағы . . . 2. Ғарышкер болу үшін … 3. Ғарышкер болсам … Жарайсыңдар балалар!Бұл кезеңнен сүрінбей өттіңдер!Сендердің білімдеріңе риза болдым. Келесі киелі жерге саяхаттауға дайынсыңдарма? |
Карта бойынша келу мекенін белгілейді Оқушылар топпен ақылдаса берілген тапсырманы бірлесе орындайды. 1-топ: Тоқтар бала кезінде кім болуды армандаған? 2-топ : Ғарышкер болу үшін не істеу керек? (Білімді болу керек) Тоқтардың білім алған жерлерін 3-топ: Ғарышкер болса қандай әрекет жасайды (Ғарышта адамдар тұратын жағдай жасар едім) 1991 жылы 2 сәуірде қазақтан шыққан тұңғыш ғарышкер Тоқтар Әубәкіров Кеңес Одағы Ғарышкерлер даярлау орталығында ғарышқа ұшу дайындығына кірісіп, сол жылы 2 қазанда Байқоңырдан «Союз ТМ-13» кемесімен ғарышқа ұшып, қазанның 10-ында Жерге қайтып қонды. Қазақтан шыққан тұңғыш ғарышкер, Кеңес Одағының Батыры, Қазақстан Республикасының Халық қаһарманы, техника ғылымының докторы, профессор Тоқтар Әубәкіров 1946 жылы маусымның 27-інде Қарағанды облысы Қарқаралы ауданы, «1-інші май» ұжымшарында дүниеге келген. 1969 жылы Ресей Федерациясындағы Армавир жоғары әскери ұшқыштар училищесін, 1979 жылы авиация институтын бітірген. |
Дескриптор: 1. Тоқтар Әубәкіров туралы айтады.1б 2. Ұшқыштың білім алған ошақтарын баяндайды. 1б 3. Ғарышкер болуды сипаттайды.1б
Бағалау: «Бағалау парағы» Қб «Карточка» әдісі арқылы бағаланады. С деңгейі бойынша орындалған тапсырмаға – 10,9 балл, В-деңгейі бойынша орындалған тапсырмаға – 8.7 балл, А-деңгейі бойынша орындалған тапсырмаға – 6,5 балл жазылған |
презентация Оқулық, Жұмыс дәптері
|
||||||||||||||||
|
|
Робот 2-кезеңді мұқият түсіндіреді Журналистпін
Жұптық жұмыс. 6- тапсырма. 1. Ғарыш ғылымына қанша жасыңыздан бастап қызықтыңыз? 2. Ғарышкер болу үшін қанша еңбектендіңіз? Сұрақтарына жауап жазыңыз Сергіту сәті «Биле, биле»биі 3 кезең Робот кезеңді түсіндіреді «Жаңашылдық» әдісімен «Еducaplay» платформасы арқылы оқушыларға сұрақтар қойылады. «wordwall» платформасы арқылы оқушыларға сұрақтар қойылады |
Жұптық жұмыс Екі оқушы бір-біріне қарама қарсы отырып, біреуі журналист болады. Біреуі ғарышкер ретінде жауап береді Тоқтар Оңғарбайұлы Әубәкіров (27 шілде 1946 жыл, Қарқаралы ауданы, Қарағанды облысы, Қазақстан) — қазақтан шыққан тұңғыш ғарышкер, ұшқыш, Кеңес Одағының Батыры (1988), Қазақстан Республикасының Халық қаһарманы (1995), техника ғылымының докторы (1998), профессор (1997), Қорқыт Ата атындағы Қызылорда мемлекеттік университетінің құрметті профессоры. Тапсырмалар ды орындайды Жеке жұмыс жасайды Ереже құрастырады Сергіту сәтін әуенмен орындайды -Сергіп қана емес,ой өрісін машықтандырады
-Зейінін шоғырландырады Кезеңнің шартын мұқият тыңдайды
Қойылған сұрақтарға мұқият жауап береді
|
Дескриптор: 1.Ғарышқа жас кезінен қызыққанын біледі.1б 2.Т.Әубәкіровтың білім алған жерін дұрыс анықтайды.1б 3.Балалық шақтарындағы ұшқыш болуға қызығушылығының себептерін түсіндіреді. 1б |
Оқулық 2-косымша Тапсырма жазылған парақтар Жұмыс дәптері
«Биле, биле»биі
https://www.educaplay.com/learning-resources/22176941-learning_resource.html https://wordwall.net/ru/resource/30697867
|
||||||||||||||||
|
|
Жеке тапсырма. «Шығармашылық» әдісі 7-тапсырма Қысқа ғана өлең шумағын құрастырады Ғарышкер туралы қысқа өлең шумағын шығарыңыз! |
Өлең шумақтарын құрастырады Оқушылар бір – бірімен ой бөліседі, идеяларын ортаға салады Ғарышкер аға Ғарыштағы ғарышкер, Атың шығып ғарышқа. Ұшып барасың алысқа Самға, ұш, ешкімнен қалыспа. |
Дескриптор: Білім алушы өлең шумақтарын оқиды 3б
|
Оқулық, Жұмыс дәптері
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин
1 мин |
Сабақты қорытындылау: Т.Әубәкіров тұңғыш ғарышкер туралы сәйкестендіру кестесін орындау. Үйге тапсырма Ұшты зымыран аспанға өлеңін жатқа айту 77- бет. Рефлексия Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабақты қаншалықты деңгейде түсінгендіктерін «Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс жасау. |
Пицца тілігін құрастыру арқылы сәйкестендіру кестесін орындайды.
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды |
Дескриптор: Т.Әубәкіров тұңғыш ғарышкер қызметі туралы сәйкестендіре алады. Жалпы – 6 балл
Оқушылар Берілген бағалау парақтарын алып өз-өздерін бағалап отырады
|
Рефлексия парағы
|
||||||||||||||||
Сәйкестендіру жауаптары:
|
Оқиға |
Түсініктеме |
|
Тоқтар Әубәкіровтың дүниеге келген жері |
1946 жылы маусымның 27-інде Қарағанды облысы Қарқаралы ауданы, «1-інші май» ұжымшарында дүниеге келген. |
|
құрметті профессор |
Қорқыт Ата атындағы Қызылорда мемлекеттік университеті |
|
Тоқтар Әубәкіровтың алғаш ұшуы |
1991жылы 2 қазанда Байқоңырдан «Союз ТМ-13» кемесімен ғарышқа ұшып, қазанның 10-ында Жерге қайтып қонды. |
|
Тоқтар Әубәкіровтың алғаш қонуы |
1991жылы қазанның 10-ында Жерге қайтып қонды |
|
Ғарышқа алғаш рет ұшқан адам |
Ю.Гагарин |
|
Ғарышқа ұшудың адамға негізгі пайдасы |
Ауа райын бақылау |
шағым қалдыра аласыз
























