Оқу ісі орынбасары: Абилова З.К.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
Родниковка ЖОББМ |
|
Пәні: |
Физика |
|
Бөлімі: |
Электромагниттік құбылыстар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тажибаева Б.З. |
|
Күні: |
04.03.2025 ж. |
|
Сыныбы: 8 «Ә» |
Қатысушылар саны: 14 Қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тұрақты магниттер, магнит өрiсi. № 8 зертханалық жұмыс. «Тұрақты магниттiң қасиеттерiн оқып-үйрену және магнит өрiсiнiң бейнесiн алу» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
8.4.3.1 – магниттердің негізгі қасиеттеріне сипаттама беру және магнит өрісін күш сызықтары арқылы бейнелеу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
– магниттердің негізгі қасиеттеріне сипаттама береді және магнит өрісін күш сызықтары арқылы бейнелейді; |
|
Құндылықтарға баулу |
Әділдік және жауапкершілік: - оқу тапсырмасын орындауда табандылық таныту (зертханалық жұмысты орындау-жеке жұмыс); |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 минут Жеке жұмыс Жаңа сабаққа дайындық 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру. Үй тапсырмасын тексеру барысында өткен тақырыпты еске түсіру. 1) Ой қозғау. Әріптерді орналастырып көрейік...
Бұл тапсырманың нәтижесін пайдаланып, мұғалім бүгінгі сабақтың оқу мақсатына қарай оқушыларды бағыттайды. «Сіз қалай ойлайсыз?» әдісі. Оқушылардың жаңа сабаққа дайындығын тексеру мақсатында видео көрсету
Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау
|
«Көршіңмен сырласу» Оқушылар үй тапсырмасын орындайды , қортындылайды, бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады. (МАГНИТ) Қорытынды: Магниттің негізгі қасиеті тек металл және болат денелерді ғана тартады, ал барлық денелер тартыла бермейді. Жердеде магнит өрісі бар. Және ол полюстарға бөлінеді. |
Бағалау парақтарын таратып беру Дескриптор: -атауларды дұрыс сәйкестендіреді;(1 балл) -Жаңа тақырыпты ашады; (1 балл) |
Презентация https://www.educaplay.com/learning-resources/22677277-learning_resource.html
https://www.youtube.com/watch?v=wgmjkB6Uspg
|
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ топтық жұмыс 15 минут Топтық жұмыс 7 минут Сабақтың соңы 5 минут 5 минут |
1-топ Құралдар:қағаз қыстырғыштар (шар, скрепки), магниттер (жолақ және таға тәрізді магниттер). Жолақты магнитті алып, бірнеше қағаз қыстырғышты магниттің дәл ортасына, яғни қызыл және көк бөліктердің арасындағы шекараға апарыңыз. Магнит қағаз қыстырғыштарды тартама? 2-топ Құралдар :ине, қағаз қыстырғыштар (скрепки), магнит. Инені алып, оны қағаз қыстырғыштарға жақындатыңыз. Инеге қағаз қыстырғыштар жабысады ма? Инені магнитке бір бағытта үйкеп, содан соң қағаз қыстырғыштарға жақындатыңыз. Скрепкалар жабысады ма? 3-топ Құралдар: магнит және магниттік тілше. Магнитті алдымен магнит тілшенің көк, содан соң қызыл жағына жақындатыңыз. Магнит пен магниттік тілшенің өзара әсерлесуі туралы не айтуға болады? Қай жағдайда магниттік тілше тартылады, ал қай жағдайда тебіледі? Мұғалімнің сұрағы: - Барлық денелер тұрақты магнитке тартылды ма?
Құрал-жабдықтар: әртүрлі пішінді магниттер, темір ұнтақ- тары, қағаз стақан, 1 бет қағаз.
Жұмыстың барысы: І. Темір ұнтақтарымен тәжірибелер: 1)темір ұнтақтарды қағаздың бетіне сеуіп, оған магнитті жақындатыңдар; 2) магниттің әртүрлі жағына ұнтақтар қалай жабысқанына көңіл аударыңдар; 3) темір ұнтақтарының ең көп жабысқан жерлерін белгілеңдер; 4) екі жолақ магнитті әртүрлі ұштарымен бір-біріне жақындатыңдар. Байқаған құбылыстарды сипаттап жазыңдар; 5) үстел үстіндегі магниттерді бір бет қағазбен жауып, қағазға жұқа етіп темір ұнтағын себіңдер. 6) пайда болған магнит сызықтарын байқап қараңдар; 7) көрінген суреттерді салыңдар;
Қорытынды: «шындық немесе жалған» әдісі өтілген тақырыпқа оқушылар қорытынды жасайды.
Рефлексия.
Бағалау. 10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау жүргізу
Үй тапсырмасын беру. Тақырыпты оқу.155 бет 5,7,8,11 тапсырмалар. |
Топтар бірлесіп тапсырманы орындайды.
Қорытынды: Магниттің аттас полюстері бірбірінен тебіледі. Магниттің әр аттас полюстері бір-біріне тартылады.
Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді. |
Дескриптор: -магнитке тартылатын заттарды анықтайды; (1 балл) -қажетті құралдармен және магнитпен жасалған тәжірибені сипаттайды; (1 балл) -қорытынды жасайды; (1 балл) Дескриптор: -темір ұнтақтарымен, жолақ магнитттермен тәжірибе анықтайды; (1 балл ) - тәжірбиені сипаттайды; (1 балл) -күш сызықтарын анықтайды; (1 балл) - суретін салады (1 балл) -қорытынды; (1 балл) 1-10 балл |
Магниттер, темір ұнтақтары, қағаз, скрепкалар, жолақ магниттер, сызғыш, қалам, өшіргіш, сым, резина
https://www.umapalata.com/zexpo/game.html?LANG=RU&idGames=149027 |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Тұрақты магниттер" 8 сынып
Оқу ісі орынбасары: Абилова З.К.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
Родниковка ЖОББМ |
|
Пәні: |
Физика |
|
Бөлімі: |
Электромагниттік құбылыстар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тажибаева Б.З. |
|
Күні: |
04.03.2025 ж. |
|
Сыныбы: 8 «Ә» |
Қатысушылар саны: 14 Қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тұрақты магниттер, магнит өрiсi. № 8 зертханалық жұмыс. «Тұрақты магниттiң қасиеттерiн оқып-үйрену және магнит өрiсiнiң бейнесiн алу» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
8.4.3.1 – магниттердің негізгі қасиеттеріне сипаттама беру және магнит өрісін күш сызықтары арқылы бейнелеу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
– магниттердің негізгі қасиеттеріне сипаттама береді және магнит өрісін күш сызықтары арқылы бейнелейді; |
|
Құндылықтарға баулу |
Әділдік және жауапкершілік: - оқу тапсырмасын орындауда табандылық таныту (зертханалық жұмысты орындау-жеке жұмыс); |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 минут Жеке жұмыс Жаңа сабаққа дайындық 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру. Үй тапсырмасын тексеру барысында өткен тақырыпты еске түсіру. 1) Ой қозғау. Әріптерді орналастырып көрейік...
Бұл тапсырманың нәтижесін пайдаланып, мұғалім бүгінгі сабақтың оқу мақсатына қарай оқушыларды бағыттайды. «Сіз қалай ойлайсыз?» әдісі. Оқушылардың жаңа сабаққа дайындығын тексеру мақсатында видео көрсету
Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау
|
«Көршіңмен сырласу» Оқушылар үй тапсырмасын орындайды , қортындылайды, бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады. (МАГНИТ) Қорытынды: Магниттің негізгі қасиеті тек металл және болат денелерді ғана тартады, ал барлық денелер тартыла бермейді. Жердеде магнит өрісі бар. Және ол полюстарға бөлінеді. |
Бағалау парақтарын таратып беру Дескриптор: -атауларды дұрыс сәйкестендіреді;(1 балл) -Жаңа тақырыпты ашады; (1 балл) |
Презентация https://www.educaplay.com/learning-resources/22677277-learning_resource.html
https://www.youtube.com/watch?v=wgmjkB6Uspg
|
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ топтық жұмыс 15 минут Топтық жұмыс 7 минут Сабақтың соңы 5 минут 5 минут |
1-топ Құралдар:қағаз қыстырғыштар (шар, скрепки), магниттер (жолақ және таға тәрізді магниттер). Жолақты магнитті алып, бірнеше қағаз қыстырғышты магниттің дәл ортасына, яғни қызыл және көк бөліктердің арасындағы шекараға апарыңыз. Магнит қағаз қыстырғыштарды тартама? 2-топ Құралдар :ине, қағаз қыстырғыштар (скрепки), магнит. Инені алып, оны қағаз қыстырғыштарға жақындатыңыз. Инеге қағаз қыстырғыштар жабысады ма? Инені магнитке бір бағытта үйкеп, содан соң қағаз қыстырғыштарға жақындатыңыз. Скрепкалар жабысады ма? 3-топ Құралдар: магнит және магниттік тілше. Магнитті алдымен магнит тілшенің көк, содан соң қызыл жағына жақындатыңыз. Магнит пен магниттік тілшенің өзара әсерлесуі туралы не айтуға болады? Қай жағдайда магниттік тілше тартылады, ал қай жағдайда тебіледі? Мұғалімнің сұрағы: - Барлық денелер тұрақты магнитке тартылды ма?
Құрал-жабдықтар: әртүрлі пішінді магниттер, темір ұнтақ- тары, қағаз стақан, 1 бет қағаз.
Жұмыстың барысы: І. Темір ұнтақтарымен тәжірибелер: 1)темір ұнтақтарды қағаздың бетіне сеуіп, оған магнитті жақындатыңдар; 2) магниттің әртүрлі жағына ұнтақтар қалай жабысқанына көңіл аударыңдар; 3) темір ұнтақтарының ең көп жабысқан жерлерін белгілеңдер; 4) екі жолақ магнитті әртүрлі ұштарымен бір-біріне жақындатыңдар. Байқаған құбылыстарды сипаттап жазыңдар; 5) үстел үстіндегі магниттерді бір бет қағазбен жауып, қағазға жұқа етіп темір ұнтағын себіңдер. 6) пайда болған магнит сызықтарын байқап қараңдар; 7) көрінген суреттерді салыңдар;
Қорытынды: «шындық немесе жалған» әдісі өтілген тақырыпқа оқушылар қорытынды жасайды.
Рефлексия.
Бағалау. 10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау жүргізу
Үй тапсырмасын беру. Тақырыпты оқу.155 бет 5,7,8,11 тапсырмалар. |
Топтар бірлесіп тапсырманы орындайды.
Қорытынды: Магниттің аттас полюстері бірбірінен тебіледі. Магниттің әр аттас полюстері бір-біріне тартылады.
Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді. |
Дескриптор: -магнитке тартылатын заттарды анықтайды; (1 балл) -қажетті құралдармен және магнитпен жасалған тәжірибені сипаттайды; (1 балл) -қорытынды жасайды; (1 балл) Дескриптор: -темір ұнтақтарымен, жолақ магнитттермен тәжірибе анықтайды; (1 балл ) - тәжірбиені сипаттайды; (1 балл) -күш сызықтарын анықтайды; (1 балл) - суретін салады (1 балл) -қорытынды; (1 балл) 1-10 балл |
Магниттер, темір ұнтақтары, қағаз, скрепкалар, жолақ магниттер, сызғыш, қалам, өшіргіш, сым, резина
https://www.umapalata.com/zexpo/game.html?LANG=RU&idGames=149027 |
шағым қалдыра аласыз















