Ашық сабақ "Түркі халықтарының музыкалық дәстүрі" 18 сабақ.5 сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ "Түркі халықтарының музыкалық дәстүрі" 18 сабақ.5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Түркі тілдес халықтардың музыкалық дәстүрлері Орта Азияда тұратын қырғыз, өзбек, түркімен , тәжік халықтарының тілдері, діни наным — сенімдері,салт-дәстүр, әдет-ғұрыптары бір-біріне өте жақын болып келеді. Сондай – ақ, олардың мәдениеті мен өнері де бір-бірімен қабысып, ұштасып жатады. Ол елдердің музыкасы мен музыкалық аспаптарында да көптеген ұқсастық бар.Ендеше әр топқа мынадай тапсырмалар беріледі: 1-тапсырма. Ресурстармен жұмыс жүргізу арқылы қырғыз, өзбек, қазақ халық музыкасы мен аспаптарын таныстыру. 1-топ: Қырғыз халық музыкасы мен аспаптары туралы таныстыру 2-топ: Өзбек халық музыкасы мен аспаптары туралы таныстыру 3-топ: Қазақ халық музыкасы мен аспаптары туралы таныстыру.(Оқушыларға дайындалуға 10мин.уақыт беріледі.Дайындалған топтар тақтаға шығып постер қорғайды.) Әр топ постер қорғаннан кейіннен, сол халықтардың музыкасын,әндерін
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«Алматы облысы білім басқармасының Талдықорған қаласы бойынша білім бөлімі»мемлекеттік мекемесінің «Еңбек ауылындағы мектепке дейінгі шағын орталығы бар №22 орта мектеп»КММ

Бөлімі Бөлімі:

Әлем халықтарының музыкалық дәстүрі

Педагогтің аты жөні:

Макажанова А.А

Күні:

28.01.2022ж

Сынып:

5 А

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Түркі тілдес халықтардың музыкалық дәстүрлері (жалғасы)


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

5.1.2.3-әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау;

5.1.3.1 - түрлі әндерді орындау барысында музыканың көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу және аспаптардың жасалуы мен дыбысталуына қарай топтастыру.

Сабақтың мақсаты:

Қазақ халқының және өзбек,қырғыз халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтайды,түрлі әндерді орындау кезінде көркемдік бейнесін жеткізеді және аспаптарды топтастырады.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



























Сабақтың ортасы


















Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылар 3 топқа бөлінеді: қазақ,қырғыз және өзбек халқы

3 ұлттың (қазақ, өзбек, қырғыз) музыкасын тыңдату, сол арқылы топқа бөлу.

. Мұғалім оқушыларға ойын ретінде мынадай тапсырма ұсынады. Тақтада көрсетілген түркі халықтарына жататын ұлттардың дұрыс атауын тауып, толтыруды тапсырады. Мысалы:

Т...а

Қ...қ

Т....р

Ө....к

Х....с

Қ.....з

Сөздік: авар, әзербайжан, альбан, башқұрт, грузин, қазақ, қырғыз, қытай, кәріс. Монғол, неміс, татар, тәжік, тува, өзбек, украин, ұйғыр, хакас, филиппин.






Түркі тілдес халықтардың музыкалық дәстүрлері

Орта Азияда тұратын қырғыз, өзбек, түркімен , тәжік халықтарының тілдері, діни наным — сенімдері,салт-дәстүр, әдет-ғұрыптары бір-біріне өте жақын болып келеді.

Сондай – ақ, олардың мәдениеті мен өнері де бір-бірімен қабысып, ұштасып жатады. Ол елдердің музыкасы мен музыкалық аспаптарында да көптеген ұқсастық бар.Ендеше әр топқа мынадай тапсырмалар беріледі:


1-тапсырма. Ресурстармен жұмыс жүргізу арқылы қырғыз, өзбек, қазақ халық музыкасы мен аспаптарын таныстыру.


1-топ: Қырғыз халық музыкасы мен аспаптары туралы таныстыру


2-топ: Өзбек халық музыкасы мен аспаптары туралы таныстыру


3-топ: Қазақ халық музыкасы мен аспаптары туралы таныстыру.(Оқушыларға дайындалуға 10мин.уақыт беріледі.Дайындалған топтар тақтаға шығып постер қорғайды.)

Әр топ постер қорғаннан кейіннен, сол халықтардың музыкасын,әндерін тыңдату.

Қосымша ақпарат:

«Өзбек халқының музыкалық дәстүрі»

Өзбек халқы өте көне заманда пайда болған музыкалық өнерін мақтаныш етеді. Қазір оның мазмұны мен көркемдік құралдарға бай көптеген түрі бар. Заман талаптарына сай бейімделсе де, халық ата-бабадан қалған дәстүрін, музыкалық мұрасын қатты құрметтейді және жастар арасында насихаттайды. Әсіресе тұрмыс-салт музыкасы, дәстүрлі аспаптық шығармашылығы, дастан мен маком өнері, халық әндері, би өнері кең танымал.

Осындай кездерде олар халық музыкалықаспаптарын,әсіресе,

гиджак,дутор,чанг,рубаб,дойра,сурнай аспапатарын көп қолданады


Қосымша ақпарат:

Біздің халқымыз бен көршілес жатқан қырғыз халқының арасында ұқсастықтар көп.Тілдеріміз өте жақын болумен қатар,біздің әдет-ғұрпымыз,дәстүрлеріміз де бірдей.Қырғыз халық аспабы қомуздың дыбысын тыңдап көр.Сырт пішіні мен дыбысы біздің домбырамызға келеді.Қырғыздар халық ақын-әншілерін ақын және ыршы деп атайды. «Қырғыздар жыраулардан қиналмайды» деп бекер айтпаған,өйткені халық ақын-жыршылары кез-келген тақырыпты әндеріне қосып айта беретін болған.Халық шығармашылығының ең көне түрі саналатын жыр қазақ халқында да қырғызда да бар.Жырдың негізі –батырлық жырлар.

.Осы жырларды орындайтын өнер иелерін қырғыздар манасшы деп атайды.Қазақ сияқты қырғызда да айтыс өнері кеңінендамыған.Айтысқа қатысушыларды айтышшы дейді.


2-ші тапсырма. Ізденіс ойының шарты.

«Музыкалық аспаптар» кестесін аспаптардың дыбыс шығару тәсіліне қарай, реттілігімен кестені толтырамыз. Аспаптардың суреттері беріледі, 3 топ өзіне ұсынылған ұлттың аспаптарын бөліп алып, топтарға бөліп орналастырады.





3-ші тапсырма.

«Дос болайық бәріміз» И.Нүсіпбаев

Әнді орындау және талдау


Дауыс ашу жаттығулары.

Қазақ халқының мақал-мәтелдерін әуенге келтіріп әндетіп,дыбыс қатары бойынша жоғарылатып әндету және төмендету)


Ө-нер-ді үй-рен,

үй-рен-де жи-рен.


(до-ре-ми-фа-соль, соль-фа-ми-ре-до)


Әншілер ән орындаған кезде музыкалық аспаптарды пайдаланады ма?


Әр халықтың музыкасын тыңдау арқылы,аспаптар мен ұлттар қима қағаздарымен топқа бөлінеді,

Сұрақтарды талқылай отырып,жауап береді.




































1-ші тапсырма. Бұл тапсырманы

орындау үшін білім алушыларға әр халықтар туралы маңызды ақпараттарды іздеу және

музыкалық аспаптарды зерттейді

жұмыстарын қорғайды.





















































2-ші тапсырма. Білім алушыларға

Шығармашылыққа жетелетін тапсырмаларды орындайды












Ән орындау алдындағы дауыс жаттығуларын жасайды.




Әнді біргелікте орындайды. Шулы аспаптармен сүйемелдеп орындайды.








Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі

























































Әр топ бір бірін

«Басбармақ» арқылы бағалау



















































«көңілді ноталар» арқылы бір бірін бағалайды.


hhtp/mpp.aytis/youtube.com

«Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-















































Өзбек халқының биі мен Қырғыз халқының әні тыңдату










































Сабақтың соңы

Кері байланыс:

Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды

Үйге тапсырма:


Рефлексия сұрақтарына жазап жазады


Рефлексия тақтайшасы











Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
01.02.2022
1851
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі