Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация жариялап
2 млн. ₸ табыс табыңыз!
0 / 1
Материалға шағымдану
Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
1 бонус = 1 теңге
Бонусты сайттағы қызметтерге жұмсай аласыз. Мысалы келесі материалды жеңілдікпен алуға болады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Түсінікті
2024-2025 оқу жылына арналған
қысқа мерзімді сабақ жоспарларын
Жүктеп алғыңыз келеді ме?
Ашық сабақ Түркілердің дүние танымы
Материал туралы қысқаша түсінік
Материалды жариялау себебім, жаңартылған білім беру мазмұны бойынша сабақ беретін әріптестеріме керек болар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады.
Толығырақ
06 Қараша 2018
1579
1 рет жүктелген
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Түріктер туралы тарихи деректер
Мектеп: "№17"Түркістан" жом
Күні:16.10.2018 жыл Мұғалімнің аты-жөні: Абдраманов А.П.
Сынып:6Қатысқандар:22Қатыспағандар:0
Сабақтың тақырыбы
Көне Түркілердің діни наным-сенімдері
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес)
6.2.1.1 түркілердің дүниетанымдық ерекшеліктерін түсіндіру
Сабақтың мақсаты
Барлығы: Көне түркілердің дүниетанымдық ерекшеліктерін, негізгі діни наным-сенімдерін біледі.
Көпшілігі: түркі мемлекеттері аумағындағы діндер әралуандылығының себептерін анықтай алады.
Кейбіреуі:Діндердің бір-бірінен ерекшелігі неде екенін ажырата алады.
Бағалау критерийі
Түркі дәуірі кезінде Қазақстанда неліктен көп конфессия таралғандығының маңызын анықтайды
Тілдік мақсаттар
Лексика мен терминология: Конфессия,Тәңіршілдік,Буддизм,Манихейлік,Заростризм. Әр топқа мәтінмен жұмыс (оқылым - айтылым- тыңдалым жазылым дағдыларын қалыптастыру)
Құндылықтарға баулу
Мәңгілік Ел идеясы Қоғамдағы мәдениетаралық, конфессияаралық және этникааралық көптүрлілік контекстіндегі оқиғаларды бағалауға салмақты қарауға үйрету.
Пəнаралық байланыс
Дүниежүзі тарихы, әдебиет қосымша дерек көзі.
Алдыңғы білім
VI-IX түркілердің шаруашылығы
САБАҚ БАРЫСЫ
Уақыты
2 минут4мин
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Сабақтың жоспарланған кезеңдері: сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі: оқушылар мен сәлемдесу, психологиялық ахуал тудыру.
Топқа бөлу: Сыйлық топ аттары жасырылған қорапшалар
Әр топ өздері таңдап алған сыйлықтарын ашып топқа бөлініп отырады..
Топқа бөлу:
1 топ Бейбітшілік
2 топ Қамқорлық
3 топ Жылулық
4 топ Мейірімділік
HYPER13 INCLUDEPICTURE "https://pp.userapi.com/c626631/v626631909/3a6dc/7ZjOBZd5E3s.jpg?ava=1" \* MERGEFORMATINET INCLUDEPICTURE "http://ikaz.kz/wp-content/uploads/2016/01/kamkorlik-turali-1.jpg" \* MERGEFORMATINET INCLUDEPICTURE "https://scontent-dfw5-1.cdninstagram.com/vp/3662111fe467151a6bf1f67df173818c/5BCDCB0F/t51.2885-15/e35/s480x480/28764492_233460493894306_8579935457163345920_n.jpg" \* MERGEFORMATINET
Мақсаты: оқушылардың сыни ойлауын дамыту.
ҚБ: Көңіл – күй әдісі. Мақсаты: Оқушылардың белсенділігі мен қызығушылығын арттырады.
Ресурстар
Флипчарт
6 сынып окулык
АКТ
3 мин
5 мин
5 мин
10 мин
5 минут
5 минут
Суреттер сөйлейді әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралады.
HYPER13 INCLUDEPICTURE "http://ikaz.info/wp-content/uploads/2017/09/kolonershiler.jpg" \* MERGEFORMATINET INCLUDEPICTURE "http://kazgazeta.kz/wp-content/uploads/5d44530bc6fd4e6439870c0409428254_XL-735x400.jpg" \* MERGEFORMATINET INCLUDEPICTURE "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/kk/9/92/%D2%9A%D1%8B%D1%81%D2%9B%D1%8B_%D0%B0%D2%A3%D1%88%D1%8B%D0%BB%D1%8B%D2%9B.jpg" \* MERGEFORMATINET
Мақсаты: өткен материалды еске түсіре отырып жаңа сабақпен байланыстыру .
1.Металл өндіру түркілерде қалай дамыды?
2.Түркілер үшін металл өндіру нені дамытуға ықпал етті?
2.Түркілерді әлемдік тарих сахынасына шығарған сала?
3.Түркілерде отырықшы –егіншілік қалай дамыды?
4.Аң аулаудың түркілер өміріндегі рөлі.
5.Түркілердің малшаруашылығы жайлы не білеміз?
6.Түркілердің қолөнері жайлы не білеміз?
ҚБ: Бас бармақ, мақсаты: оқушылардың қызығушылығын арттыру
Сабақтың ортасы
Жаңа тақырыпқа көшу, жасырын сурет арқылы көрсету (Ой шақыру)
Мұғалімнің кіріспе сөзі:
Бейбітшілік пен келісім сарайы
Бейбітшілік пен келісім сарайы . Қазақстан халықтары ассамблеясы, ұлтаралық және дінаралық келісім орталығы. Бұл ғимарат әртүрлі діндердің, ұлт өкілдерінің бірлесетін жері. Қазақстандағы халықты, сонын ішінде бір шаңырақ астында тату тәтті өмір сүріп жатырған әртүрлі ұлт өкілдерін бейнелейтін 130 ұшып бара жатырған көгершіндердің тобы бейнеленген үлкен шыны күмбез қоршап тұр.
Тапсырма: Мәтінмен жұмыс. Түртіп алу стратегиясы бойынша жұмыс.
Мақсаты: топтық талқылау арқылы командада жұмыс істеу дағдыларын дамыту. Дәптерге жаңа тақырыптағы термин сөздерді жазады.
Топпен жұмыс
1 топқа:Діндердің әралуандылығының себептері /постер/
Қазақстан аумағында діндердің таралуына дәлел бола алатын деректерге талдау жасайды.
2 топқа: Тәңіршілдік . /постер/
Түркілердің түсінігі бойынша әлемді жаратқан Көк тәңірге сыйынғандығын анықтайды.
Ұмай Ана, Қорқыт Ата түркілерде алатын орны.
3 топқа:Буддизм, Манихейлік және зороастризм. Кесте толтыру.
Діни нанымдар
Негізгі таралған аумақтары
Буддизм
Манихейлік
Зороастризм
Буддизм, манихейлік және зороастризм діндерінің рөлі қандай болғанын анықтайды.
4 топқа: Христиан діні Неліктен ? тәсілі
Христиан діні жайында талқылау жүргізу. Мәселені талқылау барысында оқушылар жұптасып бір-біріне сұрақтан қояды. Әрбір сұрақ алдыңғы жауаптан туындап отырады.
Мысалы:
І сұрақ
1 –оқушы:
V ғасырдың ортасында христиан шіркеуінен қандай ілім жеке бөлінді?
2- оқушы:
,,,,,,,,,,,,,,,,,,
ІІ сұрақ
1 – оқушы:
Түркілер несториандық ғұрыптарды мойындады ма?
2- оқушы:
,,,,,,,,,,,,,,,,,,
ҚБ: Бағдаршам түстері бойынша бағалау сабақ мақсатына қарай нақты дискриптормен бағалау
Дискриптор: түркі мемлекеттері аумағындағы діндер әралуандылығының себептерін анықтау.
Мақсаты: оқушылардын деңгейін анықтау
Тапсырма
Дискриптор:
Балл
Балл /1-2-3/
Діндердің әр алуандылығының себептері
Қазақстан аумағында діндердің таралуына дәлел бола алатын деректерге толық талдау жасады.
3
дәлел бола алатын деректерге толық емес
2
Ойларын анық, нақты жеткізе алмады
1
Тәңіршілдік
Түркілердің түсінігі бойынша әлемді жаратқан Көк тәңірге сыйынғандығын дәлелдеп берді
3
Ұмай Ана, Қорқыт Ата түркілерде алатын орнын түсіндірді
2
Ойларын, анық, нақты жеткізе алмады
1
Буддизм, Манихейлік және зороастризм
Буддизм, манихейлік және зороастризм діндерінің рөлін анықтап, ашып бере алды
3
Осы діндерінің рөлін толық аша алмады
2
Ойларын, анық, нақты жеткізе алмады
1
Христиан діні
Христиан діні жайында толық талқылау жүргізді
3
Христиан діні жайында нақты түсінік бере алмады
2
Ойларын, анық, нақты жеткізе алмады
1
Қортындылау сұрақтары:
Өзіңді тексер: Бұл мәлімет Шындық па немесе Жалған ба?
Жоғарыда көрсетілген тәсілді қолдана отырып, әр топ бір-бірлеріне тақырыптар бойынша сұрақтар қояды.
Рефлексия :
Сауалнама әдісі Аты
1.Сабақта мен......... белсенді болдым/белсенді болмадым
2.Сабақтағы жұмысыма......... қанағаттаным/қанағаттанбадым
3.Сабақ мен үшін............ жылдам аяқтады/аяқталмай кетті
4.Сабақта мен.......... шаршадым/шаршамадым
5.Менің көңіл-күйім........ жақсарды/нашарлады
6.Сабақтағы материалдар............түсінікті/түсініксіз
пайдалы/пайдасы жоқ
қызықты/қызық емес
7.Үй тапсырмасы мен үшін........ жеңіл/қиын
Суреттер, қосымша мәліметтер
2мин
Үй тапсырмасы:
Тәңіршілдік – түркілердің ежелгі діні. Оның қазақтарға ықпалы. /Ізденіс жұмысы-мәліметтер жинақтау/
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау ережелерінің тармақтары
Тапсырма
Дискриптор:
Балл
Балл /1-2-3/
1 төмен
2 орташа
3 жоғары
Діндердің әр алуандылығының себептері
Қазақстан аумағында діндердің таралуына дәлел бола алатын деректерге толық талдау жасады.
3
дәлел бола алатын деректерге толық емес
2
Ойларын анық, нақты жеткізе алмады
1
Тәңіршілдік
Түркілердің түсінігі бойынша әлемді жаратқан Көк тәңірге сыйынғандығын дәлелдеп берді
3
Ұмай Ана, Қорқыт Ата түркілерде алатын орнын түсіндірді
2
Ойларын, анық, нақты жеткізе алмады
1
Буддизм, Манихейлік және зороастризм
Буддизм, манихейлік және зороастризм діндерінің рөлін анықтап, ашып бере алды
3
Осы діндерінің рөлін толық аша алмады
2
Ойларын, анық, нақты жеткізе алмады
1
Христиан діні
Христиан діні жайында толық талқылау жүргізді
3
Христиан діні жайында нақты түсінік бере алмады
2
Ойларын, анық, нақты жеткізе алмады
1
І сұрақ
1 –оқушы:
V ғасырдың ортасында христиан шіркеуінен қандай ілім жеке бөлінді?
2- оқушы:
.........
ІІ сұрақ
1 – оқушы:
Түркілер несториандық ғұрыптарды мойындады ма?
2- оқушы:
.........
1 –оқушы:
2- оқушы:
1 – оқушы:
2- оқушы:
Діни нанымдар
Негізгі таралған аумақтары
Буддизм
Манихейлік
Зороастризм
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Түріктер туралы тарихи деректер
Мектеп: "№17"Түркістан" жом
Күні:16.10.2018 жыл Мұғалімнің аты-жөні: Абдраманов А.П.
Сынып:6Қатысқандар:22Қатыспағандар:0
Сабақтың тақырыбы
Көне Түркілердің діни наным-сенімдері
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес)
6.2.1.1 түркілердің дүниетанымдық ерекшеліктерін түсіндіру
Сабақтың мақсаты
Барлығы: Көне түркілердің дүниетанымдық ерекшеліктерін, негізгі діни наным-сенімдерін біледі.
Көпшілігі: түркі мемлекеттері аумағындағы діндер әралуандылығының себептерін анықтай алады.
Кейбіреуі:Діндердің бір-бірінен ерекшелігі неде екенін ажырата алады.
Бағалау критерийі
Түркі дәуірі кезінде Қазақстанда неліктен көп конфессия таралғандығының маңызын анықтайды
Тілдік мақсаттар
Лексика мен терминология: Конфессия,Тәңіршілдік,Буддизм,Манихейлік,Заростризм. Әр топқа мәтінмен жұмыс (оқылым - айтылым- тыңдалым жазылым дағдыларын қалыптастыру)
Құндылықтарға баулу
Мәңгілік Ел идеясы Қоғамдағы мәдениетаралық, конфессияаралық және этникааралық көптүрлілік контекстіндегі оқиғаларды бағалауға салмақты қарауға үйрету.
Пəнаралық байланыс
Дүниежүзі тарихы, әдебиет қосымша дерек көзі.
Алдыңғы білім
VI-IX түркілердің шаруашылығы
САБАҚ БАРЫСЫ
Уақыты
2 минут4мин
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Сабақтың жоспарланған кезеңдері: сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі: оқушылар мен сәлемдесу, психологиялық ахуал тудыру.
Топқа бөлу: Сыйлық топ аттары жасырылған қорапшалар
Әр топ өздері таңдап алған сыйлықтарын ашып топқа бөлініп отырады..
Топқа бөлу:
1 топ Бейбітшілік
2 топ Қамқорлық
3 топ Жылулық
4 топ Мейірімділік
HYPER13 INCLUDEPICTURE "https://pp.userapi.com/c626631/v626631909/3a6dc/7ZjOBZd5E3s.jpg?ava=1" \* MERGEFORMATINET INCLUDEPICTURE "http://ikaz.kz/wp-content/uploads/2016/01/kamkorlik-turali-1.jpg" \* MERGEFORMATINET INCLUDEPICTURE "https://scontent-dfw5-1.cdninstagram.com/vp/3662111fe467151a6bf1f67df173818c/5BCDCB0F/t51.2885-15/e35/s480x480/28764492_233460493894306_8579935457163345920_n.jpg" \* MERGEFORMATINET
Мақсаты: оқушылардың сыни ойлауын дамыту.
ҚБ: Көңіл – күй әдісі. Мақсаты: Оқушылардың белсенділігі мен қызығушылығын арттырады.
Ресурстар
Флипчарт
6 сынып окулык
АКТ
3 мин
5 мин
5 мин
10 мин
5 минут
5 минут
Суреттер сөйлейді әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралады.
HYPER13 INCLUDEPICTURE "http://ikaz.info/wp-content/uploads/2017/09/kolonershiler.jpg" \* MERGEFORMATINET INCLUDEPICTURE "http://kazgazeta.kz/wp-content/uploads/5d44530bc6fd4e6439870c0409428254_XL-735x400.jpg" \* MERGEFORMATINET INCLUDEPICTURE "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/kk/9/92/%D2%9A%D1%8B%D1%81%D2%9B%D1%8B_%D0%B0%D2%A3%D1%88%D1%8B%D0%BB%D1%8B%D2%9B.jpg" \* MERGEFORMATINET
Мақсаты: өткен материалды еске түсіре отырып жаңа сабақпен байланыстыру .
1.Металл өндіру түркілерде қалай дамыды?
2.Түркілер үшін металл өндіру нені дамытуға ықпал етті?
2.Түркілерді әлемдік тарих сахынасына шығарған сала?
3.Түркілерде отырықшы –егіншілік қалай дамыды?
4.Аң аулаудың түркілер өміріндегі рөлі.
5.Түркілердің малшаруашылығы жайлы не білеміз?
6.Түркілердің қолөнері жайлы не білеміз?
ҚБ: Бас бармақ, мақсаты: оқушылардың қызығушылығын арттыру
Сабақтың ортасы
Жаңа тақырыпқа көшу, жасырын сурет арқылы көрсету (Ой шақыру)
Мұғалімнің кіріспе сөзі:
Бейбітшілік пен келісім сарайы
Бейбітшілік пен келісім сарайы . Қазақстан халықтары ассамблеясы, ұлтаралық және дінаралық келісім орталығы. Бұл ғимарат әртүрлі діндердің, ұлт өкілдерінің бірлесетін жері. Қазақстандағы халықты, сонын ішінде бір шаңырақ астында тату тәтті өмір сүріп жатырған әртүрлі ұлт өкілдерін бейнелейтін 130 ұшып бара жатырған көгершіндердің тобы бейнеленген үлкен шыны күмбез қоршап тұр.
Тапсырма: Мәтінмен жұмыс. Түртіп алу стратегиясы бойынша жұмыс.
Мақсаты: топтық талқылау арқылы командада жұмыс істеу дағдыларын дамыту. Дәптерге жаңа тақырыптағы термин сөздерді жазады.
Топпен жұмыс
1 топқа:Діндердің әралуандылығының себептері /постер/
Қазақстан аумағында діндердің таралуына дәлел бола алатын деректерге талдау жасайды.
2 топқа: Тәңіршілдік . /постер/
Түркілердің түсінігі бойынша әлемді жаратқан Көк тәңірге сыйынғандығын анықтайды.
Ұмай Ана, Қорқыт Ата түркілерде алатын орны.
3 топқа:Буддизм, Манихейлік және зороастризм. Кесте толтыру.
Діни нанымдар
Негізгі таралған аумақтары
Буддизм
Манихейлік
Зороастризм
Буддизм, манихейлік және зороастризм діндерінің рөлі қандай болғанын анықтайды.
4 топқа: Христиан діні Неліктен ? тәсілі
Христиан діні жайында талқылау жүргізу. Мәселені талқылау барысында оқушылар жұптасып бір-біріне сұрақтан қояды. Әрбір сұрақ алдыңғы жауаптан туындап отырады.
Мысалы:
І сұрақ
1 –оқушы:
V ғасырдың ортасында христиан шіркеуінен қандай ілім жеке бөлінді?
2- оқушы:
,,,,,,,,,,,,,,,,,,
ІІ сұрақ
1 – оқушы:
Түркілер несториандық ғұрыптарды мойындады ма?
2- оқушы:
,,,,,,,,,,,,,,,,,,
ҚБ: Бағдаршам түстері бойынша бағалау сабақ мақсатына қарай нақты дискриптормен бағалау
Дискриптор: түркі мемлекеттері аумағындағы діндер әралуандылығының себептерін анықтау.
Мақсаты: оқушылардын деңгейін анықтау
Тапсырма
Дискриптор:
Балл
Балл /1-2-3/
Діндердің әр алуандылығының себептері
Қазақстан аумағында діндердің таралуына дәлел бола алатын деректерге толық талдау жасады.
3
дәлел бола алатын деректерге толық емес
2
Ойларын анық, нақты жеткізе алмады
1
Тәңіршілдік
Түркілердің түсінігі бойынша әлемді жаратқан Көк тәңірге сыйынғандығын дәлелдеп берді
3
Ұмай Ана, Қорқыт Ата түркілерде алатын орнын түсіндірді
2
Ойларын, анық, нақты жеткізе алмады
1
Буддизм, Манихейлік және зороастризм
Буддизм, манихейлік және зороастризм діндерінің рөлін анықтап, ашып бере алды
3
Осы діндерінің рөлін толық аша алмады
2
Ойларын, анық, нақты жеткізе алмады
1
Христиан діні
Христиан діні жайында толық талқылау жүргізді
3
Христиан діні жайында нақты түсінік бере алмады
2
Ойларын, анық, нақты жеткізе алмады
1
Қортындылау сұрақтары:
Өзіңді тексер: Бұл мәлімет Шындық па немесе Жалған ба?
Жоғарыда көрсетілген тәсілді қолдана отырып, әр топ бір-бірлеріне тақырыптар бойынша сұрақтар қояды.
Рефлексия :
Сауалнама әдісі Аты
1.Сабақта мен......... белсенді болдым/белсенді болмадым
2.Сабақтағы жұмысыма......... қанағаттаным/қанағаттанбадым
3.Сабақ мен үшін............ жылдам аяқтады/аяқталмай кетті
4.Сабақта мен.......... шаршадым/шаршамадым
5.Менің көңіл-күйім........ жақсарды/нашарлады
6.Сабақтағы материалдар............түсінікті/түсініксіз
пайдалы/пайдасы жоқ
қызықты/қызық емес
7.Үй тапсырмасы мен үшін........ жеңіл/қиын
Суреттер, қосымша мәліметтер
2мин
Үй тапсырмасы:
Тәңіршілдік – түркілердің ежелгі діні. Оның қазақтарға ықпалы. /Ізденіс жұмысы-мәліметтер жинақтау/
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау ережелерінің тармақтары
Тапсырма
Дискриптор:
Балл
Балл /1-2-3/
1 төмен
2 орташа
3 жоғары
Діндердің әр алуандылығының себептері
Қазақстан аумағында діндердің таралуына дәлел бола алатын деректерге толық талдау жасады.
3
дәлел бола алатын деректерге толық емес
2
Ойларын анық, нақты жеткізе алмады
1
Тәңіршілдік
Түркілердің түсінігі бойынша әлемді жаратқан Көк тәңірге сыйынғандығын дәлелдеп берді
3
Ұмай Ана, Қорқыт Ата түркілерде алатын орнын түсіндірді
2
Ойларын, анық, нақты жеткізе алмады
1
Буддизм, Манихейлік және зороастризм
Буддизм, манихейлік және зороастризм діндерінің рөлін анықтап, ашып бере алды
3
Осы діндерінің рөлін толық аша алмады
2
Ойларын, анық, нақты жеткізе алмады
1
Христиан діні
Христиан діні жайында толық талқылау жүргізді
3
Христиан діні жайында нақты түсінік бере алмады
2
Ойларын, анық, нақты жеткізе алмады
1
І сұрақ
1 –оқушы:
V ғасырдың ортасында христиан шіркеуінен қандай ілім жеке бөлінді?
2- оқушы:
.........
ІІ сұрақ
1 – оқушы:
Түркілер несториандық ғұрыптарды мойындады ма?
2- оқушы:
.........
1 –оқушы:
2- оқушы:
1 – оқушы:
2- оқушы:
Діни нанымдар
Негізгі таралған аумақтары
Буддизм
Манихейлік
Зороастризм
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация
жариялап табыс табыңыз!
Материалдарыңызды сатып, ақша табыңыз.
(kaspi Gold, Halyk bank)