Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым
министрлігі
Ю.А.Гагарин атындағы № 16
орта мектеп КММ сі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспар
Түріктердің материалдық
және рухани мәдениеті.
(сабақтың тақырыбы)
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||
|
Бөлім: |
6.2X ғасыр - XІІІ ғасырдың басындағы Қазақстан |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Амарбекова Жадыра Жанатовна |
|||||||||
|
Күні: |
13.12.2024 жыл |
|||||||||
|
Сынып: 6Ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті. Зерттеу сұрағы: Әлем өркениетінің дамуына түрік мәдениеті қандай үлес қосты? |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.2.3.2 Әл-Фарабидің және басқа да ғалымдардың ортағасырлық ғылымның дамуына қосқан үлесін анықтау 6.2.2.4 түркі кезеңіндегі қоғамды бейнелеуде М. Қашғари, Ж. Баласағұн және А. Яссауи еңбектерінің тарихи құндылығын түсіндіру; |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әл-Фарабидің және басқа да ғалымдардың ортағасырлық ғылымның дамуына қосқан үлесін анықтап,түркі кезеңіндегі қоғамды бейнелеуде М. Қашғари, Ж. Баласағұн және А. Яссауи еңбектерінің тарихи құндылығын түсіндіреді. |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату Амандасу. Түгендеу Сыныпты топқа бөлу Үй тапсырмасын тексеру: «Сый-кәде» Кәде сыйлау арқылы халқымыз бір-бірінің көңілін аулап, шынайы ниетін білдіріп, өзара сыйластық танытқан. (Бізде бүгін сабағымызды шынайы ниетпен, жақсы көңіл күймен бастасақ) Тәттілерде жасырын сұрақтар оралады, сұрақтарға жауап беру арқылы кері байланыс аламын №1. «ІШІНЕ/СЫРТЫНА» әдісі. Жұптық жұмыс.
Сабақтың оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін таныстырамын Бағалау критерийімен таныстырамын 1.Нақты 2.Жүйелі 3. Дәлелді 4. Маңызыды жауаптар беру
№2. «Мозайка» құрау. (топпен) Қиылған суреттерді құрау арқылы
Әл-Фараби Арыстанбаб Алша хан
|
Амандасу Сынып мүшелерін түгендеу Топқа бөліну
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы пікір алмасу, ойларымен бөлісіу.
№1. «Ішіне/сыртына» кестесін толтырады.
№2. «Мозайка» құрау. Қиылған суреттерді құрау «Мозайка» әдісі бойынша сурет қиындысың құрайды және анықтама береді.
|
Мадақтау
Бағалау парағы Баллдық жүйемен «Сый-кәде»- 1 балл
«ІШІНЕ» дұрыс жауап берсе-1 балл «СЫРТЫНА» дұрыс толтырса- 1 балл
Дескриптор: 1.сурет қиындысына кім? Не? деген сұраққа жауап береді- 1 б 2. Құндылығына ½ дәлел келтіреді-1 б
|
Оқулық: Бакина Н.С Атамұра 2018 ПР 23-24 98-103 бб Ою өрнек.Киіз үй.Домбыра. Асық
Кесте сызба
Мозайка Суреттер
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин
|
Бейнематериал. «Білімленд» «Онлайн ммектеп» көрсетемін.
Топтық жұмыс жасалады №3.«Біз білеміз» әдісі бойынша әр топқа тапсырма беремін: 1 топ-«Сәулет өнері ескерткіштері» ( сәйкестендіреді)
2 топ- «Әлемдік мәдениетке қосқан үлесі» (постер қорғайды)
3топ-«Ғұламалар және олардың еңбектері» («Тарсия» әдісі арқылы жұмыс жасайды)
№4 Картамен жұмыс Wordwall платформасымен
Берілген ғұламаларды шыққан жерлеріне апарып орналастыру. Әбу Насыр Мұхаммед ибн Тархан ибн Ұзлағ әл-Фараби Ж.Баласағұн М. Қашғари Ахмет Яссауи Ахмет Иүгнеки |
Бейнематериалды мұқият тыңдайды, және мәтінмен жұмыс жасайды. Бейнематериалдан алған білімдерін мен оқулық бойынша берілген мәтіннен алған білімдерін пайдаланып проекттерін қорғайды.
№4 Картамен жұмыс жасайды
Берілген ғұламаларды шыққан жерлеріне апарып орналастырады.
|
ҚБ Тамаша!
Дескриптор: 1 топ-«Сәулет өнері ескерткіштері» атты тапсырманы дұрыс сәйкестендіру керек- 3 балл 2топ- «Әлемдік мәдениетке қосқан үлесі» тақырыбына постер қорғайды-3 бб 3топ-«Ғұламалар және олардың еңбектері» Тарсия» әдісі арқылы құрастыру керек. (бейнематериалдан алған білімдерін мен оқулық бойынша берілген мәтіннен алған қорғайды.)-3бб
Дескриптор: Әбу Насыр әл-Фараби, Ж.Баласағұн, М. Қашғари, Ахмет Яссауи, Ахмет Иүгнекиді шыққан жерлері бойынша дұрыс картаға іліп, орналастыру. №4 Картамен жұмыс- 2 балл
|
Бейнематериал. «Білімленд» «Онлайн мектеп» Әл Фараби http://bilimkozy.idhost.kz/963-bu-nasyr-l-farabi-870-950-zhzh.htmlбейне материал
Тарсия үшбұрышы
|
||||||
|
Сабақтың соңы 5-7 мин
|
Сабақты қорытындылау : №5. «Сандар сөйлейді» әдісі бойынша сұрақ-жауап. (жеке жұмыс)
Оқушылар қойған мақсаттарына қайта оралу арқылы сабақты қорытынды жасау.
Үйге тапсырма: «Сіздің ойыңызша, Түркі халықтарының қандай мәдени жетістігі әлемдік өркениет үшін ең маңызды болып табылады?» атты маңызды мәліметтер тізімін жинақтау.Эссе жазу «Мәдениетім мақтанышым»
Бағалау парақшалары. (әр топ басшысы топ мүшелерін бағалау парақтары арқылы бағалайды)
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылайды. «Сандар сөйлейді» әдісі бойынша санды таңдап, сұрағына жауап береді.
Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады
Сабақ барысында тапсырмаларды орындау бойынша өз өздерін бағалау парақтарын топ басшысына ұсынады
|
№5. «Сандар сөйлейді» әдісі -1 балл немесе «Сәтті купон» Бағалау Парағы
1-10 балл |
|
||||||
|
Рефлексия 2/3 мин |
«Қоржын» әдісі бойынша оқушылар өздері жаңа тақырыптан алғандарын ой елегінен өткізеді Топқа бөлінген кездегі заттарымен кері байланыс жасап, қалаған қоржынына салады
|
Тақырып бойынша оқушылар алған білімдерін ой елегінен өткізеді |
Оқушылар бағалау критерийлерімен 1/10 балл арасында өз деңгейлерін бағалайды |
|
||||||




жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ: Түркілердің материалдық және рухани мәдениеті
ашық сабақ: Түркілердің материалдық және рухани мәдениеті
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым
министрлігі
Ю.А.Гагарин атындағы № 16
орта мектеп КММ сі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспар
Түріктердің материалдық
және рухани мәдениеті.
(сабақтың тақырыбы)
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||
|
Бөлім: |
6.2X ғасыр - XІІІ ғасырдың басындағы Қазақстан |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Амарбекова Жадыра Жанатовна |
|||||||||
|
Күні: |
13.12.2024 жыл |
|||||||||
|
Сынып: 6Ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті. Зерттеу сұрағы: Әлем өркениетінің дамуына түрік мәдениеті қандай үлес қосты? |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.2.3.2 Әл-Фарабидің және басқа да ғалымдардың ортағасырлық ғылымның дамуына қосқан үлесін анықтау 6.2.2.4 түркі кезеңіндегі қоғамды бейнелеуде М. Қашғари, Ж. Баласағұн және А. Яссауи еңбектерінің тарихи құндылығын түсіндіру; |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әл-Фарабидің және басқа да ғалымдардың ортағасырлық ғылымның дамуына қосқан үлесін анықтап,түркі кезеңіндегі қоғамды бейнелеуде М. Қашғари, Ж. Баласағұн және А. Яссауи еңбектерінің тарихи құндылығын түсіндіреді. |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату Амандасу. Түгендеу Сыныпты топқа бөлу Үй тапсырмасын тексеру: «Сый-кәде» Кәде сыйлау арқылы халқымыз бір-бірінің көңілін аулап, шынайы ниетін білдіріп, өзара сыйластық танытқан. (Бізде бүгін сабағымызды шынайы ниетпен, жақсы көңіл күймен бастасақ) Тәттілерде жасырын сұрақтар оралады, сұрақтарға жауап беру арқылы кері байланыс аламын №1. «ІШІНЕ/СЫРТЫНА» әдісі. Жұптық жұмыс.
Сабақтың оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін таныстырамын Бағалау критерийімен таныстырамын 1.Нақты 2.Жүйелі 3. Дәлелді 4. Маңызыды жауаптар беру
№2. «Мозайка» құрау. (топпен) Қиылған суреттерді құрау арқылы
Әл-Фараби Арыстанбаб Алша хан
|
Амандасу Сынып мүшелерін түгендеу Топқа бөліну
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы пікір алмасу, ойларымен бөлісіу.
№1. «Ішіне/сыртына» кестесін толтырады.
№2. «Мозайка» құрау. Қиылған суреттерді құрау «Мозайка» әдісі бойынша сурет қиындысың құрайды және анықтама береді.
|
Мадақтау
Бағалау парағы Баллдық жүйемен «Сый-кәде»- 1 балл
«ІШІНЕ» дұрыс жауап берсе-1 балл «СЫРТЫНА» дұрыс толтырса- 1 балл
Дескриптор: 1.сурет қиындысына кім? Не? деген сұраққа жауап береді- 1 б 2. Құндылығына ½ дәлел келтіреді-1 б
|
Оқулық: Бакина Н.С Атамұра 2018 ПР 23-24 98-103 бб Ою өрнек.Киіз үй.Домбыра. Асық
Кесте сызба
Мозайка Суреттер
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин
|
Бейнематериал. «Білімленд» «Онлайн ммектеп» көрсетемін.
Топтық жұмыс жасалады №3.«Біз білеміз» әдісі бойынша әр топқа тапсырма беремін: 1 топ-«Сәулет өнері ескерткіштері» ( сәйкестендіреді)
2 топ- «Әлемдік мәдениетке қосқан үлесі» (постер қорғайды)
3топ-«Ғұламалар және олардың еңбектері» («Тарсия» әдісі арқылы жұмыс жасайды)
№4 Картамен жұмыс Wordwall платформасымен
Берілген ғұламаларды шыққан жерлеріне апарып орналастыру. Әбу Насыр Мұхаммед ибн Тархан ибн Ұзлағ әл-Фараби Ж.Баласағұн М. Қашғари Ахмет Яссауи Ахмет Иүгнеки |
Бейнематериалды мұқият тыңдайды, және мәтінмен жұмыс жасайды. Бейнематериалдан алған білімдерін мен оқулық бойынша берілген мәтіннен алған білімдерін пайдаланып проекттерін қорғайды.
№4 Картамен жұмыс жасайды
Берілген ғұламаларды шыққан жерлеріне апарып орналастырады.
|
ҚБ Тамаша!
Дескриптор: 1 топ-«Сәулет өнері ескерткіштері» атты тапсырманы дұрыс сәйкестендіру керек- 3 балл 2топ- «Әлемдік мәдениетке қосқан үлесі» тақырыбына постер қорғайды-3 бб 3топ-«Ғұламалар және олардың еңбектері» Тарсия» әдісі арқылы құрастыру керек. (бейнематериалдан алған білімдерін мен оқулық бойынша берілген мәтіннен алған қорғайды.)-3бб
Дескриптор: Әбу Насыр әл-Фараби, Ж.Баласағұн, М. Қашғари, Ахмет Яссауи, Ахмет Иүгнекиді шыққан жерлері бойынша дұрыс картаға іліп, орналастыру. №4 Картамен жұмыс- 2 балл
|
Бейнематериал. «Білімленд» «Онлайн мектеп» Әл Фараби http://bilimkozy.idhost.kz/963-bu-nasyr-l-farabi-870-950-zhzh.htmlбейне материал
Тарсия үшбұрышы
|
||||||
|
Сабақтың соңы 5-7 мин
|
Сабақты қорытындылау : №5. «Сандар сөйлейді» әдісі бойынша сұрақ-жауап. (жеке жұмыс)
Оқушылар қойған мақсаттарына қайта оралу арқылы сабақты қорытынды жасау.
Үйге тапсырма: «Сіздің ойыңызша, Түркі халықтарының қандай мәдени жетістігі әлемдік өркениет үшін ең маңызды болып табылады?» атты маңызды мәліметтер тізімін жинақтау.Эссе жазу «Мәдениетім мақтанышым»
Бағалау парақшалары. (әр топ басшысы топ мүшелерін бағалау парақтары арқылы бағалайды)
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылайды. «Сандар сөйлейді» әдісі бойынша санды таңдап, сұрағына жауап береді.
Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады
Сабақ барысында тапсырмаларды орындау бойынша өз өздерін бағалау парақтарын топ басшысына ұсынады
|
№5. «Сандар сөйлейді» әдісі -1 балл немесе «Сәтті купон» Бағалау Парағы
1-10 балл |
|
||||||
|
Рефлексия 2/3 мин |
«Қоржын» әдісі бойынша оқушылар өздері жаңа тақырыптан алғандарын ой елегінен өткізеді Топқа бөлінген кездегі заттарымен кері байланыс жасап, қалаған қоржынына салады
|
Тақырып бойынша оқушылар алған білімдерін ой елегінен өткізеді |
Оқушылар бағалау критерийлерімен 1/10 балл арасында өз деңгейлерін бағалайды |
|
||||||




шағым қалдыра аласыз






















