2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Ашық сабақ тұрлаулы мүшелер 3сынып

Ашық сабақ тұрлаулы мүшелер 3сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
3сыныпқа арналған қазақ тілінен сабақ жоспары
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

Масақ орта мектебі

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Сәулет өнері

Педагогтің аты-жөні:

Тлепбергенова С

Күні:

06.12.2024

Сынып: 3а

Қатысқандар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

55. Тұрлаулы мүшелер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.4.2.7 сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) жəне тұрлаусыз мүшелерін ажырату.

Сабақтың мақсаты

Оқушылар сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) жəне тұрлаусыз мүшелерін ажыратады.

Құндылық

ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП

Өз құқықтары мен міндеттерін білу, әдеп нормаларын ұстану, сыныптағы және мектептегі мінез-құлық ережелерін сақтау


Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут


I.Ұйымдастыру.

Балалар, бүгінгі сабаққа дайынбыз ба? Көңіл – күйіміз қалай? Ендеше сабақты ұранымызбен бастайық. Сабақ ұраны:

Қазақ тілі-өз тілім,дана тілім

Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім,

Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені,

Болашағым, бақытым қазақ тілім.


1.Мұғаліммен сәлемдеседі.

2.Өлең шумағын мәнерлеп айтады

.

Жарайсыңдар!


4 минут






II. Үй тапсырмасын сұрау.

«Кездейсоқ дөңгелек» әдісі

15-тапсырма. Мақалдардың қатесін түзеп, көшіріп жаз.

1. Отан - қуат, отбасы - шуақ.

2. Мектеп - кеме, білім - теңіз.

3. Ас атасы - нан.


Өткенді пысықтау.

Вордвалл әдісі

Викториналық ойын


Мақалдардың қатесін түзеп, көшіріп жазады.






Сұрақтарға жауап береді.

Ауызша мадақтау


Дескриптор:

1.Мақалдардың қатесін түзеп, көшіріп жазады.1б

2.Сұрақтарға жауап береді.1б


Интербелсенді тақта



Сабақтың ортасы

2минут

Білу.



7 минут


















6 минут




























8 минут















1 минут






7 минут







5 минут



Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын.


III. Жаңа тақырып.

Қоянның суретін көрсету

-Оқушылар бұл не?

-Өте жақсы. -Керемет.Енді осы қоян сөзіне сөйлем құрастырайықшы.

-Сөйлемнен бастауыш пен баяндауышты табайық.

-Дұрыс, ал енді осы сөйлемнен бастауыш пен баяндауышты алып тастап оқиықшы.

-Сөйлемнің мағынасы бар ма?

-Енді балалар осыған қарап біздер не айта аламыз? Бастауыш пен баяндауыш сөйлемнің негізгі мүшелері. Оларсыз сөйлем мағынасыз болады.


-Керемет. Ендеше бүгінгі тақырыбымыз тұрлаулы мүшелер деп аталады.


Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс.

1-тапсырма. Оқы. Сөйлемдерді сызбамен сәйкестендір. Қай сызба қай

сөйлемге сәйкес келетінін түсіндір.

Қарлығаштар ұшты.

.Не? Не қылды?

Жаңбыр жауды.

Нелер? Қайтті?

  • Бұл сөйлемдегі сөздер қандай сұрақтарға жауап береді?


Бейне ролик көрсету «Тұрлаулы мүшелер»


18-тапсырма. Мәтінді түсініп оқы.


  • Мәтінде қандай қала туралы айтылған?

Отырар қаласы туралы айтылған.

  • Қарамен жазылған сөйлемнен тұрлаулы мүшелерді тап. Сызықшаның қойылу себебін түсіндір.

Отырар - көне қала.

Бастауыш та, баяндауыш та зат есімнен жасалса, бастауыштан кейін сызықша (-) қойылады.

Отырар туралы бейнеролик

Жәдігер-өте құнды ескі мүлік



Сергіту сәті

Ойна да,ойла!


ЕБҚ

Сөйлемдерді көшіріп жазу,оқу


Топтық жұмыс

Суреттерден сөйлем құрастырып, тұрлаулы мүшелерді табады.





20-жаттығу

«Кім келіспейді?» ойыны. Ойынның шарты: ойын бастаушы төмендегі сөйлемдерді тақтаға жазып, оны тұрлаулы мүшелерге талдап беруді талап етеді. Талдауға шыққан оқушының пікіріне «Кім келіспейді?» деген сұрақ қояды. Келіспегендер өз пікірлерін дәлелдейді.

1. Арман Тәуелсіздік сарайына бармақшы. 2. Апасы Түркістанда тұрады. 3. Ол таңертең Баянауылға соқты. 4. Біз Астананы араладық.




Жұптық жұмыс

Карточкамен жұмыс







-Қоян сәбіз жейді.

-Қоян сәбіз жейді. (Не істейді?-жейді,баяндауыш. Не жейді? –қоян,бастауыш.)









Сөйлемдерді сызбамен сәйкестендіреді және қай сызба қай

сөйлемге сәйкес келетінін түсіндіреді.Бұл сөйлемдегі сөздер қандай сұрақтарға жауап беретінін анықтайды.
















Мәтінді түсініп оқиды және қарамен жазылған сөйлемнен тұрлаулы мүшелерді табады.

Сызықшаның қойылу себебін түсіндіреді.

Бейнеролик көреді

Дәптерге жазады








Тұрлаулы мүшелерді ойын арқылы табады



Қатесіз көшіріп жазады,оқиды


Сөйлем құрастырады,дәптерге,тақтаға жазады.






«Кім келіспейді?» ойынын ойнайды.

Өз пікірінің дұрыстығын дәлелдейді.











Тапсырмаларды орындайды

ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын!




Дескриптор:


Сөйлем құрайды 1б

Сөйлемнен бастауыш пен баяндауышты табады.1б

ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын!




Дескриптор:

1.Сөйлемдерді сызбамен сәйкестендіреді.1б

2.Қай сызба қай

сөйлемге сәйкес келетінін түсіндіреді.1б

3. Бұл сөйлемдегі сөздер қандай сұрақтарға жауап беретінін анықтайды.1б









Дескриптор:

1. Мәтінді түсініп оқиды.1б 2.Қарамен жазылған сөйлемнен тұрлаулы мүшелерді табады.1б

3.Сызықшаның қойылу себебін түсіндіреді.1б













Дескриптор:

Қатесіз көшіріп жазады1б

Оқиды 1б


Дескриптор:

Сөйлем құрастырады 1б

Тұрлаулы мүшелерді табады 1б



Дескриптор:

1. «Кім келіспейді?» ойынын ойнайды. Сөйлемдерді тұрлаулы мүшелерге талдап береді.1б

2.Өз пікірінің дұрыстығын дәлелдейді.1б

Дескриптор:

Берілген тапсырмаларды орындайды 1б







сурет

















Оқулық

Дәптер








оқулық




















Дәптер

бейнеролик


Сабақтың соңы

2 минут





2минут












2минут

IV.Сабақты қорытындылау

Ворд волл әдісі

Үй тапсырма .

19 - тапсырма. Ребусты шеш. «Қала» сөзінен екі сөйлем құрап жаз. Ол сөз бірінде – бастауыш, екіншісінде баяндауыш болсын.

Отырар - қала.

Қала - көне.

  • Бір сөздің екі сөйлемде екі түрлі сөйлем мүшесінің қызметін атқару себебін түсіндір.

  • Екінші сөйлемде сызықшаның қойылу себебін түсіндір.


Оқушылардың білімін бағалау



Рефлексия « Ашық микрофон әдісі»







Үй тапсырмасын жазады.







жинаған баллдарын санайды



Сұрақтарға жауап беріп,өз ойларын айтады.





Интербелсенді тақта

































17 Қаңтар 2025
157
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі