|
ҚМЖ Тың және тыңайған жерлерді игеру |
Мектеп: «№22 Жалпы орта білім беретін мектебі» ККМ |
||||||
|
Күні: 01.02.2019ж |
Мұғалімнің есімі:Султаргереева Светлана Салимгереевна |
||||||
|
Сынып 9б |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (Оқу бағдарламасына сәйкес) |
Оқушыларға тың және тыңайған жерлерді игеру, жұмысының барысы мен нәтижелері туралы ұғындыра отырып теориялық білімдерін жетілдіру. |
||||||
|
Күтілетін нәтиже |
Барлық оқушылар: Қазақстанда тың және тыңайған жерлерді игеруді айтады. |
||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: тың және тыңайған жерлерді игерудің пайдасы мен зиянын біле отырып қорытынды жасайды. |
|||||||
|
Кейбір оқушылар: Қазақстандағы тың және тыңайған жерлерді игеру саясатына баға бере алады. |
|||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу Түсіну Бағалау |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Қазақстан жеріндегі тың және тыңайған жерлерді игеруді меңгереді. 2. Тың және тыңайған жерлер туралы оқулықта берілген ақпараттар мен тапсырмалар негізінде оқиға ерекшелігін сипатайды. |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Тың игеруді талдайды.Оқулықтан тірек сөздерге анықтама бере отырып, дәптерге жазады, шағын топта талқылайды,басқа топтарға түсіндіру арқылы оқылым, жазылым, айтылым және тындалым дағдыларын дамытады. |
||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Тың, демография, ауыл шаруашылығы ,-терминдермен жұмыс жасайды |
|||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: Тың игеру туралы не білесіз? Неліктен бұл аймақ қатты қызықтырады? Тың игерудің салдары қандай болды? |
|||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: Тың, демография, ауыл шаруашылығы сөздерін бірлесе талқылайды.Сөздіктегі сөздеріне сипаттама береді.Ағылшын, орыс тіліне аудармаларын айтады. |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихи-мәдени мұралар көне тарихтын куәсі, өткенімізден сыр шертып,бүгінгі күнге дейын сақталынып жетіп отырған ескеркіштерді қорғау мен сақтау оларды насихаттау әрбір азаматтың еліне туған жеріне деген жанашырлығы мәдени мұраларға деген қамқорлығын түсінуге баули отыра «Мәнгілік ел»идеясының «Қазақстан тәуелсіздігі»мен «Астана» құндылығымен байланыстыру. |
||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, география, қазақ әдебиеті. |
||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Әлеуметтік даму |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 4 минут |
І Ұйымдастыру кезеңі Қызығушылықты ояту (психологиялық тренинг) «Мен еліммен мақтанамын» Оқушылар шеңбер құрап тұрып, «мен еліммен мақтанамын, себебі ...» өз ойларын жалғастырады. Кейін мұғалім оқушы пікірлерін қорытындылап, «Мәңгілік ел» ұлттық идеясының құндылықтарын насихаттайды. 2. Топқа бөлу (арпа бидай сұлы деп атаулары) Оқушылардың таңдауына қызыл, жасыл, көк түсті әртүрлі пішіндер (жұлдызша, шаршы, шеңбер) таратылады. Оқушылар өз таңдауын жасағаннан кейін «Қызыл» түсті таңдағандар алғыр адамдар, «көк» түсті сенімді адамдар, ал «жасыл» түсті көңілді адамдар таңдайды деп психологиялық ахуалды қалыптастырамын. |
Cтикеp Үлестірме қaғаздаp |
|||||
|
5 минут |
Тест: 1.1940ж Қазақстанда қанша жұмысшы болды а)1044 ә)634 б)534 2.Жұмсшылардың кәсіби даярлығын арттыру үшін қандай жұмыстар жүргізілуде а)училище ашты ә)мамандар шақырды б)дайындау қажет болмады 3.1940жылы шаруалар саны а)634 ә)304 б)912 4.Өскеменде не шығарылды а)конденсаторлар ә)ауыр машина жасау б)түсті металлургия 5Азық өнімдерін карточкамен беру қашан жойылды а)1945 ә)1947 б)1950 6.1950ж қандай әлеуметтік өзгеріс болды а)зейнетақы, жәрдемақы әлеуметтік көмек көрсетілді ә)ақша шықты б)билік ауысты 7. 1956-1960ж жұмысшылар саны а)767,2 ә)602 б)1000 |
Oқулық, Кестеhttps://itest.kz/kz/exam-test?test_id=835828778 |
|||||
|
«Басбармақ» әдісі: жақсы, орташа, төмен |
«Бaсбармaқ» әдіcі |
||||||
|
Сабақтың ортасы 24 минут 7минут 10 минут |
Слайд көрсету. Көpсетілген слайд бойынша тарихи ескерткіштер туралы өз ойларын жеткізеді. Жаңа сабақтың мазмұнын ашу үшін Мәтінмен жұмыс. «Балық қаңқасы» әдісі 1-топ. Тың игерудің себептерін анықтау 2-топ. Тың игерудің Қазақстанға салдары 3-топ. Тың игерудің маңызы, қорытындылау Дескрипторлар - Оқулықтағы мәтінді толығымен меңгереді. - Мәтіннен топ тапсырмасына қатысты мәліметті табады. - Интерактивті тақтадағы «Балық қаңқасына» жауап нұсқаларын жазады. ҚБ – «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» Топтық жұмыс. 1-топ. «Конверттегі сұрақтар» Топ оқушыларына конвертке 5 сұрақтан жазылады. Оқушылар жауап нұсқаларын стикерлерге жазып, тапсырманы келесі оқушыға береді. Кейін барлық жауап нұсқалары оқылады. Тың сөзіне анықтама береді. 2-топ. «Картамен жұмыс» Қартаны пайдаланып, Тың игеру болған аймақтарды белгілейді. Кескін картаға салыңыз.Демография сөзіне анықтама береді
3-топ. «Венн диаграммасы» Тың игерудің жағымды және жағымсыз жақтарын анықтайды. Ауыл шаруашылығы сөзіне анықтама береді. Дескрипторлар: 1-топ. Берілген сұрақтарға сәйкес жауаптарын жазады, топта талдайды. Тың сөзіне анықтама береді. 2-топ. Тың игеру болған аймақтарды қалаларды атайды және картадан көрсетеді. Демография сөзіне анықтама береді 3-топ. Тың игерудің пайдасы мен зиянын көрсетеді. Ауыл шаруашылығы сөзіне анықтама береді. ҚБ- «Қолпаштау» |
Oқулық AКТ«Балық қаңқасының» сызбасы, қосымша материалдарhttps://itest.kz/kz/ent/kazak-tarihy/lekciya_auyl_sharuashylyhynyng_damuy_tyng_igeru |
|||||
|
2 минут |
Жинақтау ПОПС талдауы (жазылым, оқылым) 1.«Мен санаймын, Тың және тыңайған жерлерді игеру ...» (өз болжамын айтады) 2.«Өйткені ...» (өз ұстанымын негіздейді) 3.«Мен мұны мына мысал арқылы дәлелдей аламын» (Мысал келтіреді) 4.«Қорытындылай келе, ... » (пайымдау, қорытынды) Дескриптор 1. Оқушы өз болжамын айтады. 2. Өз ұстанымын негіздейді 3. Өз ұстанымын дәлелдеу масқатында мысал келтіреді 4. Оқушының пайымдауы, қорытындысы ҚБ «Бас бармақ» |
Сұрақ тапсырмалар «ПОПС»әдісі |
|||||
|
5 минут |
1.«Егер... мен» етістігін пайдаланып ой қозғау стратегиясын қолданамын. «Егер тың және тыңайған жерлерді игеру саясаты менің құзіреттілігімде болғанда мен не істер едім» тапсырмасы топтарға беріледі. |
Оқулық. |
|||||
|
Сабақты жинақтау 3 минут Кері байланыс 1 минут Бағалау 2 минут Үйге тапсырма 1 минут |
Рефлексия
Блоб ағашы оқушының өзін-өзі бағалауға арналған тамаша тәсіл.Сабақ соңында оқушы өз білімін қандай дәрежеде көрсете алды,жұппен жақсы жұмыс істесе құшақтасып тұрғанын тауып бояйды.Және арқайсысы өзінің блоб ағашына анықтама береді.
Бағалау пaрағына әртоптың топ басшысы топ мүшелеріне қойған балдарына критерий бойынша бaға қойылaды. Үйге тапсырма.Өтілген тақырып бойынша Эссе жазу 40-50 сөзден тұратын. |
Бағалау парағы |
|||||
|
Саралау - оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы |
|||||
|
Оқушылардың тапсырмасына қаpай отырып, деңгейлі тапсырма арқылы oқушының қай тұста екенін анықтауды жүpгізу, тапcырманы мән-мәтінін ұйымдаcтыру.Суретпен жұмыс,эссе жазу, термин сөздермен жұмыс |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін тапсырмаға жасалған дискрипторлар арқылы бағалау үшін кері байланыс алынады. «Бас бармақ» әдісі арқылы оқушылар бір –бірін бағалайды.Бағалау парақшасы арқылы критерий бойынша өз өздерін бағалау. |
Денсaулық сaқтау тeхнологиялаpы. Сергіту сәттері мeн белсeнді іс-әpекет түрлeрі. Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тaрмaқтаpы |
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз |
||||||
|
Оқу мақсаттым шынай болды.Оқушылар топ болып жұмыс істеді, сабаққа деген қызығушылығы артты, белсенділік таныта білді. Cабақтағы жоспарланған уақытты тиімді пайдалана алдым Сабағым жоспарлы болды, деңгейлі тапсырмаларды орындай алды. Ашық сұрақтарға сыни ойлап жауап берді. |
|||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Кері байланыс мeнің келесі caбағыма жоспарлауыма көмегін тигізді. Әдіс тәсілдерді түрлендіріп отыру.Елеусіз отырған оқушыларды сабаққа тарту жолын қарастыруды білдім. |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Тың және тыңайған жерлерді игеру 9 сынып
|
ҚМЖ Тың және тыңайған жерлерді игеру |
Мектеп: «№22 Жалпы орта білім беретін мектебі» ККМ |
||||||
|
Күні: 01.02.2019ж |
Мұғалімнің есімі:Султаргереева Светлана Салимгереевна |
||||||
|
Сынып 9б |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (Оқу бағдарламасына сәйкес) |
Оқушыларға тың және тыңайған жерлерді игеру, жұмысының барысы мен нәтижелері туралы ұғындыра отырып теориялық білімдерін жетілдіру. |
||||||
|
Күтілетін нәтиже |
Барлық оқушылар: Қазақстанда тың және тыңайған жерлерді игеруді айтады. |
||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: тың және тыңайған жерлерді игерудің пайдасы мен зиянын біле отырып қорытынды жасайды. |
|||||||
|
Кейбір оқушылар: Қазақстандағы тың және тыңайған жерлерді игеру саясатына баға бере алады. |
|||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу Түсіну Бағалау |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Қазақстан жеріндегі тың және тыңайған жерлерді игеруді меңгереді. 2. Тың және тыңайған жерлер туралы оқулықта берілген ақпараттар мен тапсырмалар негізінде оқиға ерекшелігін сипатайды. |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Тың игеруді талдайды.Оқулықтан тірек сөздерге анықтама бере отырып, дәптерге жазады, шағын топта талқылайды,басқа топтарға түсіндіру арқылы оқылым, жазылым, айтылым және тындалым дағдыларын дамытады. |
||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Тың, демография, ауыл шаруашылығы ,-терминдермен жұмыс жасайды |
|||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: Тың игеру туралы не білесіз? Неліктен бұл аймақ қатты қызықтырады? Тың игерудің салдары қандай болды? |
|||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: Тың, демография, ауыл шаруашылығы сөздерін бірлесе талқылайды.Сөздіктегі сөздеріне сипаттама береді.Ағылшын, орыс тіліне аудармаларын айтады. |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихи-мәдени мұралар көне тарихтын куәсі, өткенімізден сыр шертып,бүгінгі күнге дейын сақталынып жетіп отырған ескеркіштерді қорғау мен сақтау оларды насихаттау әрбір азаматтың еліне туған жеріне деген жанашырлығы мәдени мұраларға деген қамқорлығын түсінуге баули отыра «Мәнгілік ел»идеясының «Қазақстан тәуелсіздігі»мен «Астана» құндылығымен байланыстыру. |
||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, география, қазақ әдебиеті. |
||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Әлеуметтік даму |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 4 минут |
І Ұйымдастыру кезеңі Қызығушылықты ояту (психологиялық тренинг) «Мен еліммен мақтанамын» Оқушылар шеңбер құрап тұрып, «мен еліммен мақтанамын, себебі ...» өз ойларын жалғастырады. Кейін мұғалім оқушы пікірлерін қорытындылап, «Мәңгілік ел» ұлттық идеясының құндылықтарын насихаттайды. 2. Топқа бөлу (арпа бидай сұлы деп атаулары) Оқушылардың таңдауына қызыл, жасыл, көк түсті әртүрлі пішіндер (жұлдызша, шаршы, шеңбер) таратылады. Оқушылар өз таңдауын жасағаннан кейін «Қызыл» түсті таңдағандар алғыр адамдар, «көк» түсті сенімді адамдар, ал «жасыл» түсті көңілді адамдар таңдайды деп психологиялық ахуалды қалыптастырамын. |
Cтикеp Үлестірме қaғаздаp |
|||||
|
5 минут |
Тест: 1.1940ж Қазақстанда қанша жұмысшы болды а)1044 ә)634 б)534 2.Жұмсшылардың кәсіби даярлығын арттыру үшін қандай жұмыстар жүргізілуде а)училище ашты ә)мамандар шақырды б)дайындау қажет болмады 3.1940жылы шаруалар саны а)634 ә)304 б)912 4.Өскеменде не шығарылды а)конденсаторлар ә)ауыр машина жасау б)түсті металлургия 5Азық өнімдерін карточкамен беру қашан жойылды а)1945 ә)1947 б)1950 6.1950ж қандай әлеуметтік өзгеріс болды а)зейнетақы, жәрдемақы әлеуметтік көмек көрсетілді ә)ақша шықты б)билік ауысты 7. 1956-1960ж жұмысшылар саны а)767,2 ә)602 б)1000 |
Oқулық, Кестеhttps://itest.kz/kz/exam-test?test_id=835828778 |
|||||
|
«Басбармақ» әдісі: жақсы, орташа, төмен |
«Бaсбармaқ» әдіcі |
||||||
|
Сабақтың ортасы 24 минут 7минут 10 минут |
Слайд көрсету. Көpсетілген слайд бойынша тарихи ескерткіштер туралы өз ойларын жеткізеді. Жаңа сабақтың мазмұнын ашу үшін Мәтінмен жұмыс. «Балық қаңқасы» әдісі 1-топ. Тың игерудің себептерін анықтау 2-топ. Тың игерудің Қазақстанға салдары 3-топ. Тың игерудің маңызы, қорытындылау Дескрипторлар - Оқулықтағы мәтінді толығымен меңгереді. - Мәтіннен топ тапсырмасына қатысты мәліметті табады. - Интерактивті тақтадағы «Балық қаңқасына» жауап нұсқаларын жазады. ҚБ – «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» Топтық жұмыс. 1-топ. «Конверттегі сұрақтар» Топ оқушыларына конвертке 5 сұрақтан жазылады. Оқушылар жауап нұсқаларын стикерлерге жазып, тапсырманы келесі оқушыға береді. Кейін барлық жауап нұсқалары оқылады. Тың сөзіне анықтама береді. 2-топ. «Картамен жұмыс» Қартаны пайдаланып, Тың игеру болған аймақтарды белгілейді. Кескін картаға салыңыз.Демография сөзіне анықтама береді
3-топ. «Венн диаграммасы» Тың игерудің жағымды және жағымсыз жақтарын анықтайды. Ауыл шаруашылығы сөзіне анықтама береді. Дескрипторлар: 1-топ. Берілген сұрақтарға сәйкес жауаптарын жазады, топта талдайды. Тың сөзіне анықтама береді. 2-топ. Тың игеру болған аймақтарды қалаларды атайды және картадан көрсетеді. Демография сөзіне анықтама береді 3-топ. Тың игерудің пайдасы мен зиянын көрсетеді. Ауыл шаруашылығы сөзіне анықтама береді. ҚБ- «Қолпаштау» |
Oқулық AКТ«Балық қаңқасының» сызбасы, қосымша материалдарhttps://itest.kz/kz/ent/kazak-tarihy/lekciya_auyl_sharuashylyhynyng_damuy_tyng_igeru |
|||||
|
2 минут |
Жинақтау ПОПС талдауы (жазылым, оқылым) 1.«Мен санаймын, Тың және тыңайған жерлерді игеру ...» (өз болжамын айтады) 2.«Өйткені ...» (өз ұстанымын негіздейді) 3.«Мен мұны мына мысал арқылы дәлелдей аламын» (Мысал келтіреді) 4.«Қорытындылай келе, ... » (пайымдау, қорытынды) Дескриптор 1. Оқушы өз болжамын айтады. 2. Өз ұстанымын негіздейді 3. Өз ұстанымын дәлелдеу масқатында мысал келтіреді 4. Оқушының пайымдауы, қорытындысы ҚБ «Бас бармақ» |
Сұрақ тапсырмалар «ПОПС»әдісі |
|||||
|
5 минут |
1.«Егер... мен» етістігін пайдаланып ой қозғау стратегиясын қолданамын. «Егер тың және тыңайған жерлерді игеру саясаты менің құзіреттілігімде болғанда мен не істер едім» тапсырмасы топтарға беріледі. |
Оқулық. |
|||||
|
Сабақты жинақтау 3 минут Кері байланыс 1 минут Бағалау 2 минут Үйге тапсырма 1 минут |
Рефлексия
Блоб ағашы оқушының өзін-өзі бағалауға арналған тамаша тәсіл.Сабақ соңында оқушы өз білімін қандай дәрежеде көрсете алды,жұппен жақсы жұмыс істесе құшақтасып тұрғанын тауып бояйды.Және арқайсысы өзінің блоб ағашына анықтама береді.
Бағалау пaрағына әртоптың топ басшысы топ мүшелеріне қойған балдарына критерий бойынша бaға қойылaды. Үйге тапсырма.Өтілген тақырып бойынша Эссе жазу 40-50 сөзден тұратын. |
Бағалау парағы |
|||||
|
Саралау - оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы |
|||||
|
Оқушылардың тапсырмасына қаpай отырып, деңгейлі тапсырма арқылы oқушының қай тұста екенін анықтауды жүpгізу, тапcырманы мән-мәтінін ұйымдаcтыру.Суретпен жұмыс,эссе жазу, термин сөздермен жұмыс |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін тапсырмаға жасалған дискрипторлар арқылы бағалау үшін кері байланыс алынады. «Бас бармақ» әдісі арқылы оқушылар бір –бірін бағалайды.Бағалау парақшасы арқылы критерий бойынша өз өздерін бағалау. |
Денсaулық сaқтау тeхнологиялаpы. Сергіту сәттері мeн белсeнді іс-әpекет түрлeрі. Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тaрмaқтаpы |
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз |
||||||
|
Оқу мақсаттым шынай болды.Оқушылар топ болып жұмыс істеді, сабаққа деген қызығушылығы артты, белсенділік таныта білді. Cабақтағы жоспарланған уақытты тиімді пайдалана алдым Сабағым жоспарлы болды, деңгейлі тапсырмаларды орындай алды. Ашық сұрақтарға сыни ойлап жауап берді. |
|||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Кері байланыс мeнің келесі caбағыма жоспарлауыма көмегін тигізді. Әдіс тәсілдерді түрлендіріп отыру.Елеусіз отырған оқушыларды сабаққа тарту жолын қарастыруды білдім. |
|||||||
шағым қалдыра аласыз




