Бекітемін:
Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: М.Тулепова
|
Бөлім: |
6-бөлім. Тыныс алу |
|||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
||||||||
|
Күні: |
02.12.2022ж. |
|||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: 15 оқушы |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Өсімдіктер мен жануарлар үшін тыныс алудың маңызы. Тыныс алу- энергия көзі. Тыныс алу типтері: анаэробты және аэробты» |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сай оқыту мақсаттары: |
7.1.4.1-тірі ағзалардағы тыныс алудың маңызын сипаттау |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||||
|
Сабақтың барысы: Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу Топтарға бөлу Үй тапсырмасын тексеру Гүл күлтесіндегі сұрақтар арқылы 1.Фотосинтез деген не? 2.Фотосинтезге қажетті жағдайларды ата. 3.Өсімдік энергияны қайдан алады? 4.Хлорофилл қандай пигмент? 5.Су жетіспесе не байқалады? 1-жапырақ.Жарық жетіспесе не байқалады? 2-жапырақ.Фотосинтез процесінің нәтижесінде не байқалады? Тақырыпқа шығу. Оқушыға жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. |
Оқушы сұрақтарға жауап береді. Дескриптор: -сұрақтарға жауап бере алады; -жаңа тақырыпты анықтай алады. Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу. |
ҚБ «Қол сигналдары» Бас бармақпен бағалау |
Тақырыптық суреттер |
||||
|
Жаңа тақырып 15 минут Сабақтың ортасы 20 минут |
Мұғалім жаңа сабақты интербелсенді тақтамен видеороликпен түсіндіреді. Оқушылармен диалог құрады Кері байланыс 1.Тыныс алу деген не? 2.Газ алмасу деген не? 3.Тыныс алу типтерін ата. 1-тапсырма. Топпен жұмыс «Кластер» әдісі арқылы Постер қорғау. 1-топқа. Тыныс алудың маңызы 2-топқа. Өсімдіктердегі тыныс алу 3-топқа. Жануарлардағы тыныс алу Дескриптор:
2-тапсырма. Жұптық жұмыс Кесте толтыру арқылы тыныс алудың типтерін оқулықтан оқып, ақ парақтағы кестеге толтырады. Сіз қандай жаңа ақпарат білдіңіз? Сізде қандай сұрақтар туындады? Нені білетін болып шықтыңыз? Нені білмейтін болып шықтыңыз? Дескриптор:
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Өзіндік мысал» әдісі А-деңгейі. Өсімдік және жануардың энергияны қайдан алатынын және не үшін қолданатынын сызба түрінде белгілеңіз. Б-деңгейі. Суретті екіге бөліп орналастырыңыз. Анаэробтар –
А С-деңгейі. Берілген мысалды қолдана отырып, дәптерге кесте сызып, толтыру. 1.Бактериялар 2.Саңырауқұлақтар 3.Адам 4.Ит 5. Ашытқылар 6. Балдырлар 7. Паразиттер 8.Күнбағыс өсімдігі
Дескриптор:
|
Оқушы өз қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушы бір-біріне қосымша сұрақтар қойып, бір-бірін толықтырады. |
ҚБ «Мадақтау» Топтар бір-бірін бағалайды.
ҚБ Мұғалім оқушылардың жауаптарын тыңдап,кері байланыс береді. Стикерлер арқылы бағалау
Стикерлер арқылы бағалау
|
Интербелсенді тақта
Қағаз қиындылары
Қағаз қиындылары |
||||
|
Бекіту |
8 сұрақты программа арқылы жасырады.
|
Оқушы тез-тез сұрақтарға жауап береді |
Қол шапалақтау арқылы бағалау |
Wordwall программасы |
||||
|
Сабақтың соңы: 5 минут |
|
Тақырып бойынша сабақтың ұнағанын, тапсырманы қате орындағанын және сабақ қызықсыз болғанын айтады. |
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды. |
Стикерлер, А4 парақтары |
||||
|
Үй тапсырмасы |
«Бүгін үйренгенім»-тақырыбында үйдегі тұрмыстық қалдықтардан тыныс алу мүшелерінің құрылысының моделін жасау. |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Тыныс алу
Ашық сабақ Тыныс алу
Бекітемін:
Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: М.Тулепова
|
Бөлім: |
6-бөлім. Тыныс алу |
|||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
||||||||
|
Күні: |
02.12.2022ж. |
|||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: 15 оқушы |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Өсімдіктер мен жануарлар үшін тыныс алудың маңызы. Тыныс алу- энергия көзі. Тыныс алу типтері: анаэробты және аэробты» |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сай оқыту мақсаттары: |
7.1.4.1-тірі ағзалардағы тыныс алудың маңызын сипаттау |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||||
|
Сабақтың барысы: Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу Топтарға бөлу Үй тапсырмасын тексеру Гүл күлтесіндегі сұрақтар арқылы 1.Фотосинтез деген не? 2.Фотосинтезге қажетті жағдайларды ата. 3.Өсімдік энергияны қайдан алады? 4.Хлорофилл қандай пигмент? 5.Су жетіспесе не байқалады? 1-жапырақ.Жарық жетіспесе не байқалады? 2-жапырақ.Фотосинтез процесінің нәтижесінде не байқалады? Тақырыпқа шығу. Оқушыға жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. |
Оқушы сұрақтарға жауап береді. Дескриптор: -сұрақтарға жауап бере алады; -жаңа тақырыпты анықтай алады. Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу. |
ҚБ «Қол сигналдары» Бас бармақпен бағалау |
Тақырыптық суреттер |
||||
|
Жаңа тақырып 15 минут Сабақтың ортасы 20 минут |
Мұғалім жаңа сабақты интербелсенді тақтамен видеороликпен түсіндіреді. Оқушылармен диалог құрады Кері байланыс 1.Тыныс алу деген не? 2.Газ алмасу деген не? 3.Тыныс алу типтерін ата. 1-тапсырма. Топпен жұмыс «Кластер» әдісі арқылы Постер қорғау. 1-топқа. Тыныс алудың маңызы 2-топқа. Өсімдіктердегі тыныс алу 3-топқа. Жануарлардағы тыныс алу Дескриптор:
2-тапсырма. Жұптық жұмыс Кесте толтыру арқылы тыныс алудың типтерін оқулықтан оқып, ақ парақтағы кестеге толтырады. Сіз қандай жаңа ақпарат білдіңіз? Сізде қандай сұрақтар туындады? Нені білетін болып шықтыңыз? Нені білмейтін болып шықтыңыз? Дескриптор:
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Өзіндік мысал» әдісі А-деңгейі. Өсімдік және жануардың энергияны қайдан алатынын және не үшін қолданатынын сызба түрінде белгілеңіз. Б-деңгейі. Суретті екіге бөліп орналастырыңыз. Анаэробтар –
А С-деңгейі. Берілген мысалды қолдана отырып, дәптерге кесте сызып, толтыру. 1.Бактериялар 2.Саңырауқұлақтар 3.Адам 4.Ит 5. Ашытқылар 6. Балдырлар 7. Паразиттер 8.Күнбағыс өсімдігі
Дескриптор:
|
Оқушы өз қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушы бір-біріне қосымша сұрақтар қойып, бір-бірін толықтырады. |
ҚБ «Мадақтау» Топтар бір-бірін бағалайды.
ҚБ Мұғалім оқушылардың жауаптарын тыңдап,кері байланыс береді. Стикерлер арқылы бағалау
Стикерлер арқылы бағалау
|
Интербелсенді тақта
Қағаз қиындылары
Қағаз қиындылары |
||||
|
Бекіту |
8 сұрақты программа арқылы жасырады.
|
Оқушы тез-тез сұрақтарға жауап береді |
Қол шапалақтау арқылы бағалау |
Wordwall программасы |
||||
|
Сабақтың соңы: 5 минут |
|
Тақырып бойынша сабақтың ұнағанын, тапсырманы қате орындағанын және сабақ қызықсыз болғанын айтады. |
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды. |
Стикерлер, А4 парақтары |
||||
|
Үй тапсырмасы |
«Бүгін үйренгенім»-тақырыбында үйдегі тұрмыстық қалдықтардан тыныс алу мүшелерінің құрылысының моделін жасау. |
|||||||
шағым қалдыра аласыз















