Алматы қаласы «Жоғары медициналық колледж»
Үлгі сабақ
Тақырыбы: Туынды және оның қолданылуы(қайталау сабағы)
Дайындаған: Есіркеп Арай Қайратқызы
Жетекшісі: Айтахунова Гаухар
Алматы қаласы 2022ж
Сабақтың тақырыбы: Туынды және оның қолданылуы(қайталау сабағы)
Сабақтың мақсаты:Білімділік: Туынды есептеу ережелерін, күрделі функцияның туындыларын, туындының физикалық, геометриялық мағынасын, жанама теңдеуі, тригонометриялық функциялардың туындылары туралы алған білімдерін тереңдету.
Тәрбиелік:Оқушыларды шапшаңдыққа, ұжымдық жұмыс жүргізу арқылы бірлесіп жұмыс атқаруға, өзін және басқа оқушыларды бағалай білуге үйрету
Дамытушылық:Оқушылардың ойлау қабілетін арттырып, қорытынды жасай білу қабілетін дамыту
Сабақтың көрнекілігі: Ноутбук, кеспе қағаздар.
Сабақтың түрі: топтық әдіс
Сабақтың барысы:
І Оқушыларды туынды табу бойынша топпен отырғызу
((x^7 )/,u/+v/ , (u+v)/, (u/v)/ т.б )
Оқушы зейінін тұрақтандыру мақсатында ойсергек ұйымдастыру.
Есім- акроним ( әр оқушы өз есімінің бастапқы әрпінен өзін сипаттайтын сын есімдер келтіру: Әдемі-әдепті, Мерхан –мейірімді, Саламат – салмақты)
ІІҚайталау білім –анасы. (тақтада екі топтан екі оқушы шығып формулалар жазу керек)Бірін-бірі толықтыру
І топ. Туынды ережелері формуласын
ІІ топ.Тригонометриялық функцияның туындысы. Жанама теңдеу
ІІІ.Білім теңіз түбі де шегі де жоқ. (карточкада берілген есептер)(Постер қорғау)
І топ а)f(x)=5x3-6x2-3 ә) f(x)=(2x-1)/(4x+3)
Б)f(x)=3x-x3. f/(x)≥0 b)f(x)=√(х^4+2х)г)f(x)=4tg3x
ІІ топ а)f(x)=x3-4x2-7 ә)f(x)=(5+x)/(x-2)б)f(x)=x3-3x2;f/(x)>0
b)f(x)=√(2x+) х^2г)f(x)=cos(3-2x)
IV.Білекті бірді жығады, білімді мыңды жығады. (Деңгейлік тапсырма) (екі топқа ортақ)
А. Абсциссасы х=-2 болатын нүктеде y= 〖3x〗^(2 )-7 функциясының графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін жаз
В1. Нүкте х(t)=3t3+9t2+5 заңы бойынша түзу сызықты қозғалады. T уақыт мезетіндегі жылдамдықты есептеу формуласын жазып,t=2 с-ғы жылдамдығын табыңдар.
2.f(x)=(x5-2x2)191 х0=1 нүктесіндегі туындының мәнін табыңдар.
С. А)f(x)=3ctg2xf/(-π/4)
V. Сөзжұмбақ «Туынды» (наутбукте)
VI. Тест тапсырмасы
І топ
-
У=2x7a)14x7b)14x6c)9x6
-
Y=1-x2 a)-x2b)x2c)-2x
-
Y= 4x3-х5a) 12x2 – 5х4b)7x3-5хc)12x2-5х5
-
Y=x3/3-4хa)x2-4b)x3-4х c)x3-4
5).y=x4 +2√xa)4x3+1/√xb)4x3+4/√xc)4x3+4√x
1 2 3 4 5
B c a a a
II топ
1)y=7x3a) 21x3 b)21x2c)10x2
2)y=2-x5a) -5x4b)-5x5 c)-x5
3)y=3х-5x2a)х-10x2 b)3-10x c)3-7х
-
Y=x6+3√xa)6х5+3/√хb)6х5+3/2√хc)6х5+6√х
-
У=1/х2a)-2/х3b)-х/2c)1/2х
1 2 3 4 5
B a b b a
VII. Бағалау(семантикалық карта арқылы )
Оқушының аты-жөні Формулалар жазу Есептер шығару Деңгейлік тапсырма Сөзжұмбақ шешу Тест Қорытынды баға
VIII.Үйге тапсырма. Тест 2010-2015
IX. Рефлекция
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ «Туынды функциясы»
Ашық сабақ «Туынды функциясы»
Алматы қаласы «Жоғары медициналық колледж»
Үлгі сабақ
Тақырыбы: Туынды және оның қолданылуы(қайталау сабағы)
Дайындаған: Есіркеп Арай Қайратқызы
Жетекшісі: Айтахунова Гаухар
Алматы қаласы 2022ж
Сабақтың тақырыбы: Туынды және оның қолданылуы(қайталау сабағы)
Сабақтың мақсаты:Білімділік: Туынды есептеу ережелерін, күрделі функцияның туындыларын, туындының физикалық, геометриялық мағынасын, жанама теңдеуі, тригонометриялық функциялардың туындылары туралы алған білімдерін тереңдету.
Тәрбиелік:Оқушыларды шапшаңдыққа, ұжымдық жұмыс жүргізу арқылы бірлесіп жұмыс атқаруға, өзін және басқа оқушыларды бағалай білуге үйрету
Дамытушылық:Оқушылардың ойлау қабілетін арттырып, қорытынды жасай білу қабілетін дамыту
Сабақтың көрнекілігі: Ноутбук, кеспе қағаздар.
Сабақтың түрі: топтық әдіс
Сабақтың барысы:
І Оқушыларды туынды табу бойынша топпен отырғызу
((x^7 )/,u/+v/ , (u+v)/, (u/v)/ т.б )
Оқушы зейінін тұрақтандыру мақсатында ойсергек ұйымдастыру.
Есім- акроним ( әр оқушы өз есімінің бастапқы әрпінен өзін сипаттайтын сын есімдер келтіру: Әдемі-әдепті, Мерхан –мейірімді, Саламат – салмақты)
ІІҚайталау білім –анасы. (тақтада екі топтан екі оқушы шығып формулалар жазу керек)Бірін-бірі толықтыру
І топ. Туынды ережелері формуласын
ІІ топ.Тригонометриялық функцияның туындысы. Жанама теңдеу
ІІІ.Білім теңіз түбі де шегі де жоқ. (карточкада берілген есептер)(Постер қорғау)
І топ а)f(x)=5x3-6x2-3 ә) f(x)=(2x-1)/(4x+3)
Б)f(x)=3x-x3. f/(x)≥0 b)f(x)=√(х^4+2х)г)f(x)=4tg3x
ІІ топ а)f(x)=x3-4x2-7 ә)f(x)=(5+x)/(x-2)б)f(x)=x3-3x2;f/(x)>0
b)f(x)=√(2x+) х^2г)f(x)=cos(3-2x)
IV.Білекті бірді жығады, білімді мыңды жығады. (Деңгейлік тапсырма) (екі топқа ортақ)
А. Абсциссасы х=-2 болатын нүктеде y= 〖3x〗^(2 )-7 функциясының графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін жаз
В1. Нүкте х(t)=3t3+9t2+5 заңы бойынша түзу сызықты қозғалады. T уақыт мезетіндегі жылдамдықты есептеу формуласын жазып,t=2 с-ғы жылдамдығын табыңдар.
2.f(x)=(x5-2x2)191 х0=1 нүктесіндегі туындының мәнін табыңдар.
С. А)f(x)=3ctg2xf/(-π/4)
V. Сөзжұмбақ «Туынды» (наутбукте)
VI. Тест тапсырмасы
І топ
-
У=2x7a)14x7b)14x6c)9x6
-
Y=1-x2 a)-x2b)x2c)-2x
-
Y= 4x3-х5a) 12x2 – 5х4b)7x3-5хc)12x2-5х5
-
Y=x3/3-4хa)x2-4b)x3-4х c)x3-4
5).y=x4 +2√xa)4x3+1/√xb)4x3+4/√xc)4x3+4√x
1 2 3 4 5
B c a a a
II топ
1)y=7x3a) 21x3 b)21x2c)10x2
2)y=2-x5a) -5x4b)-5x5 c)-x5
3)y=3х-5x2a)х-10x2 b)3-10x c)3-7х
-
Y=x6+3√xa)6х5+3/√хb)6х5+3/2√хc)6х5+6√х
-
У=1/х2a)-2/х3b)-х/2c)1/2х
1 2 3 4 5
B a b b a
VII. Бағалау(семантикалық карта арқылы )
Оқушының аты-жөні Формулалар жазу Есептер шығару Деңгейлік тапсырма Сөзжұмбақ шешу Тест Қорытынды баға
VIII.Үйге тапсырма. Тест 2010-2015
IX. Рефлекция
шағым қалдыра аласыз













