27-сабақ. Үйкеліс күші. Үйкеліс әрекетін техникада ескеру
|
Бөлім: |
Денелердің өзара әрекеттесуі |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
.....12.2024 |
|
|
Сынып: 7-сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үйкеліс күші. Үйкеліс әрекетін техникада ескеру |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.2.2.6 – тыныштық, домалау және сырғанау үйкелістерін сипаттау; 7.2.2.7 – үйкеліс күшінің пайдасы мен зиянына мысалдар келтіру |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы: 7 минут |
«Миға шабуыл» элементар сұрақтар: Сурет:
Тақырып мақсаты айқындалады. (сабақтың мақсатын атап, көрнекі түрде көрсетіп қояды) |
(сабақтың тақырыбын, мақсатын дәптеріне жазып алады)
|
- |
Суреттер немесе слайд Қосымша-1 |
|
Сабақтың ортасы: 8 мин 10 мин 10 мин
|
1-Тапсырма Жеке жұмыс «Инсерт» әдісі.
Оқулықпен жұмыс жасай отырып, жоғарыдағы мақсаттарды қамту. |
Оқулық арқылы тақырып мазмұнын шолып шығады. «Инсерт» кестесін толтырады, түсіндіреді. Тақырыптың мазмұнын мұғалімнің қолдауымен ашады. |
өте жақсы жақсы жетілдір (3 балл)
|
Слайд, тақта, оқулық, дәптер. Қосымша-2 Таратпа материалдар |
|
2-Тапсырма Жұптық жұмыс Кейс әдісі.
Суретте көрсетілген жағдайларға байланысты үйкелістің пайдасы мен зиянын айқындау. |
Дескриптор
|
басбармақ (4 балл)
|
Суреттер немесе слайд Қосымша-1
|
|
|
3-Тапсырма Топтық жұмыс Ыстық орындық әдісі. Оқушыларды топқа бөлінуге шақырады. •Үйкеліс күшін математикалық өрнектеу. Үйкеліс күшін математикалық өрнектеу, формуласын қолданып есептер шығару. Әр топтан бір немесе екі оқушы шығып жұмыстарын таныстырады. Сабақ бойы жасаған жұмысын көрсетеді. |
Дескриптор
|
Топта бірін бірі бағалау (3 балл)
|
Слайд, тақта, оқулық, дәптер. Топқа бөлу: Симмулятор https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/template.php?s=mech_treni&l=kz |
|
|
Сабақтың соңы: 5 мин |
Рефлексия «Жетістік баспалдағы» Үй тапсырымасы
|
Менің бүгін үйренгенім... Өмірде қалай қолдануға жарайды... Мен бүгінгі жасаған жұмысыма ризамын, себебі... |
- |
Тақта дәптер |
Қосымша-1
«Миға шабуыл» элементар сұрақтар:
-
Үйкеліс түрлерін атай аласыз ба?
-
Үйкеліс түрлерін ажырата аласыз ба? Оның қандай қажеттілігі бар?
-
Суреттегі денелер қозғалысына үйкелістің қандай тиімділігі бар?
-
Үйкеліс шамасын математикалық есептеуге бола ма? Оның қандай қажеттілігі бар?
2-Тапсырма
Суретте көрсетілген жағдайларға байланысты үйкелістің пайдасы мен зиянын айқындау.


Қосымша-2
|
Маған таныс |
Жаңадан білгенім |
Қиын тұсы |
|
|
|
|
Қосымша-3 Есептер шығаруға арналған қосымша тапсырма
Табиғатта күштер: Үйкеліс күші
Формулалары:
|
№ |
Физикалық шама |
формуласы |
«ЅІ» дегі бірлігі |
|
1 |
Үйкеліс күші |
FμΝ |
Н |
Келтіру формулалары:
FμΝ
Fμmg
Есептер шығару үлгілері.
-
Оқушы 200 г ағаш білеушені тақтай бетімен жылжытты. Үйкеліс күшінің модулі қандай? μ0,25 (g10 м/с2)
Берілгені: шешуі:
m 200 г2 10-1кг F μNμmg
μ0,25 F 0,252 10-110 0,5Н
g 10 м/с.
F - ? жауабы: F 0,5 Н
-
Массасы 2 кг ағаш білеушенің қатаңдығы 100 Н/м серіппенің көмегімен ағаш тақтайдың бетімен бірқалыпты сүйреп келеді. Үйкеліс коэффициенті μ0,3. серіппенің ұзаруын табыңдар (g10 м/с2)
Берілгені: шешуі:
m 2 кг Fү μNμmg; Fс kΔх
k= 102 Н/м Fү Fс
μ0,3 μmg kΔх
g
10 м/с
. 
Δх- ? жауабы: Δх 6 см.
Өз бетінше есептер шығару
-
Динамометр арқылы оқушы, массасы 200 г ағаш білеушені горизонталь жазық орналасқан тақтайдың үстімен қозғады. Егер динамометр 0,6 Н-ды көрсетіп тұрса, үйкеліс коэффициенті неге тең?
(μ0,3.)
-
Ауыр жүк тартатын жылқы тұқымдарының жарысында олардың бірі бірқалыпты қозғалып, массасы 23 т жүкті жеткізді. Аттың тарту күші 2,3 кН деп есептеп, үйкеліс коэффициентін табыңдар.
(μ0,01.)
-
Столдың горизонталь бетімен массасы 0,2 кг білеушені динамометрмен бірқалыпты сүйрейді. Динамометрдің көрсетуі 0,5 болса, сырғанау үйкеліс коэффициенті
(μ0,25.)
-
Ит жеккен шанаға қар үстінде жұмсалатын күш 0,5 кН. Үйкеліс коэффициенті 0,1 болса, жегілген иттердің бірқалыпты қозғалып, сүйрей алатын, жүк тиелген шананың массасы (g10м/с2)
(m500 кг.)
-
Массасы 50 кг бала төбешіктен шанамен сырғанап, горизонталь жолмен 10 с ішінде 20 м жүріп барып, тоқтады. Үйкеліс күшін және үйкеліс коэффициентін табыңдар (g10м/с2)
(μ0,04; F=20Н.)
-
Массасы 4 кг ағаш білеушенің қатаңдығы 100 Н/м серіппенің көмегімен ағаш тақтайдың бетімен бірқалыпты сүйреп келеді. Үйкеліс коэффициенті 0,25-ке тең. Серіппенің ұзаруын табыңдар .
(Δх10 см.)
-
Білеуше горизонталь бетпен қозғалғанда, нормаль қысым күші 3 есе артса, сырғанау үйкеліс күші
(3 есе артады)
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Үйкеліс күші. Үйкеліс әрекетін техникада ескеру
Ашық сабақ. Үйкеліс күші. Үйкеліс әрекетін техникада ескеру
27-сабақ. Үйкеліс күші. Үйкеліс әрекетін техникада ескеру
|
Бөлім: |
Денелердің өзара әрекеттесуі |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
.....12.2024 |
|
|
Сынып: 7-сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үйкеліс күші. Үйкеліс әрекетін техникада ескеру |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.2.2.6 – тыныштық, домалау және сырғанау үйкелістерін сипаттау; 7.2.2.7 – үйкеліс күшінің пайдасы мен зиянына мысалдар келтіру |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы: 7 минут |
«Миға шабуыл» элементар сұрақтар: Сурет:
Тақырып мақсаты айқындалады. (сабақтың мақсатын атап, көрнекі түрде көрсетіп қояды) |
(сабақтың тақырыбын, мақсатын дәптеріне жазып алады)
|
- |
Суреттер немесе слайд Қосымша-1 |
|
Сабақтың ортасы: 8 мин 10 мин 10 мин
|
1-Тапсырма Жеке жұмыс «Инсерт» әдісі.
Оқулықпен жұмыс жасай отырып, жоғарыдағы мақсаттарды қамту. |
Оқулық арқылы тақырып мазмұнын шолып шығады. «Инсерт» кестесін толтырады, түсіндіреді. Тақырыптың мазмұнын мұғалімнің қолдауымен ашады. |
өте жақсы жақсы жетілдір (3 балл)
|
Слайд, тақта, оқулық, дәптер. Қосымша-2 Таратпа материалдар |
|
2-Тапсырма Жұптық жұмыс Кейс әдісі.
Суретте көрсетілген жағдайларға байланысты үйкелістің пайдасы мен зиянын айқындау. |
Дескриптор
|
басбармақ (4 балл)
|
Суреттер немесе слайд Қосымша-1
|
|
|
3-Тапсырма Топтық жұмыс Ыстық орындық әдісі. Оқушыларды топқа бөлінуге шақырады. •Үйкеліс күшін математикалық өрнектеу. Үйкеліс күшін математикалық өрнектеу, формуласын қолданып есептер шығару. Әр топтан бір немесе екі оқушы шығып жұмыстарын таныстырады. Сабақ бойы жасаған жұмысын көрсетеді. |
Дескриптор
|
Топта бірін бірі бағалау (3 балл)
|
Слайд, тақта, оқулық, дәптер. Топқа бөлу: Симмулятор https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/template.php?s=mech_treni&l=kz |
|
|
Сабақтың соңы: 5 мин |
Рефлексия «Жетістік баспалдағы» Үй тапсырымасы
|
Менің бүгін үйренгенім... Өмірде қалай қолдануға жарайды... Мен бүгінгі жасаған жұмысыма ризамын, себебі... |
- |
Тақта дәптер |
Қосымша-1
«Миға шабуыл» элементар сұрақтар:
-
Үйкеліс түрлерін атай аласыз ба?
-
Үйкеліс түрлерін ажырата аласыз ба? Оның қандай қажеттілігі бар?
-
Суреттегі денелер қозғалысына үйкелістің қандай тиімділігі бар?
-
Үйкеліс шамасын математикалық есептеуге бола ма? Оның қандай қажеттілігі бар?
2-Тапсырма
Суретте көрсетілген жағдайларға байланысты үйкелістің пайдасы мен зиянын айқындау.


Қосымша-2
|
Маған таныс |
Жаңадан білгенім |
Қиын тұсы |
|
|
|
|
Қосымша-3 Есептер шығаруға арналған қосымша тапсырма
Табиғатта күштер: Үйкеліс күші
Формулалары:
|
№ |
Физикалық шама |
формуласы |
«ЅІ» дегі бірлігі |
|
1 |
Үйкеліс күші |
FμΝ |
Н |
Келтіру формулалары:
FμΝ
Fμmg
Есептер шығару үлгілері.
-
Оқушы 200 г ағаш білеушені тақтай бетімен жылжытты. Үйкеліс күшінің модулі қандай? μ0,25 (g10 м/с2)
Берілгені: шешуі:
m 200 г2 10-1кг F μNμmg
μ0,25 F 0,252 10-110 0,5Н
g 10 м/с.
F - ? жауабы: F 0,5 Н
-
Массасы 2 кг ағаш білеушенің қатаңдығы 100 Н/м серіппенің көмегімен ағаш тақтайдың бетімен бірқалыпты сүйреп келеді. Үйкеліс коэффициенті μ0,3. серіппенің ұзаруын табыңдар (g10 м/с2)
Берілгені: шешуі:
m 2 кг Fү μNμmg; Fс kΔх
k= 102 Н/м Fү Fс
μ0,3 μmg kΔх
g
10 м/с
. 
Δх- ? жауабы: Δх 6 см.
Өз бетінше есептер шығару
-
Динамометр арқылы оқушы, массасы 200 г ағаш білеушені горизонталь жазық орналасқан тақтайдың үстімен қозғады. Егер динамометр 0,6 Н-ды көрсетіп тұрса, үйкеліс коэффициенті неге тең?
(μ0,3.)
-
Ауыр жүк тартатын жылқы тұқымдарының жарысында олардың бірі бірқалыпты қозғалып, массасы 23 т жүкті жеткізді. Аттың тарту күші 2,3 кН деп есептеп, үйкеліс коэффициентін табыңдар.
(μ0,01.)
-
Столдың горизонталь бетімен массасы 0,2 кг білеушені динамометрмен бірқалыпты сүйрейді. Динамометрдің көрсетуі 0,5 болса, сырғанау үйкеліс коэффициенті
(μ0,25.)
-
Ит жеккен шанаға қар үстінде жұмсалатын күш 0,5 кН. Үйкеліс коэффициенті 0,1 болса, жегілген иттердің бірқалыпты қозғалып, сүйрей алатын, жүк тиелген шананың массасы (g10м/с2)
(m500 кг.)
-
Массасы 50 кг бала төбешіктен шанамен сырғанап, горизонталь жолмен 10 с ішінде 20 м жүріп барып, тоқтады. Үйкеліс күшін және үйкеліс коэффициентін табыңдар (g10м/с2)
(μ0,04; F=20Н.)
-
Массасы 4 кг ағаш білеушенің қатаңдығы 100 Н/м серіппенің көмегімен ағаш тақтайдың бетімен бірқалыпты сүйреп келеді. Үйкеліс коэффициенті 0,25-ке тең. Серіппенің ұзаруын табыңдар .
(Δх10 см.)
-
Білеуше горизонталь бетпен қозғалғанда, нормаль қысым күші 3 есе артса, сырғанау үйкеліс күші
(3 есе артады)
шағым қалдыра аласыз













