|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Денелердің өзара әрекеттесуі Мектеп: «№1 жалпы білім беретін орта мектебі» КММ Күні: --.07.2017ж Мұғалімнің аты-жөні: Аухадиева Аяулы Серікқызы Сынып: 7 Қатысқандар: 17 Қатыспағандар: |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
Үйкеліс күші. Үйкеліс әрекетін техникада ескеру |
|
Оқу мақсаты: |
7.2.2.6 – тыныштық, домалау және сырғанау үйкелістерін сипаттау; 7.2.2.7 – үйкеліс күшінің пайдасы мен зиянына мысалдар келтіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Үйкеліс, оның пайдасы мен зиянын, түрлерін, үйкеліс күшін, техникадағы үйкеліс әрекеттері туралы мағлұмат беру. Барлық оқушылар: Үйкеліс күшінің түрлерін біледі Басым бөлігі: Үйкелістің пайдасы мен зиянын біледі. Кейбір оқушылар: Үйкеліс күшінің пайда болу себептерін ажыратады, табиғат заңдарындағы маңызын, өмірмен байланысын түсіндіреді. |
|
Бағалау критерийі: |
1.Үйкеліс түрлерін ажырата біледі. 2. Формуланы түрлендіріп, есеп шығаруда еркін қолдана алады. 3. Күнделікті өмірден мысал келтіреді. |
|
Тілдік масаттар: |
Пәндік терминдер: үйкеліс, сырғанау, домалау, тыныштық үйкелістері |
|
Құндылықтар: |
Зайырлы қоғам жəне жоғары руханият (білім және салауатты өмір сүру) |
|
Пәнаралық байланыс: |
Жаратылыстану |
|
Алдыңғы білім: |
Денелердің өзара әсерлесуі. |
Сабақ барысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақ басы 7 мин |
1.Ұйымдастыру:Сәлемдесу. Үш түсті таңдау арқылы F 1 , F 2 , F 3 деп 3 топқа бөлу. ІІ. Ынтымақтастықты қалыптастыру «Өрмекші торы» арқылы бір-біріне сәттілік тілейді. ІІІ.Білімін тексеру.(Иә, жоқ)
1) Дененің тірекке
немесе аспаға әрекет ететін күші дененің салмағы деп аталады.
(иә)
3) Тіректің денеге әрекет ететін
күші тіректің реакция күші д.а.
(иә) ҚБ : жұппен тексеру, дұрыс жауаппен түзету жасайды. |
Түрлі карточкалар Графиктік тест иә
жоқ Слайд арқылы дұрыс жауаптарын түзету. |
|
Сабақ ортасы 8 мин |
Топтық жұмыс «Жағдаят туғызу» Шананы қара жолмен сүйрегеннен гөрі мұз бетімен немесе қар үстімен сүйреген ыңғайлы деген сұрақ арқылы жаңа тақырыпқа көшу.
Тапсырма №1. Мәтінді оқу. (Джигсо әдісі)
I топ: F 1 II топ: F 2 Тақырыпты толық ашады. III топ: F 3 |
|
|
15 мин |
Тапсырма №2. F 1 топ «Үйкеліс күші » Постер жасау F 2 топ «Үйкелістің түрлері» Кластер құрау F 3 топ «Үйкеліс әрекетін техникада ескеру» Постер қорғайды, талқылайды. «Түртіп алу» әдісі бойынша дәптерге қажетті мағлұматты жазып алады. ҚБ:Топтар бірін-бірі бағалайды. Қызыл, жасыл, сары таяқшалар арқылы бағалайды. |
Оқулық
|
|
2 мин |
Сергіту сәті: «Денені қыздыру жаттығулары» |
|
|
7 мин |
Деңгейлік тапсырмалар. Тақырыпқа байланысты жаттығу жұмыстарын орындау. А деңгейі. Суретте көрсетілген үйкелістің түрлерін анықтаңыз.
Б деңгейі. Төмендегі жағдайларда пайда болатын үйкеліс түрін анықтап, қай жағдайда үйкелісті арттыру не азайту керектігін түсіндіріңіз а) Бормен тақтаға жазу; ә) Қыстыгүні жолдардың тайғанақ болуы; б) Конькимен сырғанау; в) Автокөлік жолының кедір-бұдыр болуы; С деңгейі. Массасы 50 кг дене 200 Н күштің әрекетінен жазық бетте бірқалыпты қозғалып келеді. Үйкеліс коэффициенті неге тең? Дескриптор: - суреттерді сипаттайды; - үйкеліс түрлерін салыстырады; - үйкеліс күшінің пайдалы және зиянды әрекеттерін ажыратады; - формуланы есепке тиімді қолдана алады. ҚБ: Слайдта берілген дұрыс жауаптар арқылы оқушылар деңгейіне қарай тексереді. ( Мадақтау ). |
Слайд
|
|
Сабақтың соңы |
Үйге тапсырма: Үйкеліске мысалдар келтіру, 14-жаттығу 1,2 орындау |
|
|
4 мин |
Кері байланыс. «Өрмекші торы» әдісі. (Үйкеліс күші бойынша сөз, сөз тіркесі, сөйлем айту) |
|
|
2 мин |
Рефлексия Смайликтер арқылы алған білімдерін жеткізеді. |
|

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Үйкеліс күші. Үйкеліс әрекетін техникада ескеру" 7-сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Денелердің өзара әрекеттесуі Мектеп: «№1 жалпы білім беретін орта мектебі» КММ Күні: --.07.2017ж Мұғалімнің аты-жөні: Аухадиева Аяулы Серікқызы Сынып: 7 Қатысқандар: 17 Қатыспағандар: |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
Үйкеліс күші. Үйкеліс әрекетін техникада ескеру |
|
Оқу мақсаты: |
7.2.2.6 – тыныштық, домалау және сырғанау үйкелістерін сипаттау; 7.2.2.7 – үйкеліс күшінің пайдасы мен зиянына мысалдар келтіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Үйкеліс, оның пайдасы мен зиянын, түрлерін, үйкеліс күшін, техникадағы үйкеліс әрекеттері туралы мағлұмат беру. Барлық оқушылар: Үйкеліс күшінің түрлерін біледі Басым бөлігі: Үйкелістің пайдасы мен зиянын біледі. Кейбір оқушылар: Үйкеліс күшінің пайда болу себептерін ажыратады, табиғат заңдарындағы маңызын, өмірмен байланысын түсіндіреді. |
|
Бағалау критерийі: |
1.Үйкеліс түрлерін ажырата біледі. 2. Формуланы түрлендіріп, есеп шығаруда еркін қолдана алады. 3. Күнделікті өмірден мысал келтіреді. |
|
Тілдік масаттар: |
Пәндік терминдер: үйкеліс, сырғанау, домалау, тыныштық үйкелістері |
|
Құндылықтар: |
Зайырлы қоғам жəне жоғары руханият (білім және салауатты өмір сүру) |
|
Пәнаралық байланыс: |
Жаратылыстану |
|
Алдыңғы білім: |
Денелердің өзара әсерлесуі. |
Сабақ барысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақ басы 7 мин |
1.Ұйымдастыру:Сәлемдесу. Үш түсті таңдау арқылы F 1 , F 2 , F 3 деп 3 топқа бөлу. ІІ. Ынтымақтастықты қалыптастыру «Өрмекші торы» арқылы бір-біріне сәттілік тілейді. ІІІ.Білімін тексеру.(Иә, жоқ)
1) Дененің тірекке
немесе аспаға әрекет ететін күші дененің салмағы деп аталады.
(иә)
3) Тіректің денеге әрекет ететін
күші тіректің реакция күші д.а.
(иә) ҚБ : жұппен тексеру, дұрыс жауаппен түзету жасайды. |
Түрлі карточкалар Графиктік тест иә
жоқ Слайд арқылы дұрыс жауаптарын түзету. |
|
Сабақ ортасы 8 мин |
Топтық жұмыс «Жағдаят туғызу» Шананы қара жолмен сүйрегеннен гөрі мұз бетімен немесе қар үстімен сүйреген ыңғайлы деген сұрақ арқылы жаңа тақырыпқа көшу.
Тапсырма №1. Мәтінді оқу. (Джигсо әдісі)
I топ: F 1 II топ: F 2 Тақырыпты толық ашады. III топ: F 3 |
|
|
15 мин |
Тапсырма №2. F 1 топ «Үйкеліс күші » Постер жасау F 2 топ «Үйкелістің түрлері» Кластер құрау F 3 топ «Үйкеліс әрекетін техникада ескеру» Постер қорғайды, талқылайды. «Түртіп алу» әдісі бойынша дәптерге қажетті мағлұматты жазып алады. ҚБ:Топтар бірін-бірі бағалайды. Қызыл, жасыл, сары таяқшалар арқылы бағалайды. |
Оқулық
|
|
2 мин |
Сергіту сәті: «Денені қыздыру жаттығулары» |
|
|
7 мин |
Деңгейлік тапсырмалар. Тақырыпқа байланысты жаттығу жұмыстарын орындау. А деңгейі. Суретте көрсетілген үйкелістің түрлерін анықтаңыз.
Б деңгейі. Төмендегі жағдайларда пайда болатын үйкеліс түрін анықтап, қай жағдайда үйкелісті арттыру не азайту керектігін түсіндіріңіз а) Бормен тақтаға жазу; ә) Қыстыгүні жолдардың тайғанақ болуы; б) Конькимен сырғанау; в) Автокөлік жолының кедір-бұдыр болуы; С деңгейі. Массасы 50 кг дене 200 Н күштің әрекетінен жазық бетте бірқалыпты қозғалып келеді. Үйкеліс коэффициенті неге тең? Дескриптор: - суреттерді сипаттайды; - үйкеліс түрлерін салыстырады; - үйкеліс күшінің пайдалы және зиянды әрекеттерін ажыратады; - формуланы есепке тиімді қолдана алады. ҚБ: Слайдта берілген дұрыс жауаптар арқылы оқушылар деңгейіне қарай тексереді. ( Мадақтау ). |
Слайд
|
|
Сабақтың соңы |
Үйге тапсырма: Үйкеліске мысалдар келтіру, 14-жаттығу 1,2 орындау |
|
|
4 мин |
Кері байланыс. «Өрмекші торы» әдісі. (Үйкеліс күші бойынша сөз, сөз тіркесі, сөйлем айту) |
|
|
2 мин |
Рефлексия Смайликтер арқылы алған білімдерін жеткізеді. |
|

шағым қалдыра аласыз







