Қысқа мерзімді жоспар №11
Ұлттар достығы – басты байлығымыз
|
Бөлім: |
7-бөлім. Қазақстандағы ұлттар достығы. Елістеу сөздер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұлттар достығы – басты байлығымыз |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу 7. 4. 4. 2 еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсіну |
|
Сабақтың мақсаты: |
Көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді қолданады Мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданады Пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдайды еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсінеді |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгелдеу, назарын сабаққа бұру Топқа біріктіру: Қызығушылықты ояту Оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. «Біртұтас тәрбие» бағдарламасы Жасампаздық және жаңашылдық Әр түрлі таным құралдарын қолдану, әлем туралы білімді жинақтай алу (тілдік, оқырмандық мәдениет, ақпараттық, цифрлық ортадағы қызмет) |
І.Ұйымдастыру кезеңі: ІІ. Оқу тапсырмасын сұрау «Ғаламтор – адамзаттың ұлы жетістігі ме, әлде қателігі ме?» тақырыбында жазған эсесін оқиды ІІІ. Қызығушылықты ояту Әбдірахман Асылбектің өлеңін тыңдап, көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдерді еркін қолданып, «Қазақ жері – барша ұлтқа құт мекен» тақырыбында диалогқа қатысады Ғибратты сөз: Ырыс алды - ынтымақ |
Дескриптор: - сұраққа жауап береді - болжамдары талқыланады - көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдайды
|
Оқулық 162 -бет https://wordwall.net/ru/resource/61755847
|
|
Сабақтың ортасы 15 мин. |
3-тапсырма. 1. ҚР Президенті Қасым-Жомарт Тоқаевтың «Ел бірлігі – біздің баға жетпес байлығымыз, мемлекеттілігіміздің берік негізі» деген құттықтау сөзін негізге ала отырып, пікірталас ұйымдастырыңыз. ЕБҚ: Президенттің «Ел бірлігі – біздің баға жетпес байлығымыз» деген сөзіне байланысты өз ойыңды 3-4 сөйлеммен жеткіз. |
3-тапсырма. 1. ҚР Президенті Қасым-Жомарт Тоқаевтың «Ел бірлігі – біздің баға жетпес байлығымыз, мемлекеттілігіміздің берік негізі» деген құттықтау сөзін негізге ала отырып, пікірталас ұйымдастырыңыз.
Пікірталас
тақырыбы: Рөлдер:
Талқылау сұрақтары:Біртұтас ұлттық ұғымды қалыптастыру қаншалықты қажет? Ұлттық бірегейлік пен этникалық ерекшелікті қатар сақтау мүмкін бе? Мәдени әртүрлілік елдің дамуына қандай әсер етеді? Шығармашылық тапсырма:Пікірталастан кейін қатысушылардың әрқайсысы «Ел бірлігі – Қазақстанның болашағы» тақырыбында 5-6 сөйлемнен тұратын қорытынды ой жазады
ЕБҚ: Президенттің «Ел бірлігі – біздің баға жетпес байлығымыз» деген сөзіне байланысты өз ойыңды 3-4 сөйлеммен жеткізеді. Сұрақтар: Бірлік дегенді қалай түсінесің? Қазақстанда әртүрлі ұлт өкілдері бірге өмір сүруде. Бұл бізге қандай пайда әкеледі деп ойлайсың? |
Дескриптор: - көркемдегіш құралдарды қолданады; - мәтіндегі негізгі ақпаратқа қатысты сөз тіркестерін анықтайды Мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді қолданады Эмоциялық-экспрессивті сөздерді тиімді пайдаланады Шешім қабылдау барысында тез және нақты жауап береді 5-6 сөйлемнен тұратын қорытынды ой жазады |
7-сынып оқулығы, 159-бет |
|
4 мин |
Есте сақта! Тіл таным |
Еліктеу сөздер – айналадағы, табиғаттағы түрлі дыбыстарға, құбылыстарға, қимыл-әрекеттерге және солардың бейнелеріне еліктеуден туған сөздер. Мысалы, жалт-жұлт етеді, сарт ете түсті, арбаң-арбаң етіп, күлмің-күлмің етті, шіңк-шіңк етті. |
Дескриптор: -ережемен танысады -мысал келтіреді |
|
|
5 мин |
5-тапсырма. Суреттерге қарап, еліктеу сөздерді қатыстырып, сөйлем құра ЕБҚ: Суреттерге байланысты еліктеу сөздерді қатыстырып, 1-2 сөйлем құра |
5-тапсырма. «Суретпен жұмыс» әдісі
Суреттерге байланысты еліктеу сөздерді қатыстырады, 4-5 сөйлем құрайды |
Дескриптор: еліктеу сөздерді қатыстырады 4-5 сөйлем құрайды |
|
|
9 мин |
6-тапсырма.Суреттегі іс-әрекетті еліктеу сөздермен сипаттап, мәтін құрастыр. Қазақстандағы ұлттар достығы туралы қорытынды жаз |
6-тапсырма.Суреттегі іс-әрекетті еліктеу сөздермен сипаттап, мәтін құрастырады. Қазақстандағы ұлттар достығы туралы қорытынды жазады |
Дескриптор: еліктеу сөздермен сипаттайды мәтін құрастырады қорытынды ой жазады |
|
|
Сабақтың соңы 5 мин.
|
Бекіту: wordwall тапсырмаларын орындаңызКері байланыс: Сабақта не үйрендіңіз? Қандай тапсырма қиын болды? деген сұрақтарға жауап алу |
Бекіту: wordwall тапсырмаларын орындайдыКері байланыс: Сабақта не үйрендіңіз? Қандай тапсырма қиын болды? |
Сындарлы кері байланыс |
https://wordwall.net/ru/resource/39291055
|
|
Оқу тапсырмасы:
|
9-тапсырма.Еліктеу сөздерді кірістіріп, Қазақстан халқының бірлігі күнінің маңызы туралы мәтін жаз |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ" Ұлттар достығы-басты байлығымыз" Жаңа қмж
Ашық сабақ" Ұлттар достығы-басты байлығымыз" Жаңа қмж
Қысқа мерзімді жоспар №11
Ұлттар достығы – басты байлығымыз
|
Бөлім: |
7-бөлім. Қазақстандағы ұлттар достығы. Елістеу сөздер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұлттар достығы – басты байлығымыз |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу 7. 4. 4. 2 еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсіну |
|
Сабақтың мақсаты: |
Көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді қолданады Мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданады Пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдайды еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсінеді |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгелдеу, назарын сабаққа бұру Топқа біріктіру: Қызығушылықты ояту Оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. «Біртұтас тәрбие» бағдарламасы Жасампаздық және жаңашылдық Әр түрлі таным құралдарын қолдану, әлем туралы білімді жинақтай алу (тілдік, оқырмандық мәдениет, ақпараттық, цифрлық ортадағы қызмет) |
І.Ұйымдастыру кезеңі: ІІ. Оқу тапсырмасын сұрау «Ғаламтор – адамзаттың ұлы жетістігі ме, әлде қателігі ме?» тақырыбында жазған эсесін оқиды ІІІ. Қызығушылықты ояту Әбдірахман Асылбектің өлеңін тыңдап, көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдерді еркін қолданып, «Қазақ жері – барша ұлтқа құт мекен» тақырыбында диалогқа қатысады Ғибратты сөз: Ырыс алды - ынтымақ |
Дескриптор: - сұраққа жауап береді - болжамдары талқыланады - көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдайды
|
Оқулық 162 -бет https://wordwall.net/ru/resource/61755847
|
|
Сабақтың ортасы 15 мин. |
3-тапсырма. 1. ҚР Президенті Қасым-Жомарт Тоқаевтың «Ел бірлігі – біздің баға жетпес байлығымыз, мемлекеттілігіміздің берік негізі» деген құттықтау сөзін негізге ала отырып, пікірталас ұйымдастырыңыз. ЕБҚ: Президенттің «Ел бірлігі – біздің баға жетпес байлығымыз» деген сөзіне байланысты өз ойыңды 3-4 сөйлеммен жеткіз. |
3-тапсырма. 1. ҚР Президенті Қасым-Жомарт Тоқаевтың «Ел бірлігі – біздің баға жетпес байлығымыз, мемлекеттілігіміздің берік негізі» деген құттықтау сөзін негізге ала отырып, пікірталас ұйымдастырыңыз.
Пікірталас
тақырыбы: Рөлдер:
Талқылау сұрақтары:Біртұтас ұлттық ұғымды қалыптастыру қаншалықты қажет? Ұлттық бірегейлік пен этникалық ерекшелікті қатар сақтау мүмкін бе? Мәдени әртүрлілік елдің дамуына қандай әсер етеді? Шығармашылық тапсырма:Пікірталастан кейін қатысушылардың әрқайсысы «Ел бірлігі – Қазақстанның болашағы» тақырыбында 5-6 сөйлемнен тұратын қорытынды ой жазады
ЕБҚ: Президенттің «Ел бірлігі – біздің баға жетпес байлығымыз» деген сөзіне байланысты өз ойыңды 3-4 сөйлеммен жеткізеді. Сұрақтар: Бірлік дегенді қалай түсінесің? Қазақстанда әртүрлі ұлт өкілдері бірге өмір сүруде. Бұл бізге қандай пайда әкеледі деп ойлайсың? |
Дескриптор: - көркемдегіш құралдарды қолданады; - мәтіндегі негізгі ақпаратқа қатысты сөз тіркестерін анықтайды Мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді қолданады Эмоциялық-экспрессивті сөздерді тиімді пайдаланады Шешім қабылдау барысында тез және нақты жауап береді 5-6 сөйлемнен тұратын қорытынды ой жазады |
7-сынып оқулығы, 159-бет |
|
4 мин |
Есте сақта! Тіл таным |
Еліктеу сөздер – айналадағы, табиғаттағы түрлі дыбыстарға, құбылыстарға, қимыл-әрекеттерге және солардың бейнелеріне еліктеуден туған сөздер. Мысалы, жалт-жұлт етеді, сарт ете түсті, арбаң-арбаң етіп, күлмің-күлмің етті, шіңк-шіңк етті. |
Дескриптор: -ережемен танысады -мысал келтіреді |
|
|
5 мин |
5-тапсырма. Суреттерге қарап, еліктеу сөздерді қатыстырып, сөйлем құра ЕБҚ: Суреттерге байланысты еліктеу сөздерді қатыстырып, 1-2 сөйлем құра |
5-тапсырма. «Суретпен жұмыс» әдісі
Суреттерге байланысты еліктеу сөздерді қатыстырады, 4-5 сөйлем құрайды |
Дескриптор: еліктеу сөздерді қатыстырады 4-5 сөйлем құрайды |
|
|
9 мин |
6-тапсырма.Суреттегі іс-әрекетті еліктеу сөздермен сипаттап, мәтін құрастыр. Қазақстандағы ұлттар достығы туралы қорытынды жаз |
6-тапсырма.Суреттегі іс-әрекетті еліктеу сөздермен сипаттап, мәтін құрастырады. Қазақстандағы ұлттар достығы туралы қорытынды жазады |
Дескриптор: еліктеу сөздермен сипаттайды мәтін құрастырады қорытынды ой жазады |
|
|
Сабақтың соңы 5 мин.
|
Бекіту: wordwall тапсырмаларын орындаңызКері байланыс: Сабақта не үйрендіңіз? Қандай тапсырма қиын болды? деген сұрақтарға жауап алу |
Бекіту: wordwall тапсырмаларын орындайдыКері байланыс: Сабақта не үйрендіңіз? Қандай тапсырма қиын болды? |
Сындарлы кері байланыс |
https://wordwall.net/ru/resource/39291055
|
|
Оқу тапсырмасы:
|
9-тапсырма.Еліктеу сөздерді кірістіріп, Қазақстан халқының бірлігі күнінің маңызы туралы мәтін жаз |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз














