Бөлім:
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған
жағдайда)
|
|
Күні:
|
|
Сынып:
6
|
Қатысушылар
саны
|
Қатыспағандар саны
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Қазақтың дастарқаны
|
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
6. 2.3.1. ауызекі сөйлеу этикеттері мен
көркем сөйлеудің құрылымдық және жанрлық ерекшеліктерін
ажырату;
6.4.4.3.үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану
|
Сабақтың мақсаты
|
-ауызекі сөйлеу этикеттері мен
көркем сөйлеудің құрылымдық және жанрлық ерекшеліктерін
ажыратады;
|
Құндылықтар
|
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ
ОТАНШЫЛДЫҚ: бұл
өз еліңізді сүю, қорғау, ұрпаққа табыс ету және осы елдің ұланы
екенін мақтан ету; Отаншылдығы — ұлттың бірлігі, оның тарихы,
мәдениеті, салт-дәстүрлері мен құндылықтары.
Патриотизм
дегеніміз — әке-шешеңді құрметтей
білу; тәрбиелік
құндылықтар.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың
кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5
мин
5 мин
|
І. Ұйымдастыру
кезеңі
Оқушыларға суреттер
таратылады. Сыртына әр түрлі тағамдар суреті
жабыстырылады.
Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген
қызығушылығын арттыру.
Сұрақтар:
- Суретте ненің суреті
берілген?
- Бүгінгі сабақпен қандай
байланысы бар?
- Не себептен суреттер әр
түрлі?
-Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы
қандай деп ойлайсыңдар?
Топқа бөлу:
1-топ. «Ұн
тағамдар»
2-топ. «Ет
тағамдар»
3-топ «Сүт
тағамдар»
Балалар, біз бүгін қазақ
дастарқаны кеңінен талдайтын
боламыз. Қазақ халқы қашан да асқа, тағамға
үлкен мән берген. Халқымыз кәделі әрі сіңімді тағамдарды ет пен
сүттен жасаған. Мәселен, қымыз, шұбат сияқты шипалы сусындар батыс
елдерінде мүлде жоқ. Ал ұннан жасалатын ұлттық тағамдарымыздың
орны, тіпті, бөлек Ендеше ұлттық
құндылық
тұрғысынан талдайтын боламыз.
|
Оқушылар суретті ала отырып
негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды. Сұрақтарға жауап
береді.
Оқушылар сурет түрлеріне
сәйкес топтарға бөлінеді.
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, сабақтың
тақырыбын, мақсатын анықтайды.
|
Ауызша қолдау
Ауызша қолдау, мадақтау.
|
Суреттер
Таныстырылым
|
С абақтың
ортасы
5
мин
|
ІІІ. Ж. «Кездейсоқ ұяшық»
әдісі
Мақсаты:
қысқа мерзімде өткен сабақты еске
түсіру.

|
Оқушылар сұрақтарға жауап бере
отырып, өткен тақырыаты қысқа уақытта еске
түсіреді.
|
ҚБ. Асық арқылы бағалау

Әр дұрыс жауапқа1 бонус асық
беріледі.
1асық-1бонус
|
https://wordwall.net/resourceajax/qr?shareLocation=3&homeworkGameId=44028186
https://wordwall.net/play/87738/325/302
АКТ
|
5
мин
10 мин
|
ІҮ. ЖЖ. «Жұптас-ойлан-бөліс»
әдісі
1-тапсырма
( оқулықтан
)

Саралау:
диалог арқылы қолдау
Ү. ТЖ. «Жүгірме диктант»
әдісі
Топтар
тапсырмасы:
Ерулік — дәстүрлі халықтық жоралғының жарқын үлгісі.
Жаңадан көшіп келген, жапсарлас қонған отбасына бұрыннан отырған
көршілері қонақасы береді, дәм-тұз татырып, ықылас-пейіл білдіреді.
Ерулік беру арқылы ауыл тұрғындары
жаңа көршілерін өздеріне етене жақындастыруды,
бөтенсітпеуді де көздейді. Ерулік қысқы соғымның сүбелі мүшелерінен
(қазы-қарта, жал-жая, т.б.) пісіріледі немесе қой сойылып
шақырылады
|
Мақсаты: оқушылардың сөздік қорын мағыналы пайдалану
қабілетін дамыту және шапшандылыққа
үйрету
Қосымша
сұрақ:
- 3 топтың жұмысын салыстыра отырып, қандай
қорытынды жасауға болады?
Саралау: топтық жұмыс
арқылы саралау, жеке қолдау
|
Оқушылар кітаптан мәтінді оқып
дискриптор бойынша орындайды.
Оқушылар топтар бойынша
берілген тапсырмаларды орындайды. Мәтінді қатесіз көшіріп
жазады.
|
ҚБ. Асық арқылы бағалау.
Өзара бағалау + мұғалімнің
бағалауы

Дескриптор:
– Мәтін бөліктері бойынша мазмұнын
түсінеді;1б
– Ауызекі сөйлеуге тән сөйлемдерді
табады;1б
– Құрылымдық ерекшелігін
анықтайды;1б
– Көркем сөйлеудің жанрлық ерекшелігін
анықтайды:1б
ҚБ. «Қол шапалақтау»
|
Дәптермен жұмыс

Қазақ тілі,
6-сынып

|
5 мин
|

ҮІ.Ж.
«Сематикалық карта» әдісі
|
Мезгіл үстеу
|
Мекен
үстеу
|
Мақсат үстеу
|
күні-түні оқыды
|
|
|
|
алға жылжыды
|
|
|
|
әдейілеп шақырды.
|
|
|
|
ала
жаздай еңбектенді
|
|
|
|
ілгері-кейін қозғалды
|
|
|
|
әдейі айтты
|
|
|
|
жоғарыдан түсті
|
|
|
|
жорта білмегенсіді
|
|
|
|
қасақана кетіп
қалды
|
|
|
|
жазғытұрым келеді
|
|
|
|
Тауға
қарай өрмелеу
|
|
|
|
Саралау:
нәтиже арқылы саралау
|
Оқушылар алған білімдерін
толық орындап шығады.
|
ҚБ. Асық арқылы бағалау.
Өзара бағалау + мұғалімнің
бағалауы

Дескриптор:
- Тапсырманы толық
орындайды;1б
- Мезгіл үстеуді
табады;1б
- Мекен үстеуді
табады;1б
-Мақсат үстеуді
табады;1б
|
Таратпа материалдар, дәптермен
жұмыс.
|
5 мин
|
Бекіту тапсырмасы
«Кездейсоқ доңғалақ» әдісі.
Кездейсоқ доңғалақ қай топты
көрсетеді сол топ өз топ атауының басқа да ұлттық тағамдарын
атаңдар.
Өтілген тілдік бағдар мақсат
үстеуге байланысты бір мысал келтіріңдер.
Саралау:
диалог арқылы қолдау
|
Кездейсоқ доңғалақ қай топты
көрсетеді сол топ өз топ атауының басқа да ұлттық тағамдарын
атайды.
Өтілген тілдік бағдар мақсат
үстеуге байланысты бір мысал келтіреді.
|
ҚБ. Асық арқылы бағалау

Әр дұрыс жауапқа1 бонус асық
беріледі.
1асық-1бонус
|
https://wordwall.net/play/87742/956/564

АКТ
|
Сабақтың соңы
5 мин
|
Оқушы рефлексиясы:
«Асық »
әдісі

Бағалау.
Үй тасырмасы «Қазақ дастарқаны» эссе
жазу.
|
Оқушыларға сабаққа кері байланыс
жасайды.
|
Асықтар саналып, дескриптор
бойынша жиналған баллдарды журналға қою
|
Асықтар
АКТ
|