|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Омарова Айгуль Саденбаевна |
||||||||
|
СЫНЫП: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Ұлы географиялық ашулар әлемді қалай өзгертті? |
|||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) 6.2.4.3 картадан XV-XVI ғасырлардағы саяхатшылардың негізгі бағыт-бағдарларын белгілей отырып, Ұлы географиялық ашылулардың адамдардың әлем туралы түсінігіне ықпалын анықтау. |
|||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Орта ғасырлардағы Еуропа елдерінің мұқтаждықтарын анықтайды. |
||||||||
|
Оқушылардың басым көпшілігі: Ұлы географиялық ашылулардың қажеттілігінің себептерін ашып көрсетеді. |
|||||||||
|
Кейбір оқушылар: Ұлы географиялық ашылулардың жағымды, жағымсыз жақтарын ажыратады. |
|||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Орта ғасырлардағы Еуропа елдерінің мұқтаждықтарын анықтайды алады. 2. Ұлы географиялық ашылулардың қажеттілігінің себептерін ашып көрсете алады. 3. Ұлы географиялық ашылулардың жағымды, жағымсыз жақтарын ажырата алады. |
||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар жаңа ұғымдармен танысады: ұлы географиялық ашылулар, компас, астролябия, саяхат, отарлау. |
||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Әлемді ашу, зерттеу саяхаттары, тұрғындар санының артуы/кемуі, қоршаған ортаның өзгеруі, адамдардың жаппай қоныс аударуы, аурулардың тарауы, еуропалық отаршылар, құлдар, оқ-дәрісі бар империя. |
|||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||||||||
|
Батыс Еуропада зерттеу саяхаттарын жүргізу сақталуда, себебі .... Ең маңызды факторлар мыналар болды ........ Ең үлкен табысты мынадай адамдар алды ....... Мына адамдар барлығын жоғалтты ........ |
|||||||||
|
Жоспар |
|||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||||||
|
Басталуы |
«Тілек шоғы» тренингі арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Теңіз, саяхат, материк, кеме сөздері арқылы топтарға бөлу. І топ – Америка ІІ топ – Африка ІІІ топ – Үндістан IV топ – Испания
Әдісі: «Элективті тест» |
Қиынды қағаздар |
|||||||
|
Ортасы |
Ұлы георгафиялық ашылулар туралы қысқаша түсінік беру.
! – таныс мәлімет + - жаңа ақпарат ? – түсініксіз Түсініксіз ақпаратпен жұмыстану.
2.Топтық жұмыс «Бірге ойлаймыз» І топ: Христофор Колумбтың Американың ашуы Дескриптор: Х.Колумбтың экспедиция бағытын анықтайды Х.Колумбтың Американы ашуын сипаттайды ІІ топ: Америго Веспуччи саяхаты Дескриптор: А.Веспуччи саяхат бағытын атайды Ашқан жаңалығын анықтайды ІІІ топ: Васко да Гама экспедициясы Дескриптор: Васко да Гама экспедициясын сипаттайды Географиялық зерттеу барысын айтады ІV топ: Фернан Магеллан зерттеулері Дескриптор: Ф.Магеллан экспедициясының бағытын анықтайды Ғылымға қосқан жаңалығын атайды
ҚБ: «Жұлдызша» арқылы топтар жұмыстарына баға береді.
Сергіту сәті: картада материк орындары ауыстырылып берілген, ретімен орналастыру.
3. Жұптық жұмыс 1.Ұлы георграфиялық ашылулардың жағымды/жағымсыз жақтарын ажыратады. 2. Негізгі оқиғаларды анықтау 1492 ж., 1499 ж., 1501 ж., 1503 ж., 1500 ж., 1497 ж. 3. Терминдермен жұмыс Сан-Сальвадор, Санта, Пинта. 4. Картамен жұмыс 5.30 жыл, 20, 1498 ж., қаңтар, мамыр ҚБ: «Смайликтер» арқылы жұптар бірін-бірі бағалайды.
«Ақиқат-жалған» әдісі арқылы сабақ қорытындыланды. |
Компьютер, https://www.youtube.com/watch?v=ac5P6hdPU9w слайд, суреттер
Слайдтар
Суреттер, флипчарт, маркер
Бейнеролик
Үлестірмелі материалдар |
|||||||
|
Аяқталуы |
Кері байланыс: «Нәтижелер рамкасы»
(сабаққа деген қызығушылығым қалай оянды?)
(мақсатыма қол жеткізу үшін не істедім?)
(мақсатыма қалай қол жеткіздім?)
(мақсатыма жеткенімді қалай білдім?)
|
Стикерлер (рефлексия парақшалары)
Оқулық
|
|||||||
|
Дифференциация – Сіз көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлап отырсыз?Сіз дарынды оқушылар алдында қандай тапсырмаларды беруді жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||
|
Ең дарынды оқушылар сабақ барысында үйретудің көптеген көліктерін қоса алады және оларды бұған дейін география сабақтарынан, телебағдарламалар және т.б. алған білімдерімен байланыстырып ҰГА адам өмірі және әлемдік экономика мен саясаттың дамуына ықпалы туралы терең анализ жасай алады. Үлгерімі төмен оқушылар топтық, жұптық жұмыстарға белсене араласады. |
Сабақ барысында дескрипторды өзара бағалау құралы ретіндіе пайдалану.
«Жұлдызша», «Смайлик» формативті бағалау әдістері арқылы топтық, жұптық жұмыстарға баға беру.
«Нәтижелер» рамкасы» кері байланыс әдісін қолдана отырып тақырыптың қамтылу деңгейін анықтау.
|
Жарық, температура режимі, жайлы психологиялық ая жасау (мейірімді сөйлесу, ауызша, ыммен қолдау көрсету). Сергіту сәттерін және қызметтің белсенді түрлерін пайдалану
Компьтерді , АКТ пайдалану барысында қауіпсіздік ережесін сақтау. |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Ұлы географиялық ашылулар әлемді қалай өзгертті?
Ашық сабақ Ұлы географиялық ашылулар әлемді қалай өзгертті?
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Омарова Айгуль Саденбаевна |
||||||||
|
СЫНЫП: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Ұлы географиялық ашулар әлемді қалай өзгертті? |
|||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) 6.2.4.3 картадан XV-XVI ғасырлардағы саяхатшылардың негізгі бағыт-бағдарларын белгілей отырып, Ұлы географиялық ашылулардың адамдардың әлем туралы түсінігіне ықпалын анықтау. |
|||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Орта ғасырлардағы Еуропа елдерінің мұқтаждықтарын анықтайды. |
||||||||
|
Оқушылардың басым көпшілігі: Ұлы географиялық ашылулардың қажеттілігінің себептерін ашып көрсетеді. |
|||||||||
|
Кейбір оқушылар: Ұлы географиялық ашылулардың жағымды, жағымсыз жақтарын ажыратады. |
|||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Орта ғасырлардағы Еуропа елдерінің мұқтаждықтарын анықтайды алады. 2. Ұлы географиялық ашылулардың қажеттілігінің себептерін ашып көрсете алады. 3. Ұлы географиялық ашылулардың жағымды, жағымсыз жақтарын ажырата алады. |
||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар жаңа ұғымдармен танысады: ұлы географиялық ашылулар, компас, астролябия, саяхат, отарлау. |
||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Әлемді ашу, зерттеу саяхаттары, тұрғындар санының артуы/кемуі, қоршаған ортаның өзгеруі, адамдардың жаппай қоныс аударуы, аурулардың тарауы, еуропалық отаршылар, құлдар, оқ-дәрісі бар империя. |
|||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||||||||
|
Батыс Еуропада зерттеу саяхаттарын жүргізу сақталуда, себебі .... Ең маңызды факторлар мыналар болды ........ Ең үлкен табысты мынадай адамдар алды ....... Мына адамдар барлығын жоғалтты ........ |
|||||||||
|
Жоспар |
|||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||||||
|
Басталуы |
«Тілек шоғы» тренингі арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Теңіз, саяхат, материк, кеме сөздері арқылы топтарға бөлу. І топ – Америка ІІ топ – Африка ІІІ топ – Үндістан IV топ – Испания
Әдісі: «Элективті тест» |
Қиынды қағаздар |
|||||||
|
Ортасы |
Ұлы георгафиялық ашылулар туралы қысқаша түсінік беру.
! – таныс мәлімет + - жаңа ақпарат ? – түсініксіз Түсініксіз ақпаратпен жұмыстану.
2.Топтық жұмыс «Бірге ойлаймыз» І топ: Христофор Колумбтың Американың ашуы Дескриптор: Х.Колумбтың экспедиция бағытын анықтайды Х.Колумбтың Американы ашуын сипаттайды ІІ топ: Америго Веспуччи саяхаты Дескриптор: А.Веспуччи саяхат бағытын атайды Ашқан жаңалығын анықтайды ІІІ топ: Васко да Гама экспедициясы Дескриптор: Васко да Гама экспедициясын сипаттайды Географиялық зерттеу барысын айтады ІV топ: Фернан Магеллан зерттеулері Дескриптор: Ф.Магеллан экспедициясының бағытын анықтайды Ғылымға қосқан жаңалығын атайды
ҚБ: «Жұлдызша» арқылы топтар жұмыстарына баға береді.
Сергіту сәті: картада материк орындары ауыстырылып берілген, ретімен орналастыру.
3. Жұптық жұмыс 1.Ұлы георграфиялық ашылулардың жағымды/жағымсыз жақтарын ажыратады. 2. Негізгі оқиғаларды анықтау 1492 ж., 1499 ж., 1501 ж., 1503 ж., 1500 ж., 1497 ж. 3. Терминдермен жұмыс Сан-Сальвадор, Санта, Пинта. 4. Картамен жұмыс 5.30 жыл, 20, 1498 ж., қаңтар, мамыр ҚБ: «Смайликтер» арқылы жұптар бірін-бірі бағалайды.
«Ақиқат-жалған» әдісі арқылы сабақ қорытындыланды. |
Компьютер, https://www.youtube.com/watch?v=ac5P6hdPU9w слайд, суреттер
Слайдтар
Суреттер, флипчарт, маркер
Бейнеролик
Үлестірмелі материалдар |
|||||||
|
Аяқталуы |
Кері байланыс: «Нәтижелер рамкасы»
(сабаққа деген қызығушылығым қалай оянды?)
(мақсатыма қол жеткізу үшін не істедім?)
(мақсатыма қалай қол жеткіздім?)
(мақсатыма жеткенімді қалай білдім?)
|
Стикерлер (рефлексия парақшалары)
Оқулық
|
|||||||
|
Дифференциация – Сіз көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлап отырсыз?Сіз дарынды оқушылар алдында қандай тапсырмаларды беруді жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||
|
Ең дарынды оқушылар сабақ барысында үйретудің көптеген көліктерін қоса алады және оларды бұған дейін география сабақтарынан, телебағдарламалар және т.б. алған білімдерімен байланыстырып ҰГА адам өмірі және әлемдік экономика мен саясаттың дамуына ықпалы туралы терең анализ жасай алады. Үлгерімі төмен оқушылар топтық, жұптық жұмыстарға белсене араласады. |
Сабақ барысында дескрипторды өзара бағалау құралы ретіндіе пайдалану.
«Жұлдызша», «Смайлик» формативті бағалау әдістері арқылы топтық, жұптық жұмыстарға баға беру.
«Нәтижелер» рамкасы» кері байланыс әдісін қолдана отырып тақырыптың қамтылу деңгейін анықтау.
|
Жарық, температура режимі, жайлы психологиялық ая жасау (мейірімді сөйлесу, ауызша, ыммен қолдау көрсету). Сергіту сәттерін және қызметтің белсенді түрлерін пайдалану
Компьтерді , АКТ пайдалану барысында қауіпсіздік ережесін сақтау. |
|||||||
шағым қалдыра аласыз
















