Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
Махатма Ганди атындағы №92 мамандандырылған лицейі
Қысқа мерзімді жоспар
Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы
|
Бөлім: |
Түзулердің өзара орналасуы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Орынбаева А.Ә. |
|
Күні: |
02.02.2023 |
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.1.17 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану; 7.1.1.18 үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу және үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы дәлелдеу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Бағалау критериі |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Топқа бөлу: «Билет» әдісі Оқушылар әлемді аралау үшін ұшаққа отыратын билеттерін таңдайды. Үй жұмысын тексеру. Үшбұрыштың қалған бұрыштарын анықта: № 10 (Балаян)
№ 11 (Балаян)
Үй жұмысын оқушылар слайдта көрсетілген жауаптар бойынша тексереді. |
Сабаққа дайындалады. Оқушылар қағазда жазылған билеттін үш түрі арқылы таңдаған ұшағына байланысты үш топқа бірігеді. 1-ТОП: А қатары 2-ТОП: Б қатары 3-ТОП: С қатары Үй тапсырмасын дайын жауап арқылы өз-өзін тексереді: № 10 (Балаян) Шешуі:
№ 11 (Балаян) Шешуі:
|
Қалыптастырушы бағалау «Өзара бағалау» арқылы Кері байланыс: мұғалім оқушылардың өз- өзін тексеруін қадағалайды. Бағалау:
Дескриптор: - жазыңқы бұрыштың градустық өлшемін қолданады; - үшбұрыштың ішкі бұрышының қосындысын пайдаланады; -сыртқы бұрыштың қасиетін қолданады; |
Оқулық, жұмыс дәптері, үлестірме қағаз |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Өткен сабақты қайталау 6 мин
|
Өткен сабақты қайталау үшін «Ойнайық, ойланайық» әдісі бойынша оқушыларға umaigra бағдарламасы көмегімен Қазақстан елімізден алғашқы саяхатымызды бастап Нью-Йоркке ұшады:
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. |
Оқушылар umaigra бағдарламасы көмегімен Қазақстан елімізден алғашқы саяхатымызды бастап Нью-Йоркке ұшуы үшін қойылатын өткен тақырыптарды еске түсіру мақсатында сұрақтарға жауап береді:
|
Мадақтау, ынталандыру, қошемет көрсету |
Презентация, пликерс картасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жеке жұмыс 7 мин
Жұппен жұмыс 8 мин.
|
Жеке жұмыс. Оқулықпен жұмыс Wordwall бағдарламасы арқылы ұяшық астындағы есепті таңдап алып шығарады, берілген оқулықтағы есепті тақтаға шығарады. №8(Балаян)
№9(Балаян)
№16.17(Смирнов)
АВС үшбұрышында АВ=ВС, А
бұрышында
№16.18(Смирнов)
Үшбұрыштың бір сыртқы бұрышы
85
Жұппен жұмыс. Жұппен жұмыс жасау мақсатында екі оқушыға ұлдар мен қыздардың суреті бүктелген қағаз беріледі. Қағаз ішінде үшбұрыштың екі бұрышы беріледі қалған үшінші бұрышын табу керек. №3.15 (Шыныбеков) Егер үшбұрыштың екі бұрышы:
Мақсаты: Тақырыпты бекіту мақсатында, оқушылардың есептерді шығаруда жіберетін қателерін көру, жанындағы жұптарының бір біріне көмектесу арқылы жалпы сыныптың түсінбеген есептерін бекітіп алу мақсатында. |
Оқушылар әр топтан кезек бойынша шығып есептерді тақтаға шығаруы қажет. №8
№9
№16.17(Смирнов)
3)
№16.18(Смирнов)
5х= х=17 Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту
министрлігі
Махатма Ганди атындағы №92
мамандандырылған лицейі
Қысқа мерзімді
жоспар
Үшбұрыш бұрыштарының
қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы Бөлім: Түзулердің өзара
орналасуы Педагогтің
аты-жөні: Орынбаева
А.Ә. Күні: 02.02.2023 Сыныбы: 9 Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы: Оқу бағдарламасына сәйкес
оқу мақсаты 7.1.1.17 үшбұрыштың ішкі
бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын есептер
шығаруда қолдану; 7.1.1.18 үшбұрыштың сыртқы
бұрышының анықтамасын білу және үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы
теореманы дәлелдеу; Сабақтың
мақсаты:
Үшбұрыштың ішкі бұрышының
қосындысы жайлы білу;
Үшбұрыштың ішкі
бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын есептер
шығаруда қолдану;
Үшбұрыштың сыртқы
бұрышының анықтамасын білу; Үшбұрыштың сыртқы бұрышының
теоремасын есептер шығаруда
қолдану;
Бағалау
критериі
Үшбұрыштың ішкі бұрышының
қосындысы жайлы
біледі;
Үшбұрыштың ішкі
бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын есептер
шығаруда қолдана алады;
Үшбұрыштың сыртқы
бұрышының анықтамасын
біледі; Үшбұрыштың сыртқы бұрышының
теоремасын есептер шығаруда қолдана
алады; Сабақтың
барысы: Сабақ
кезеңі/ Уақыты Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы 7
мин. Ұйымдастыру
кезеңі Оқушылармен амандасу,
түгендеу, сабаққа дайындығын
бақылау. Топқа бөлу: «Билет»
әдісі Оқушылар әлемді аралау үшін
ұшаққа отыратын билеттерін
таңдайды. Үй жұмысын
тексеру. Үшбұрыштың қалған бұрыштарын
анықта: №
10 (Балаян) №
11 (Балаян) Үй жұмысын оқушылар слайдта
көрсетілген жауаптар бойынша
тексереді. Сабаққа
дайындалады. Оқушылар қағазда жазылған
билеттін үш түрі арқылы таңдаған ұшағына байланысты үш топқа
бірігеді. 1-ТОП: А
қатары 2-ТОП: Б
қатары 3-ТОП: С
қатары Үй тапсырмасын дайын жауап
арқылы өз-өзін
тексереді: №
10 (Балаян) Шешуі: №
11 (Балаян) Шешуі:
Қалыптастырушы
бағалау «Өзара бағалау»
арқылы
Кері
байланыс: мұғалім оқушылардың өз- өзін
тексеруін қадағалайды.
Бағалау:
Толық дұрыс - 2
балл
1 - 2 қате – 1
балл
Дескриптор:
- жазыңқы бұрыштың
градустық өлшемін
қолданады;
- үшбұрыштың ішкі бұрышының
қосындысын
пайдаланады; -сыртқы бұрыштың қасиетін
қолданады; Оқулық, жұмыс дәптері,
үлестірме қағаз Өткен сабақты
қайталау 6
мин
Өткен
сабақты қайталау үшін
«Ойнайық, ойланайық» әдісі бойынша оқушыларға umaigra
бағдарламасы көмегімен Қазақстан елімізден алғашқы саяхатымызды
бастап Нью-Йоркке ұшады:
Параллель түзулер дегеніміз не?
Екі параллель түзуді қиюшымен қиғанда қанша бұрыш
пайда болады оларды ата:
Екі түзу параллель болу үшін:
Үшбұрыштың сыртқы бұрышы ... Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 160
градусқа тең Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде
сыни ойлануды дамыту.
Оқушылар umaigra бағдарламасы көмегімен Қазақстан елімізден алғашқы
саяхатымызды бастап Нью-Йоркке ұшуы үшін қойылатын өткен
тақырыптарды еске түсіру мақсатында сұрақтарға жауап
береді: Қиылыспайтын түзулер 8:
Айқыш, сәйкес,тұстас бұрыштар Сәйкес
бұрыштары тең болуы керек Сыбайлас
емес екі ішкі бұрыштың қосындысына
тең Жалған Мадақтау, ынталандыру, қошемет
көрсету
Презентация, пликерс
картасы
Сабақтың
ортасы Жеке
жұмыс 7
мин Жұппен
жұмыс 8
мин.
Жеке
жұмыс.
Оқулықпен
жұмыс Wordwall бағдарламасы арқылы
ұяшық астындағы есепті таңдап алып шығарады, берілген оқулықтағы
есепті тақтаға
шығарады.
№8(Балаян)
№9(Балаян)
№16.17(Смирнов)
АВС үшбұрышында АВ=ВС, А
бұрышында
№16.18(Смирнов)
Үшбұрыштың бір сыртқы бұрышы
85
Жұппен
жұмыс. Жұппен жұмыс жасау мақсатында
екі оқушыға ұлдар мен қыздардың суреті бүктелген қағаз беріледі.
Қағаз ішінде үшбұрыштың екі бұрышы беріледі қалған үшінші бұрышын
табу керек.
№3.15
(Шыныбеков)
Егер үшбұрыштың екі
бұрышы:
Мақсаты: Тақырыпты бекіту мақсатында,
оқушылардың есептерді шығаруда жіберетін қателерін көру, жанындағы
жұптарының бір біріне көмектесу арқылы жалпы сыныптың түсінбеген
есептерін бекітіп алу
мақсатында.
Оқушылар әр топтан
кезек бойынша шығып есептерді тақтаға шығаруы
қажет. №8
№9
№16.17(Смирнов) 3)
№16.18(Смирнов) 5х= х=17 |



























































