Қысқа мерзімді жоспар
|
Тақырыбы: |
Үшбұрыштар теңдігінің белгілері |
||||
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||
|
7 сынып |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.1.21үшбұрыштар теңдігінің белгілерін білу және дәлелдеу; 7.1.1.22үшбұрыштар теңдігінің белгілерін есептер шығару мен дәлелдеулерде қолдану |
||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: “Үшбұрыштардың теңдігі” туралы алған білімдерін шығармашылықпен зерттеу, ой түйіндеу арқылы жұмыс жасау қабілетін қалыптастырады |
||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Жаңаша тәсілдер арқылы пәнге қызығушылығы мен оқу қабілеттері артады.. |
|||||
|
Кейбір оқушылар: Жеке, топтық жұмыс жасауға үйренеді, білгенін, түсінгенін салыстыруға, талқылауға, ой елегінен өткізуге дағдыланады, бірмүшеге байланысты есептер шығаруды меңгереді |
|||||
|
Тілдікмақсаттар |
Оқушылар: - есептің шығару жолын түсіндіре алады; - бөлімнің ұғымдары мен терминдерін түсінеді және қолданады; Лексика және терминология - сүйір бұрышты, доғал бұрышты, тікбұрышты үшбұрыштар; - теңқабырғалы, теңбүйірлі, қабырғалары әр түрлі үшбұрыштар; - үшбұрыштың элементтері; |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларға өз ойларын ашық жеткізуді үйрете отырып, ашықтық құндылығын оқушылар бойында дарыту. |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
сызу |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Слайд презентация |
||||
|
Бастапқы білім |
Паралельтүзулер, перпендикуляр түзулер, бұрыштар… |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы(2-5 минут) |
І Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа даярлығын тексеру. О Т Оқушылардың таңдаған фигураларна мінездеме беремін |
Геометриялық фигуралар |
|||
|
Сабақтың ортасы (6-30 минут) |
( Ұшбұрыш Пікірталас сұрақтарымен жұмыс Ассоциация құру Топтық жұмыс. Ітоп: Үшбұрыштар теңдігінің Ібелгісі ІІтоп: Үшбұрыштар теңдігінің ІІбелгісі ІІІтоп: Үшбұрыштар теңдігінің ІІІбелгісі 1.ABCD тіктөртбұрышының АС диагоналі оны АВС және АСD екі бұрышқа бөледі. Осы үшбұрыштың теңдігін үшбұрыштар теңдігінің 1 және 2 белгілеріне сүйене отырып дәлелде. 2.∆АВС=∆А1В1С1, АВ=5см, АС =7см. ∆А1В1С1–ның периметрі 21 см болса, ВС-ның ұзындығын табыңыз. Дескриптор Білім алушы − тең үшбұрыштардың сәйкес элементтерінің теңдігін біледі; − периметрлерінің теңдігін көрсетеді; − өрнек құрастырады; − ВС-ның ұзындығын табады. Суреттен өзара тең үшбұрыштарды тауып, теңдігін дәлелдеңіз. Дескриптор Білім алушы − өзара тең үшбұрыштарды көрсетеді; − үшбұрыштар теңдігінің белгісін қолданып, дәлелдейді. Демалу минуты: Неше үшбұрыш бар екенін есептеу |
Оқулық №1Жұмыс дәптері А3 парақ Үлестірме материалдар |
|||
|
Сабақтың соңы ( 31-40мин) Үйге тапсырма |
(Қ)
.
«Мені таны....» Кесте
толтыру
|
Үлестірме материалдар Геометриялық фигуралар |
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||
|
Қорытындылау |
Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? 2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды? |
|
||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1. 2. |
|||||

1-тапсырма
∆АВС=∆А1В1С1, АВ=5см, АС =7см. ∆А1В1С1–ның периметрі 21 см болса, ВС-ның ұзындығын табыңыз.
Дескриптор Білім алушы
− тең үшбұрыштардың сәйкес элементтерінің теңдігін біледі;
− периметрлерінің теңдігін көрсетеді; − өрнек құрастырады;
− ВС-ның ұзындығын табады.
2
-тапсырма Суреттен өзара тең
үшбұрыштарды тауып, теңдігін дәлелдеңіз.
Дескриптор Білім алушы
− өзара тең үшбұрыштарды көрсетеді;
− үшбұрыштар теңдігінің белгісін қолданып, дәлелдейді.
3-тапсырма ABCD тіктөртбұрышының АС диагоналі оны АВС және АСD екі бұрышқа бөледі. Осы үшбұрыштың теңдігін үшбұрыштар теңдігінің 1 және 2 белгілеріне сүйене отырып дәлелде.
Дескриптор
−Диагонал жүргізеді;
− үшбұрыштар теңдігінің белгісін қолданып, дәлелдейді
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Үшбұрыш теңдігінің белгілері" 7сынып
Ашық сабақ "Үшбұрыш теңдігінің белгілері" 7сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Тақырыбы: |
Үшбұрыштар теңдігінің белгілері |
||||
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||
|
7 сынып |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.1.21үшбұрыштар теңдігінің белгілерін білу және дәлелдеу; 7.1.1.22үшбұрыштар теңдігінің белгілерін есептер шығару мен дәлелдеулерде қолдану |
||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: “Үшбұрыштардың теңдігі” туралы алған білімдерін шығармашылықпен зерттеу, ой түйіндеу арқылы жұмыс жасау қабілетін қалыптастырады |
||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Жаңаша тәсілдер арқылы пәнге қызығушылығы мен оқу қабілеттері артады.. |
|||||
|
Кейбір оқушылар: Жеке, топтық жұмыс жасауға үйренеді, білгенін, түсінгенін салыстыруға, талқылауға, ой елегінен өткізуге дағдыланады, бірмүшеге байланысты есептер шығаруды меңгереді |
|||||
|
Тілдікмақсаттар |
Оқушылар: - есептің шығару жолын түсіндіре алады; - бөлімнің ұғымдары мен терминдерін түсінеді және қолданады; Лексика және терминология - сүйір бұрышты, доғал бұрышты, тікбұрышты үшбұрыштар; - теңқабырғалы, теңбүйірлі, қабырғалары әр түрлі үшбұрыштар; - үшбұрыштың элементтері; |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларға өз ойларын ашық жеткізуді үйрете отырып, ашықтық құндылығын оқушылар бойында дарыту. |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
сызу |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Слайд презентация |
||||
|
Бастапқы білім |
Паралельтүзулер, перпендикуляр түзулер, бұрыштар… |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы(2-5 минут) |
І Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа даярлығын тексеру. О Т Оқушылардың таңдаған фигураларна мінездеме беремін |
Геометриялық фигуралар |
|||
|
Сабақтың ортасы (6-30 минут) |
( Ұшбұрыш Пікірталас сұрақтарымен жұмыс Ассоциация құру Топтық жұмыс. Ітоп: Үшбұрыштар теңдігінің Ібелгісі ІІтоп: Үшбұрыштар теңдігінің ІІбелгісі ІІІтоп: Үшбұрыштар теңдігінің ІІІбелгісі 1.ABCD тіктөртбұрышының АС диагоналі оны АВС және АСD екі бұрышқа бөледі. Осы үшбұрыштың теңдігін үшбұрыштар теңдігінің 1 және 2 белгілеріне сүйене отырып дәлелде. 2.∆АВС=∆А1В1С1, АВ=5см, АС =7см. ∆А1В1С1–ның периметрі 21 см болса, ВС-ның ұзындығын табыңыз. Дескриптор Білім алушы − тең үшбұрыштардың сәйкес элементтерінің теңдігін біледі; − периметрлерінің теңдігін көрсетеді; − өрнек құрастырады; − ВС-ның ұзындығын табады. Суреттен өзара тең үшбұрыштарды тауып, теңдігін дәлелдеңіз. Дескриптор Білім алушы − өзара тең үшбұрыштарды көрсетеді; − үшбұрыштар теңдігінің белгісін қолданып, дәлелдейді. Демалу минуты: Неше үшбұрыш бар екенін есептеу |
Оқулық №1Жұмыс дәптері А3 парақ Үлестірме материалдар |
|||
|
Сабақтың соңы ( 31-40мин) Үйге тапсырма |
(Қ)
.
«Мені таны....» Кесте
толтыру
|
Үлестірме материалдар Геометриялық фигуралар |
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||
|
Қорытындылау |
Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? 2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды? |
|
||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1. 2. |
|||||

1-тапсырма
∆АВС=∆А1В1С1, АВ=5см, АС =7см. ∆А1В1С1–ның периметрі 21 см болса, ВС-ның ұзындығын табыңыз.
Дескриптор Білім алушы
− тең үшбұрыштардың сәйкес элементтерінің теңдігін біледі;
− периметрлерінің теңдігін көрсетеді; − өрнек құрастырады;
− ВС-ның ұзындығын табады.
2
-тапсырма Суреттен өзара тең
үшбұрыштарды тауып, теңдігін дәлелдеңіз.
Дескриптор Білім алушы
− өзара тең үшбұрыштарды көрсетеді;
− үшбұрыштар теңдігінің белгісін қолданып, дәлелдейді.
3-тапсырма ABCD тіктөртбұрышының АС диагоналі оны АВС және АСD екі бұрышқа бөледі. Осы үшбұрыштың теңдігін үшбұрыштар теңдігінің 1 және 2 белгілеріне сүйене отырып дәлелде.
Дескриптор
−Диагонал жүргізеді;
− үшбұрыштар теңдігінің белгісін қолданып, дәлелдейді
шағым қалдыра аласыз













