Қапшағай қалалық
семинар
|
Ақылаева Бакыткул
Чапайовна
І (ілгерлі) деңгейлі
сертификатталған
Математика пәні
мұғалімі
Алматы
облысы
Қапшағай
қаласы
№7 орта
мектеп
|
Күні:
|
Геометрия
|
сынып:
7
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Үшбұрыштар. Үшбұрыштар
түрлері
|
Сабақ
мақсаттары
|
7.1.1.13 Үшбұрыштардың
түрлерін ажырату;
7.1.1.14 Теңқабырғалы,
теңбүйірлі, тікбұрышты үшбұрыштардың элементтерін
білу;
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
Үшбұрыштардың түрлерін
ажыратады;
Теңқабырғалы, теңбүйірлі,
тікбұрышты үшбұрыштардың элементтерін
біледі
|
Кейбір
оқушылар:
-
Үшбұрыштардың түрлерінің
анықтамасын тұжырымдай
алады.
-
Теңқабырғалы, теңбүйірлі,
тікбұрышты үшбұрыштардың әрқайсысының элементтерін танып,
анықтамаларын тұжырымдай
алады.
-
Күрделі сызбалардан үшбұрыштың
түрлерін таба алады, сызбасын дұрыс сыза
біледі.
-
-
есеп мәтіні
бойынша қажетті сызбаны
салу
жолын сипаттайды
|
|
Тақырып бойынша лексика мен терминология
-
сүйір
бұрышты,
доғал бұрышты,
тікбұрышты
үшбұрыштар;
-
теңқабырғалы, теңбүйірлі, қабырғалы
әр түрлі
үшбұрыштар;
-
үшбұрыштың элементтері;
- катет,
гипотенуза;
-
табаны,
бүйір
қабырғасы;
-
қабырғалар арасындағы
бұрыш;
-
қабырғаға іргелес
жатқан
бұрыш;
- қарсы жатқан бұрыш;
|
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
-Үшбұрыштар қабырғасы мен
бұрышына қарай ........ түрге
бөлінеді.
- Үш қабырғасының да ұзындықтары
әр түрлі болатын үшбұрышты...... деп
атаймыз
- Үш қабырғасы да өзара тең
болатын үшбұрыш...... деп
аталады.
- Үш қабырғасының екеуі тең
болатын үшбұрыш...... деп
аталады.
- Теңбүйірлі үшбұрыштың өзара
тең екі қабырғасы оның ............, ал үшіншісі-........ деп
аталады.
Сүйір бұрышты
үшбұрыш деп
.................
Доғал бұрышты
үшбұрыш деп..................
Тікбұрышты үшбұрыш
деп..................
|
Жоспар бойынша қолданылатын
әдіс-тәсілдер,
стратегиялар.
« Үшбұрышты элементтермен
безендірейік!»
Безендіру
стратегиясы
«Ойлан-бірлес-жұптас»
стратегиясы
«Деп атаймыз»
тұжырымдамалық кестесі
Bilimland.kz.
4/8 және 5/8 «Бірден тану»
стратегиясы
Семантикалық
кесте, кластер құру(қалыптастырушы бағалау тапсырмасы
үшін)
|
Алдыңғы
оқу
Қайталау –оқу
анасы
«Үшбұрышты
элементтермен
безендірейік!»
|
Мұғалімнің бағыт-бағдары
арқылы орындалатын ұжымдық
жұмыс
1-практикалық
тапсырма:
Бір түзудің бойында
жатпайтын үш нүктені
белгілеңіз.
Үш нүктені кесінділер
арқылы қосыңыз.
Қандай фигура пайда
болғанын айтыңыз
2-практикалық
тапсырма:
Анықтамасын тұжырымдап
айтып бер
Үш нүкте үшбұрыштың қандай
элементі болды?
Үш кесінді үшбұрыштың
қандай элементі болды?
Қанша бұрыш пайда
болды?
Керекті
сөздер: Қабырғалары, төбелері,
ішкі бұрыш
3-практикалық
тапсырма:
Үшбұрышты қалай
оқимыз?
Үшбұрышты қалай
белгілейміз?
, ,

Элементтері:
қабырғалары
төбелері
бұрыштары
|
Миға
шабуыл!
Жұмыла көтерген
жүк жеңіл!
стратегиясы
|
Оларды әр түрлі
үшбұрыштар деп айтуға бола
ма?
ПРАКТИКАЛЫҚ
ТАПСЫРМА ҰСЫНЫЛАДЫ.
Мақсаты: топтарға
берілген тапсырманы бірігіп орындайды, ақ параққа бағыт-бағдар
бойынша желімдеу жұмысын жүргізеді.Желімдеу барысында үшбұрыштарды
құрастырады және оны тақтаға ілуі сұралады. 6 түрлі үшбұрыштардың
құрастырылғанын оқушының байқағанын бақылау және олардың
элементтері бойынша айырмашылығын көре білуін қадағалау арқылы жаңа
сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын ашуға дайындық жасауға
болады.
|
Жаңа сабаққа
кіріспе:
|
Сабақтың тақырыбы мен
мақсатын анықтау
|
Ресурстар
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
«Ойлан-бірлес-жұптас»
стратегиясы

Кластер
құру
Дәптермен
жұмыс
|
ОЙЛАНУҒА ОЙЫҢДЫ
ҚОС тапсырмасын ұсынады:
6 түрлі үшбұрышты қандай ортақ белгілерін ескере отырып,
топтастыр,
ортақ белгілерін ескеріп үшбұрыштарды топқа
бөліңдер.
1-тапсырма:
Негізгі ойларын,
зерттеулері мен қорытынды шешімдерін ескере отырып, оқушыларға
өтілген тақырып бойынша кластер құруы
тапсырылады.
2-тапсырма:
Слайд бойынша
:
Слайдтағы үшбұрышты
фигуралардың сызбалары бойынша анықтамаларын дұрыс айтып, дұрыс
тұжырымдауға шақыру.
Дұрыс тұжырымдалған
анықтамаларды дәптерге жазу
|
Топ мүшелері
таратылған 6 түрлі үшбұрышты мұғалімнің ұсынысы бойынша ойластыра
отырып, топқа бөледі. Топқа бөлудегі негізгі қасиетін анықтап,
дәлелін келтіріп айтады. Әр топтың ойы мен қосар өзге ұсыныстарын
тыңдап, бір шешімге келулерін
ойластырады.



|
Үшбұрыш
тар
түрлері
Кластер
Слайд
Дәптер
|
Қалыптастырушы
бағалау
|
1-тапсырма:
«Деп атаймыз»
тұжырымдамалық кестесін толтыру (жеке
жұмыс)
Тапсырманың дұрыс
жауабы слайдтан көрсетіледі.
Бала өзін-өзі
бағалауды жүзеге асырады.
|

|
Өзін-өзі
бағалау
|
Bilimland.kz.
4/8 және 5/8
Ой
сергіту
|
Bilimland.kz.
4/8 және 5/8 тапсырма
ұсынады.
Үшбұрышты
қабырғалары және бұрыштары бойынша
жіктеу
Бейне таспа бойынша
қорытындылау
«Бірден тану!»
стратегиясы бойынша топ мүшелері шытырман сызбадан
– өздеріне тиеселі үшбұрышты адаспай дұрыс табу
тиіс.
Слайд арқылы ой
сергіту жасау
|
Шытырман сызбалардан
оқушылар бүгінгі танысқан үшбұрыштарын бірден танып, оның қай топқа
жататынын және қалай аталатынын біден айтып табуды жоспарлайды.
Тапсырма топпен орындауды талап
етіледі.
Нақты , дұрыс
шешімдер мен дұрыс жауаптар тыңдалып, топты-топ бағалауы іске
асырылады. «Екі жұлдыз, бір тілек» бағалауы арқылы ауызша іске
асырылады.
Әлемдегі үшбұрыштар
туралы мәлімет алды.
|
«Екі жұлдыз, бір
тілек»
бағалауы
Слайд
|
Ой
толғаныс
«Ертегі желісімен»
стратегиясы
|
«Үшбұрыштар елінде...» атты
ертегі құрастыруды тапсырады. Басын бастап ертегі айтып, жалғасын
шығармашылықпен аяқтауды
табыстайды.
|
Оқушылар өздерінің ертегілерін
құрастырып, ертегі арқылы сабақтың барысын қорытып
шығады.
|
|
Кері
байланыс
|

|
Сабаққа кері байланыс
жазады.
|
|