Материалдар / Ашық сабақ: Үшбұрыштарды шешу 9-сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ: Үшбұрыштарды шешу 9-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
9.1.3.9 шеңберге іштей немесе сырттай сызылған үшбұрыштардың аудандарын пайдаланып шеңбердің радиусын табу формулаларын білу және қолдану
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
08 Желтоқсан 2021
1913
13 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Күні: 25.02.2021ж

Пәні: геометрия


Алматы облысы Кербұлақ ауданы Қаспан орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен КММ

Бөлім: 9.3А Үшбұрыштарды шешу


Сынып: 9 а

Қатысқандар саны:


Сабақ тақырыбы

Үшбұрыштарды шешу

Сабақ тақырыбы


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.1.3.9 шеңберге іштей немесе сырттай сызылған үшбұрыштардың аудандарын пайдаланып шеңбердің радиусын табу формулаларын білу және қолдану



Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Үшбұрыштардың ауданын табу формуласын және үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиусын табу формулаларын біледі

Оқушылардың басым бөлігі: Үшбұрыштың ауданын және үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңбердің радиусын табу формулаларын қолданып, есептер шығарады

Кейбір оқушылар: Тақырыпқа қатысты ой қорытып, тұжырым жасайды


Бағалау критерийі

-үшбұрыштың ауданын табады

-үшбұрышқа іштей сызылған шеңбердің радиусын табады

-үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің радиусын табады


Сабақ барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Басы

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)

Сәлемдесу. Жағымды жұмыс атмосферасын қалыптастыру

«Өзіңе тілегенді, өзгеге тіле» әдісімен бір-біріне тілек айтып, жақсы көңіл-күй сыйлайды.

Үй жұмысын тексеру

«Өзін-өзі тексеру» әдісі арқылы тақтада берілген дұрыс жауаппен тексереді


Сәлемдеседі. Бір-біріне тілек айтып, жақсы көңіл-күй сыйлайды.

Үй жұмысын тексереді








Бағалау парағы

2 балл








Оқушы дәптерлері



Негізгі бөлім Тақырыпты ашу

27 минут



Өткенге шолу «Тарсия» әдісімен топтық жұмыс жасалады

Өткен тақырыптарды қайталауға арналған сұрақтардың жауаптарын дұрыс табу арқылы үшбұрыш құрастырады.

Сабақтың тақырыбын анықтйды

Сабақ мақсатымен таныстыру

9.1.3.9 шеңберге іштей немесе сырттай сызылған үшбұрыштардың аудандарын пайдаланып шеңбердің радиусын табу формулаларын білу және қолдану



«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісімен оқулықтан тапсырмалар орындайды. Жеке, жұптық, топтық жұмыс жүргізіледі.

43

46

48

Оқушылармен бірге әр есепке бағалау дескрипторын нақтылап, өзі –өзі бағалауға жағдай туындату


Берілген үшбұрыш қиындыларындағы сұрақтардың дұрыс жауаптарын тауып үлкен үшбұрыш құрастырады, жауаптарын оқиды

Сабақ тақырыбын анықтайды












43 есеп

Үшбұрышқа сырттай сызылған және оған іштей сызылған шеңберлердің радиустарын табыңдар, үшбұрыштың қабырғалары мынадай:

  1. 15; 13; 4

Жауабы R= 8,125; r= 1,5

Дескриптор:

1.Жарты периметрді табады

2.Үшбұрыштың ауданын табады

3. R= табады

4. r= табады

46 есеп

Табаны 10 см, ал бүйір қабырғасы 13 см болып келген тең бүйірлі үшбұрыш үшін оған іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын табыңдар

Жауабы R= 169/24; r= 10/3


Дескриптор:

1.тең бүйірлі үшбұрыштың ауданын табу формуласын қолданып үшбұрыштың ауданды табады

2. R= табады

3. r= табады

48 есеп

Тік бұрышты үшбұрыштың катеттері 40см-ге және 42 см-ге тең.Оны сырттай және іштей сызылған шеңберлердің радиустарын табыңдар

Жауабы R= 29; r= 12


Дескриптор:

1.тік бұрышты үшбұрыштың ауданын табу формуласын қолданып үшбұрыштың ауданды табады

2. R= табады

3. r= табады


Бағалау парағы

Әр дұрыс жауапқа

1 балл (жалпы 6 балл)









Бағалау парағы

1-есеп

4 балл














2-есеп 3 балл
















3-есеп 3 балл

Үшбұрыш қиындылары








А4 парақ сабақ мақсаты





Интнрбнлсенді тақта

Оқулық

А4 парақ Дескрипторлар


Жеке жұмыс

8 минут

Жеке жұмыс.

«Элективті тест» әдісімен тест тапсырмасын орындайды.

  1. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы

А) 1800 В) 900 С) 3600

2. П/2 неше градус

А) 450 В) 900 С) 1800

3.Шеңбердің радиусы деп...

А)Шеңбердің кез-келген шеткі бір нүктесін центрмен қосатын кесінді

В) Шеңбердің екі шеткі нүктесін қосатын кесінді

С)Центр арқылы өтетін кесінді

4. а= 5; b= 4; c=3 үшбұрыштың периметрін табыңдар

А)12 В) 8 С) 15

5.Шеңбердің диаметрі деп....

А) Шеңбердің кез-келген шеткі бір нүктесін центрмен қосатын кесінді

В) Шеңбердің екі шеткі нүктесін центр арқылы қосатын кесінді

С)Шеңбердің кез-келген екі нүктесін қосатын кесінді

«Элективті тест» әдісімен тест тапсырмасын оқушылар қолдарындағы жауап нұсқаларын көтеру арқылы орындайды


Бағалау парағы Әр дұрыс жауапқа 1 балл жалпы 5 балл



Соңы

5 минут

Оқушылар сабақтың қорытындысын шығарады.Рефлексия жасайды

Бағалау қорытындысы шығарылады

Бағалау критерийі:

23-21 балл «Тамаша» жұмыс 10 балл

20-18 балл «Жарайсың» 8 балл

17-15 балл «Талпын» 6 балл

Кері байланыс береді

Маған ұнады...

Бүгін сабақта білдім...

Ұсыныс жасаймын....

Мен сабақта үйрендім...

Мен бүгін сабақта қайталадым....

Мен бүгін сабақта бекіттім..






Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары.


Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау

Нұсқаулықпен жүргізіледі.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Пән мұғалімі Досымбекова Қымбат Садыққызы











Бағалау парағы

Үй жұмысы

2 балл

«Тарсия» әдісі

Әр дұрыс жауапқа

1 балл

(жалпы

6 балл)

43 есеп

Дескриптор бойынша

4 балл

46 есеп Дескриптор бойынша

3 балл

48 есеп Дескриптор бойынша

3 балл

«Элективті тест»

Әр дұрыс жауапқа

1 балл

(жалпы

5 балл)

Жалпы балл



Дескриптор:

1.Жарты периметрді табады

2.Үшбұрыштың ауданын табады

3. R= табады

4. r= табады


Дескриптор:

1.тең бүйірлі үшбұрыштың ауданын табу формуласын қолданып үшбұрыштың ауданды табады

2. R= табады

3. r= табады


Дескриптор:

1.тік бұрышты үшбұрыштың ауданын табу формуласын қолданып үшбұрыштың ауданды табады

2. R= табады

3. r= табады











Бағ

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!