Материалдар / Ашық сабақ "Үшбұрыштардың аудандары"

Ашық сабақ "Үшбұрыштардың аудандары"

Материал туралы қысқаша түсінік
8.1.3.12 үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; мақсатында жасалған ашық сабақ қмж
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Қараша 2024
59
0 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

«Әлжан Бұқарбайқызы атындағы қазақ орта мектебі »

коммуналдық мемлекеттік мекемесі

ДОІЖО:

Сабақтың тақырыбы: Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары

Бөлім:

Аудан

Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда

Исмухамбетова А.С

Күні:

09.02.2023

Пән/Сынып:

Геометрия, 8 сынып.

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Үшбұрыштардың аудандары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

8.1.3.12 үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану;

Сабақтың мақсаты:

үшбұрыштың ауданының формулаларын қорытып шығарады және қолданады ( , , , және Герон формуласы);


Сабақтың барысы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 мин


Ұйым дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Үшбұрыштардың аудандары тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану.

І.Ұйымдастыру кезеңі

«Шаттық шеңбер» жасап, көңіл-күй кубигі арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.

Оқушыларды топтастыру «Көңіл-күй» кубигі арқылы.

Топта жұмыс жасау ережесін еске түсіру.























ТShape1 оп басшысын сайлау.

Бағалау парағын тарату.

Оқушыларды түгендеу.

Бағалау әдісі «Баскетбол» әдісі






Амандасады. Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбымен,мақсатымен танысады.






«Шаттық шеңбер» жасап, көңіл-күй кубигі арқылы оқушылар бір-біріне жақсы тілек, мақтау сөздер айтып, сәттілік тілейді.

Көңіл-күй кубигінде бейнеленген сызбалар арқылы үш топқа бөлінеді.

I топ – «Тікбұрышты үшбұрыш» тобы

II топ – «Теңбүйірлі үшбұрыш» тобы

III топ – «Теңқабырғалы үшбұрыш» тобы

Ынталандыру сөздері






Слайд







«Көңіл-күй» кубигі

Shape3 Shape2

5 мин

«Өткенге шолу»

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру. «Рандом шеңбер» арқылы оқушыны таңдап, «OREO» әдісімен сұрақ қою.

  1. Төртбұрыш анықтамасы.

  2. Төртбұрыштың аудан формуласы.

  3. Параллелограмм анықтамасы.

  4. Параллелограмм аудан формулалары..

  5. Шаршы дегеніміз анықтамасы.

  6. Шаршының аудан формуласы.

  7. Ромб анықтамасы.

  8. Ромбтың аудан формулалары.

  9. Үшбұрыш анықтамасы.

  10. Герон формуласы.

  11. Тікбұрышты үшбұрыштың аудан формуласы.

  12. Теңқабырғалы үшбұрыштың аудан формуласы

Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.

Бағалау критерийі: Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың анықтамасын білу және формуласын айту

Дескриптор:

Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың анықтамасын біледі және формуласын айтады -1ұпай.

Жалпы ұпай:1 ұпай


Слайд


«OREO» печеньелері

7мин




































3 мин
















10 мин

Негізгі бөлім

ІІІ. Жаңа тақырыпқа бағыттау.

Топтық жұмыс. «DEAL» әдісі арқылы топтарға есептер беріледі.


49c17dd3-cdc7-4791-950f-719aaf825e45.jpg



a5f27a64-3fd3-4cec-8a68-3390349bf90b.jpg





0891e0f5-3e8c-42de-bdd0-ad036409f475.jpg







IV. Жұптық жұмыс. Берілген кестені толтыру.


a

7


2Shape4 Shape5

6


3


h

8

6


Shape6

Shape7


7

S


12

8


4

2Shape8 Shape9

42




Оқушылар «Рандом» әдісі арқылы топқа қайта бөлінеді.






V. Топтық жұмыс. Практикалық жұмыс. Берілген түрлі-түсті парақтардан өз топтарының атауларына сай үшбұрыштарды құрастыруын сұраймын.












Топтық жұмыс:

Оқушылар топпен жұмыс жасап, постерлер арқылы өз тапсырмаларын қорғайды.



































Оқушылар жұптасып тапсырмаларды орындайды, жұптар бір-бірінің тапсырмаларын жауабымен тексереді.









Оқушылар топқа бөлінеді.

Оқушылар берілген парақтардан үшбұрыштарды құрастырады, тапсырманы орындайды.

Бағалау Критерийі:

D – Describe – баяндау, суреттеу (оқығанды, көргенді сипаттау, сынау, өлшеу).

E –Explain – түсіндіру (құбылыс немесе оқиға бойынша не білетіндерін, түсінгендерін суреттеу).

A – Anallуse – талдау (ақпаратты талдау, қорытынды жасау, себептерін атау).

L – Links – байланыс (болжамдар немесе қорытынды жасау, өзінде бар біліммен байланыстыру).

Дескриптор:

Берілгенін баяндайды- 1ұпай

Есепті түсіндіреді – 1 ұпай

Ақпаратты талдайды – 1 ұпай

Алдыңғы білімімен байланыстырады – 1 ұпай.

Жалпы: 4 ұпай


Бағалау критерийі: Аудан формуласын қолдану, берілген кестені толтыру

Дескриптор:

Аудан формуласын қолданады-1 ұпай, Берілген кестені толтырады-1 ұпай


Дұрыс жауап – 2 ұпай.




Бағалау критерийі:

Үшбұрыштарды құрастыру;

Аудан формуласын қолданып, есепті шығару.

Дескриптор:

Үшбұрыштарды құрастырады – 1 ұпай

Аудан формуласын қолданады – 1 ұпай

Есепті шығарады -1 ұпай.

Жалпы: 3 ұпай

Таратпа қағаздар

Постер

Маркер



Слайд






























Таратпа қағаздар
















Түрлі-түсті парақтар

Қайшы

Желім

Сызғыш









5 мин





















5 мин










Бекіту тапсырмасы



















Кері

байланыс

VI. «True» және «False» әдісі арқылы бүгінгі сабағымызды бекітеміз.

1.Үшбұрыш- бір жазықтықта қиылысатын 3нүктеден құрылған фигура.

2. Үшбұрыштың қабырғаларына байланысты 3 түрі бар.

3. Үшбұрыштың аудан формулаларын параллелограммның аудан формуласын 3-ке бөлу арқылы шығаруға болады.

4. Тікбұрышты үшбұрыштың аудан формуласын есептеу үшін екі катетін көбейтіп, 2-ге бөлу керек.

5. Герон формуласында үшбұрыштың периметрінің өлшемі пайдаланылады.

VII. Кері байланыс. «Казпочта» әдісі арқылы бүгінгі сабақтан алған әсерлерімен хат арқылы бөліседі.

Баскетбол торында жиналған ұпайлар арқылы оқушыларды бағалайды.











Үйге тапсырма: Есептерді шығару.

1. Тік бұрышты үшбұрыштың катеттері бойынша ауданын табыңыздар:

а) 1,6 м және 4,5 м в) 5 см және 7,6 см

2.Берілген қабырғалары бойынша үшбұрыштың ауданын табыңыздар:

а) 29,25,6 в) 13,14,15

3.Үшбұрыштың қабырғалары және 10 см, ал олардың арасындағы 45о. Үшбұрыштың ауданын табыңыздар

Оқушылар қолдарындағы парақтарды түсіне сай, яғни егер берілген ақпарат дұрыс болса – жасыл, дұрыс емес болса – қызыл карточкаларды көтереді.
















Оқушылар хат жазады.





Оқушылар 1-10

баллдық жүйе бойынша критерий мен дескрипторға сай, тапсрымаларды орындау деңгейіне қарай бағаланады.

Ынталандыру сөздері










Қызыл,жасыл карточкалар



















Почта жәшігі

Хат




Слайд








Слайд




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ