Бекітемін.
МДОЖЖО: С.Бисекенова
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: Н.С.Манаев атындағы жалпы орта мектебі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Муфтахова Айман Талгатовна |
|
Күні: |
31.01.2023ж |
|
Сыныбы: 8а |
Қатысушылар саны: 15 Қатыспағандар саны: 1 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үшбұрыштың ауданы (2 -сағаты) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.3.3.12. Үшбұрыштың ауданының формулаларын қорытып шығару және қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
Үшбұрыштың ауданының формулаларын қорытып шығарады және қолданады |
|
Бағалау критерийлері |
- үшбұрыштың ауданының формуласын қолданып есептер шығарады; |
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. Ұжымдық Қарым-қатынас 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, топқа бөлу. Үй жұмысын тексеру: §21. №2, 3 - есептер "Ақиқат, жалған" әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша сұрақтар беру: 1. Үшбұрыш планиметрия фигурасы 2. Үшбұрыштың 4 төбесі болады 3. Үшбұрыштың 3 диагоналі бар 4. Үшбұрыш бұрыштарына қарай 3 түрге бөлінеді 5. Үшбұрыштың бұрыштарының қосындысы 1800 -қа тең 6. Пифагор теоремасы кез келген үшбұрышта орындалады 7. Үшбұрыштың ауданы оның қабырғасы мен оған түсірілген биіктігінің көбейтіндісінің жартысына тең болады 8. Тікбұрышты үшбұрыштың ауданы катет пен гипотенузаның көбейтіндісінің жартысына тең болады 9. Үшбұрыштың
ауданы: 10. Үшбұрыштың ауданы
«Мюнстинберг» әдісі арқылы өткен сабақтағы терминдерді қайталап еске түсіреміз. 1) ШІТҰКЫТБРЫ ҰШҮРШБЫ 2) БЫТАҚЕРАҢЫҒЛ РҰШҮЫБШ 3) РӘБҚЫЛАРАҒЫ ШЫБҮҰРШ 4)ТҢҮІЛЙЕІБР БҮШРШҰЫ |
«Жарық» әдісі арқылы 4 топқа бөлінеді: 1) Тікбұрышты үшбұрыш 2)Тең қабырғалы үшбұрыш 3) Әр қабырғалы үшбұрыш 4)Тең бүйірлі үшбұрыш Үй жұмысын ауызша айтады Ақиқат немесе жалған екенін белгі арқылы көрсетеді Оқушылар әр топта ретсіз жатқан әріптерден сөздерді дұрыс құрастыра отырып, өткен сабақтағы мәліметтерді еске түсіреді |
Топтар бір-біріне кері байланыс береді. "Білім қоржыны" әдісі арқылы бағалау жүргізіледі Әр тапсырманы орындаған оқушы өз қоржынына 1 асықтан салып жинап отырады беріледі. Үй жұмысы дескриптор арқылы тексеріледі |
|
|
Сабақтың ортасы 10 минут |
(ЖЖ) «Жұбыңды тап» әдісі Формула жазылған қағаз қиындылары беріледі. "QR код" арқылы жұптарға тапсырмалар беріледі 1-тапсырма: Үшбұрыштың ауданы 30-ға және бір қабырғасы 10-ға тең. Осы қабырғаға түсірілген биіктікті табыңдар. 2-тапсырма: Екі қабырғасы 3см, 8 см және олардың арасындағы бұрыш 600-қа тең болатын үшбұрыштың ауданын табыңдар. 3-тапсырма:
5 S=?
8 4-тапсырма:
12
5 13 S=? |
Қағаз қималарына жазылған формулаларды құрастыру арқылы жұптарын табады. Берілген тапсырма бойынша есепті орындайды |
Дескриптор |
|
|
Функционалдық сауаттылық есебі 13 минут |
(ТЖ) «Ойлан. Топтас. Талқыла» әдісі Тапсырма. ҮШБҰРЫШТЫ АЙМАҚТАР
Суреттен шахтерлердің өз аймақтары бойынша келісе алмай тұрғандығын көруге болады. Әр аймақ тікбұрышты үшбұрыш формасында. Үшбұрыштардың өлшемдері әртүрлі болғанымен, олардың аудандары тең. Бір үшбұрыштың катеттері 140 және 48, ал гипотенузасы – 148. Ал екінші үшбұрыштың катеттері 80 және 84, гипотенузасы – 116. Осы өлшемдерді пайдаланып, аймақтардың ауданын есептеңіз. Құзыреттілігі: пікір(талдау) Математикалық аймағы: сандар немесе кеңістік және форма Жағдаят: жеке Деңгейі: орташа Үшінші үшбұрыштың бір катеті 224 болса, екінші катеті мен гипотенузасын есептеуге бола ма? «Иә» немесе «Жоқ» деп белгілеңіз, жауабыңызды дәлелдеңіз. Ескерту: Үшбұрыш ауданын қолдану керек. Құзыреттілігі: байланыс орнату Аймағы: сандар Жағдаят: жеке Деңгейі: орташа |
Есептеулер жүргізе отырып, өз ойларын дәлелдеп айтып береді |
Дескриптор «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бірін бірі бағалайды |
|
|
Сергіту сәті 2 минут |
«Айна» әдісі арқылы сергіту жаттығуын өткіземін. |
Оқушылар жұптасып, бір-біріне қарама қарсы тұрады. Олардың біреуі қолдарымен, аяқтарымен, денесімен, бет әлпетімен әртүрлі қимылдар жасайды, ал екінші оқушы оларды айна секілді қайталайды: оңды сол қылады, солды оң жасайды |
Ойларын сергітіп, миларын тынықтырады. «Керемет!», «Жарайсыңдар!» деп мадақтап отырамын. |
|
|
5 минут |
(Ж) "Madtest" онлайн тест құрастыру сервисі арқылы тест жүмысын жүргізу |
Смартфондарын пайдалана отырып, дұрыс жауапты таңдау арқылы тест жұмысын орындайды. |
Ойын соңында жеңіске жеткен оқушы анықталады |
https://madte.st/o0gJaWmQ |
|
Сабақтың соңы. Ой толғаныс. Рефлексия 5 минут |
РЕФЛЕКСИЯ «Менің сабақтағы әсерім» Мен не білдім? Мен не үйрендім? Мен үшін не қиын болды? Үйге тапсырма №5 тапсырма |
Оқушылар сабақ соңында кері байланыс береді |
Мұғалім тарапынан оқушыларға «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы кері байланыс беріледі |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Үшбұрыштың ауданы
Ашық сабақ. Үшбұрыштың ауданы
Бекітемін.
МДОЖЖО: С.Бисекенова
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: Н.С.Манаев атындағы жалпы орта мектебі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Муфтахова Айман Талгатовна |
|
Күні: |
31.01.2023ж |
|
Сыныбы: 8а |
Қатысушылар саны: 15 Қатыспағандар саны: 1 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үшбұрыштың ауданы (2 -сағаты) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.3.3.12. Үшбұрыштың ауданының формулаларын қорытып шығару және қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
Үшбұрыштың ауданының формулаларын қорытып шығарады және қолданады |
|
Бағалау критерийлері |
- үшбұрыштың ауданының формуласын қолданып есептер шығарады; |
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. Ұжымдық Қарым-қатынас 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, топқа бөлу. Үй жұмысын тексеру: §21. №2, 3 - есептер "Ақиқат, жалған" әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша сұрақтар беру: 1. Үшбұрыш планиметрия фигурасы 2. Үшбұрыштың 4 төбесі болады 3. Үшбұрыштың 3 диагоналі бар 4. Үшбұрыш бұрыштарына қарай 3 түрге бөлінеді 5. Үшбұрыштың бұрыштарының қосындысы 1800 -қа тең 6. Пифагор теоремасы кез келген үшбұрышта орындалады 7. Үшбұрыштың ауданы оның қабырғасы мен оған түсірілген биіктігінің көбейтіндісінің жартысына тең болады 8. Тікбұрышты үшбұрыштың ауданы катет пен гипотенузаның көбейтіндісінің жартысына тең болады 9. Үшбұрыштың
ауданы: 10. Үшбұрыштың ауданы
«Мюнстинберг» әдісі арқылы өткен сабақтағы терминдерді қайталап еске түсіреміз. 1) ШІТҰКЫТБРЫ ҰШҮРШБЫ 2) БЫТАҚЕРАҢЫҒЛ РҰШҮЫБШ 3) РӘБҚЫЛАРАҒЫ ШЫБҮҰРШ 4)ТҢҮІЛЙЕІБР БҮШРШҰЫ |
«Жарық» әдісі арқылы 4 топқа бөлінеді: 1) Тікбұрышты үшбұрыш 2)Тең қабырғалы үшбұрыш 3) Әр қабырғалы үшбұрыш 4)Тең бүйірлі үшбұрыш Үй жұмысын ауызша айтады Ақиқат немесе жалған екенін белгі арқылы көрсетеді Оқушылар әр топта ретсіз жатқан әріптерден сөздерді дұрыс құрастыра отырып, өткен сабақтағы мәліметтерді еске түсіреді |
Топтар бір-біріне кері байланыс береді. "Білім қоржыны" әдісі арқылы бағалау жүргізіледі Әр тапсырманы орындаған оқушы өз қоржынына 1 асықтан салып жинап отырады беріледі. Үй жұмысы дескриптор арқылы тексеріледі |
|
|
Сабақтың ортасы 10 минут |
(ЖЖ) «Жұбыңды тап» әдісі Формула жазылған қағаз қиындылары беріледі. "QR код" арқылы жұптарға тапсырмалар беріледі 1-тапсырма: Үшбұрыштың ауданы 30-ға және бір қабырғасы 10-ға тең. Осы қабырғаға түсірілген биіктікті табыңдар. 2-тапсырма: Екі қабырғасы 3см, 8 см және олардың арасындағы бұрыш 600-қа тең болатын үшбұрыштың ауданын табыңдар. 3-тапсырма:
5 S=?
8 4-тапсырма:
12
5 13 S=? |
Қағаз қималарына жазылған формулаларды құрастыру арқылы жұптарын табады. Берілген тапсырма бойынша есепті орындайды |
Дескриптор |
|
|
Функционалдық сауаттылық есебі 13 минут |
(ТЖ) «Ойлан. Топтас. Талқыла» әдісі Тапсырма. ҮШБҰРЫШТЫ АЙМАҚТАР
Суреттен шахтерлердің өз аймақтары бойынша келісе алмай тұрғандығын көруге болады. Әр аймақ тікбұрышты үшбұрыш формасында. Үшбұрыштардың өлшемдері әртүрлі болғанымен, олардың аудандары тең. Бір үшбұрыштың катеттері 140 және 48, ал гипотенузасы – 148. Ал екінші үшбұрыштың катеттері 80 және 84, гипотенузасы – 116. Осы өлшемдерді пайдаланып, аймақтардың ауданын есептеңіз. Құзыреттілігі: пікір(талдау) Математикалық аймағы: сандар немесе кеңістік және форма Жағдаят: жеке Деңгейі: орташа Үшінші үшбұрыштың бір катеті 224 болса, екінші катеті мен гипотенузасын есептеуге бола ма? «Иә» немесе «Жоқ» деп белгілеңіз, жауабыңызды дәлелдеңіз. Ескерту: Үшбұрыш ауданын қолдану керек. Құзыреттілігі: байланыс орнату Аймағы: сандар Жағдаят: жеке Деңгейі: орташа |
Есептеулер жүргізе отырып, өз ойларын дәлелдеп айтып береді |
Дескриптор «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бірін бірі бағалайды |
|
|
Сергіту сәті 2 минут |
«Айна» әдісі арқылы сергіту жаттығуын өткіземін. |
Оқушылар жұптасып, бір-біріне қарама қарсы тұрады. Олардың біреуі қолдарымен, аяқтарымен, денесімен, бет әлпетімен әртүрлі қимылдар жасайды, ал екінші оқушы оларды айна секілді қайталайды: оңды сол қылады, солды оң жасайды |
Ойларын сергітіп, миларын тынықтырады. «Керемет!», «Жарайсыңдар!» деп мадақтап отырамын. |
|
|
5 минут |
(Ж) "Madtest" онлайн тест құрастыру сервисі арқылы тест жүмысын жүргізу |
Смартфондарын пайдалана отырып, дұрыс жауапты таңдау арқылы тест жұмысын орындайды. |
Ойын соңында жеңіске жеткен оқушы анықталады |
https://madte.st/o0gJaWmQ |
|
Сабақтың соңы. Ой толғаныс. Рефлексия 5 минут |
РЕФЛЕКСИЯ «Менің сабақтағы әсерім» Мен не білдім? Мен не үйрендім? Мен үшін не қиын болды? Үйге тапсырма №5 тапсырма |
Оқушылар сабақ соңында кері байланыс береді |
Мұғалім тарапынан оқушыларға «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы кері байланыс беріледі |
|
шағым қалдыра аласыз

















