Ашық сабақ "Үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі және орта сызығы"

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ "Үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі және орта сызығы"

Материал туралы қысқаша түсінік
Үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі және орта сызығы геометрияны 7-сыныпта енді бастаған оқушыларға және мұғалімдерге үлкен көмек болады.
Материалдың қысқаша нұсқасы



Сабақ

Мектеп :

Мұғалімнің аты-жөні: Саменбек Ф

Мерзімі :

18.10.2018

Сыныбы:

7 А

Барлығы:

25

Қатыспағаны:


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Үшбұрыштар

Сабақ тақырыбы

Үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі және орта сызығы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.1.12 Үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі және орта сызығы анықтамаларын білу және оларды салу;

Сабақ мақсаттары

Үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі және орта сызығы анықтамаларын білу және оларды салу;

Сабақтың түрі

Жаңа сабақты түсіндіру

Бағалау критерийлері

Оқушы:

Сүйір, доғал және тікбұрышты үшбұрыштарға медиана, биссектрисасы, биіктігі және орта сызығын салуды білсе;

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

-салуларда үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі және орта сызығын тұжырымдайды;

Құндылықтар

ды дарыту

Топтық және жұппен жұмыс жасата отырып оқушыларда өзара сыйластық, сенімділік,қарым-қатынасты қалыптастыру

Пәнаралық байланыстар

Үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі және орта сызығы сызу пәнімен және өмірмен байланысты.

АКТ қолдану дағдылары

Интернет ресурстарымен жұмыс жасау дағдысын дамыту.

Бастапқы білім

Үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі және орта сызығын сала білу.



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

«Миға шабуыл»

2 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Сабақ басында:

1) оқушылардың зейінін шоғырландыру, түгелдеу

2) оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын /ОМ анықтап алу 3) сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау

4) топқа бөлу мозайка арқылы топтың атын ашу



Қайталау

3 минут






3 мин


Жаңа сабақ

«Мағынаны тану»

5 минут






Салу есеп

4 мин




Семантикалық карта

5 мин





























Есептер шығару

6 мин







Тест (жұппен)

5 мин






-Үшбұрыштың неше қабырғасы неше төбесі неше бұрышы бар?

-Үшбұрыштың қабырғаларының ұзындықтарына қарай қандай үшбұрыштарға бөледі?

- Үшбұрыштың бұрыштарының шамасына қарай қандай үшбұрыштардың түрін білесіңдер?

-Үшбұрыштың периметрін қалай табамыз?

Үй тапсырмасы № 7.14; 7.15;


Үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі және орта сызығына үйден жасап келген пішіндерді ортаға салу, әр топ қорғап шығады


1-топ: Медиана

2-топ: Биссектрисса

3-топ Биіктік

4-топ: Үшбұрыштың орта сызығы


Берілген АВС үшбұрышының медианасы, биссектрисасы, биіктігі және орта сызығын дайын сызбаға салады




Дұрыс жауапқа (+) белгісін қоямыз


Элементтер



Қасиеттер

қабырғаға перпендикуляр болатын кесінді

үшбұрыштың екі қабырғасының ортасын қосатын кесінді

үшбүрыштың төбесімен қарсы жатқан қабырғаның ортасын қосатын кесінді

үшбұрышытың бұрышын теңдей екіге бөліп қарсы жатқан қабырғамен қосатын/ к

үш қабырғаның қосыныдысы

1

Медиана






2

Биіктік






3

Периметр






4

Үшбұрыштың орта сызығы






5

Биссектрисса













болатын АВС үшбұрышы берілген. СД-биссектриса, . АВС үшбұрышының периметрін тап. Жауабы: 18 см


болатын АВС үшбұрышы берілген. ВН биіктік. Берілген үшбұрыштың периметрі 42 см. АН ұзындығын тап. Жауабы: 7 см


  • Бұрыштарды табыңдар А

С

Берілгені: АОВ =700 О В

ОС- биссектриса

Т/к АОС-?

В

Берілгені: ВОС-45

A О С

Т/к АОВ-?



Қандай үшбұрыштың кез келген биіктігі берілген үшбұрышты тең екі үшбұрышқа бөледі?

а) теңбүйірлі

ә) теңқабырғалы

б) әртүрлі қабырғалы

в) мұндай үшбұрыш жоқ


Үшбұрыштың бір қабырғасына жүргізілген медианасы қабырғаға перпендикуляр. Берілген үшбұрыштың түрін анықта.

а) тікбұрышты

ә) теңбүйірлі

б) әртүрлі қабырғалы

в) анықтау мүмкін емес


Сыбайлас бұрыштардың қосыныдысы:

а) 90°

ә) 360°

б) 180°

в) 270°


Вертикаль бұрыштар:

а) бір-брінен артық болады

ә) тең

б) бұндай бұрыштар жоқ

в) сүйір бұрышқа тең болады


Егер бір үшбұрыштың қабырғалары және олардың арасындағы бұрыштар екінші үшбұрыштың сәйкесінше қабырғаларына және олардың арасындағы бұрыштарға тең болса, онда мұндай үшбұрыштар ..... болады.

а) коп

ә) жоқ

б) тең

в) бірінші үшбұрыштан үлкен болады

Сабақты қорытындылау:

  1. Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды?

  2. Бағалау критерийі қандай?

  3. Үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі және орта сызығын сала алады.

Үй тапсырмасын беру № 7.17; 7.17;































«Ой қорыту» 3 минут

Рефлексия: «Екі жұлдыз бір тілек»




Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?



Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Топтық жұмысты бақылай отырып, қиындықтар кездескенденде бағыт беремін. Әлсіз оқушыларға жеке консультация алуға мүмкіндік беремін.

Оқушылардың тапсырманы орындаудағы белсенділіктерін бақылау арқылы формативті бағалаймын. Сабақты бекіту кезінде оқушыларды жеке –жеке бағалаймын, оқушылар тапсырманың 80% дұрыс орындауы қажет

Сабақты бекіту кезеңінің алдында презентация ға қарағандықтан ұзақ уақыт міндетті түрде «көз жаттығуын» жасатамын.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Сабақтың мақсаты/оқу мақсаты дұрыс қойылған.





Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Оқушылар жұптық жұмыста белсенділік танытты.

2: Оқушылар есеп шығаудың алдында есептің шығарылу алгоритімін өз бетінше құра алады.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Оқушылардың сабақты өткен материалмен байланысты екенін білуі.

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Оқушылар бір-бірімен сыйластық қарым қатынас жасайды, жұптық жұмыста бір-біріне түсіндіреді, өз ойларын толық жеткізе алады. Өтілген материалдарды жаңа сабақпен байланыстыра біледі.
































Қоянды орта мектебі















Сабақтың тақырыбың:

« Үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы,

биіктігі және орта сызығы»

(ашық сабақ)







Сыныбы: 7 «А»

Пәні: Геометрия

Өткізген: Саменбек Ф









2018-2019 оқу жылы

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.11.2018
1769
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі