|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мырзабекова Ж.А. |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
23.10.2025ж. |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 1 |
Қатысқандардың саны: |
Қатыспағандардың саны |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№46 сабақ. Ұұ дыбысы және әрпі |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу; 1.2.1.2* оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану; 1.4.3.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ұұ әрпі мен дыбысын меңгерту |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтар: Қазан айы: «Тәуелсіздік және отаншылдық айы» |
Сабақ құндылығы: Мемлекеттік тілді білу Отан, ел, туған өлке туралы білу Апта дәйексөзі:«Отанды сүю – отбасынан басталады!» |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту Ал, балалар, тұрайық Күннен жылу алайық. Күннен жылу алғанды Жүрегімізге сақтайық. Өткенді пысықтау Сұрақ - жауап: 1. дыбыстар нешеге бөлінеді? 2. дауысты дыбыстарды атаңдар. 3. буын неден құралады? «Адасқан әріптер» әдісі (А)Т(А), (А)р(А) (А)с(А), (А)л(А) (А)ш(А), (А)у(А) (А)у(А), (А)қ(А) (А)з(А) (А)д(А), (А)н(А). Тақырыпты ашу Жұмбақ шешу: Айдалада ақ отау, Аузы мұрны жоқ отау. (Жұ - мырт-қа) 1. буынға бөлеміз Жұ - мырт-қа 2. неше буын барын айтамыз. 3. ұ әріпі қай бында тұр? т.б. Тақтамен жұмыс. Оқылым. Сөдерді бағандап оқу. 1-баған- Ітоп, 2-баған-ІІтоп, 3-баған ІІІ-топ, 4-бағанды барлық топ бірге оқиды. Мағынасы түсініксіз сөздермен жұмыс.
2-тапсырма «Ойлан тап» әдісі Сөз сызбасымен сөз тіркесін құра
Ұшақ ұшты. Құс қонды 3 – тапсырма «Қаламсап» әдісі Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерді оқу, мәтін құрау. Мынау-Құрман. Ол – ұлан. Құрман-дарынды оқушы. Сергіту сәті: Сөзжұмбақ шеш: Ұлу Ұшақ Ұшқыш Ұршық ЕБҚ-тапсырма «Оқы, таны, жаз» 1. Қ ...лын жүгірді. 2. Б...лақ ақты. 3. Қ...стар ұшты. Жеке жұмыс Жазылым «Дәптермен жұмыс» - «Ұұ» әрпінен келетін сөздерді жазады. - Оқулықтағы Ақнұр, ұн еле сөйлемді көшіріп жазу. ҚЖ: Мағынасы ұқсас сөздерді табу
Кері байланыс: «Сен маған, мен саған» әдісі.
|
Жылы сөздер айтады
Өткенді пысықтайды
Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқиды. Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өздігінен саналы оқиды.
Сөз сызбасымен сөз тіркесін құрайды: ақ ұнтақ, ақ құрт, азын құрық, ұзын құлақ. Оқушылар орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін
Ж: Құлан жүгірді Бұлақ ақты Құстар ұшты
Дәптермен жұмыс Ұн, ұр, ұрт, ұзақ, ұнтақ, ұршық құрт, тұзақ, құс Ойын ойнайды
Оқушылар өздеріне берілген саралау тапсырмала рын орындайды.
Қосымша жұмыс жасайды
Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
Керемет!
Дескриптор Сөздерді оқыды, дыбыстық талдау жасады Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқыды
Дескриптор: Сызба бойынша сөйлем құрады Суретке қарап, сұраққа жауап береді, сөйлем құрады
Дескриптор: Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрап оқыды Сөйлемдегі сөздердің орнын біледі Керемет!
Дескриптор Көркем жазу емлесін сақтап жазды Дыбыстық талдау жасады
Тамаша жұмыс!
Дескриптор: Оқушылар сөзжұмбақтың шешуін тапты Оқушылар ұлу, ұшқыш, ұшақ, ұршық сөздеріндегі «ұ» дыбысының орнын анықтады. Ұлу, ұшқыш, ұшақ, ұршық сөздерінің бірімен сөйлем құрады Тамаша!
Сабақтағы алған білімі туралы айтады |
Суреттер
оқулық
Суреттер
Кеспе буындар
оқулық
оқулық
Жұмыс дәптері
Кесте
Рефлексия тақтайшасы |
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Ұұ дыбысы және әрпі
Ашық сабақ. Ұұ дыбысы және әрпі
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мырзабекова Ж.А. |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
23.10.2025ж. |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 1 |
Қатысқандардың саны: |
Қатыспағандардың саны |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№46 сабақ. Ұұ дыбысы және әрпі |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу; 1.2.1.2* оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану; 1.4.3.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ұұ әрпі мен дыбысын меңгерту |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтар: Қазан айы: «Тәуелсіздік және отаншылдық айы» |
Сабақ құндылығы: Мемлекеттік тілді білу Отан, ел, туған өлке туралы білу Апта дәйексөзі:«Отанды сүю – отбасынан басталады!» |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту Ал, балалар, тұрайық Күннен жылу алайық. Күннен жылу алғанды Жүрегімізге сақтайық. Өткенді пысықтау Сұрақ - жауап: 1. дыбыстар нешеге бөлінеді? 2. дауысты дыбыстарды атаңдар. 3. буын неден құралады? «Адасқан әріптер» әдісі (А)Т(А), (А)р(А) (А)с(А), (А)л(А) (А)ш(А), (А)у(А) (А)у(А), (А)қ(А) (А)з(А) (А)д(А), (А)н(А). Тақырыпты ашу Жұмбақ шешу: Айдалада ақ отау, Аузы мұрны жоқ отау. (Жұ - мырт-қа) 1. буынға бөлеміз Жұ - мырт-қа 2. неше буын барын айтамыз. 3. ұ әріпі қай бында тұр? т.б. Тақтамен жұмыс. Оқылым. Сөдерді бағандап оқу. 1-баған- Ітоп, 2-баған-ІІтоп, 3-баған ІІІ-топ, 4-бағанды барлық топ бірге оқиды. Мағынасы түсініксіз сөздермен жұмыс.
2-тапсырма «Ойлан тап» әдісі Сөз сызбасымен сөз тіркесін құра
Ұшақ ұшты. Құс қонды 3 – тапсырма «Қаламсап» әдісі Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерді оқу, мәтін құрау. Мынау-Құрман. Ол – ұлан. Құрман-дарынды оқушы. Сергіту сәті: Сөзжұмбақ шеш: Ұлу Ұшақ Ұшқыш Ұршық ЕБҚ-тапсырма «Оқы, таны, жаз» 1. Қ ...лын жүгірді. 2. Б...лақ ақты. 3. Қ...стар ұшты. Жеке жұмыс Жазылым «Дәптермен жұмыс» - «Ұұ» әрпінен келетін сөздерді жазады. - Оқулықтағы Ақнұр, ұн еле сөйлемді көшіріп жазу. ҚЖ: Мағынасы ұқсас сөздерді табу
Кері байланыс: «Сен маған, мен саған» әдісі.
|
Жылы сөздер айтады
Өткенді пысықтайды
Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқиды. Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өздігінен саналы оқиды.
Сөз сызбасымен сөз тіркесін құрайды: ақ ұнтақ, ақ құрт, азын құрық, ұзын құлақ. Оқушылар орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін
Ж: Құлан жүгірді Бұлақ ақты Құстар ұшты
Дәптермен жұмыс Ұн, ұр, ұрт, ұзақ, ұнтақ, ұршық құрт, тұзақ, құс Ойын ойнайды
Оқушылар өздеріне берілген саралау тапсырмала рын орындайды.
Қосымша жұмыс жасайды
Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
Керемет!
Дескриптор Сөздерді оқыды, дыбыстық талдау жасады Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқыды
Дескриптор: Сызба бойынша сөйлем құрады Суретке қарап, сұраққа жауап береді, сөйлем құрады
Дескриптор: Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрап оқыды Сөйлемдегі сөздердің орнын біледі Керемет!
Дескриптор Көркем жазу емлесін сақтап жазды Дыбыстық талдау жасады
Тамаша жұмыс!
Дескриптор: Оқушылар сөзжұмбақтың шешуін тапты Оқушылар ұлу, ұшқыш, ұшақ, ұршық сөздеріндегі «ұ» дыбысының орнын анықтады. Ұлу, ұшқыш, ұшақ, ұршық сөздерінің бірімен сөйлем құрады Тамаша!
Сабақтағы алған білімі туралы айтады |
Суреттер
оқулық
Суреттер
Кеспе буындар
оқулық
оқулық
Жұмыс дәптері
Кесте
Рефлексия тақтайшасы |
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















