Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
-
Бөлім:
Ежелгі Египет
Педагогтің Т.А.Ә.
Маджидова Д.О
Күні:
22-23.10.25ж.
Сынып:5
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Ежелгі Египет тұрғындарының өмірі туралы Тутанхамон табытханасы қандай сыр шертеді? БЖБ
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары
5.2.1.2 тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді білу;
5.2.2.2 Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттау;
Сабақтың мақсаты
Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттайды;
Ежелгі египеттіктердің діни наным-сенімнің ерекшеліктерін анықтайды;
Сабақтың барысы
-
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурс-тар
Ұйымдас-тыру
Өткен білімді еске түсіру
5 минут
Жаңа тақырыпқа қадам
3 минут
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексер
«Сұрақтар ілмегі» әдісі арқылы арқылы өткен тақырыпқа пысықтау жүргізеді.
- Ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін қандай?
«Ой салу» әдісі арқылы оқушылардың назарына Египет пирамидаларына виртуалды саяхат жасаумен бастап және суреттерін ұсынылады. Келесі сұрақтар төңірегінде сұрақтарға жауап береді:
1.Суреттерде не көріп отырсыздар?
2.Не ерекше болды?
3.Тақырыпты болжап көріңіз....Болжамдарын негіздейді
Оқушылардың жауаптары арқылы сабақтың тақырыбына шығу.
Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен және бағалау
критерийлерімен таныстыру.
Оқушылар өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Дескриптор:
1.Ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттайды;
2. Суретке қарап Ежелгі Египет ғибадатханала-ры мен пирамидаларын атайды;
Карта
Пирамида
суреті
Сабақтың ортасы
Жаңа білім
10 минут
1.«Ежелгі Египет» тақырыбына байланысты бейнебаян көрсетеді. Мұғалім көрсетілген бейнебаян бойынша оқушыларға «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беруді ұсынады.
-Не себепті ежелгі Египеттіктер Пирамидалар салған?
-тотемизм, анимизм, фетишизм, магия дегеніміз не?
- Мумия дегеніміз не?
-Египетиктер кімдерді Мумиялаған? - Неліктен олай ойлайсың?
Тапсырма №1
Жұптық жұмыс «Қызықты дерек»- дерек бойынша тапсырма орындау
«Ежелпі заманда үлкен сфинюсті бірнеше рет құм басқан. Аңыз бойынша, бір күні Тутмос ханзада сфинкстін етегінде уйықтап қалады,
Түсінде қүдайдың бейнесінде сфинкс келіп,оны қумнан босатуды отінеді, Егер ханзада оның өтінішін орындаса, онда ол ханзаданы пергауын мартебесіне көтеретініне уәде береді Тутмос сфинксті қумнан аршиды және көп кешкпен пергауын деп жариялаған жазуы бар тактайшада бейнеленген»
Бұл дерек қаншалықты маңызды ақпарат береді?
Египет пирамидалары қалай салынды?
Тапсырма №2
«Сәйкестендіру» кестесі
1
Ең биік пирамида
А
белгілі бір жан-жануарлармен, өсімдіктермен байланысы наным-сенімі
2
б.3.4. 2600 жилы
В
ағаш саркофағқа
3
Хеопс пирамидасының маңайынан табылды
С
Үлкен сфинкс мүсіні
4
Мунияланғаннан мәйіт орналасты
Д
Хеопс (Хуфу) пергауынга арнап салынган.
5
тотемизм
Е
Гиза қаласында
Оқушылар бейнебаян көреді, бейнебаян бойынша берілген сұрақтарға жауап береді, оқушылар бір-бірінің жауаптарын тыңдап, толықтырады.
Оқушылар берілген ақпараттарды қолданып, Ежелгі Египет пирамидалары туралы зерттеулерді жүргізіледі. Дерек мазмұны негізінде кесте толтырады.
Сипаттамалардан тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдердің мағынасын жазады.
Дескриптор:
1. Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын атайды;
2. Египетте діни наным сенімдер пайда болғанын анықтайды;
Дескриптор:
1.Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттайды;
2.Ежелгі египеттіктердің діни наным-сенімнің ерекшеліктерін анықтайды;
Дескриптор:
1. Египетте наным-сенімдердің қалыптасыуын талдайды;
2.Египетте перғауындарға арнап салынған пирамадалар мен ғибатханалар салу себептерін түсіндіреді, әңгімелейді
Дескриптор:
1.Ежелгі діни наным – сенім тотемизмнің толық мағынасын ашып жазады.
2.Ежелгі діни наным – сенім анимизмнің толық мағынасын ашып жазады.
3.Ежелгі діни наным – сенім фетишизмнің толық мағынасын ашып жазады.
4.Ежелгі діни наным – сенім магияның толық мағынасын ашып жазады
Дескриптор:
1.Египетте діни наным сенімдерін сәйкестендіреді;
2. Ежелгі Египет пирамидаларын
сәйкестендіреді;
3.тотемизм ұғымын сәйкестендіреді;
Тақырыптық бейнеролик
https://www.youtube.com/watch?v=zNPG-cRlM18
Назарбаев Зияткерлік мектептері. Астана 2017.
Суреттер,
Сәйкес-тендіру кестесі
Сабақтың соңы
5 минут
«Бірге ойлаймыз» әдісі бойынша оқушыларға қорытынды сұрақ:
-Ежелгі Египеттіктер пирамиданы қалай салған?
Кері байланыс
««Бағдаршам» әдісі
-Мен барлығын түсіндім-жасыл
-Мен орташа түсіндім-сары
-Ешнәрсе түсінбедім-қызыл
Оқушы тақырып бойынша не ұнағанын, не қиын болғанын, не түсініксіз болғанын жазады.
Оқушылар бағалау жүйесі арқылы өз бағаларымен танысады.
Презентация
Үй тапсырмасы
«Хеопс пирамидасы » тақырыбына зерттеу.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ Вавилон
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
-
Бөлім:
Ежелгі Египет
Педагогтің Т.А.Ә.
Маджидова Д.О
Күні:
22-23.10.25ж.
Сынып:5
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Ежелгі Египет тұрғындарының өмірі туралы Тутанхамон табытханасы қандай сыр шертеді? БЖБ
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары
5.2.1.2 тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді білу;
5.2.2.2 Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттау;
Сабақтың мақсаты
Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттайды;
Ежелгі египеттіктердің діни наным-сенімнің ерекшеліктерін анықтайды;
Сабақтың барысы
-
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурс-тар
Ұйымдас-тыру
Өткен білімді еске түсіру
5 минут
Жаңа тақырыпқа қадам
3 минут
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексер
«Сұрақтар ілмегі» әдісі арқылы арқылы өткен тақырыпқа пысықтау жүргізеді.
- Ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін қандай?
«Ой салу» әдісі арқылы оқушылардың назарына Египет пирамидаларына виртуалды саяхат жасаумен бастап және суреттерін ұсынылады. Келесі сұрақтар төңірегінде сұрақтарға жауап береді:
1.Суреттерде не көріп отырсыздар?
2.Не ерекше болды?
3.Тақырыпты болжап көріңіз....Болжамдарын негіздейді
Оқушылардың жауаптары арқылы сабақтың тақырыбына шығу.
Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен және бағалау
критерийлерімен таныстыру.
Оқушылар өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Дескриптор:
1.Ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттайды;
2. Суретке қарап Ежелгі Египет ғибадатханала-ры мен пирамидаларын атайды;
Карта
Пирамида
суреті
Сабақтың ортасы
Жаңа білім
10 минут
1.«Ежелгі Египет» тақырыбына байланысты бейнебаян көрсетеді. Мұғалім көрсетілген бейнебаян бойынша оқушыларға «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беруді ұсынады.
-Не себепті ежелгі Египеттіктер Пирамидалар салған?
-тотемизм, анимизм, фетишизм, магия дегеніміз не?
- Мумия дегеніміз не?
-Египетиктер кімдерді Мумиялаған? - Неліктен олай ойлайсың?
Тапсырма №1
Жұптық жұмыс «Қызықты дерек»- дерек бойынша тапсырма орындау
«Ежелпі заманда үлкен сфинюсті бірнеше рет құм басқан. Аңыз бойынша, бір күні Тутмос ханзада сфинкстін етегінде уйықтап қалады,
Түсінде қүдайдың бейнесінде сфинкс келіп,оны қумнан босатуды отінеді, Егер ханзада оның өтінішін орындаса, онда ол ханзаданы пергауын мартебесіне көтеретініне уәде береді Тутмос сфинксті қумнан аршиды және көп кешкпен пергауын деп жариялаған жазуы бар тактайшада бейнеленген»
Бұл дерек қаншалықты маңызды ақпарат береді?
Египет пирамидалары қалай салынды?
Тапсырма №2
«Сәйкестендіру» кестесі
1
Ең биік пирамида
А
белгілі бір жан-жануарлармен, өсімдіктермен байланысы наным-сенімі
2
б.3.4. 2600 жилы
В
ағаш саркофағқа
3
Хеопс пирамидасының маңайынан табылды
С
Үлкен сфинкс мүсіні
4
Мунияланғаннан мәйіт орналасты
Д
Хеопс (Хуфу) пергауынга арнап салынган.
5
тотемизм
Е
Гиза қаласында
Оқушылар бейнебаян көреді, бейнебаян бойынша берілген сұрақтарға жауап береді, оқушылар бір-бірінің жауаптарын тыңдап, толықтырады.
Оқушылар берілген ақпараттарды қолданып, Ежелгі Египет пирамидалары туралы зерттеулерді жүргізіледі. Дерек мазмұны негізінде кесте толтырады.
Сипаттамалардан тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдердің мағынасын жазады.
Дескриптор:
1. Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын атайды;
2. Египетте діни наным сенімдер пайда болғанын анықтайды;
Дескриптор:
1.Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттайды;
2.Ежелгі египеттіктердің діни наным-сенімнің ерекшеліктерін анықтайды;
Дескриптор:
1. Египетте наным-сенімдердің қалыптасыуын талдайды;
2.Египетте перғауындарға арнап салынған пирамадалар мен ғибатханалар салу себептерін түсіндіреді, әңгімелейді
Дескриптор:
1.Ежелгі діни наным – сенім тотемизмнің толық мағынасын ашып жазады.
2.Ежелгі діни наным – сенім анимизмнің толық мағынасын ашып жазады.
3.Ежелгі діни наным – сенім фетишизмнің толық мағынасын ашып жазады.
4.Ежелгі діни наным – сенім магияның толық мағынасын ашып жазады
Дескриптор:
1.Египетте діни наным сенімдерін сәйкестендіреді;
2. Ежелгі Египет пирамидаларын
сәйкестендіреді;
3.тотемизм ұғымын сәйкестендіреді;
Тақырыптық бейнеролик
https://www.youtube.com/watch?v=zNPG-cRlM18
Назарбаев Зияткерлік мектептері. Астана 2017.
Суреттер,
Сәйкес-тендіру кестесі
Сабақтың соңы
5 минут
«Бірге ойлаймыз» әдісі бойынша оқушыларға қорытынды сұрақ:
-Ежелгі Египеттіктер пирамиданы қалай салған?
Кері байланыс
««Бағдаршам» әдісі
-Мен барлығын түсіндім-жасыл
-Мен орташа түсіндім-сары
-Ешнәрсе түсінбедім-қызыл
Оқушы тақырып бойынша не ұнағанын, не қиын болғанын, не түсініксіз болғанын жазады.
Оқушылар бағалау жүйесі арқылы өз бағаларымен танысады.
Презентация
Үй тапсырмасы
«Хеопс пирамидасы » тақырыбына зерттеу.
шағым қалдыра аласыз


